Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει στοιχεία για τον ιό, αλλά τα παιδιά είναι αυτά που πρακτικά δε διατρέχουν κίνδυνο.
Όσα στατιστικά διάβασα έδειχναν παιδιά από 10 ετών και πάνω να έχουν προσβληθεί από τον ιό, απλώς σε χαμηλότερα ποσοστά. Δεν μιλώ μόνο για το 10χρονο παιδί εδώ στην Ελλάδα που προσβλήθηκε από την μητέρα του, αλλά γενικά στα ποσοστά. Έδειχναν πολύ χαμηλότερο ποσοστό, όχι πως δεν προσβάλλονται.Έχεις κάποιο link όπου να λένε γιατροί-λοιμοξιωλόγοι υπεύθυνα πως τα παιδιά δε διατρέχουν κίνδυνο; Απο περιέργεια να το διαβάσουμε αν υπάρχει.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στατιστικά τα παιδιά φαίνεται ότι προσβάλλονται σε πολύ μικρότερα ποσοστά και με πολύ πιο ήπια συμπτώματα αν προσβληθούν. Δεν είμαι επιδημιολόγος αλλά μου φτάνει γιατί αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα ως τώρα, μιας και δεν υπάρχει όγκος περιπτώσεων που να αποδεικνύει το αντίθετο. Το γιατί λοιπόν κλείνουν σχολεία και όχι εκκλησίες όπως είπα, ίσως δείχνει μια τάση της κοινωνίας ποιους θέλει να προστατέψει.

https://news.harvard.edu/gazette/story/2020/02/key-coronavirus-question-how-are-children-affected/
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ συμφωνώ με όλες τις απαγορεύσεις, αρκεί να εφαρμοστούν και για την πιο θανατηφόρο μέχρι στιγμής κοινή γρίπη. Όποιος ζει σε χώρα που υπάρχει κρούσμα κοινής γρίπης να μην κουνιέται από το σπίτι του. Να νεκρώσει η υφήλιος να ούμε.

Πριν λίγο γνωστός που δουλεύει στον ΟΤΕ μου έγραψε αυτό:
Βλεπω αυτο το ευχαριστο, ερχομαι δουλεια κ βλεπω ανακοινωση απο τη διευθυνση οτι απαγορευονται τα ταξιδια στο εξωτερικο. Αν καποιος παει πρεπει να ενημερωσει την εταιρια κ μετα να παρει εξτρα 7 μερες απο τη κανονικη του αδεια να μεινει σπιτι. Δε το περιμενα κ ολο αυτο ανεβαζει το τιμημα κ το ρισκο πολυ ψηλα. Δεν ξερω τι θα κανω
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Το γιατί λοιπόν κλείνουν σχολεία και όχι εκκλησίες όπως είπα, ίσως δείχνει μια τάση της κοινωνίας
Οχι. Τα σχολεια κλεινουν γιατι πας υποχρεωτικα και η διασπορα ειναι αναποφευκτη. Ουτε τα παιδια μπορουν να λειψουν λογω απουσιων ουτε οι εκπαιδευτικοι χωρις συνεπειες. Η εκκλησια ειναι κατ επιλογην δραστηριοτητα.
 
Last edited:

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
512
Likes
853
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Ερώτηση προς κάθε ενδιαφερόμενο.... φυσικά δεν έχω ίχνος αντιπαράθεσης η να προσβάλλω οποιοδήποτε εδώ μέσα.
Όταν σε λίγο.....τα κρούσματα αρχίσουν να εμφανίζονται και σε επαρχιακές πόλεις - ύπαιθρο - νησιά - χωριά.......πως και ποιος θα πιστοποιεί την θετικότατα η όχι του δείγματος;;;;
Αυτή τη στιγμή ο μόνος επίσημος φορέας είναι το Παστέρ Αθήνα και στο ΑΠΘ στη συμπρωτεύουσα.
Ποιος δε μου λέει ότι αυτή τη στιγμή υπάρχουν 100αδες κρούσματα που απλά δεν έχουν μετρηθεί επαληθευτεί η άλλο από τους 10 μικροβιολόγος που είναι σε φουλ υπερωρίες το Τελ. Διάστημα.
Τι θα γίνει σε λίγο όταν ο αριθμός των κρουσμάτων θα χτυπήσει σε όλη την επικράτεια θα στέλνουν από την Κάλυμνο η Ορεινή Πίνδο δείγματα στο Παστέρ;
Φυσικά και όχι..... Σε λίγο δε θα ασχοληθούμε καν με τον αριθμό και μέλημα της πολιτείας θα είναι να προστατεύσει τους ηλικιωμένους και τα μικρά ευπαθή παιδιά.η όσους είναι άρρωστοι.
Τώρα προσωπικά αν έχασα το ταξίδι μου στην Ιταλία προχθές και το επερχόμενο στη Βιέννη και Λονδίνο σε τρείς μήνες..... έχει το λιγότερο αξία μπροστά στη ζωή των ανθρώπων και μάλιστα αυτών που δεν φτάινε και δυστυχώς θα την πληρώσουν
Δυστυχώς ούτε οι υποδομές της χώρας μας επαρκούν για την προστασία του πληθυσμού αφού σε ασφαλεία και όπλα δίνουμε το μεγαλύτερο μέρος...ούτε νοσοκομεία φτιάχνουμε σε πέντε μέρες, ούτε η κοινωνία είναι έτοιμη να χειριστεί τέτοια ΠΑΝΔΗΜΙΑ.
Σόρρυ αν στεναχωρώ μερικούς .... στεναχωριέμαι κ εγώ που έχασα ένα και θα χάσω κ άλλα ταξίδακια αλλά όσο πιο νωρίς το καταλάβουμε ότι παίζεται η Δημόσια υγεία και ασφάλεια τόσο το καλύτερο.
Αυτά και να με συμπαθανε όσοι....είναι αντίθετοι στην άποψη μου
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Έτσι απλά για σύγκριση χωρών και "χωρών", στην Σιγκαπούρη με τη πρώτη ιδέα συμπτώματος, βάζεις μάσκα και πας στον τοπικό γιατρό (420 σημεία σε μια χώρα σαν την ζάκυνθο που οι περισσότεροι ζουν σε μια περιοχή περίπου το 1/3 αυτής) και αν το θεωρήσει ύποπτο σου δίνει χαρτί για 5 ημέρες εκτός δουλειάς σε αναμονή του test. Οι επιχειρήσεις που έχουν υπαλλήλους με τέτοια άδεια μπορούν να ζητήσουν να αποζημειωθούν με 100 SG$ από το κράτος για κάθε μέρα άδειας. Λίγες το κάνουν.

Στην Ολλανδία μου λένε όσοι έχουν πάει Ιταλία πρόσφατα πήραν υποχρεωτική άδεια 14 ημερών που δεν θα τους χρεωθεί ή δουλεύουν από το σπίτι (εξαρτάται από την εταιρία).

Στην Ελλάδα θα τα πληρώσεις από την τσέπη σου. Γιατί λοιπόν να μιλήσεις;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Πάντως στο άρθρο λέει περίπου αυτό που ξέραμε. Για χαμηλότερα ποσοστά, όχι πως τα παιδιά δεν προσβάλλονται καθόλου. Άλλωστε το ξέραμε πως προσβάλλονται είχαμε κρούσμα και εδώ στην Ελλάδα. Κι ο ειδικός στο άρθρο είναι πολύ επιφυλακτικός μέχρι στιγμής δεν λέει πως δεν προσβάλλονται.Και παραδέχεται πως ακόμα δεν ξέρουν ακριβώς πως λειτουργεί.

Οχι. Τα σχολεια κλεινουν γιατι πας υποχρεωτικα και η διασπορα ειναι αναποφευκτη ενω η διασπορα ανεξελεγκτη. Ουτε τα παιδια μπορουν να λειψουν λογω απουσιων ουτε οι εκπαιδευτικοι χωρις συνεπειες. Η εκκλησια ειναι κατ επιλογην δραστηριοτητα.

Ακριβώς.
 

Ανθηg

Member
Μηνύματα
13
Likes
67
Ερώτηση προς κάθε ενδιαφερόμενο.... φυσικά δεν έχω ίχνος αντιπαράθεσης η να προσβάλλω οποιοδήποτε εδώ μέσα.
Όταν σε λίγο.....τα κρούσματα αρχίσουν να εμφανίζονται και σε επαρχιακές πόλεις - ύπαιθρο - νησιά - χωριά.......πως και ποιος θα πιστοποιεί την θετικότατα η όχι του δείγματος;;;;
Αυτή τη στιγμή ο μόνος επίσημος φορέας είναι το Παστέρ Αθήνα και στο ΑΠΘ στη συμπρωτεύουσα.
Ποιος δε μου λέει ότι αυτή τη στιγμή υπάρχουν 100αδες κρούσματα που απλά δεν έχουν μετρηθεί επαληθευτεί η άλλο από τους 10 μικροβιολόγος που είναι σε φουλ υπερωρίες το Τελ. Διάστημα.
Τι θα γίνει σε λίγο όταν ο αριθμός των κρουσμάτων θα χτυπήσει σε όλη την επικράτεια θα στέλνουν από την Κάλυμνο η Ορεινή Πίνδο δείγματα στο Παστέρ;
Φυσικά και όχι..... Σε λίγο δε θα ασχοληθούμε καν με τον αριθμό και μέλημα της πολιτείας θα είναι να προστατεύσει τους ηλικιωμένους και τα μικρά ευπαθή παιδιά.η όσους είναι άρρωστοι.
Τώρα προσωπικά αν έχασα το ταξίδι μου στην Ιταλία προχθές και το επερχόμενο στη Βιέννη και Λονδίνο σε τρείς μήνες..... έχει το λιγότερο αξία μπροστά στη ζωή των ανθρώπων και μάλιστα αυτών που δεν φτάινε και δυστυχώς θα την πληρώσουν
Δυστυχώς ούτε οι υποδομές της χώρας μας επαρκούν για την προστασία του πληθυσμού αφού σε ασφαλεία και όπλα δίνουμε το μεγαλύτερο μέρος...ούτε νοσοκομεία φτιάχνουμε σε πέντε μέρες, ούτε η κοινωνία είναι έτοιμη να χειριστεί τέτοια ΠΑΝΔΗΜΙΑ.
Σόρρυ αν στεναχωρώ μερικούς .... στεναχωριέμαι κ εγώ που έχασα ένα και θα χάσω κ άλλα ταξίδακια αλλά όσο πιο νωρίς το καταλάβουμε ότι παίζεται η Δημόσια υγεία και ασφάλεια τόσο το καλύτερο.
Αυτά και να με συμπαθανε όσοι....είναι αντίθετοι στην άποψη μου
Σιγουρα υπαρχουν κρούσματα και στην επαρχία. Οφείλουμε να έχουμε σοβαρότητα χωρίς πανικό. Η σοβαρότητα δε δηλώνει πανικό. Εχεις δικιο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Ερώτηση προς κάθε ενδιαφερόμενο.... φυσικά δεν έχω ίχνος αντιπαράθεσης η να προσβάλλω οποιοδήποτε εδώ μέσα.
Όταν σε λίγο.....τα κρούσματα αρχίσουν να εμφανίζονται και σε επαρχιακές πόλεις - ύπαιθρο - νησιά - χωριά.......πως και ποιος θα πιστοποιεί την θετικότατα η όχι του δείγματος;;;;
Αυτή τη στιγμή ο μόνος επίσημος φορέας είναι το Παστέρ Αθήνα και στο ΑΠΘ στη συμπρωτεύουσα.

Δεν γνωρίζω πως θα πιστοποιηθεί ή όχι, αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως υποπτεύονται πως σε πολλές χώρες του πλανήτη είναι περισσότερα τα κρούσματα από ότι δηλώνονται. Χθες το bbc έγραφε πως είναι περίεργο στην Ινδονησία ενώ είναι δίπλα στην Κίνα να μην αναφέρονται κρούσματα και πως πέθαναν άνθρωποι στην Ινδονησία με συμπτώματα παρόμοια με τον covid 19.....
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.735
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom