Νέος κοροναϊος- Και τώρα τι?

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.123
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εχω χρησιμοποιησει απο τοτε που ξεσπασε ο ντορος για τον ιο περισσοτερα απο 15 ευρωπαικα και μεσογειακα μεγαλα αεροδρομια (συμπεριλαμβανομενων της Αθηνας και της Θεσσαλονικης), πουθενα δεν συναντησα ελεγχο ή θερμικη καμερα.
 
Μηνύματα
5
Likes
1
Γενικά, στα ευρωπαϊκά αεροδρόμια κάνουν ελέγχους; Περνάς από θερμικές κάμερες; Στα ελληνικά αεροδρόμια; Έχουμε και ένα ταξίδι στην κεντρική Ευρώπη μέσα στον Μάρτιο, να ξέρουμε τι να περιμένουμε, τυχόν καθυστερήσεις κτλ.
Γενικά στη Ευρώπη δεν υπάρχουν έλεγχοι. Οι φίλοι μου, ταξίδεψαν Σιγκαπούρη, μετά κρουαζιέρα Μαλαισία, Ταϊλάνδη, Καμπότζη πολλοί έλεγχοι. Πάντως τους Κινέζους ταξιδιώτες δε τους επέτρεψαν να επιβιβαστούν στο καράβι.
 

Ανθηg

Member
Μηνύματα
13
Likes
67
Ιταλία 155 επιβεβαιωμένα κρουσματα 3 θάνατοι.
Ταυλάνδη 35 ... κάτι πίνουν και δεν μας δίνουν.

Τελικα αντι για 15 μέρες επώασης του ιού έδωσαν 25 μέρες. Δηλαδή κολλάς σήμερα και εμφανίζεται μετά απο 25 μέρες. Δηλαδή όλοι οι κανόνες ασφαλείας που έλαβαν το προηγούμενο διάστημα πάνε περίπατο.

Αν πετύχεις καραντίνα δεν θα μείνεις με΄σα 15 μέρες αλλά 25.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Ιταλία 155 επιβεβαιωμένα κρουσματα 3 θάνατοι.
Ταυλάνδη 35 ... κάτι πίνουν και δεν μας δίνουν.

Τελικα αντι για 15 μέρες επώασης του ιού έδωσαν 25 μέρες. Δηλαδή κολλάς σήμερα και εμφανίζεται μετά απο 25 μέρες. Δηλαδή όλοι οι κανόνες ασφαλείας που έλαβαν το προηγούμενο διάστημα πάνε περίπατο.

Αν πετύχεις καραντίνα δεν θα μείνεις με΄σα 15 μέρες αλλά 25.
Αυτό που το διάβασες??για τις 25 μέρες?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.960
Ιταλία 155 επιβεβαιωμένα κρουσματα 3 θάνατοι.
Ταυλάνδη 35 ... κάτι πίνουν και δεν μας δίνουν.

Τελικα αντι για 15 μέρες επώασης του ιού έδωσαν 25 μέρες. Δηλαδή κολλάς σήμερα και εμφανίζεται μετά απο 25 μέρες. Δηλαδή όλοι οι κανόνες ασφαλείας που έλαβαν το προηγούμενο διάστημα πάνε περίπατο.

Αν πετύχεις καραντίνα δεν θα μείνεις με΄σα 15 μέρες αλλά 25.
Duble exposure λενε οι επισημοι φορεις.
Screenshot_20200223-225720_Samsung Internet.jpg
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αυτό που το διάβασες??για τις 25 μέρες?
Το υποψιάζονταν επιστήμονες της Σιγκαπούρης και το είχαν γράψει οι Straits Times αρκετές μέρες πριν. Μου κάνει εντύπωση, πάντως, πως ό,τι λένε "βγαίνει" μερικές μέρες μετά...
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
513
Likes
854
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Το υποψιάζονταν επιστήμονες της Σιγκαπούρης και το είχαν γράψει οι Straits Times αρκετές μέρες πριν. Μου κάνει εντύπωση, πάντως, πως ό,τι λένε "βγαίνει" μερικές μέρες μετά...

αυτο που φοβομαστε ολοι δεν ειναι οι θανατοι ή ασθενεια αλλά αυτο :
Η Αυστρία αρνήθηκε την είσοδο τρένου από την Ιταλία
Η Αυστρία αρνήθηκε την είσοδο σε τρένο που προερχόταν από την Ιταλία κατόπιν υποψιών ότι δύο επιβάτες έχουν προσβληθεί από τον ιό Covid-19, σύμφωνα με την εφημερίδα Oe24, που επικαλείται πηγές των υπηρεσιών ασφαλείας. Το τρένο βρίσκεται στο Μπρένερ Πας (Brenner Pass) , στο ιταλικό έδαφος. Δύο άτομα με πυρετό επιβαίνουν του τρένου, για τα οποία υπάρχουν υποψίες ότι έχουν προβληθεί από τον ιό, σύμφωνα με την ιστοσελίδα της ταμπλόιντ εφημερίδας. Δεν έγινε δυνατή η επικοινωνία με την αυστριακή αστυνομία, το υπουργείο Εσωτερικών και την εταιρεία των σιδηροδρόμων OBB.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Στην Αυστραλία πάντως πλέον δε βλέπω να ασχολείται κόσμος, έχουμε 22 κρούσματα αλλά ούτε καν στις ειδήσεις δεν παίζει πια το θέμα.

Ορίστε ένα ενδιαφέρον άρθρο που βρήκα για το ζήτημα:

https://insidestory.gr/article/coro..._gXsPfdZyT8zBXg6U2FDIj4oaaZ764yr4tuEhDnt3qg7o
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Σας διαβαζω ολους προσεκτικα,ακομα καλα ειμαι,κι ας μοιραστηκα το ιδιο χοστελ με 14 κινεζες πριν ενα μηνα στο πόρτο...το γελειο της υποθεσης,η μανα μου με πηρε τηλ πριν να μου πει οτι,οταν θα ξαναπαω πειραιά με το καραβι απο πάτμο να μην την χαιρετησω γιατι φοβαται...προσφατα πηγα να παρω τον ελεγχο του γιου μου,και να ενημερωσω για απουσιες που καναμε τα χριστουγεννα,οι καθηγητες γιατι νησι εδω και ολα μαθαινονται...ηταν ενα βημα πισω μια χαρα παιδι μου ειπαν ο γιαννακης σας,τον δε ελεγχο μου τον εδωσαν "πεταχτά" με μια κινηση μπαλέτου.με περνουν κ κατι θειες τηλ να ακυρωσω το ταξιδι για βουδαπεστη...που εχω κλεισει να παω με την κορη μου τον Απριλη...επισης ενας που μου κολαγε χρονια εξαφανηστηκε γιατι φοβηθηκε χαχαχα...παει αυτος...πλεον θα βηχω και θα τρεχουνε...ωραια περνάμε εν λεστινίτσι...
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.321
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Εχω μια απορια: ολοι οσοι επιστρεψατε Ελλαδα αυτες τις μερες ειδατε να γινεται οποιοσδηποτε ελεγχος στα ελληνικα αεροδρομια?
Μολις επεστρεψα απο Σοφια,κανενας ελεγχος ουτε εκει ουτε εδω.
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.198
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom