Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Στους εργαζόμενους του ΚΕΕΛΠΝΟ, μα τι λέω μπερδεύτηκα, ξέχασα πως ο οργανισμός άλλαξε...εκ βάθρων, στους εργαζόμενους του ΕΟΔΥ λοιπόν ήρθε ενημέρωση ότι αναστέλλονται οι άδειές τους. Και νομίζω ότι ισχύει και για όλους τους εργαζόμενους στην υγεία.

Τι να λέμε, άμα είσαι ετοιμοπόλεμος (ή μήπως θωρακισμένος, μπερδεύτηκα πάλι)...
Kαι στην υγεία, κι αύριο θα μάθουμε αν θα με συνοδεύει η σύζυγος για την Ιορδανία σε επτά μέρες. Αν όχι ποιος θα μου κάνει παρέα? όλα πληρωμένα θα είναι!!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Στο μεταξύ αποφεύγουμε όσο γίνεται συνωστισμένους χώρους, πλένουμε πολύ καλά τα χέρια μας πριν από φαγητό και επαφή με το πρόσωπο και αυτές τις μέρες δεν κάνουμε χειραψία και δεν φιλιόμαστε σταυρωτά με τους γνωστούς μας. (με τους άντρες μας και τους εραστές μας δεν είπε!) Παρακάτω όχι στα αντισηπτικά και τα αλκοολούχα τζελ διότι απλά απλώνουν τα μικρόβια στα χέρια και δεν τα εξολοθρεύουν και επίσης ξηραίνουν το δέρμα και είναι πιο εύκολο να σκάσει και να γίνει εύκολος υποδοχέας μολύνσεων.
Δεν χρειάζεται να το πει...2/2 γυναίκες μέχρι τώρα..Πήραμε το μήνυμα.. :)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Ζω στη Θεσσαλονίκη και από χθες είναι μια άλλη πόλη! Ακόμα και τα λεωφορεία του ΟΑΣΘ είναι πλέον βιώσιμα....
Πάντως μέχρι και χθες το απόγευμα όσα λεωφορεία είδα τίγκα ήταν. Επίσης νομίζω ότι τελικά πιο πολύ κινδυνεύω από πνευμονία γιατί πλέον μπαίνεις ακόμα και το βράδυ μέσα στο λεωφορείο και όλα τα παράθυρα είναι ανοικτά διάπλατα και, φυσικά, ούτε καν διανοείσαι να κλείσεις το παράθυρο έστω και λίγο γιατί θα πέσουν όλοι πάνω σου να σε φάνε.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ακόμα και τα λεωφορεία του ΟΑΣΘ είναι πλέον βιώσιμα....
Δεν ξέρω για ποιά λεωφορεία, ποιάς γραμμής μιλάς. Χθες το μεσημέρι στη στάση Ευζώνων, λεωφόρο Στρατού, 2 η ώρα, δεν χωρούσες να μπεις ούτε στο 7, ούτε στο 11, ούτε στο 39 και στο 10 μπήκα σπρώχνοντας με τσαμπουκά (το 31 θα έρχονταν μετά από... 28 λεπτά! ). Αν αυτή η κατάσταση θεωρείται βιώσιμη...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.751
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Επειδή έπρεπε σήμερα να πάω, όπως πάω κάθε τρεις μήνες, να πω ότι είχε περισσότερο κόσμο από άλλες φορές και ορισμένα άτομα του προσωπικού ήταν ακόμα πιο αγενή από ότι συνήθως! Τα έχουμε κάνει εντελώς τραγικά τα πράγματα χωρίς λόγο.
Στο ταμείο είναι πολύ ήσυχα για τέλος του μήνα. Γιατί αγενείς;;
Δεν ξέρω για ποιά λεωφορεία, ποιάς γραμμής μιλάς. Χθες το μεσημέρι στη στάση Ευζώνων, λεωφόρο Στρατού, 2 η ώρα, δεν χωρούσες να μπεις ούτε στο 7, ούτε στο 11, ούτε στο 39 και στο 10 μπήκα σπρώχνοντας με τσαμπουκά (το 31 θα έρχονταν μετά από... 28 λεπτά! ). Αν αυτή η κατάσταση θεωρείται βιώσιμη...
Από το απόγευμα και μετά λέω....Κατέβηκα κέντρο ο δρόμος μποτιλιαρισμένος από αυτοκίνητα και το λεωφορείο μισοάδειο....πρώτη φορά! σήμερα δεν ξέρω.
@fenia42 τέτοιες μέρες κάθε μήνα έχουμε τριπλάσιο κόσμο όσο για την αγένεια μερικών....θέλω να πιστεύω ότι δεν αντικατοπτρίζει τη γενική εικόνα γιατί βλέπω γύρω μου τους συναδέλφους που σκίζονται να εξυπηρετήσουν με πολύ σεβασμό και αλλά βγαίνουμε οφ τοπικ...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.828
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Λοιπόν ήρθε γιατρός στο Δήμο Θεσσαλονίκης και έδωσε οδηγίες...
Παρακάτω όχι στα αντισηπτικά και τα αλκοολούχα τζελ διότι απλά απλώνουν τα μικρόβια στα χέρια και δεν τα εξολοθρεύουν και επίσης ξηραίνουν το δέρμα και είναι πιο εύκολο να σκάσει και να γίνει εύκολος υποδοχέας μολύνσεων.
αυτό λίγο παράξενο μου ακούγεται...δηλαδή στα νοσοκομεία κλπ να μην απολυμαίνουμε τα χερια μας????

αν έλεγα κάτι τέτοιο όταν δούλευα στο νοσοκομείο μάλλον θα με απολύανε

βεβαια γιατρός δεν είμαι....ίσως έχει βάση...

όντως το απολυμαντικό ξεραίνει τα χερια..αλλα δεν γίνεται αλλιώς
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.213
μπρέηκινγκ νιούζ

Ο Πάνος Σόμπολος σε ανταπόκριση απο την Ζαχάρω Ηλείας τονίζει πως δεν γινεται επ' ουδενι να διατηρουμε την ψυχραιμια, την ψυχραιδύο και τα ρέστα, οταν διακυβεύεται ταξειδάκιον.

Περιμένουμε τον Θοδωρα Ανδρεαδη Συγγελάκη απο την Ρώμη, μηπως και ξερει κατι περισσότερο.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.828
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
πάντως μην νομίζετε...και εδώ τα ΜΜΕ μονο πανικό φέρνουν...ανοίγεις να diabseis τα νέα k βλέπεις "τις επόμενες μέρες θα ξέρουμε ποσο σοβαρά είναι...η Γερμανία βρίσκεται μπροστά σε μια πανδημία...δεν αποκλείεται να έρθει ένα σημείο που θα χάσουμε τον έλεγχο...μπλα μπλα μπλα"...
απαράδεκτοι...ο κόσμος το έχει πάρει κάπως πιο χαλαρά k αυτοί εκεί...
μάλιστα σε κάποιους που είναι σε καραντίνα, περνάνε οι φίλοι k γείτονες k τους αφήνουνε φαγητά έξω από την πόρτα...κοίτα να δεις

ΥΓ χιονίζει κιόλας....την τρελα μου...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Λοιπόν ήρθε γιατρός στο Δήμο Θεσσαλονίκης και έδωσε οδηγίες...

Παρακάτω όχι στα αντισηπτικά και τα αλκοολούχα τζελ διότι απλά απλώνουν τα μικρόβια στα χέρια και δεν τα εξολοθρεύουν και επίσης ξηραίνουν το δέρμα και είναι πιο εύκολο να σκάσει και να γίνει εύκολος υποδοχέας μολύνσεων.
Επίσης αν αρρωστήσουμε να μην πάμε στα επείγοντα αλλά να ενημερώσουμε το γιατρό μας. Ειδικά εμείς που δουλεύουμε στο δημαρχείο μάλλον...εσείς κάντε ότι θέλετε!
Αυτά. Μάσκες δεν μας έδωσαν. Ακόμη τουλάχιστον
Ακριβως οι αντιθετες οδηγιες δοθηκαν στα Αγγλικα σχολεια: 9 φορες τη μερα αντισηπτικο στα χερια οι εκπαιδευτικοι!! Εκλεισαν ολα τα σχολεια στα οποια επεστρεψαν μαθητες απο χειμερινες διακοπες για σκι στη Β. Ιταλια και χωρις να νοσουν, προληπτικα. Φυσικα γινεται χαμος για το κλεισιμο.
Σε αλλα νεα, το NHS επιβαλλει ξυρισμα του μουσιου των γιατρων για να μπαινει καλα η μασκα, επιτρεπει μουστακι στυλ Ζορο και κατι αλλα κουλα.
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Kαι στην υγεία, κι αύριο θα μάθουμε αν θα με συνοδεύει η σύζυγος για την Ιορδανία σε επτά μέρες. Αν όχι ποιος θα μου κάνει παρέα? όλα πληρωμένα θα είναι!!!
ω καλέ μου φίλε @soudianos !! Πάντα είχα μια ιδιαίτερη εκτίμηση στο πρόσωπό σου. Μα από πάντα όμως. Δηλαδή τι εκτίμηση, αγάπη παθολογική θα το έλεγες.
Απλά το λέω έτσι? Είπα να το αναφέρω.

Και μιας και τυχαίνει να είμαι μπροστά στην ντουλάπα μου, Ιορδανία τι καιρό έχει?
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.751
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ακριβως οι αντιθετες οδηγιες δοθηκαν στα Αγγλικα σχολεια: 9 φορες τη μερα αντισηπτικο στα χερια οι εκπαιδευτικοι!! Εκλεισαν ολα τα σχολεια στα οποια επεστρεψαν μαθητες απο χειμερινες διακοπες για σκι στη Β. Ιταλια και χωρις να νοσουν, προληπτικα. Φυσικα γινεται χαμος για το κλεισιμο.
Είπε πως το αντισηπτικό σκάει τα χέρια και γίνεται πιο εύκολα η εισροή του ιού στον οργανισμό . Επίσης ότι απλώνει το ιικό φορτίο στα χέρια! δεν ξέρω ποιός έχει δίκιο. Γιατρό έχουμε μεταξύ μας να μας πει;;
Πάντως η υπερβολή δεν είναι εδώ μόνο τελικά....
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δεν ξέρω για ποιά λεωφορεία, ποιάς γραμμής μιλάς. Χθες το μεσημέρι στη στάση Ευζώνων, λεωφόρο Στρατού, 2 η ώρα, δεν χωρούσες να μπεις ούτε στο 7, ούτε στο 11, ούτε στο 39 και στο 10 μπήκα σπρώχνοντας με τσαμπουκά (το 31 θα έρχονταν μετά από... 28 λεπτά! ). Αν αυτή η κατάσταση θεωρείται βιώσιμη...
Σορρυ για το οφφ τοπικ, αλλα αυτό το ποστ πρέπει να το βλέπω κάθε φορά που με πιάνει homesickness, γιατί μέχρι τώρα μόνο τα καλά της Θεσσαλονίκης σκέφτομαι :rolleyes:
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.615
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom