Νέος κοροναϊος- θα πάμε ή να ακυρώσουμε ??

Mantaralena

Member
Μηνύματα
45
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Eσεις παιδια με τα ταξιδια σας τι θα κανετε?Θα ακυρωσετε λογω κορονοιου?Δεν μιλαω για Ιταλια μιλαω γενικα οτι ειχατε κλεισει για αυτη την περιοδο?
Ουχί! Τριήμερο Καθαράς Δευτέρας Βουλγαρία, και 20 Μαρτίου Λονδίνο! Καμιά ακύρωση από πλευράς μας!
 

Farmas

Member
Μηνύματα
9
Likes
24
Προσωπικά ταξιδεύω μετά τις 15/3 και δεν ακυρώνω τίποτα προς το παρόν.
Και εγώ μετά τις 20/3 και δεν ακυρωνω τίποτε. Φυσικά ήδη έχουν αρχίσει να έχω οχλησεις από οικογενειακό, φιλικό και επαγγελματικό περιβάλλον, για να ακυρώσω το ταξίδι. Δεν το σκοπεύω πάντως, μόνο αν απαγορευτουν οι πτήσεις.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Προσωπικά ταξιδεύω μετά τις 15/3 και δεν ακυρώνω τίποτα προς το παρόν.
K γω μια μερα μετα την ημερομηνια που πες και πιο πολυ αγχωνομαι οτι θα φαω μπλοκο απο την Ελλαδα παρα απο εκει που θα παω...μας βλεπω μεχρι και τελευταια βδομαδα να μην ξερουμε αν θα ταξιδεψουμε ή οχι...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει καν κρούσμα εκεί που έχω κανονίσει να πάω, οπότε μεγαλύτερος κίνδυνος υπάρχει στο αεροδρόμιο, παρά στον προορισμό μας.
Φυσικά αυτά αλλάζουν από μέρα σε μέρα, κι η Ελλάδα πριν λίγες μέρες δεν είχε καν κρούσμα....
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Ένα σενάριο...το παιδάκι θεραπεύεται σε λίγες μέρες και του επιτρέπουν να πάει σπίτι του.Θα πάει σχολείο μετά.Οι συμμαθητές του, πως θα συμπεριφερθούν μετά από όλα όσα έχουν ακούσει από γονείς; πιθανόν έχουν πάει και αυτά να κάνουν το τεστ.Θα ακολουθήσει άραγε και β' "καραντίνα" στο σχολείο (ενώ έχει αποθεραπευτεί) ;
Αυτό σκεφτόμουν και εγώ... Δυστυχώς θα πέσει θύμα bullying από τα υπόλοιπα παιδιά τα οποία ,επίσης δυστυχώς, θα μεταφέρουν στο σχολείο όλες τις φοβίες από τα σπίτια τους...
Eσεις παιδια με τα ταξιδια σας τι θα κανετε?Θα ακυρωσετε λογω κορονοιου?Δεν μιλαω για Ιταλια μιλαω γενικα οτι ειχατε κλεισει για αυτη την περιοδο?
Εμείς ταξιδεύουμε 2/4 για Βιετνάμ και Καμποτζη και δεν σκοπεύουμε να το ακυρώσουμε (εκτός και αν γίνει κατι πραγματικά δραματικό).Το Βιετνάμ είναι πιο ασφαλές αυτή τη στιγμή(έχουν αποθεραπευτεί και οι 16 που είχαν νοσήσει). Η Καμπότζη έχει 1 κρούσμα όλο και όλο ,από την αρχή που εμφανίστηκε ο ιός....Αυτό πάλι πως εξηγείται?Πως κατάφεραν και το διατήρησαν μόνο σε 1 εκεί εδώ και ενάμιση μήνα?Και κάποιες άλλες περιοχές έχουν από την αρχή σταθερά χαμηλά κρούσματα:Η Ινδία πχ είναι από την αρχή στα 3...
 

Fairy***

Member
Μηνύματα
16
Likes
12
Aκύρωσα δεκαήμερο τον Απρίλιο στην Κίνα. Σε καμία περίπτωση δεν θα ακύρωνα ταξίδι σε άλλη χώρα της Ευρώπης αν έφευγα αύριο, πλην ίσως της Ιταλίας που θα το σκεφτόμουν ανάλογα με το αν θα λειτουργούσαν τα βασικα αξιοθεάτα, εστιατορίων κλπ.
Τώρα θέλω να κλείσω για Ιορδανία για την ίδια περίοδο αλλά είμαι ακόμα επιφυλακτική καθώς δεν ξέρει κανένας μας την εξέλιξη του ιου στην Ελλάδα και το αν θα έχουμε θέμα να βγουμε εκτός χώρας. Η Royal Jordanian από χτες απαγόρευσε σε Ιταλούς και σε όσους ήταν στην Ιταλία τις τελευταίες 14 μέρες την επιβίβαση στα αεροπλάνα της. Γενικά όλα είναι στον αερα για όλους τους προορισμους αυτή τη στιγμή.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Και εγώ μετά τις 20/3 και δεν ακυρωνω τίποτε. Φυσικά ήδη έχουν αρχίσει να έχω οχλησεις από οικογενειακό, φιλικό και επαγγελματικό περιβάλλον, για να ακυρώσω το ταξίδι. Δεν το σκοπεύω πάντως, μόνο αν απαγορευτουν οι πτήσεις.
Μόνο οχλήσεις???Φοβάμαι ότι η πεθερά μου δεν θα μας δίνει πίσω τα παιδιά μας όταν επιστρέψουμε:haha:Μιλαμε για κανονικές απειλες!
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Εμείς θα πάμε κανονικά Σιγκαπούρη-Βιετνάμ-Ταϋλάνδη 11/4.
Εννοείται ότι ΔΕΝ θα ακυρώσουμε!
Εκτός αν γίνει κάτι πολύ δραματικό... Πχ. Καραντίνα, ακύρωση πτήσης.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
η κορή μου, Α΄Δημοτικού,πηγαίνει στο ίδιο σχολείο με το αγόρι της Δ΄ Δημοτικού...εκτός συγκλονιστικού απροόπτου δεν θα ακυρώσουμε το ταξίδι μας το τριήμερο στη Σόφια...
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Εγώ ταξιδεύω 23/3 κ δεν το ακυρώνω..πάω Βέλγιο..επίσης ταξιδεύω 2/6 Χονγκ Κονγκ Μακάο κ ταυλανδη όπου θα πάω κανονικά..τώρα αν τα πράγματα αλλάξουν δραματικά βλέπουμε κ κανουμε
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Τέτοια ώρα θα είχα προσγειώθει στο ταξίδι 7 ημερών που είχα προγραμματίσει από αρχές Δεκεμβρίου στο αεροδρόμιο και θα έπινα το capucino μου στην Cefalu βλέποντας το ηλιοβασίλεμα. Μπορεί η κατάσταση να είναι η πιο υποτονική 3 μόλις κρουσματα στο Νότο αλλά η πορεία της υγείας μου - με ελαφριά ίωση όχι κάτι επικίνδυνο - από εχθες...με δικαιώνει απόλυτα.
Δε θέλω ούτε να με φαντάζομαι με ελαφριά ίωση να περιφέρομαι μέσα στο Fiat 500 μεταξύ Agrigento, Νότο, Syracuse και Savoca. Δε θα ήθελα να εμφανιστω ποτέ στο χωριό του Κορλεόνε έστω και με μια απλή ιωσουλα ως υποπτος φορέας....έστω με την υπόνοια...
Δε πειράζει όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Και ας έχουμε ω σχεδιάσει τα πάντα με ακρίβεια εδώ και καιρό. Ακόμη και αν χάνουμε υλικά.....εγώ αρρώστησα και ακύρωσα από φόβο επιδείνωσης.

Ας οψονται τα επόμενα δύο ταξίδια μου σε δύο μήνες και τέσσερεις που έχουν προγραμματιστεί....σε Βιέννη και Λονδίνο. Σχέδια πλέον δεν κάνω.... γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει σχέδιο με την παρούσα κατάσταση
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
η κορή μου, Α΄Δημοτικού,πηγαίνει στο ίδιο σχολείο με το αγόρι της Δ΄ Δημοτικού...εκτός συγκλονιστικού απροόπτου δεν θα ακυρώσουμε το ταξίδι μας το τριήμερο στη Σόφια...
Να πάτε, να πάτε... Αλλωστε στην Βουλγαρια δεν εχουν ακομη κρουσματα. Αν ακουσουμε τιποτα απο εβδομαδα θα κανουμε ευκολα την ιχνηλατηση :haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom