Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

Λίνα88

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Ρε παιδιά τι γίνεται σε μια μέρα? Την άλλη βδομάδα είχαμε Προγραμματίσει να πάμε Ρώμη... Δ μας βλέπω, μιας κ έχουμε κ μωρό. Δ θα το παιρναμε μαζί μας αλλά ξέρω γω..
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Καλησπέρα σε όλους! Είχαμε πτήση για Ιράν με Pegasus μέσω Κωνσταντινούπολης στις 03/03 η οποία δυστυχώς ακυρώνεται λόγω του ιού. Αν και υπάρχει μεγάλη απογοήτευση, δυστυχώς με εξωγενείς παράγοντες δεν μπορούμε να τα βάλουμε οπότε υγεία και καλή καρδιά!
 

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
Τα διάβασα και εγώ τα παραπάνω αλλά πιστεύω ότι η πρόσφατη έξαρση στην Ιταλία είναι καθόλα ανησυχητική καθώς προβληματίζει:
α) η ευκολία στην εξάπλωση του ιού στην γείτονα χώρα καθώς φαίνεται να ξεκινά μέσα από ένα νοσοκομείο- ένα πλήρως προστατευμένο και υποψιασμένο περιβάλλον όπου σίγουρα θα πάρθηκαν στοιχειώδη μέτρα,
β) δεν έχει βρεθεί ακόμη ο ασθενής μηδέν
γ) ξαφνικά από τα 3 κρούσματα που υπήρχαν μέχρι την Παρασκευή, βρισκόμαστε σε 150 και δεν συμαζεύεται.

Εμείς είχαμε προγραμμάτισει το ταξίδι σε 1 μήνα αλλά μάλλον θα ακυρώσουμε με κίνδυνο μάλλον να χάσουμε και όλα τα λεφτά- τα αεροπορικά είναι Ryanair (μάλιστα με επιστροφή από Μιλάνο) οπότε δεν βλέπω σωτηρία και το ξενοδοχείο είναι non refundable. Δεν ξέρω αν έχει κάποιος ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω για να μην χρεωθώ όλο το ποσό ως ακυρωτικό τόσο στην Ryanair όσο και στο ξενοδοχείο.

Ο κύριος λόγος της ακύρωσης πέρα από το προφανές ρίσκο να αρρωστήσεις σε ένα μέρος που έχει ήδη αρκετά κρούσματα, είναι και η πιθανότητα πηγαίνοντας εκεί, να υπάρξει κάποιο κρούσμα και γυρνώντας πίσω να αναγκαστείς να μπεις σε καραντίνα και τρελές περιπέτειες....
Σίγουρα πιστεύω τις επόμενες μέρες θα υπάρξει σχετική υστερία, ειδικά αν εμφανιστεί το πρώτο κρούσμα στην Ελλάδα.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.078
δεν ξέρω, νομίζω πάντως οτι το σκηνικο με φλου καταστάσεις και αγωνιες για το αν ακυρωθει η πτήση μας κλπ κλπ θα κρατήσει για αρκετά μεγάλο διάστημα ακόμα.
 

valk

Member
Μηνύματα
48
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Γεια σας! Βαρκελώνη τι γινεται; καμιά ενημέρωση; Πετάμε μεθαύριο Πέμπτη με Vueling. Θα λεγα πως είμαστε ψύχραιμοι, δεν εχουμε σκεφτεί ακύρωση, προς το παρόν βέβαια, γιατί στα επόμενα δυο 24ωρα πολλά μπορεί να αλλάξουν...
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Το αν θα ματαιωσει η αναβαλλει ταξιδι καποιος βασιζεται σε μεγαλο βαθμο και στο επαγγελμα του. Φιλος μου δασκαλος για παραδειγμα σκεφτεται να ακυρωσει ταξιδι για Ρωμη, γιατι ναι μεν η Ιταλια ειναι στο επικεντρο αυτες τις μερες και η Ρωμη προς το παρον safe αλλα αντε να εξηγησεις στους γονεις μαθητων οτι ο κινδυνος να γυρίσεις με τον ιο ειναι απειροελαχιστος προς το παρον.,παντοτε για Ρωμη. Τωρα για Βαρκελωνη, αν δεν ανηκετε σε ευπαθεις ομαδες που παλι νομιζω δεν θα ειχατε θεμα εκει, τοτε δεν υπαρχει λογος να ματαιωσετε το ταξιδι εκτος οπως ειπες αν αλλαξουν τα πραγματα δραματικα τις επομενες μερες
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Δυστηχως φοβαμαι οτι μεχρι τοτε τα κρουσματα θα εχουν αρχισει να εμφανιζονται και πιο νοτια απο το Μιλανο και την Βενετια.
Το να πας ενα ταξιδι με φοβο οτι θα την βγαλεις στο νοσοκομειο (στην καλυτερη) η στην εντατικη (το μεσαιο σεναριο) η.... δεν γραφω το χειροτερο σεναριο, δεν με ενθουσιαζει.

Ακομη και τιποτε απο αυτα να μην γινει μπορει να συναντησεις κλειστα η αδεια καταστηματα και κλειστα αξιοθεατα.

Δεν θα πηγαινα.
Ηδη καποιες εταιριες επιστρεφουν χρηματα πισω, οπως η Eagean

ΥΓ Βεβαια και να μην πας δυστηχως θα σκασει και εδω καποια στιγμη και δεδομενης της "προετοιμασιας και της ετοιμοτητας" που σιγουρα δεν εχουμε ελπιζω να μην δουμε ασχημα πραγματα.
 

Katia nik

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Λέτε να έχω πρόβλημα που σε ένα μήνα πηγαίνω Βενετία;;
Δηλαδή θεωρείς ότι σε ένα μήνα που πάω εγώ θα ήταν καλό να το ακυρώσω;;
Πείτε μία άποψη βρε παιδιά γιατί έχω αγχωθει πολύ είναι η αλήθεια.. ξαφνικά μέσα σε δύο ημέρες ήρθαν τα πάνω κάτω στην Ιταλία!!
Γεια σου... Πιστεύω πως αγχώνουν τον κόσμο άδικα... Εχω γνωστούς στην Ιταλία οι οποίοι μου έχουν πει πως ο κόσμος κυκλοφορεί χωρίς μασκες, οι δημοσιογράφοι είναι που τα κάνουν όλα! Βάζουν μάσκα μόνο όταν κάνουν live μετάδοση... Εγώ την άλλη εβδομάδα πηγαίνω ιαπωνια ια ένα μήνα και δεν σκοπεύω να το ακυρώσω! Με προσοχή όλα θα είναι καλά!
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
οι δημοσιογράφοι είναι που τα κάνουν όλα! Βάζουν μάσκα μόνο όταν κάνουν live μετάδοση... Εγώ την άλλη εβδομάδα πηγαίνω ιαπωνια ια ένα μήνα και δεν σκοπεύω να το ακυρώσω! Με προσοχή όλα θα είναι καλά!
οι δημοσιογράφοι είναι που τα κάνουν όλα!

Ελα πες τα μας όλα.
Μας ψεκάζουν, ο Έλβις ζει, οι Γερμανοί θέλουν τα ορυκτά μας ... δώσε την αλήθεια στον λαό
 

Katia nik

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
οι δημοσιογράφοι είναι που τα κάνουν όλα!

Ελα πες τα μας όλα.
Μας ψεκάζουν, ο Έλβις ζει, οι Γερμανοί θέλουν τα ορυκτά μας ... δώσε την αλήθεια στον λαό
Δεν νομίζω πως χρειάζονται τα ειρωνικά σχόλια! Είπα κάτι που γνωρίζω!
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
οι δημοσιογράφοι είναι που τα κάνουν όλα!

Ελα πες τα μας όλα.
Μας ψεκάζουν, ο Έλβις ζει, οι Γερμανοί θέλουν τα ορυκτά μας ... δώσε την αλήθεια στον λαό
Δεν νομίζω ότι βοηθάνε και πολύ τέτοια ποστ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom