Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Παντως αυτη η δηλωση Εξαδάκτυλου για τον κοροναιο "Όσο μπαίνει η άνοιξη και ο καιρός γίνεται πιο καλός,θα σταματήσει όπως όλοι οι ιοί." εκτος απο ρεαλιστικη ειναι και πολυ ελπιδοφορα μιας και ειναι καινουριος ιος.Κι ενω σχεδον ολοι παραδεχονται οτι εχει περισσοτερη μεταδοτικοτητα απο τη γριπη αλλα μικροτερη θνησιμοτητα,δε θα μπορουσα ποτε να φανταστω να μπαινουμε σε καραντινα επειδη εχουμε γριππη ας πουμε! Η να σου απαγορεύουν την είσοδο σε μια χώρα επειδή έχεις γρίπη.Τρελο δεν είναι;
Ειναι σαν να σου λεει τωρα οτι στην Ιταλια υπαρχουν 283 ανθρωποι με γριππη.Ε σιγα! Αν δηλ ολες αυτες οι πληροφοριες για τον κοροναιο(τα στατιστικα,το πολυ μικρο ποσοστο θανατων και σε συντριπτικη πλειοψηφια ανω των 70 για να μην πω 80 χρονων)
και μ αυτά και μ αυτά κατάφεραν να σκορπίσουν άσκοπο πανικό ανά την υφήλιο για έναν ιό που σκοτώνει ελαφρώς κάτι παραπάνω από μια κοινή γρίπη και στο μεταξύ "κάθησε" και το εμπόριο μέσω Κίνας! Τι δεν καταλαβαίνουμε;;; Το όποιο κόστος των κατά τόπων κρουσμάτων και ακόμα και της πρόσκαιρης καραντίνας θα υπερκαλυφθεί αν καταφέρουν να αναχαιτίσουν έστω και μερικές ποσοστιαίες μονάδες την έκρηξη της βιομηχανίας στην υπερΚίνα; Δεν ξέρω ρωτάω....(Τρελαίνομαι για θεωρίες συνωμοσίας!)
Μην συγχέετε τον ιό της γρίπης , με το κοινο κρυολόγημα , το οποιο συχνά αποκαλουμε "γριπη".
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.127
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Καποια γκρουπ Ιταλων συμφωνα με την ΕΡΤ και σε καποια σαιτ που ειδα δεν εγιναν δεκτα σε καποιες χώρες, εκτος αν δεχοντουσαν να μπουν σε καραντινα για 2 εβδομαδες. Οποτε αν εχουμε κρουσματα λογικο ειναι να εχουμε παρομοια προβληματα.
Όχι μόνο αν έχουμε ως Ελλάδα κρούσματα. Η Ρουμανία πχ (βάσει πληροφοριών που πήρα από Ρουμάνα) έχει κάνει λόγο για καραντίνα όχι μόνο σε όσους επιστρέφουν από Ιταλία, αλλά και σε όσους επιστρέφουν από άλλο προορισμό με transit σε ιταλικά αεροδρομια. Προσωπικά έκλεισα λίγες ώρες πριν γίνει ο χαμός ταξίδι για Λουξεμβουργο με επιστροφή από Μπέργκαμο. Είναι σε λιγο λιγότερο από ενάμιση μήνα, οπότε νιώθω ότι υπάρχει μια σχετική χρονική ασφάλεια, αλλά ξέρω πως είναι πιθανό να μου κάτσει ακύρωση για πολλούς λογους. Εννοείται έκανα κράτηση καταλύματος με δυνατότητα ακύρωσης σχεδόν μέχρι τελευταία στιγμή κι εννοείται δεν κλείνω τίποτα ακριβό μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο.

Edit και για να είμαι όσο πιο ακριβής γίνεται: η οδηγία προς το παρόν αφορά συγκεκριμένες περιοχές της Ρουμανίας και transit από συγκεκριμένα ιταλικα αεροδρόμια (αλλά και αφίξεις διά ξηράς). Δείτε στο link που παρέθεσα παρακάτω.
 
Last edited:

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
............ Η Ρουμανία πχ (βάσει πληροφοριών που πήρα από Ρουμάνα) έχει κάνει λόγο για καραντίνα όχι μόνο σε όσους επιστρέφουν από Ιταλία, αλλά και σε όσους επιστρέφουν από άλλο προορισμό με transit σε ιταλικά αεροδρομια..........

Δεν μπορει να κλεισει Συνορα χωρα της Ευρωπαικης Ενωσης προς αλλη τριτη χωρα. μη Γραφετε οτι να ναι εδω μεσα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.127
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Δεν μπορει να κλεισει Συνορα χωρα της Ευρωπαικης Ενωσης προς αλλη τριτη χωρα. μη Γραφετε οτι να ναι εδω μεσα.
https://www.agensir.it/quotidiano/2...-da-lombardia-e-veneto-rischia-made-in-italy/Να και σχετικό λινκ. Βλακεία μου που δεν το παρέθεσα από πριν για να αποφύγω άξεστες και αγενείς απαντήσεις όπως η δική σου.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
https://www.agensir.it/quotidiano/2...-da-lombardia-e-veneto-rischia-made-in-italy/Να και σχετικό λινκ. Βλακεία μου που δεν το παρέθεσα από πριν για να αποφύγω άξεστες και αγενείς απαντήσεις όπως η δική σου.

Και αυτό το έγγραφο λέει ότι έχουν κλείσει τα σύνορα της Ιταλίας; Για το περί αγένειας και υπολοίπων δε θα μπω στη διαδικασία να συζητήσω γιατί δε με αφορά
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.127
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Και αυτό το έγγραφο λέει ότι έχουν κλείσει τα σύνορα της Ιταλίας; Για το περί αγένειας και υπολοίπων δε θα μπω στη διαδικασία να συζητήσω γιατί δε με αφορά
Πού ακριβώς έγραψα εγώ ότι έκλεισαν τα σύνορα της Ιταλίας; Το λινκ αναφέρει αυτά που είπα πιο πριν ότι γράφει και που μπορείς να τα ξαναδιαβασεις οπότε θες, εκεί είναι. Και γράφεις άσχετα και απαντάς με αγένεια και το συνεχίζεις κιόλας.
 

ChristinaIor

Member
Μηνύματα
60
Likes
79
Ονειρεμένο Ταξίδι
Safariii
Παιδιά καλημέρα σας! Παρακολουθώ όλες αυτές τις μέρες όλα όσα γράφουν τα σάιτ και να πω και την δικιά μου πλευρά είχα αγχωθεί πάρα πολύ διότι σε μία εβδομάδα ταξιδεύω για Αμερική για 15 ημέρες. Το άγχος μου δεν ήταν τόσο πολύ για το ταξίδι αλλά ίσως για τους γονείς μου πιο πολύ που θα είμαι μακρυά σε περίπτωση που γίνει κάτι "κακό". Βάζοντας τα κάτω μετά σκέφτηκα πόσος κόσμος πεθαίνει καθημερινά στα νοσοκομεία από την εποχιακή γρίπη, που ίσως επισκεφτεί το νοσοκομείο για κάποιον άλλο λόγο και κολλήσει το μικρόβιο εκεί. Σίγουρα δεν θέλω να υποβαθμίσω τον συγκεκριμένο ιό άλλα μήπως όλος αυτός ο ντόρος είναι κάπως υπερβολικός; Γιατί τα κανάλια δεν δίνουν τόσο μεγάλη βάση για το τι γίνεται στα νοσοκομεία καθημερινά; Πόσοι ηλικιωμένοι άνθρωποι χάνουν την ζωή τους επειδή δεν τους δίνουν "τόση μεγάλη" προσοχή λόγω ηλικίας και τους θεωρούν καμένα χαρτιά; Σίγουρα είναι ένα θέμα που απασχολεί παγκόσμια όλο το κοινό αλλά είναι επειδή είναι κάτι άγνωστο μέχρι στιγμής. Όπως τα κοινά φάρμακα δεν σώζουν κάποιους ανθρώπους ευπαθείς από απλές ιώσεις έτσι κάπως δεν επιβιώνουν και σε αυτήν. Είναι πολύ στενάχωρη η κατάσταση έτσι όπως το παρουσιάζουν. Μήπως όμως πίσω από όλον αυτόν τον ντόρο κρύβεται κάτι το οποίο θα το μπουμπουνίσει μετά από καιρό στην τηλεόραση και όλοι οι άνθρωποι θα πουν αφού σωθήκαμε από αυτόν τον ιό δεν πειράζει ότι και να μας σερβίρουν; Θεωρώ ότι είναι μία πολλή έξυπνη χειραγώγηση όλος αυτός ο πανικός..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Δεν μπορει να κλεισει Συνορα χωρα της Ευρωπαικης Ενωσης προς αλλη τριτη χωρα. μη Γραφετε οτι να ναι εδω μεσα.
The reintroduction of border control is a prerogative of the Member States. The Commission may issue an opinion with regard to the necessity of the measure and its proportionality but cannot veto such a decision if it is taken by a Member State. (https://ec.europa.eu/home-affairs/w...sas/schengen/reintroduction-border-control_en)
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Βλέπω τίς τόσες σελίδες του παρόντος νήματος… Ηδη εχουμε πεσει (ουχί αδικαιολογητως) σε έναν κυκεώνα φοβίας, ανασφαλείας και αβεβαιότητος.

Θα γενεί τελικώς; Θα λάβει χώρα το (ου μη) μόνον της ζωης μας το ταξείδιον ή θα κυλήσουμε σε κοπετούς, θρήνους, στάχτες στα μαλλιά καθώς το λαβκραφτικό τερας της ακύρωσης θα μας κλεινει το μάτι ωσάν σε σπλάτερ δευτέρας διαλογής;

Προσωπικως εχω φαει τα νύχια της δεξιας χειρός μου (μισώ τόσο την αριστερά που αρνούμαι να ασχοληθώ έστω αγχωλυτικώς μέ αυτην) περιμένοντας να περάσει ο καιρός και να φθάσει η ημερομηνία του επομένου μου ταξειδίου (όπερ είναι πολύ κοντα αλλά δεν σας λεω κι άλλα για να μη με ματιάσουτε), διαβάζοντας τα νέα (τα οποία είναι προφανώς πεταμένες σπέκουλες από πεταμένους δημοσιογράφους, όταν αυτοί ολοκληρώνουν λαθρομεταναστευτολαγνικά αρθρα) πιθανολογώντας πιθανολογώντας πιθανολογώντας, ενθύμουμενος την λαμπρή μου πορεία ως πρωτοδεσμίτης* αλλά και ως σκευος ηδονης για την γκομενέτε μου όταν ειχα πέσει ράθυμα στα κελεύσματα της βρωμικης σαρκός και δυσκολευθείς να οπισθοχωρήσω κατα την στιγμήν την καίριαν, εν τέλει 16 ημέρες μετά από το πραξικόπημα, εψάχναμε φαρμακείο με πρεντίκτορ κώλορ σε happy hour.

Η αχλύς στο βασίλειον της εικοτολογίας είναι πηκτη, μεστη και αδιάρρηκτος. Τυλίγει τα πάντα, μας εμποδάει να βλέπουμε σε απόσταση άνω των δυο μέτρων και μας αναγκάζει να υποθέτουμε. Τι θα γινει όταν σκάσει μύτη το πρώτο κρούζμα; Πότε θα αρχίσει ο αερολιμενάρχης να μας φωνάζει μετα βδελυγμίας το νά φύγετε, νὰ πᾶτ’ἀλλοῦ! ; Πόσο καλά γνωρίζει εμπράκτως τον ορο «οργάνωση» η ελληνική δημοκρατία; (Που είναι ο Βάγκνερ; Πού είναι ο Πουτσίνης; )

Η αβεβαιότης αλλάζει την επαφη ημων με την πραγματικότητα· προσωπικως νοιώθω σαν ηρως ταινιδίου του Δαυΐδ Λύντς (το mulholland drive εν προκειμενω) ενώ στην καλύτερη, αισθάνομαι να συμμετέχω σαν μπάτλερ στο Οι Ἀλλοι του Αμενάμπαρ.

Κι αν η φασις που βιώνουμε τώρα, καθως διαβάζουμε με ενδιαφέρον κάθε εξέλιξη στα νέα, συζητώντας, ακούγοντας του άλλου την εκδοχή, την άποψη, τήν ερμηνεία, ενόσω δημιουργούμε σενάρια, απευχόμενοι την ακροτελευτια αρχη του σύμπαντος Αν Κατι Ειναι Να Παει Στραβα, Θα Παει, αν η φάσις που βιώνουμε τώρα λοιπον, ηταν πίναξ , τότε το δίχως άλλο και στανταρ , θα ηταν ο Golconda του Μαγκριτ.

Και ισως τελικά, να ειμεθα ολοι μερος σε ονειρατο ενός σκύλου, ο οποίος μάλιστα, μόλις έμαθε ότι πάσχει από καλά αζάρ

* πως ανοίγει ενας πρωτοδεσμίτης μια κονσέρβα; Την πιανει και λεει: Έστω ότι είναι ανοικτη.
 

Laurane

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Εγώ πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τον πανικό που γίνετε. Πιο πολύ θα έπρεπε να ανησυχουμε για την εποχική γρίπη. Στην Ελλάδα πχ μέχρι τώρα είναι είδη 60 νεκροι. Στην Ιταλία πολύ παραπάνω. Πετάω τον Απρίλιο για Ιταλία με το γιο μου που είναι 5 ετών... Έχω πολλές φοβίες αλλά τον κορονοιο δεν τον φοβάμαι. Τον θεωρώ τόσο επικίνδυνο όσο οποιαδήποτε ίωση. Τίποτα παραπάνω. Το παιχνίδι του πανικού των μίντια με αφήνει αδιάφορη.
Απλά για την απλή γρίπη έχει εμβολιαστεί πολύς κόσμος και γι αυτό δεν φοβόμαστε τόσο. Στον Κορονοιό είναι πολύς περισσότερις κόσμος εκτεθειμένος....κι εγώ ταξιδεύω τάχαμου αρχές Απρίλη Μπολόνια, αλλά πιο πολύ φοβάμαι για τον άντρα μου που έχει θέμα.με άσθμα (όχι επίμονο και μόνιμο...μόνο κρίσεις δύσπνοιας που και που) παρά για το 2χρονο γιο μου.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom