Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.910
Κοστίζει 150 ευρώ γιατί έτσι γουστάρουν ή γιατί υπάρχει κάποιος αντικειμενικός κίνδυνος να διασπείρει τον ιό κάποιος που βγει μια βόλτα στις 3 το πρωί μόνος του στην ύπαιθρο ή στο δρόμο; Γιατί αν κοστίζει 150 ευρώ επειδή έτσι γουστάρουν, αρχίζουμε να ξυπνάμε και να κατανοούμε σιγά σιγά ποια μέτρα δεν έχουν παρθεί για την αντιμετώπιση του κορώνα αλλά για την αντιμετώπιση των πολιτών, ε;
Μα ποτε δεν υποστηριξα οτι ΑΥΤΑ τα μετρα ηταν τα ορθα. Ο Nick Hard ειναι για τα πανηγυρια.
Αλλα ειναι γεγονος οτι αν σου περισσευουν 1500 ευρω τον μηνα, μπορεις να πηγαινεις βολτες με το αυτοκινητο καθε 3 μερες οπου θες. Η ελευθερια απεκτησε τιμη.
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Ο πιο ύπουλος ιός απ'όλους.. Ο φόβος... Οι μέρες περνάνε και τελικά αντί να βρίσκουμε λύσεις, είμαστε μέσα στην αβεβαιότητα.. Αντί να σκεφτόμαστε πιο καθαρά, έχουμε αποστειρωθεί ΠΛΗΡΩΣ σαν κοινωνία... Όχι μόνο εδώ στην Ελλάδα, παντού.. Ζούμε καταστάσεις παγκοσμίως λες και βρισκόμαστε σε πυρηνικό πόλεμο..

Είναι 2ώρα το βράδυ, θέλω να πάω μια βόλτα με το αμάξι μόνος μου να ξελαμπικάρω και δεν μπορώ να το κάνω γιατί πολύ απλά δεν έχω "δικαιολογία" για το τι μήνυμα θα στείλω ή τι χαρτί θα δείξω στην αστυνομία άμα με σταματήσει.. Εν έτει 2020... Συγνώμη, μου φαίνονται αδιανόητα όλα αυτά.

Be alert, not fearful...

[/QUT
Αυτό που ζούμε είναι σίγουρα αδιανόητο και παράλογο! Πραγματικά δεν ξέρω τι είναι σωστό και τι λαθος!Αλλά αυτό με τα χαρτάκια με ξεπερνάει σαν άνθρωπο...δηλαδή κάποιος φτιάχνει όσα θέλει και είναι όλη μέρα έξω! Συν ότι πολλοί βρίσκουν δικαιολογία να πάνε στο σούπερ μάρκετ και έτσι συνωστίζονται περισσότεροι τελικά. Οσες φορές έχω βγει για σωματική άσκηση (που ούτως ή άλλως έκανα) παρατηρώ ότι πολλοί όντως "συναθροίζονται". Παρέες 3-6 ατόμων μαζί με παιδιά δίπλα κλπ. Δεν ξέρω πού είναι τελικά η αστυνομία και τα μέτρα.
Από την άλλη με τα οικονομικά μέτρα που έχουν πάρει δεν ξέρω τελικά τι είναι καλύτερο. Πολλα άτομα θα μείνουν ανεγα και πολλα αλλά θα αποκτήσουν
ψυχολογικά προβλήματα. Δυστυχώς δεν δουλεύω στο δημόσιο για να πληρώνομαι και να κάθομαι, παρόλο που κάνω δύο δουλειές για να επιβιώσω. Και είναι κριμα να την πληρώνει πάντα ο ιδιωτικός τομέας, δυστυχώς. Μην το πάρει κανείς εδώ μέσα προσωπικά, ένα απλό παράπονο εκφράζω...
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.910
Λάθος κάνεις μέχρι πριν τρεις μέρες έκανα αμέτρητες βόλτες με το αμάξι Χανιά-Σούδα, Χανιά- Πλατανιά και κάποιες ενδιάμεσα και κανένας δεν με σταμάτησε, εγώ εντωμεταξύ είχα ετοιμάσει χιλιάδες δικαιολογίες στο μυαλό μου. Προφανώς έχουν πάρει οδηγίες να επεμβαίνουν με εξακρίβωση όταν η κίνηση μοιάζει υπερβολικά αυξημένη.
Καλε ναι, εγω βαζω 150 ευρω στο πορτοφολι και περναω αναμεσα απο διμοιριες αστυνομικων, εχω τμημα κοντα. Ενταξει, δεν θα ορμηξω στο μπλοκακι τους αλλα με τον παρα μου ποιος θα μου πει τιποτε;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
Ξέρεις κάτι, ο ίδιος πολεμάς τον εαυτό σου υιοθετώντας τις πιο αντιδραστικές ιδέες που κυκλοφορούν εδώ μέσα άκριτα. Η δουλειά σου δεν θα χαθεί εάν το πράγμα μπορούσε να καταπολεμηθεί άμεσα με την εθελοντική συμμετοχή όλων. Οι παππούδες που πεθαίνουν μας έλεγαν ο λύκος στην αντάρα χαίρεται.
Δεν πολεμάω κανένα εαυτό μου.Εφαρμόζω τον περιορισμό,ίσως και καλύτερα από τους άλλους και λόγω ειδικών συνθηκών.Απλά δεν πιστεύω ότι έτσι πως τα εφαρμόζουν τα μέτρα θα έχουν αποτέλεσμα.Εγώ όταν αναγκαστικά βγαίνω έξω,όταν γυρίζω σπίτι με περιμένουν ρούχα στην αποθήκη και αφου ξεντυθω και απολυμανθω,μπαίνω στο σπίτι.Πόσοι το κάνουν για να προφυλάξουν τις ευπαθείς ομάδες που έχουν στο σπίτι τους;Η υπάρχει ανοσία επειδή έστειλεςsms.Ήμαρτον πηγαίνετε στο μάρκετ και περνάτε απο διμοιρίες ΜΑΤ.Αυτοί έχουν ανοσία;
Η δουλειά μου έχει χαθεί,αλλά είναι και το τελευταίο που μ ενδιαφέρει.Μπορώ να αντέξω αρκετούς μήνες.Λυπάμαι τους γύρω μου.Λυπάμαι την συνεργάτιδα μου που έχει το 5μηνών παιδί της και δεν μπορώ να τις δώσω δουλειά,γιατί δεν έχω.Ούτε μπορεί να πάρει ταμείο γιατί είναι ελ.επαγγελματίας.Και αυτά είναι αρχή ωδινών.Σήμερα σου ζητάνε sms Μεθαύριο που θα το χωνεψεις θα σου πούνε κάτι άλλο ακόμα πιο σκληρό,θα βάζουν τα κανάλια να δείχνει παραλίες γεμάτες με κόσμο από παλιές ημερομηνίες με μοντάζ και τεχνικά τρικ και αντί να παρουν την άδεια του καναλιού,κλείνουν την παραλία και ο κόσμος φωνάζει καλά έκαναν.Βάλτε πιο ακριβά πρόστιμα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μα ποτε δεν υποστηριξα οτι ΑΥΤΑ τα μετρα ηταν τα ορθα. Ο Nick Hard ειναι για τα πανηγυρια.
Αλλα ειναι γεγονος οτι αν σου περισσευουν 1500 ευρω τον μηνα, μπορεις να πηγαινεις βολτες με το αυτοκινητο καθε 3 μερες οπου θες. Η ελευθερια απεκτησε τιμη.
Άρα καταλήγουμε ότι τα συγκεκριμένα μέτρα δεν αποσκοπούν στην μείωση εξάπλωσης του ιού αλλά στη μείωση των ελευθεριών των πολιτών. Άρα συμφωνούμε.
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Στο τέλος της ιστορίας θα φανεί το σωστό και το λαθος κάθε χώρας. Πάντως τα χαρτάκια είναι ανούσιο μετρό. Ο καθένας γράφει όσα χαρτάκια θέλει και περιφερεται όλη μέρα. Δεν είδα πουθενά αστυνομία στη γειτονιά μου, όπου παρατηρώ πολλά άτομα μαζεμένα να "αράζουν" σαν να μη συμβαίνει τίποτα....οι οικονομικές συνέπειες θα είναι οδυνηρές αλλά και πάλι συγκεκριμένοι τομείς "την πληρώνουν" και εννοώ τον ιδιωτικό τομέα και τους ελεύθερους επαγγελματίες. Κάνω δύο δουλειές για να επιβιώσω και αυτή τη στιγμή κάποιοι πληρώνονται και "κάθονται". Μην το πάρει κανείς προσωπικά αλλά δυστυχώς αυτό είναι το παράπονο μου...και πάντα αυτό θα συμβαίνει! Κάποιοι θα δουλεύουν 12 ώρα για να τα καρπώνονται αλλοι
 
Last edited by a moderator:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν πολεμάω κανένα εαυτό μου.Εφαρμόζω τον περιορισμό,ίσως και καλύτερα από τους άλλους και λόγω ειδικών συνθηκών.Απλά δεν πιστεύω ότι έτσι πως τα εφαρμόζουν τα μέτρα θα έχουν αποτέλεσμα.Εγώ όταν αναγκαστικά βγαίνω έξω,όταν γυρίζω σπίτι με περιμένουν ρούχα στην αποθήκη και αφου ξεντυθω και απολυμανθω,μπαίνω στο σπίτι.Πόσοι το κάνουν για να προφυλάξουν τις ευπαθείς ομάδες που έχουν στο σπίτι τους;Η υπάρχει ανοσία επειδή έστειλεςsms.Ήμαρτον πηγαίνετε στο μάρκετ και περνάτε απο διμοιρίες ΜΑΤ.Αυτοί έχουν ανοσία;
Η δουλειά μου έχει χαθεί,αλλά είναι και το τελευταίο που μ ενδιαφέρει.Μπορώ να αντέξω αρκετούς μήνες.Λυπάμαι τους γύρω μου.Λυπάμαι την συνεργάτιδα μου που έχει το 5μηνών παιδί της και δεν μπορώ να τις δώσω δουλειά,γιατί δεν έχω.Ούτε μπορεί να πάρει ταμείο γιατί είναι ελ.επαγγελματίας.Και αυτά είναι αρχή ωδινών.Σήμερα σου ζητάνε sms Μεθαύριο που θα το χωνεψεις θα σου πούνε κάτι άλλο ακόμα πιο σκληρό,θα βάζουν τα κανάλια να δείχνει παραλίες γεμάτες με κόσμο από παλιές ημερομηνίες με μοντάζ και τεχνικά τρικ και αντί να παρουν την άδεια του καναλιού,κλείνουν την παραλία και ο κόσμος φωνάζει καλά έκαναν.Βάλτε πιο ακριβά πρόστιμα.
Προφανώς και γίνονται λάθη αλλά είμαστε σε φάση που κανένας δεν είναι σίγουρος για το τι είναι σωστό και τι όχι, πιθανολογώ ότι τα μέτρα συστήνονται από επιδημιολόγους και δεν τα βγάζουν από το κεφάλι τους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.910
Άρα καταλήγουμε ότι τα συγκεκριμένα μέτρα δεν αποσκοπούν στην μείωση εξάπλωσης του ιού αλλά στη μείωση των ελευθεριών των πολιτών. Άρα συμφωνούμε.
Το αντιθετο. Φτανουμε σε μια πολυ σκληρη συνειδητοποιηση πως η ελευθερια κοστιζει. Κατι που ηξερε καθε ανεργος που ηταν μεχρι πριν ενα μηνα ελευθερος να παει διακοπες στο Μπαλι, ηξερε ομως οτι δεν ηταν ελευθερος γιατι κοστιζε και δεν ειχε τα λεφτα.
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Δεν πολεμάω κανένα εαυτό μου.Εφαρμόζω τον περιορισμό,ίσως και καλύτερα από τους άλλους και λόγω ειδικών συνθηκών.Απλά δεν πιστεύω ότι έτσι πως τα εφαρμόζουν τα μέτρα θα έχουν αποτέλεσμα.Εγώ όταν αναγκαστικά βγαίνω έξω,όταν γυρίζω σπίτι με περιμένουν ρούχα στην αποθήκη και αφου ξεντυθω και απολυμανθω,μπαίνω στο σπίτι.Πόσοι το κάνουν για να προφυλάξουν τις ευπαθείς ομάδες που έχουν στο σπίτι τους;Η υπάρχει ανοσία επειδή έστειλεςsms.Ήμαρτον πηγαίνετε στο μάρκετ και περνάτε απο διμοιρίες ΜΑΤ.Αυτοί έχουν ανοσία;
Η δουλειά μου έχει χαθεί,αλλά είναι και το τελευταίο που μ ενδιαφέρει.Μπορώ να αντέξω αρκετούς μήνες.Λυπάμαι τους γύρω μου.Λυπάμαι την συνεργάτιδα μου που έχει το 5μηνών παιδί της και δεν μπορώ να τις δώσω δουλειά,γιατί δεν έχω.Ούτε μπορεί να πάρει ταμείο γιατί είναι ελ.επαγγελματίας.Και αυτά είναι αρχή ωδινών.Σήμερα σου ζητάνε sms Μεθαύριο που θα το χωνεψεις θα σου πούνε κάτι άλλο ακόμα πιο σκληρό,θα βάζουν τα κανάλια να δείχνει παραλίες γεμάτες με κόσμο από παλιές ημερομηνίες με μοντάζ και τεχνικά τρικ και αντί να παρουν την άδεια του καναλιού,κλείνουν την παραλία και ο κόσμος φωνάζει καλά έκαναν.Βάλτε πιο ακριβά πρόστιμα.
Πολλοί χρησιμοποιούν σαν πρόσχημα το σούπερ μάρκετ και τελικά δημιουργείται μεγαλύτερος συνωστισμος. Σε μικρό συνοικιακό σούπερ μάρκετ που πήγα χθες κανείς δεν τηρούσε τις αποστάσεις.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ο μοναδικός λογικός λογος για να σταματήσει η καραντίνα, οχι μονο εδω αλλα γενικα μιλωντας, ειναι να έχουμε σε ολο το πλανήτη 0 (μηδεν) κρουσματα για κανα εικοσαημερο. Αν έχουμε εστω και 1 κρούσμα την μερα καπου στο κόσμο απλα αναλογιστείτε πως ολο αυτο ξεκίνησε με 1 κρούσμα καπου στο κοσμο οποτε ποιος ο λόγος να ρισκάρουμε νεα έξαρση; Επειδή ομως κατι τέτοιο θα αργήσει παρα μα παρα πολυ να συμβεί απο μονο του και οι πλούσιοι επειδη πραγματικά αδιαφορούν για τον καθένα απο εμας και δεν μπορούν να βλεπουν αρνητικά πρόσημα στους ισολογισμούς ή θα πρεπει να βρεθεί φαρμακο-εμβολιο αμεσα (διμηνο-τριμηνο) ή κατι θα αλλάξει σε αυτη τη καραντίνα που ζει ο πλανήτης.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.676
Προφανώς και γίνονται λάθη αλλά είμαστε σε φάση που κανένας δεν είναι σίγουρος για το τι είναι σωστό και τι όχι, πιθανολογώ ότι τα μέτρα συστήνονται από επιδημιολόγους και δεν τα βγάζουν από το κεφάλι τους.
Βλέπω την σοβαρότητα των ανθρώπων που σου λένε να μην βγαίνεις και πάνε και ψέλνουν η βγαζουν σελφι.Οκ πάσο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Βλέπω την σοβαρότητα των ανθρώπων που σου λένε να μην βγαίνεις και πάνε και ψέλνουν η βγαζουν σελφι.Οκ πάσο.
Ασφαλώς και θα το κάνουν, η ανθρώπινη ματαιοδοξία δύσκολα περιορίζεται όταν ξέρουν ότι θα βρουν την καλύτερη περίθαλψη αν συμβεί κάτι. Εγώ όμως που δεν είμαι καθόλου σίγουρος για την περίθαλψη που θα έχω δεν το κάνω, και μάλιστα θα το συμβούλευα και στους υπόλοιπους που δεν μπορούν να αντέξουν τα έξοδα ιδιωτικής κλινικής.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom