Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
6,65 Millionen Arbeitslose mehr in den USA - in einer Woche

εδω λεει 6,65 εκ. παραπανω ανεργοι σε μια βδομαδα...ειναι δυνατον?
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.007
Πως να το ονομάσουμε αυτό; Παράπλευρη απώλεια; Άμαχος πληθυσμός;

Από το κινητό μου είναι το screenshot, δεν θέλετε να δείτε το βίντεο.. New York, σήμερα το πρωί.

View attachment 304532
Περιπτωσιολογία με υψηλό shock value το λέω εγώ. Τραγικό σίγουρα, αλλά μην το χρησιμοποιούμε για να στηρίξουμε αυτό που θέλουμε.

WHO: Close to 800 000 people die due to suicide every year, which is one person every 40 seconds.
(https://www.who.int/mental_health/prevention/suicide/suicideprevent/en/)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
https://www.iefimerida.gr/ellada/koronoios-o-ilias-mosialos-sto-iefimeridagr
Σε γενικές γραμμές καλά νέα, αν και μάλλον θα πρέπει να ψάχνουμε κάποιον να μας κολλήσει τον ιό ώστε να μπορέσουμε να ταξιδέψουμε απερίσπαστοι.
Το προβλημα σε αυτα που είπε ειναι πως στην ερωτηση ποτε θα επιστρέψουμε στη κανονικότητα λεει για πληρη επιστροφή οταν βρεθεί εμβόλιο. Στην ερώτηση ποτε θα βρεθεί εμβολιο λεει στη καλύτερη περιπτωση σε 1 χρόνο αλλιως παμε για 18 μήνες.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Μπορεί και ένας συνδυασμός υφιστάμενων φαρμακων εφόσον αποδειχθεί η δράση τους ενάντια στον κοροναϊό να μας φέρει στη κανονικότητα.. Δεν γίνεται;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Το προβλημα σε αυτα που είπε ειναι πως στην ερωτηση ποτε θα επιστρέψουμε στη κανονικότητα λεει για πληρη επιστροφή οταν βρεθεί εμβόλιο. Στην ερώτηση ποτε θα βρεθεί εμβολιο λεει στη καλύτερη περιπτωση σε 1 χρόνο αλλιως παμε για 18 μήνες.
Δεν είπε κάτι λάθος.Αυτο δεν σημαίνει ότι θα είμαστε σε καραντίνα όλο αυτό τον καιρό.
Ακόμη και να μην έχουμε δράση του ιού το καλοκαίρι, πάλι το φθινόπωρο θα εμφανιστεί.
Η απολύμανση,η απόσταση,η προστασία των ευπαθών ομάδων λογικά θα παραμείνουν.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Μπορεί και ένας συνδυασμός υφιστάμενων φαρμακων εφόσον αποδειχθεί η δράση τους ενάντια στον κοροναϊό να μας φέρει στη κανονικότητα.. Δεν γίνεται;
Η απάντηση η δικιά μου που οι ιατρικές γνώσεις ξεκινάνε και τελειώνουν στο παρών θέμα άρα σημαίνει οτι δεν έχει και καμία ιδιαιτερη σημασία και απλα τη λέω ώστε να γινεται κουβέντα,κατά πάσα πιθανότητα ναι θα γυρίσουμε στο κανόνικό. Εξάλλου η γνώμη μου, όπως έχω ξαναγράψει, εφόσον μπήκαμε σε διαδικασία καραντίνας δεν υπάρχει λόγος να βγούμε αν δεν υπάρχει ή θεραπεία ή εμβόλιο. Ποιος ο λόγος άρσης των μέτρων αν έχουμε πχ 10 κρουσματα τη μερα και 1 νεκρό ανα 3 μέρες αφου οταν ξεκίνησαν τα μέτρα (κλείσιμο σχολείων) είχαμε 10 κρούσματα τη μερα και κανένα νεκρό?
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Η απάντηση η δικιά μου που οι ιατρικές γνώσεις ξεκινάνε και τελειώνουν στο παρών θέμα άρα σημαίνει οτι δεν έχει και καμία ιδιαιτερη σημασία και απλα τη λέω ώστε να γινεται κουβέντα,κατά πάσα πιθανότητα ναι θα γυρίσουμε στο κανόνικό. Εξάλλου η γνώμη μου, όπως έχω ξαναγράψει, εφόσον μπήκαμε σε διαδικασία καραντίνας δεν υπάρχει λόγος να βγούμε αν δεν υπάρχει ή θεραπεία ή εμβόλιο. Ποιος ο λόγος άρσης των μέτρων αν έχουμε πχ 10 κρουσματα τη μερα και 1 νεκρό ανα 3 μέρες αφου οταν ξεκίνησαν τα μέτρα (κλείσιμο σχολείων) είχαμε 10 κρούσματα τη μερα και κανένα νεκρό?
Ούτε εγώ έχω γνώσεις με τη λογική πάμε, όση μας απέμεινε..
Αν ένας συνδυασμός υφισταμενων φαρμάκων ελαχιστοποιήσει τους θανάτους σε επίπεδα κοινής γρίπης γιατι να μην επιστεψουμε σιγά σιγά στην κανονικότητα;;;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Η απάντηση η δικιά μου που οι ιατρικές γνώσεις ξεκινάνε και τελειώνουν στο παρών θέμα άρα σημαίνει οτι δεν έχει και καμία ιδιαιτερη σημασία και απλα τη λέω ώστε να γινεται κουβέντα,κατά πάσα πιθανότητα ναι θα γυρίσουμε στο κανόνικό. Εξάλλου η γνώμη μου, όπως έχω ξαναγράψει, εφόσον μπήκαμε σε διαδικασία καραντίνας δεν υπάρχει λόγος να βγούμε αν δεν υπάρχει ή θεραπεία ή εμβόλιο. Ποιος ο λόγος άρσης των μέτρων αν έχουμε πχ 10 κρουσματα τη μερα και 1 νεκρό ανα 3 μέρες αφου οταν ξεκίνησαν τα μέτρα (κλείσιμο σχολείων) είχαμε 10 κρούσματα τη μερα και κανένα νεκρό?
οτι απο ενα σημειο και μετα το κρατος δεν θα εχει εσοδα για να παρει τα φαρμακα, τις γαζες κλπ και να λειτουργησει το νοσοκομειο για αυτους τους 10 ασθενεις

καποια στιγμη πρεπει να γινει ενα βημα προς την κανονικοτητα..μικρο μεγαλο...ποτε ακριβως...θα φανει
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom