Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

than457385701

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Πεταμε η δεν πεταμε (μολις μιλησα με aegean) για Βενετια 6-13 Μαρτη.Το ξενοδοχειο ειχε δωρεαν ακυρωτικα μεχρι 20 Φλεβαρη.Τωρα μολις τους εστειλα μειλ, μηπως και μου επιστρεψουν τα 370 που προχτες μου κρατησαν απο την καρτα.Τι πιστευεται, θα το κανουν δεκτο ,η σε παρομοιες δικες σας περιπτωσεις,εχει κατι καποιος να μου πει ? Ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

than457385701

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Πληροφορια για το αν εχετε παρομοιες περιπτωσεις οπου ακυρωσατε λογω κορωναιου και σας επιστρεψε το ξενοδοχειο το ποσο ,ενω ειχε περασει η ημερομηνια εγκαιρης ακυρωσης
 
Last edited by a moderator:

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
Καλησπέρα παιδιά. Η αδερφή μου ταξιδεύει τη Παρασκευή για Βενετία με Turkish φυσικά μετά το τελευταίο 2ημερο έχουν αναθεωρήσει. Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει περιπτωση επιστροφης χρημάτων από την αεροπορική λόγω της ακύρωσης από κοροναιο, όπως έγινε πρόσφατα με τις εταιρίες για πτήσεις σε Κίνα?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.327
Likes
14.173
Πληροφορια για το αν εχετε παρομοιες περιπτωσεις οπου ακυρωσατε λογω κορωναιου και σας επιστρεψε το ξενοδοχειο το ποσο ,ενω ειχε περασει η ημερομηνια εγκαιρης ακυρωσης
Προφανώς δεν έχει κανείς παρόμοια περίπτωση.Δοκίμασε να διαπραγματευτείς με το ξενοδοχείο και να τους ζητήσεις να υπολογίσουν το ποσό σε μελλοντική ημερομηνία και όταν ηρεμήσουν τα πράγματα.
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
212
Likes
894
Πεταμε η δεν πεταμε (μολις μιλησα με aegean) για Βενετια 6-13 Μαρτη.Το ξενοδοχειο ειχε δωρεαν ακυρωτικα μεχρι 20 Φλεβαρη.Τωρα μολις τους εστειλα μειλ, μηπως και μου επιστρεψουν τα 370 που προχτες μου κρατησαν απο την καρτα.Τι πιστευεται, θα το κανουν δεκτο ,η σε παρομοιες δικες σας περιπτωσεις,εχει κατι καποιος να μου πει ? Ευχαριστω
Εμένα και Airbnb και booking μου επέστρεψαν χρήματα για αυτό το λόγο.
 

vrea

Member
Μηνύματα
231
Likes
209
Καλημέρα!

Τι ισχύει σε ακυρωτικά λόγω Κορονοϊού?
Θέλω να ακυρώσω ταξίδι αρχές Απριλίου σε Φλωρεντία. Στο ξενοδοχείο, η τιμή που είχα κλείσει μέσω booking ήταν χωρίς ακύρωση. Ισχύει κάτι διαφορετικό λόγω ότι κάποιες περιοχές πιο βόρεια έχουν μπει σε σχέδιο έκτακτης ανάγκης?
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
500
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Καλημέρα!

Τι ισχύει σε ακυρωτικά λόγω Κορονοϊού?
Θέλω να ακυρώσω ταξίδι αρχές Απριλίου σε Φλωρεντία. Στο ξενοδοχείο, η τιμή που είχα κλείσει μέσω booking ήταν χωρίς ακύρωση. Ισχύει κάτι διαφορετικό λόγω ότι κάποιες περιοχές πιο βόρεια έχουν μπει σε σχέδιο έκτακτης ανάγκης?
Ότι σου δίνει το booking. Διαφορετικά επαφυεσαι στη καλή διάθεση και καλή φήμη του ξενοδοχείου. Εγώ σε ταξίδι στη Ν. Ιταλία που σχεδιάζω αποκλειστικά Σικελια προ Χριστούγεννα..... κατάφερα και άλλαξα όλα τα ξενοδοχεία αρχές Φλεβάρη σε μια βδομάδα πριν την επίσκεψη μου...
Δυστυχώς όμως η εβδομάδα έφτασε και είμαι τρείς μέρες πριν την επίσκεψη μου και μέσω τρίτης χώρας Βουλγαρίας. Τώρα θα εξαρτωμαι όχι μόνο από το τι θα αποφασίσει ο Ιταλός, ο Κικίλιας αλλά και ο Βούλγαρος ομόλογός ...... κοινώς έμπλεξα με Βαλκάνιους
Η οδύσσεια μου στις Συρακούσες ξεκινά την Τετάρτη και σήμερα άλλαξα και την αποσκευη με χωρητικότητα στα 32κιλα. Σκέφτομαι να πάω διακοπές διαρκείας....
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Για να συνεχίσω λίγο με τις πληροφορίες σχετικά με την ακύρωση έχουμε τα εξής. Η Pegasus μας έστειλε γραπτό μήνυμα και e-mail με το οποίο μας ενημέρωνε ότι ακυρώνεται η πτήση σας. Μας έδωσαν έναν υπερσύνδεσμο διαμέσου του οποίου κάναμε δωρεάν ακύρωση το πρώτο σκέλος. Για το δεύτερο σκέλος και την επιστροφή δεν μας έδιναν αποζημίωση ηλεκτρονικά καθώς ανέφεραν ότι η καραντίνα είναι μέχρι 11 Μαρτίου και επειδή εμείς επιστρέφουμε 15 Μαρτίου δεν γίνεται. Επικοινώνησα με το τηλεφωνικό κέντρο στην Αθήνα(outsource και όχι η αεροπορική απευθείας) από το οποίο πληροφορήθηκα ότι καλύτερα να καλέσω απευθείας την αεροπορική στην Τουρκία. Εκεί έκανα κλήση μέσω skype και μετά από αναμονή 5 λεπτών ένας ευγενικός υπάλληλος -παρά το άσχημο σήμα κατά τη διάρκεια της κλήσης- μου έδωσε πλήρη επιστροφή χρημάτων. Γενικώς εύκολη και απλή διαδικασία.

Εμείς δυστυχώς από ότι δείχνουν τα πράματα χάσαμε την βίζα, την ιρανική ασφάλεια, την εσωτερική πτήση στο Ιράν και ίσως χάσουμε και κάποια χρήματα από τα ξενοδοχεία. Από εκεί και πέρα όπως προανέφερα περνάμε μια μικρή κατάθλιψη λόγω της ακύρωσης του ταξιδιού αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε και αλλιώς.

Θα σας ενημερώσω ξανά όταν καταβληθεί η αποζημίωση από την αεροπορική για να έχετε εικόνα και για αυτό. Εύχομαι ολόψυχα όλοι εσείς που ταξιδεύετε αυτό το διάστημα να έχετε καλύτερη τύχη από εμάς.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
348
Likes
1.328
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Η κόρη μου (15) πηγαίνει με το σχολείο της εκπαιδευτική εκδρομή αεροπορικώς Άμστερνταμ Βρυξέλλες την άλλη βδομάδα με άφιξη αναχώρηση από το αεροδρόμιο του Άμστερνταμ. Προς το παρόν φαίνεται ότι θα γίνει. Για μένα δεν υπάρχει λόγος να ακυρωθεί. Σε περίπτωση ακύρωσης από το υπουργείο Παιδείας το ταξιδιωτικό γραφείο θα επιστρέψει χρήματα; Πάνε με Μάνεση και τα λεφτά ήταν πολλά 580 ο μαθητής, έχουμε ήδη δώσει 400, βέβαια με πολλά μουσεία, Μπριζ, Βατερλό, ξεναγήσεις, γεύματα κ.τ.λ. Ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
582
Likes
2.447
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Η κόρη μου (15) πηγαίνει με το σχολείο της εκπαιδευτική εκδρομή αεροπορικώς Άμστερνταμ Βρυξέλλες την άλλη βδομάδα με άφιξη αναχώρηση από το αεροδρόμιο του Άμστερνταμ. Προς το παρόν φαίνεται ότι θα γίνει. Για μένα δεν υπάρχει λόγος να ακυρωθεί. Σε περίπτωση ακύρωσης από το υπουργείο Παιδείας το ταξιδιωτικό γραφείο θα επιστρέψει χρήματα; Πάνε με Μάνεση και τα λεφτά ήταν πολλά 580 ο μαθητής, έχουμε ήδη δώσει 400, βέβαια με πολλά μουσεία, Μπριζ, Βατερλό, ξεναγήσεις, γεύματα κ.τ.λ. Ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις.
Καλύτερα να απευθυνθείτε απευθείας στο πρακτορείο
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Η κόρη μου (15) πηγαίνει με το σχολείο της εκπαιδευτική εκδρομή αεροπορικώς Άμστερνταμ Βρυξέλλες την άλλη βδομάδα με άφιξη αναχώρηση από το αεροδρόμιο του Άμστερνταμ. Προς το παρόν φαίνεται ότι θα γίνει. Για μένα δεν υπάρχει λόγος να ακυρωθεί. Σε περίπτωση ακύρωσης από το υπουργείο Παιδείας το ταξιδιωτικό γραφείο θα επιστρέψει χρήματα; Πάνε με Μάνεση και τα λεφτά ήταν πολλά 580 ο μαθητής, έχουμε ήδη δώσει 400, βέβαια με πολλά μουσεία, Μπριζ, Βατερλό, ξεναγήσεις, γεύματα κ.τ.λ.
α) Πολύ λογικά τα ακούω τα χρήματα της εκδρομής ειδικά αν είναι 6-7 μέρες και με καλό πρακτορείο,
β) όμως για ποιο ακριβώς λόγο τα σχολεία διοργανώνουν εκδρομές των 600 ευρώ στη Μπριζ και στο Άμστερνταμ και τις βαφτίζουν εκπαιδευτικές; Ας τις πουν καλύτερα ψυχαγωγικές, περιηγητικές κάτι τέτοιο.
γ) Ως προς το Άμστερνταμ η ζωή κυλάει κανονικά, σπάνια θα δεις κάποιον με μάσκα στο δρόμο ή στο τρένο αλλά ούτε υπάρχει ακόμα κάποιο κρούσμα στην Ολλανδία. Δεν υπάρχει λόγος να φοβάται κάποιος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom