Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.090
Τα ιδια λεει κι ενας φιλος μου μεταναστης κι ακομα να παρει υπηκοοτητα! Σοβαρευτειτε λιγακι δεν ειναι λογικα πραγματα αυτα. Ακου θελω να παω δουλεια, εκνευριστηκα απογευματιατικο! :)
Χαχα..θέλω να πάω στην δουλειά όπως ο φίλος σου ο μετανάστης..θέλω κανονικότητα ΤΩΡΑ..σκέψου οτι είδα στον ύπνο μου πως ψώνιζα ρούχα ...ενώ γενικά δεν τρελαίνομαι για ψώνια ..φαντάσου !!!χαχαχα
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
H απαγόρευση κίνησης από 8 το βράδυ μέχρι 8 το πρωί στους δήμους της Μακεδονίας που θα επιβληθεί σκληρότερη καραντίνα ποιο νόημα έχει όταν αυτές οι ώρες είναι οι πιο ασφαλείς σε σχέση με τον κόσμο που είναι έξω; Σε χούντα είμαστε και απαγορεύονται οι νυχτερινές βόλτες;
Μπορει να φοβαται το σκοταδι ο κορονοϊος, να κυκλοφορει μονο με ηλιο εξω. Γελοιοτητες.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aν μας φυλάκιζαν όλους σε ατομικά κελιά για 14 μέρες θα είχαν σωθεί πολύ περισσότερες ζωές.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα.. "Απευθείας" βίντεο στη Θεσσαλονίκη, με δέντρα που δεν υπάρχουν στο σημείο εκείνο της παραλιακής, ποδηλάτες που καταλήγουν στην θάλασσα στο 17 δευτερόλεπτο.. Έχει πέσει πολύ κράξιμο στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, αλλά το αποτέλεσμα όμως είναι αυτό που μετράει.. Η παραλιακή της Θεσσαλονίκης έκλεισε μέσα σε μια μέρα και έρχονται και άλλα περιοριστικά μέτρα..

Εντάξει δε χρειάζεται να είσαι ειδικός για να διαπιστώσεις πόσο ψεύτικη και διαστρεβλωμένη είναι η εικόνα που παρουσιάζεται στην περιβόητη παραλία! Το βίντεο είναι τραγελαφικό πραγματικά.

Προσωπικά δε βρίσκω κανέναν κίνδυνο στο να βγαίνει έξω ο κόσμος και να αθλείται/παίρνει λίγο αέρα από την κλεισούρα αρκεί: 1) να τηρείται η απαραίτητη απόσταση μεταξύ των διαφορετικών παρεών, 2) να βγαίνουν μόνοι τους ή με τα άτομα που έτσι κι αλλιώς μένουν μαζί στο σπίτι (και να μη βλέπω παππούδες και γιαγιάδες μαζί με την υπόλοιπη οικογένεια αγκαλίτσα), 3) να πλένει/απολυμαίνει τα χεράκια του. Για εμένα στα σούπερ μάρκετ/φούρνους/τράπεζες κλπ η επικινδυνότητα είναι μεγαλύτερη αφού έρχονται όλοι πιο κοντά, ακόμα και με τους ισχύοντες περιορισμούς. Δε θα σχολιάσω καν για τις λαϊκές αγορές...
Στο κάτω κάτω επιτρέπεται/προβλέπεται από τα ισχύοντα μέτρα η άθληση υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις, οπότε ούτε παράνομος είσαι νομίζω, ούτε ανεύθυνος. Και ναι, και με τζιν θα βγει ο άλλος να αθληθεί αν θέλει (γιατί και το περπάτημα άθληση είναι) και ναι μπορεί να φαίνεται ότι τώρα ξαφνικά όλοι θέλουν να αθληθούν, αλλά μήπως είναι επειδή έχουν περισσότερο χρόνο;

Αθληθείτε, κάνει καλό.
 
Last edited:

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.090
Εδώ άρχισε η paefstra να αλλάζει σιγά σιγά μόλι ς είδε ότι καταργούνται ατομικές ελευθερίες..υπεύθυνοι άνθρωποι είμαστε κ όχι χαζοί να μην τηρουμε αποστάσεις κ τα δέοντα..εγώ πάλι σήμερα πραγματικά τρόμαξα..βγήκα λίγο μόνη μου να περπατήσω κ οποιον είδα έξω να περπατάει ήταν σκεπτικός με κάτω το κεφάλι κ σκεπτικός..η κατάθλιψη άρχισε να φαίνεται..σαν ζόμπι..μην ακουμπήσουν τον διπλανό η μην περάσουν από δίπλα..μια αποξένωση μαζί με δόση θλίψης..τελικά θα είναι τραγικό για την δημόσια ψυχική υγεία όλο αυτό..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.906
Εδώ άρχισε η paefstra να αλλάζει σιγά σιγά μόλι ς είδε ότι καταργούνται ατομικές ελευθερίες
Κανεις λαθος μεταφραση οσων λεω. Δεν αλλαζω κατι, συμφωνω οταν η νομοθεσια ειναι λειτουργικη και δικαιολογειται απο τις περιστασεις. Το υφος του Χαρδαλια ως βαρυμαγκα δεν ειναι αρκετο για να δικαιολογησει πραγματα που δεν ειναι λειτουργικα η απαραιτητα, γραφονται στο ποδι, θα αλλαξουν σε 2 μερες γιατι ειναι ανεφαρμοστα. Ειμαι υπερ του περιορισμου των μετακινησεων, αλλα οχι των νομων που υπαγορευονται απο ερασιτεχνες και ηλιθιους και αντιμετωπιζουν και τα υποκειμενα ως ηλιθιους.
Επισης η αστυνομικη αυθαιρεσια δεν πρεπει να γινεται δεκτη εφοσον κανουν εξακριβωση στοιχειων χωρις λογο.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πρέπει οι πολίτες να φαίνονται ανεύθυνοι και επιπόλαιοι ώστε οι κυβερνήσεις να φαίνονται οτι αναγκάζονται να πάρουν έξτρα μέτρα απο τις αφόρητες πιέσεις των υπευθυνων πολιτών που ζητούν αυστηρότερα μέτρα. Αν στο μέλλον χρειαστούν κάποιες περικοπές μισθών ή οτιδήποτε παρόμοιο οι φταίχτες θα είναι οι ανευθυνοι που κάνουν βόλτες στις παραλίες και οχι η κυβέρνηση. Αν ολοι ακουγαν τη κυβέρνηση θα τελείωναν όλα πιο γρήγορα και δεν θα χρειαζόταν μέτρα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
To έχουμε ξαναγράψει βέβαια αλλά είναι εντυπωσιακό (τουλάχιστον μέχρι στιγμής).. Και αν αυτό συνεχιστεί για αρκετό καιρό, μακάρι, τότε κάτι κάνουμε όλοι οι άλλοι λάθος..


https://www.reader.gr/news/diethni/...yidias-giati-i-hora-pairnei-toso-halara-metra
Σε αντίθεση με τις μεσογειακές χώρες, περισσότερα από τα μισά σουηδικά νοικοκυριά αποτελούνται από ένα άτομο, γεγονός που μειώνει τον κίνδυνο εξάπλωσης του ιού στις οικογένειες.

Το έχουμε πει ότι πρέπει τα διπλά κρεβάτια να γίνουν μονά, να χωριστούν οι οικογένειες κτλ. Τα μεσογειακά νοικοκυριά είναι βόμβες υπερμετάδοσης του ιού! Χωρίστε και μεταναστεύστε στη Σουηδία για να σωθείτε!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.069
Likes
2.828
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Σε αντίθεση με τις μεσογειακές χώρες, περισσότερα από τα μισά σουηδικά νοικοκυριά αποτελούνται από ένα άτομο, γεγονός που μειώνει τον κίνδυνο εξάπλωσης του ιού στις οικογένειες.

Το έχουμε πει ότι πρέπει τα διπλά κρεβάτια να γίνουν μονά, να χωριστούν οι οικογένειες κτλ. Τα μεσογειακά νοικοκυριά είναι βόμβες υπερμετάδοσης του ιού! Χωρίστε και μεταναστεύστε στη Σουηδία για να σωθείτε!
δεν καταλαβαινω γιατι το ειρωνευεσαι αυτο...στην Γερμανια ειπανε οτι αυτο ειναι ο βασικος λογος που δεν υπαρχουν πολλα θυματα.
τον ιο τον κολλησανε πολλοι νεοι απο ταξιδια στην Ιταλια , Αυστρια κ το Καρναβαλι, αλλα επειδη μενουν σε μεγαλο ποσοστο οι νεοι μακρια απο γονεις ηταν τυχεροι κ δεν μεταδωθηκε τοσο πολυ ο ιος σε ευπαθεις ομαδες

κατα τα αλλα μακαρι η προσεγγιση της Σουηδιας να ειναι η σωστη κ ολα αυτα τα μετρα να ειναι λαθος...αλλιως δεν ξερω....

παντως εγω βαζω στοιχημα οτι αν ακολουθουσαμε το μοντελο της Σουηδιας, οταν βλεπαμε οτι εχουμε 150 νεκρους, κ μια χωρα με επισης 10.000.000 ειχε λιγοτερους νεκρους και ειχε εφαρμοσει καραντινα, απαγορευσεις κλπ θα επεφτε τρελο κραξιμο στην κυβερνηση γιατι δεν πηραμε μετρα, κ δεν υπαρχει κρατος, κ μπλα μπλα μπλα....
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
To έχουμε ξαναγράψει βέβαια αλλά είναι εντυπωσιακό (τουλάχιστον μέχρι στιγμής).. Και αν αυτό συνεχιστεί για αρκετό καιρό, μακάρι, τότε κάτι κάνουμε όλοι οι άλλοι λάθος..


https://www.reader.gr/news/diethni/...yidias-giati-i-hora-pairnei-toso-halara-metra
Σε μια χώρα που τουλάχιστον μερικά χρόνια πριν μπορούσες να βρεθείς στο ίδιο λεωφορείο με τον πρωθυπουργό (χωρίς να είναι σκηνοθετημένο) φαίνεται ότι οι πολίτες της είναι αρκετά υπεύθυνοι ώστε να αποφασίζουν μόνοι τους πως θα αυτοπεριοριστούν. Αναρωτιέμαι τι κάνουν οι ξένοι εκεί, έλληνες, ιταλοί, άραβες κ.α.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.710
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom