Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Οι επιπτωσεις στην οικονομια κατα τον ΟΟΣΑ. Η μελέτη θεωρεί ότι θα υπάρχει μείωση της παραγωγικής δραστηριότητας μεταξύ 50% και 100% σε δραστηριότητες όπως αεροπορικά ταξίδια, τουρισμός, συγκοινωνία, λιανικές και χονδρικές πωλήσεις αγαθών (πλην τροφίμων), εστιατόρια, κινηματογράφους, ψυχαγωγία, κομμωτήρια, οικιακό εξοπλισμό, κατασκευαστικά έργα, αγορά κατοικίας κλπ.
Αντιο ζωη.
1585786488065.png

Πηγή: https://read.oecd-ilibrary.org/view..._JBhI_VzwhkuasEn-fBzGtoYwXs_zt7gms6pfJr1Fhz-o
 
Last edited:
Μηνύματα
201
Likes
195
Ασφαλώς και θα το κάνουν, η ανθρώπινη ματαιοδοξία δύσκολα περιορίζεται όταν ξέρουν ότι θα βρουν την καλύτερη περίθαλψη αν συμβεί κάτι. Εγώ όμως που δεν είμαι καθόλου σίγουρος για την περίθαλψη που θα έχω δεν το κάνω, και μάλιστα θα το συμβούλευα και στους υπόλοιπους που δεν μπορούν να αντέξουν τα έξοδα ιδιωτικής κλινικής.
Ακριβώς! Δεν έχω καμία μα καμία εμπιστοσύνη στο δημόσιο σύστημα υγείας της χώρας! Πριν 3 χρόνια παραλίγο να πεθάνω από λάθος γιατρών σε νοσοκομείο της Αθήνας. Μεγάλο και θεωρητικά καλό.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Το αντιθετο. Φτανουμε σε μια πολυ σκληρη συνειδητοποιηση πως η ελευθερια κοστιζει. Κατι που ηξερε καθε ανεργος που ηταν μεχρι πριν ενα μηνα ελευθερος να παει διακοπες στο Μπαλι, ηξερε ομως οτι δεν ηταν ελευθερος γιατι κοστιζε και δεν ειχε τα λεφτα.
Μπορεί να μην μπορούσε να πάει στο Μπαλί αλλα μπορούσε να πάει στην παραλία,να πάει στο πάρκο η στο βουνό.Τώρα ούτε αυτό το μπορεί.Τώρα του ανέργου του στερούν και την βόλτα.Ήμαρτον.
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Οι επιπτωσεις στην οικονομια κατα τον ΟΟΣΑ. Η μελέτη θεωρεί ότι θα υπάρχει μείωση της παραγωγικής δραστηριότητας μεταξύ 50% και 100% σε δραστηριότητες όπως αεροπορικά ταξίδια, τουρισμός, συγκοινωνία, λιανικές και χονδρικές πωλήσεις αγαθών (πλην τροφίμων), εστιατόρια, κινηματογράφους, ψυχαγωγία, κομμωτήρια, οικιακό εξοπλισμό, κατασκευαστικά έργα, αγορά κατοικίας κλπ.
Αντιο ζωη.
View attachment 304394
[/Q Προφανές αλλά οι εκφράσεις του τύπου "αντίο ζωή" καλό είναι να αποφεύγονται. Δεν κάνουν καλό στην παρούσα φάση στην ψυχολογία κανενός.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Ασφαλώς και θα το κάνουν, η ανθρώπινη ματαιοδοξία δύσκολα περιορίζεται όταν ξέρουν ότι θα βρουν την καλύτερη περίθαλψη αν συμβεί κάτι. Εγώ όμως που δεν είμαι καθόλου σίγουρος για την περίθαλψη που θα έχω δεν το κάνω, και μάλιστα θα το συμβούλευα και στους υπόλοιπους που δεν μπορούν να αντέξουν τα έξοδα ιδιωτικής κλινικής.
Λες ότι δεν φοβούνται γιατί θα έχουν την καλύτερη περίθαλψη.Αδιανόητο που το σκέφτεσαι.Δεν υπάρχει άνθρωπος στον πλανήτη που να μην φοβάται αν θα αρρωστήσει γιατί θα έχει καλη αντιμετώπιση,παρά μόνο αν είναι ψυχασθενης η ξέρει ότι δεν θα τον πειράξει.Πόσο μάλλον αν εχει 7παιδιά.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Λες ότι δεν φοβούνται γιατί θα έχουν την καλύτερη περίθαλψη.Αδιανόητο που το σκέφτεσαι.Δεν υπάρχει άνθρωπος στον πλανήτη που να μην φοβάται αν θα αρρωστήσει γιατί θα έχει καλη αντιμετώπιση,παρά μόνο αν είναι ψυχασθενης η ξέρει ότι δεν θα τον πειράξει.Πόσο μάλλον αν εχει 7παιδιά.
Καταρχάς ο Τσιόρδας ήταν μέσα σε ένα χώρο με πολύ λιγότερα άτομα από όσα βλέπω σε ένα σούπερ μάρκετ και από όσα ήμασταν στη δουλειά όπου ήμουν υποχρεωμένος να είμαι μαζί τους επί 8 ώρες. Για τον άλλο τύπο δεν παρακολουθώ και δεν ξέρω τι κάνει. Αυτοί μας έλαχαν τώρα και με αυτούς προχωράμε δεν βλέπω να υπάρχει άλλη λύση.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ψάχνω μια λογική δικαιολογία γιατί να απαγορεύεται η βόλτα το βράδυ που στατιστικά κυκλοφορεί ελάχιστος κόσμος

Εεεε καλα και συ δεν υπαρχει καποιο σχεδιο για να μας περιορισουν τις ελευθεριες. Το ρωτας και το ξαναρωτας, λογικα το κανουν γιατι μαλλον τα βραδια εχει περισσοτερες πιθανοτητες ο κοσμος να μαζευεται σε σπιτια, σε παρεες 5-10 ατομων ή ισως και παραπανω, υποθετω χωρις να το ξερω! Δεν σου λεω αν συμφωνω ή διαφωνω αλλα δεν το κανανε ετσι για να σου περιορισουν τισ ελευθεριες σου λιγο παραπανω για να σου σπασουν το ηθικο!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Οι επιπτωσεις στην οικονομια κατα τον ΟΟΣΑ. Η μελέτη θεωρεί ότι θα υπάρχει μείωση της παραγωγικής δραστηριότητας μεταξύ 50% και 100% σε δραστηριότητες όπως αεροπορικά ταξίδια, τουρισμός, συγκοινωνία, λιανικές και χονδρικές πωλήσεις αγαθών (πλην τροφίμων), εστιατόρια, κινηματογράφους, ψυχαγωγία, κομμωτήρια, οικιακό εξοπλισμό, κατασκευαστικά έργα, αγορά κατοικίας κλπ.
Αντιο ζωη.
View attachment 304394
Αυτά τα λέγαμε από τον Φεβρουάριο η αρχές Μαρτίου.Τώρα τα λένε και επίσημα.Πλησιάζει μήνας εδώ με τα μέτρα και έχουν αρχίσει τις λεηλασίες σε μάρκετ και μαναβικα.Ήδη υπάρχουν και ζωοκλοπες.Αν ο κόσμος πεινάσει,που αρκετοί ήδη βρίσκονται σε άσχημη θέση οι νεκροί θα είναι πολλοί περισσότεροι από 10 κορονοιους μαζί.Απλά σου λέω Κάθε Δευτέρα και Πέμπτη μοιραζαμε 20 και 20 τόνους τρόφιμα σε φτωχές οικογένειες που δεν δικαιούνταν ούτε ταμεία ούτε βοηθήματα Μας το απαγόρευσαν.Αυτοί τι θα γίνουν;Οι χιλιάδες μετανάστες που έχουμε στην Ελλάδα σε άθλιες συνθήκες και δεν θα έχουμε να τους φροντίσουμε,αυτοί τι θα κάνουν;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Αυτά τα λέγαμε από τον Φεβρουάριο η αρχές Μαρτίου.Τώρα τα λένε και επίσημα.Πλησιάζει μήνας εδώ με τα μέτρα και έχουν αρχίσει τις λεηλασίες σε μάρκετ και μαναβικα.Ήδη υπάρχουν και ζωοκλοπες.Αν ο κόσμος πεινάσει,που αρκετοί ήδη βρίσκονται σε άσχημη θέση οι νεκροί θα είναι πολλοί περισσότεροι από 10 κορονοιους μαζί.Απλά σου λέω Κάθε Δευτέρα και Πέμπτη μοιραζαμε 20 και 20 τόνους τρόφιμα σε φτωχές οικογένειες που δεν δικαιούνταν ούτε ταμεία ούτε βοηθήματα Μας το απαγόρευσαν.Αυτοί τι θα γίνουν;Οι χιλιάδες μετανάστες που έχουμε στην Ελλάδα σε άθλιες συνθήκες και δεν θα έχουμε να τους φροντίσουμε,αυτοί τι θα κάνουν;
Κανεις δεν ξερει. Πιστευεις οτι ειναι καποιο ειδος πλανης η συνομωσιας να χασει η Γερμανια το 30% του ΑΕΠ της; Ειναι μια κριση, θα ζησουμε με λιγοτερα για καποιο διαστημα, πιθανον χωρις ταξιδια. Και ο,τι συνεβη και στο παρελθον: αλληλεγγυη. Δεν ειναι η πρωτη φορα.
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Αυτά τα λέγαμε από τον Φεβρουάριο η αρχές Μαρτίου.Τώρα τα λένε και επίσημα.Πλησιάζει μήνας εδώ με τα μέτρα και έχουν αρχίσει τις λεηλασίες σε μάρκετ και μαναβικα.Ήδη υπάρχουν και ζωοκλοπες.Αν ο κόσμος πεινάσει,που αρκετοί ήδη βρίσκονται σε άσχημη θέση οι νεκροί θα είναι πολλοί περισσότεροι από 10 κορονοιους μαζί.Απλά σου λέω Κάθε Δευτέρα και Πέμπτη μοιραζαμε 20 και 20 τόνους τρόφιμα σε φτωχές οικογένειες που δεν δικαιούνταν ούτε ταμεία ούτε βοηθήματα Μας το απαγόρευσαν.Αυτοί τι θα γίνουν;Οι χιλιάδες μετανάστες που έχουμε στην Ελλάδα σε άθλιες συνθήκες και δεν θα έχουμε να τους φροντίσουμε,αυτοί τι θα κάνουν;
Πολύς κόσμος θα αποκτήσει ή θα ενισχύσει τα ήδη υπάρχοντα ψυχολογικά του προβλήματα. Η ψυχολογία είναι η βάση για πολλες καρδιοπάθειες και άλλες σοβαρές ασθενειες. Γιατρός δεν είμαι, αλλά όσο σκέφτομαι τις επιπτώσεις από όλη αυτή την ιστορία τρελαίνομαι! Γιαν να μην πω τις αυτοκτονίες, που τόσα χρόνια κρίσης στην Ελλάδα αποκρύπτονται....
 
Last edited by a moderator:

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Κανεις δεν ξερει. Πιστευεις οτι ειναι καποιο ειδος πλανης η συνομωσιας να χασει η Γερμανια το 30% του ΑΕΠ της; Ειναι μια κριση, θα ζησουμε με λιγοτερα για καποιο διαστημα, πιθανον χωρις ταξιδια. Και ο,τι συνεβη και στο παρελθον: αλληλεγγυη. Δεν ειναι η πρωτη φορα.
μα αυτό είναι...η merkel δεν πήγε στην συνάντηση Bilderberg επειδή ήθελε να πάει για ski και η νέα τάξη πραγμάτων τα πήρε στο κρανίο k θέλουν να βλάψουν την γερμανία για να παραιτηθεί η merkel
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.090
Το αντιθετο. Φτανουμε σε μια πολυ σκληρη συνειδητοποιηση πως η ελευθερια κοστιζει. Κατι που ηξερε καθε ανεργος που ηταν μεχρι πριν ενα μηνα ελευθερος να παει διακοπες στο Μπαλι, ηξερε ομως οτι δεν ηταν ελευθερος γιατι κοστιζε και δεν ειχε τα λεφτα.
Δεν συμφωνώ..όταν είσαι άνεργος αυτό αλλάζει..είναι στο χέρι σου ,στην τύχη σου κτλ..δεν στο επιβάλλουν ναην πας διακοπές..τώρα υπάρχει επιβολη

Paefstra πρέπει να μάθουμε λες να ζούμε έτσι,με αλληλεγγύη κ να ξεπεραστεί όλο αυτό..για πόσο καιρό? Όσο χρειαστεί?18 μήνες ?? Αν γίνει αυτό έχετε γεια βρυσούλες θα τραγουδάμε μετά..όχι διαφωνώ κάθετα..κ δεν βάζω την ζωή πάνω από τα λεφτά..αλλά κάπου πρέπει να υπάρξει ένα τέλος..ένα οριο
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom