Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Επ' ευκαιρία της είδησης για τον Άγγλο και Γάλλο υπουργό που κόλλησαν κορόνα, ένα άρθρο που μου έστειλαν.
Αφού είναι τόσο εύκολο ένας μη τυχαίος άνθρωπος όπως ένας υπουργός να κολλήσει τον ιό, αυτό σημαίνει ότι ο ιός δεν είναι πια σπάνιος και κυκλοφορεί σε μεγαλύτερα ποσοστά μεταξύ του πληθυσμού, το άρθρο υπολογίζει ότι μόνο στο Ιράν τα κρούσματα μπορεί να είναι 250 φορές περισσότερα. Τότε όμως δεν είναι και η θνησιμότητα στο Ιράν 250 φορές μικρότερη;

https://www.theatlantic.com/ideas/a...oronavirus-problem-lot-worse-it-seems/607663/You are standing before a huge barrel of apples. You can’t see the apples, but you can reach in and pick them out. Most are delicious, but a very small number of them are rotten—just about one in 12,000, your friend assures you. You reach in blindly and miraculously pick out a rotten apple. You reach in again and withdraw a whole heaping bushel of apples, maybe 50 in all. Most are good, but when you look closely you see them: one, two, three, four more rotten apples. One rotten apple is an amazing coincidence. Five means your barrel has lots of rotting apples in it and your friend was lying to you.

The first sign of dishonesty came on February 28, when Masoumeh Ebtekar, one of the country’s vice presidents, announced that she had the virus. Ebtekar is one of the most famous politicians in the country, well known even in the West for her role as a particularly sadistic member of the group that held U.S. diplomats hostage in 1979 in Tehran.

If COVID-19 is so rare—fewer than 400 cases had been reported in Iran by the day she announced her diagnosis—what are the chances that one of the afflicted would be a famous politician?
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
579
Likes
2.343
Δεν καταλαβαινω γιατι επιμενουμε τοσο πολυ με τα στατιστικα θνησιμοτητας και τους θανατους σε σχεση με το αγνωστο νουμερο των μολυσμενων. Τι νοημα εχει? Ειναι μια ασθενεια που κολλαει πανευκολα κ πολλοι ανθρωποι πεθαινουν. Τωρα ποια αρρωστεια σκοτωνει περισσοτερο ή λιγοτερο, συγκρισεις χωρις κανενα νοημα. Κοσμος πεθαινει. Και αυτο ειναι πολυ θλιβερο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μαλιστα. Καθολου αγχωτικο μυνημα. Ιδιως οταν ξαφνικα το ακους μεσα σε απολυτη ησυχια η οταν οδηγας ας πουμε.
Επρεπε να το στειλουν κατα τις 3 το βραδυ. Εκει να δεις γλεντια.
Σε εμάς έχει έρθει μόνο στο ένα. Πραγματικά ελπίζω να μην μας έρθει στο άλλο μέσα στα άγρια χαράματα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σε εμάς έχει έρθει μόνο στο ένα. Πραγματικά ελπίζω να μην μας έρθει στο άλλο μέσα στα άγρια χαράματα.
Είμαστε στην ταβέρνα (συνάντηση συμμαθητών - σιγά μην κάτσουμε μέσα... βαράτε μας!) και χτυπάει το κινητό του παραδιπλανού... "Ρε, τι περίεργο ήχο έχει στο κινητό του ο Γιάννης... και δεν είναι και κανένας χειρούργος, να χτυπήσει emergency" σκέφτομαι.

Και μετά, βλέπω και τον άλλο Γιάννη απέναντί μου, να κοιτάει το δικό του... και μετά κι ο Στέργιος. "Ρε, τι γίνεται;", λέω. Στο καπάκι κι ο σερβιτόρος: "Χτύπησαν τα κινητά σας;". Κοιτάζω το δικό μου, στην τσέπη του μπουφάν, δεν είχα ακούσει τίποτα. Το μήνυμα ήταν εκεί.

ΟΚ, σφίξαν οι κώλοι. Το καταλάβαμε. Θα το ακυρώσουμε το ρημαδιασμένο το ταξίδι μας. Μπορείτε να μας αφήσετε και λίγο στην ρημαδο-ησυχία μας; Τις τηλεοράσεις τις έχουμε κλειστές εδώ και χρόνια, θα το κλείσουμε και το ιντερνετ και θα πάμε να σπείρουμε βρούβες. Έλεος πια με τον παρανο-ιό σας!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Είμαστε στην ταβέρνα (συνάντηση συμμαθητών - σιγά μην κάτσουμε μέσα... βαράτε μας!) και χτυπάει το κινητό του παραδιπλανού... "Ρε, τι περίεργο ήχο έχει στο κινητό του ο Γιάννης... και δεν είναι και κανένας χειρούργος, να χτυπήσει emergency" σκέφτομαι.

Και μετά, βλέπω και τον άλλο Γιάννη απέναντί μου, να κοιτάει το δικό του... και μετά κι ο Στέργιος. "Ρε, τι γίνεται;", λέω. Στο καπάκι κι ο σερβιτόρος: "Χτύπησαν τα κινητά σας;". Κοιτάζω το δικό μου, στην τσέπη του μπουφάν, δεν είχα ακούσει τίποτα. Το μήνυμα ήταν εκεί.

ΟΚ, σφίξαν οι κώλοι. Το καταλάβαμε. Θα το ακυρώσουμε το ρημαδιασμένο το ταξίδι μας. Μπορείτε να μας αφήσετε και λίγο στην ρημαδο-ησυχία μας; Τις τηλεοράσεις τις έχουμε κλειστές εδώ και χρόνια, θα το κλείσουμε και το ιντερνετ και θα πάμε να σπείρουμε βρούβες. Έλεος πια με τον παρανο-ιό σας!
Εγω λεω να αγορασω νετφλιξ...εχει κανεις να προτεινει καμια καλη σειρουλα?οχι θριλερακια ομως κατι πιο βατο γιατι σκιαζομαι λιγο :haha:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εγω λεω να αγορασω νετφλιξ...εχει κανεις να προτεινει καμια καλη σειρουλα?οχι θριλερακια ομως κατι πιο βατο γιατι σκιαζομαι λιγο :haha:
Υπάρχουν και δωρεάν... χωρίς διαφημίσεις... ψάξ'το λίγο, θα τα βρεις.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Στο Παρισι μαζευτηκαν 20 χιλιαδες οπαδοι της Παρι εξω απ το Παρκ ντε Πρενς, γιορταζανε την προκριση ολοι μαζι με τους παικτες μετα.

Στη Βαλενθια το ιδιο χτες στο παιχνιδι της ομαδας τους, ειχαν μαζευτει εξω απ το Μεσταγια.

Αυριο θα γινει στο Καραϊσκακη αυτο.

Στο Ανφιλντ ειχε κανονικα 50 χιλιαδες κοσμο, πολλοι Ισπανοι απ τη Μαδριτη επισης (περιοχη με κρουσματα).

Η Γερμανια παιρνει κατι ημι-μετρα, η Μερκελ ηταν σε φαση "οκ, θα κολλησει περιπου το 30%", η Ολλανδια και το Βελγιο λειτουργουν ολα κανονικα.

Στις ΗΠΑ εχουμε τα 2 ακρα, ο πορτοκαλης προεδρος λεει δεν τρεχει τιποτα, οι μπλε κυβερνητες παιρνουν ακραια μετρα.

Δεν ειναι ευκολο να επιβαλλεις "προληπτικη" καραντινα σε Δυτικη χωρα. Κατ εμε ειναι ειναι αδυνατον, εκτος αν εχεις τον στρατο και την αστυνομια να συλλαμβανει οποιον βγαινει απ το σπιτι του χωρις λογο.
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Για Ταϊλάνδη

Ερωτηση:

Διαβασα το παρακατω και εχω μια μικρη ανησυχια για το τι μπορει να συμβαινει:
  • Passengers with visa permitted stay is less than 14days are allowed to enter the country but have to be self-quarantine at hotel/house until departure date.
Αυτό ισχύει για όσους επιστρέφουν στη Ταϊλάνδη να είναι 14ημερες στο σπίτι σε καραντίνα.για τις δέκα πρώτες χώρες που έχουν Κορωναίο θα απαιτούν χαρτί γιατρού.θα σας ενημερώνω και εγώ.η γυναίκα μου είναι ταιλανδεζα.μεχρι στιγμής έχουν 54 κρούσματα.εχουν απαγορεύτει για κάποιο διάστημα τουρίστες από Κίνα.και όσοι πάνε κάτω και γυρίζουν σε πολυσύχναστα μέρη να φοράνε μάσκα για προληπτικούς.
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
https://www.google.gr/amp/s/www.nytimes.com/2020/03/11/world/coronavirus-news.amp.htmlΠάνε και οι πτήσεις για Αμέρικα, για ένα μήνα το λιγότερο είπε! Να ζήσουμε να τις θυμόμαστε! Εξαιρείται η Αγγλία. Το μέτρο θα εφαρμοστεί από Παρασκευή βράδι, δηλαδή στις 13 Μαρτίου και εγώ πετάω 13/4! Πάνω στην αλλαγή! Να παίξω τζόκερ; Θα πετάξω, δε θα πετάξω, θα το μάθω έγκαιρα; Έλεος κάπου!!!!
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.757
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom