Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σε αλλα νεα τα γαλλικα μεσα που παρακολουθουν πολυ στενα τις εξελισεις στον Εβρο και το Β Αιγαιο κανουν λογο για το πρωτο επιβεβαιωμενο κρουσμα στη Λεσβο. Γυναικα που δουλευε σε σουπερμαρκετ στο Πλωμαρι και γυρισε πριν ενα μηνα απο το Ισραηλ.
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Δεν ηθικολογώ αλλά πιστεύω οτι η ζωή του διπλανού θα πρέπει να είναι σημαντική όταν τη δική μου μπορώ να την βλέπω αδιάφορα ή επιπόλαια... Μαγκιά μου να το παίζω κορώνα γράμμα κι ότι κάτσει αλλά πρέπει να προσέξω μετά τους άλλους.

Κοινή λογική χρησιμοποίησα, η οποία λέει στις χώρες με πρόβλημα να πάρουν μέτρα και τα πήραν.
Όταν μας πουν κλειστείτε στα σπίτια σας-είναι ζήτημα χρόνου-θα το κάνω τώρα είμαι προσεκτική απλώς.
Ότι λένε και οι ειδικοί δηλαδή.

Το Ισραήλ, το Λονδίνο, η Ισπανία, οι Δαλματικές ακτές και όλα τα ταξίδια που έχασα και θα χάσω θα βρίσκονται εκεί και σε λίγους μήνες όταν θα αρχίσει να ελέγχεται το άγνωστο αυτό.

Υ.Γ. Οι του τουρισμού που παρακολουθούν το θέμα και φοβούνται μη χάσουν σεζον μη φοβούνται δεν παρατάμε τα ταξίδια τα καθυστερούμε λιγάκι...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν ηθικολογώ αλλά πιστεύω οτι η ζωή του διπλανού θα πρέπει να είναι σημαντική όταν τη δική μου μπορώ να την βλέπω αδιάφορα ή επιπόλαια... Μαγκιά μου να το παίζω κορώνα γράμμα κι ότι κάτσει αλλά πρέπει να προσέξω μετά τους άλλους.

Κοινή λογική χρησιμοποίησα, η οποία λέει στις χώρες με πρόβλημα να πάρουν μέτρα και τα πήραν.
Όταν μας πουν κλειστείτε στα σπίτια σας-είναι ζήτημα χρόνου-θα το κάνω τώρα είμαι προσεκτική απλώς.
Ότι λένε και οι ειδικοί δηλαδή.

Το Ισραήλ, το Λονδίνο, η Ισπανία, οι Δαλματικές ακτές και όλα τα ταξίδια που έχασα και θα χάσω θα βρίσκονται εκεί και σε λίγους μήνες όταν θα αρχίσει να ελέγχεται το άγνωστο αυτό.

Υ.Γ. Οι του τουρισμού που παρακολουθούν το θέμα και φοβούνται μη χάσουν σεζον μη φοβούνται δεν παρατάμε τα ταξίδια τα καθυστερούμε λιγάκι...
Δεν ξερω αν αυτα που λες ειναι η κοινη λογικη αλλα δεν ειναι σιγουρα η δικη μου λογικη. Αν εχω συμπτωματα, αν ειμαι αρρωστος ή βρεθω σε επαφη με ασθενη σιγουρα θα μπω σε καραντινα, αλλα να μπω σε καραντινα μονο και μονο επειδη ταξιδεψα και χωρις να το επιβαλει ο νομος οχι, δεν θα το κανω.
Κι αφου δινουμε συμβουλες ο ενας στον αλλον να σου δωσω κι εγω μια. Ο κοροναιος ειναι επικινδυνος για τους ανθρωπους με χαμηλο ανοσοποιητικο. Ο φοβος και το αγχος ειναι απο τους βασικοτερους παραγοντες που ριχνουν το ανοσοποιητικο μας. Φτιαξε ενα κακαο να πιεις και να χαλαρωσεις.
 
Last edited:

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.461
Ταξίδι-Όνειρο
???
Και επίσημα λοιπόν η Ιερά Σύνοδος μας ανακοινώνει στα ̶π̶̶ρ̶̶ό̶̶β̶̶α̶̶τ̶̶α̶ μέλη της :

Για τα μέλη της Εκκλησίας, η προσέλευση στην Θεία Ευχαριστία και η κοινωνία από το Κοινό Ποτήριο της Ζωής, ασφαλώς και δεν μπορεί να γίνει αιτία μετάδοσης ασθενειών, γιατί οι πιστοί όλων των εποχών, γνωρίζουν ότι η προσέλευση στη Θεία Κοινωνία, ακόμη και εν μέσω πανδημίας, συνιστά αφ᾿ ενός μια έμπρακτη κατάφαση αυτοπαράδοσης στον Ζώντα Θεό, και αφ᾿ ετέρου τρανή φανέρωση αγάπης, η οποία κατανικά κάθε ανθρώπινο και ίσως δικαιολογημένο φόβο: «φόβος δεν υπάρχει στην αγάπη, αλλά η τέλεια αγάπη διώχνει τον φόβο» (Α΄ Ἰωάν. 4, 18). Τα μέλη της Εκκλησίας γνωρίζουν ότι η κοινωνία, δηλαδή η σχέση, είναι καρπός αγάπης και άθλημα ελευθερίας, ακριβώς γιατί αγνοεί την καχυποψία, τις επιφυλάξεις, τους φόβους.
Οι συζητήσεις και οι απόψεις που ακούγονται τις τελευταίες ημέρες για το όλο ζήτημα, ακόμη και για ενδεχόμενη απαγόρευση της Θείας Ευχαριστίας, ξεκινούν από διαφορετική αφετηρία και έχουν διαφορετική προσέγγιση.
Όσοι προσέρχονται «μετά φόβου Θεού, πίστεως και αγάπης» και απολύτως ελεύθερα χωρίς κανένα δυναστικό καταναγκασμό, κοινωνούν το Σώμα και το Αίμα του Χριστού, που γίνεται «φάρμακο αθανασίας», «εις άφεσιν αμαρτιών και εις ζωήν αιώνιον».
Πηγή:
romfea.gr
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Γιατρος δεν ειμαι αλλα απ οτι εχω καταλαβει ο ιος μεταδιδεται με 2 βασικους τροπους, απευθειας εισπνοη σταγονιδιων που ελευθερωνονται με βηχα η φταρνισμα η επαφη των χεριων με μολισμενη επιφανεια και κατοπιν επαφη με βλενογοννο (στομα, μυτη, ματια). Οποτε ενας ασυμπτωματικος ανθρωπος κυριως το μεταδιδει με το 2ο τροπο, δηλαδη τριβει ξερω γω το ματι του, πιανει ενα χερουλι, πιανει κι αλλος το ιδιο χερουλι και μετα βγαζει το μαρουλι απ το δοντι και μπαπ, κολλησε. Η δικη μου λογικη μου λεει οτι αν γυρισα προχτες απ την ιταλια και δεν εχω κανενα συμπτωμα περαν του να πλενω λιγο παραπανω τα χερακια μου δε χρειαζεται να κανω κατι αλλο και απο κει και περα ιση ευθυνη εχει κι αυτος που δεν εχει κουνησει απο το χωριο του την τελευταια 10ετια να πλενει κι αυτος τα χερια του πριν ακουμπησει το προσωπο του για να μην κολλησει. Αν απο την αλλη αρχισω και εχω συμπτωματα ειναι ευθυνη μου να κατσω σπιτι και να απευθυνθω στα αρμοδια οργανα. Αν με πιασει πχ η αλλεργια που με πιανει καθε ανοιξη και μοιραια αρχισω να εκτοξευω σαλια τριγυρω κι ας μην εχω δειγμα οτι ειμαι φορεας προλυπτικα θα περιορισω τις δραστηριοτητες μου στις πιο απαραιτητες για μερικες μερες τηρωντας παραλληλα τους κανονες υγειινης, δε θα παθω δα και κατι. Κι ας ειναι μια υπερβολικη αντιδραση, για μια κατασταση που περνα απο το ελεγχομενο στο ανεξελεγκτο μεσα σε 2 24ωρα ας υπερβαλω για μια βδομαδα, δεν πειραζει. Και θα ειμαστε ολοι μια χαρα :)
 
Last edited:

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εμεις απο τα ταξιδια εις γνωση μας θα μπουμε σε καραντινα 2 βδομαδες αφου γυρισουμε για να μην κολλησουμε κανενα...οσοι πανε να κοινωνησουν θα το κανουν ομως;;;;δε νομιζω....αυτο ειναι το προβλημα
Δεν το κατάλαβα, αν θες εξήγησε το. Αν πάς ταξίδι και γυρίσεις χωρίς κανένα σύμπτωμα, θα μπεις (και έχεις τη δυνατότητα) σε αυτοκαραντίνα για 2 βδομάδες;

Και επίσημα λοιπόν η Ιερά Σύνοδος μας ανακοινώνει στα ̶π̶̶ρ̶̶ό̶̶β̶̶α̶̶τ̶̶α̶ μέλη της :
Στην ουσία του μηνύματος εχουμε εξαντλήσει τη συζήτηση θεωρώ
Το να αποκαλείς τα μέλη της εκκλησίας όμως πρόβατα (με υπογράμμιση μάλιστα μην μας ξεφύγει) και σε άλλο ποστ (νομιζω πάλι εσύ) την εκκλησία τσομπάνη, δε νομίζω ότι ούτε ευγενικό είναι, ούτε πρόαγουν τον πολιτισμένο διάλογο στο φόρουμ.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.461
Ταξίδι-Όνειρο
???
Στην ουσία του μηνύματος εχουμε εξαντλήσει τη συζήτηση θεωρώ
Το να αποκαλείς τα μέλη της εκκλησίας όμως πρόβατα (με υπογράμμιση μάλιστα μην μας ξεφύγει) και σε άλλο ποστ (νομιζω πάλι εσύ) την εκκλησία τσομπάνη, δε νομίζω ότι ούτε ευγενικό είναι, ούτε πρόαγουν τον πολιτισμένο διάλογο στο φόρουμ.
Συγνώμη που έχουμε δημοκρατία και είμαι σκεπτόμενος άνθρωπος
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στην ουσία του μηνύματος εχουμε εξαντλήσει τη συζήτηση θεωρώ
Το να αποκαλείς τα μέλη της εκκλησίας όμως πρόβατα (με υπογράμμιση μάλιστα μην μας ξεφύγει) και σε άλλο ποστ (νομιζω πάλι εσύ) την εκκλησία τσομπάνη, δε νομίζω ότι ούτε ευγενικό είναι, ούτε πρόαγουν τον πολιτισμένο διάλογο στο φόρουμ.
Εγω τα ειπα αυτα αλλα γιατι συγχυζεσαι; Ποιμνιο και ποιμενας δεν ειναι οι οροι που χρησιμοποιει η εκκλησια; Προβατα και τσομπανης δεν ειναι τα συνωνυμα τους στη δημοτικη;
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Συγνώμη που έχουμε δημοκρατία και είμαι σκεπτόμενος άνθρωπος
Βρε συ δημοκρατία έχουμε και μπορείς να πιστεύεις ή να μην πιστεύεις σε ό, τι γουστάρεις.
Το να αποκαλείς κάποιον που δε συμφωνεί μαζί σου όμως πρόβατο δεν το θεωρώ ευγενικό
Ετσι το βλέπω εγώ.
Πάμε παρακάτω
 
Last edited:

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εγω τα ειπα αυτα αλλα γιατι συγχυζεσαι; Ποιμνιο και ποιμενας δεν ειναι οι οροι που χρησιμοποιει η εκκλησια; Προβατα και τσομπανης δεν ειναι τα συνωνυμα τους στη δημοτικη;
Δε συγχύστηκα. Επί της ουσίας τρολάρεις και ξέρεις με ποια σημασία τα χρησιμοποιήσατε.
Εκανα μια ευγενική επισήμασνση.
Πάμε παρακάτω και με εσένα
Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom