Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Ισπανία: Πάνω από 8.500 νέα κρούσματα και 655 θάνατοι σε 24 ώρες
https://www.kathimerini.gr/1070875/...8500-nea-kroysmata-kai-655-8anatoi-se-24-wres
Όταν έλεγα ότι αυτά τα μέτρα θα μας ξεσκίσουν όπως στην Ιταλία μου έλεγαν να δω τους πειρατές και την κλιματική αλλαγή.Δυο εβδομάδες μετα τα μέτρα και άρχισαν.Την μια 738 ,την επόμενη 655.Απομονωστε τις ευπαθείς μονάδες.
Μιλήστε στους ηλικιωμένους γονείς σας.Αν έχουν φόβο μην τυχόν και μελαχολισουν από την μοναξιά,πες τε τους ότι εσείς θα μελαγχολισετε περισσότερο πάνω στο μνήμα τους.Ελαχιστοποιηστε τις άσκοπες εξόδους.Προστατέψτε τους.
 
Last edited by a moderator:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Όταν ελε
Όταν έλεγα ότι αυτά τα μέτρα θα μας ξεσκίσουν όπως στην Ιταλία μου έλεγαν να δω τους πειρατές και την κλιματική αλλαγή.Δυο εβδομάδες μετα τα μέτρα και άρχισαν.Την μια 738 ,την επόμενη 655.Απομονωστε τις ευπαθείς μονάδες.
Μιλίστε στους ηλικιωμένους γονείς σας.Αν έχουν φόβο μην τυχόν και μελαχολισουν από την μοναξιά,πες τε τους ότι εσείς θα μελαγχολισετε περισσότερο πάνω στο μνήμα τους.Ελαχιστοποιηστε τις άσκοπες εξόδους.Προστατέψτε τους.
Υπάρχουν πολλοί ηλικιωμένοι που δεν έχουν κανένα ..ούτε παιδιά κοντά τους αλλά ούτε και κανέναν άλλο αλλά κάποιες φορές και κοντά να ειναι ειτε αδιαφορούν ειτε περιμένουν απο τους γονείς τους να κάνουν κάτι και για τους ίδιους.. Αυτοι που έχουν ευπαθείς ομάδες μαζί τους πιστεύω οτι τους προσέχουν αλλά αλλοτε μπορει να ειναι εύκολο και αλλοτε πιο δυσκολο..

Όμως πως πιστευεις οτι τα μετρα απομόνωσης και καραντινας φταίνε;; με ποιο τρόπο δηλαδή θεωρείς οτι γίνεται;;
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
και εγω δεν καταλαβα τι εννοεις
απο την μια φαινεται οτι εισαι εναντια στο "κατσε σπιτι" και απο την αλλη λες Ελαχιστοποιηστε τις άσκοπες εξόδους.Προστατέψτε τους.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Και όποιος έχει αμφιβολίες για την ανάμιξη μυστικών υπηρεσιών....

https://lamianow.gr/quot-chronia-po...as-milaei-gia-tin-kathimerinotita-toy-vinteo/
ενταξει...εγω δεν βλεπω κατι μεμπτο
τα ιδια εκανε κ η Ν.Κορεα
κ σιγα μην χρειαστηκε να μπλεχτει η Μοσαντ...
στο Ισραηλ υπαρχουν τοσες εταιρειες λογισμικου που ειναι παιχνιδακι να φτιαξουν μια τετοια εφαρμογη.
Mιλαμε για το νο2 μετα το silicon valley....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
ενταξει...εγω δεν βλεπω κατι μεμπτο
τα ιδια εκανε κ η Ν.Κορεα
κ σιγα μην χρειαστηκε να μπλεχτει η Μοσαντ...
στο Ισραηλ υπαρχουν τοσες εταιρειες λογισμικου που ειναι παιχνιδακι να φτιαξουν μια τετοια εφαρμογη.
Πειρακτικά το είπα για τις μυστικές υπηρεσίες...Για τους λάτρεις...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
και εγω δεν καταλαβα τι εννοεις
απο την μια φαινεται οτι εισαι εναντια στο "κατσε σπιτι" και απο την αλλη λες Ελαχιστοποιηστε τις άσκοπες εξόδους.Προστατέψτε τους.
Από την πρώτη στιγμή φάνηκε ότι είναι επικίνδυνο σε μια ομάδα ανθρώπων.Αντί το κράτος να εστιάσει σε αυτούς και να τους προστατέψει,σε ξενοδοχεία,ξενώνες ,εθελοντικά προγράμματα κλπ κλείνει τα σχολεία χωρίς να δώσει υποχρεωτική άδεια τουλάχιστον σε ενα γονέα για να φροντίζει το παιδί.Τα μικρά,τα μεγάλα μπορούν να μείνουν μόνα τους.Μπορείς να πας στο μάρκετ,στην λαϊκή,αλλά αν πας να ψαρεψεις για να φάει η οικογένεια σου τρως πρόστιμο.Ακόμα και αν δεν υπάρχει άνθρωπος δίπλα σου.Εδώ που ζω,αν βγάλεις τον σκύλο βόλτα έως 100μέτρα είσαι οκ.Αν είναι 105 μέτρα έχει 200ευρώ πρόστιμο.Έχει λογική;Τι θα πεις στο σκύλο,χεσε εδώ,όχι εκεί;Εκει που λες ότι δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ με το προστατέψτε τους,εννοώ ότι αφού έχουμε αυτά πλέον τα μέτρα εμείς οι ίδιοι πρέπει να αναλάβουμε τις ευθύνες μας και να προστατέψουμε τους δικούς μας.Η άποψη μου είναι ότι κάνουν λάθος,αλλά αυτά είναι.Πρέπει να τους προφυλάξουμε.Ο καθένας όπως μπορεί.Δεν ξέρω αν με κατάλαβες.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
250 σελίδες so far, να δω πόσες θα φτάσουμε για την κρίση που θα μπει η Ελλάδα την επόμενη 5ετια και βάλε.

Πάντως και εγώ τα θεωρώ υπερβολικά τα μέτρα. Βέβαια και η Ελβετία που δεν πήρε τα κρούσματα ανεβαίνουν εκθετικά τα κρούσματα.
Τώρα που γράφω είναι 8η στην παγκοσμια κατάταξη.

Άρα αρχίζω να αναρωτιέμαι μήπως έπραξε σωστά η κυβέρνηση. Θα φανεί...

Εκεί που διαφωνώ/ νευριάζω είναι με τους ηλίθιους που ενώ άκουγαν για τα σύνορα κτλ ξέμειναν. Και άντε αν ο άλλος είναι φοιτητής σπουδάζει κτλ το καταλαβαίνω.

Αν όμως είναι τουρίστας είναι απαράδεκτος.

Δηλαδή εγώ που είχα κλείσει για το καρναβάλι στην Βενετία και δεν πήγα ηλίθιος είμαι? (Δεν έγινε στο τέλος βέβαια)
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
oi HΠΑ τα καταφεραν...νο1 κ σε αυτο
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Πάντως και εγώ τα θεωρώ υπερβολικά τα μέτρα. Βέβαια και η Ελβετία που δεν πήρε τα κρούσματα ανεβαίνουν εκθετικά τα κρούσματα.
Τώρα που γράφω είναι 8η στην παγκοσμια κατάταξη.

Άρα αρχίζω να αναρωτιέμαι μήπως έπραξε σωστά η κυβέρνηση. Θα φανεί...
Ο καθένας ξέρει τι έχει στον ντροβά του και ετσι αποφασίζει.... -φράση παραπλήσια του "όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος"
Οποιος να ήταν στη θέση της κυβέρνησης και ηξερε πως πρέπει να αντιμετωπίσει μια κρίση με 500 κρεβάτια ΜΕΘ -υποστελεχωμένο και γηρασμένο προσωπικό - ελλείψεις σε αναλώσιμα- ανύπαρκτη Πρωτοβάθμια κτλ αυτό που θα έκανε ηταν να παρει οσο το δυνατόν περισσότερα μέτρα να περιορίσει τη ζήτηση υπηρεσιών υγείας!!!! Αρα καραντίνα κτλ. Εαν εισαι σε μια χώρα που εμπιστεύεσαι το Σύστημα Υγείας μπορείς να πας και πιο χαλαρά.... Ισως η Ελβετία και άλλες χώρες έχουν αυτό το προνόμιο. Αν παραστεί ανάγκη να βάλουν το σύστημα υγείας που έχουν να "τρέξει¨και να τα καταφέρει. Εμείς δεν το έχουμε!!!!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom