Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
North66 εξαιρετικα αφιερωμενη για σενα η παρακατω συνεντευξη, γατακι μπροστα του ο Ιωαννιδης, τρομερα αιρετικος ο τυπος, δεν ξερω αν εχει δικιο ή αδικο αλλα εσυ θα λατρεψεις, δες την οπωσδηποτε και πες μου σχολιο!

 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Η Αυστρια ηδη ανακοινωσε πλανο αρσης των μετρων με ημερομηνιες στον Μαιο.

Εξεταζεται αντιστοιχο στη Γερμανια.

Δυστυχως και στις 2 θα νομοθετησουν υποχρεωτικη χρηση μασκας σε δημοσιους χωρους. Θα μας κανουνε οπως στην Ασια με το ετσι θελω, που οπου πας καποιες εποχες του χρονου βλεπεις ανθρωπους με μασκες...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
ε και? ας επιστρεψουμε στην κανονικοτητα κ ας ειναι αυτο το μονο προβλημα....
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
ε και? ας επιστρεψουμε στην κανονικοτητα κ ας ειναι αυτο το μονο προβλημα....
Γενικα δεν διαφωνω μαζι σου, αλλα φοβαμαι μονιμοποιηση αυτης της συνηθειας στην κοινωνια, ειτε μεσω νομοθεσιας ειτε μεσω συνηθειας πολιτων (οπως γινεται στην Ανατολικη Ασια).

Η αποψη μου ειναι οτι ψυχολογικα ειναι ο,τι χειροτερο να βλεπεις γυρω σου μασκες, δημιουργει αισθημα ανασφαλειας, οτι πρεπει να προφυλασσεσαι απο κατι, και "ποινικοποιει" το να αγγιζεσαι, να αγκαλιαζεσαι κλπ. Θα ζω στην...παρανομια αν γινει αυτο στην Ελλαδα.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Η Αυστρια ηδη ανακοινωσε πλανο αρσης των μετρων με ημερομηνιες στον Μαιο.

Εξεταζεται αντιστοιχο στη Γερμανια.

Δυστυχως και στις 2 θα νομοθετησουν υποχρεωτικη χρηση μασκας σε δημοσιους χωρους. Θα μας κανουνε οπως στην Ασια με το ετσι θελω, που οπου πας καποιες εποχες του χρονου βλεπεις ανθρωπους με μασκες...
Άρα στη Γερμανία θα κουβαλάω μαζί μου και τη μάσκα....
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
στην Αυσρτια ειναι επισημο συμφωνα με ανακοινωση του καγκελαριου


Γενικα δεν διαφωνω μαζι σου, αλλα φοβαμαι μονιμοποιηση αυτης της συνηθειας στην κοινωνια, ειτε μεσω νομοθεσιας ειτε μεσω συνηθειας πολιτων (οπως γινεται στην Ανατολικη Ασια).

Η αποψη μου ειναι οτι ψυχολογικα ειναι ο,τι χειροτερο να βλεπεις γυρω σου μασκες, δημιουργει αισθημα ανασφαλειας, οτι πρεπει να προφυλασσεσαι απο κατι, και "ποινικοποιει" το να αγγιζεσαι, να αγκαλιαζεσαι κλπ. Θα ζω στην...παρανομια αν γινει αυτο στην Ελλαδα.
σιγουρα...συμφωνω....αλλα αν ειναι αυτο το μονο κουσουρι που θα μεινει απο τον ιο ας ειναι..
για καποιους λαους οπως οι Ιαπωνες εινια στην ουσια αδιαφορο...για τους Βαλκανιους που οταν βλεπεις καποιον αρχιζεις τα ματς μουτς ειναι καπως....για Β.Ευρωπαιους ετσι κ ετσι....εδω εχουν μια συνηθεια να αγκαλιαζονται αλλα χωρις ματς μουτς....
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Δεν έθεσα τις επιπτώσεις της καραντίνας στην κοινωνία στο επίπεδο του καφέ...
Το παράδειγμα της "στεναχώριας για τον χαμένο καφέ" το ανέφερα γιατί το έθεσαν κατά επανάληψη κάποιοι νεαροί σε προηγούμενα posts, οι οποίοι διαμαρτύρονται γιατί δεν μπορούν να συνευρεθούν με τους φίλους τους ή να πάνε να δουν το αγαπημένο τους άθλημα...
No coffee time, no life! Εμεις οι νεοι ειμαστε ρομαντικοι δεν ενδιαφερομαστε για δουλειες και αλλα τετοια πεζα! :)
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
στην Αυσρτια ειναι επισημο συμφωνα με ανακοινωση του καγκελαριου




σιγουρα...συμφωνω....αλλα αν ειναι αυτο το μονο κουσουρι που θα μεινει απο τον ιο ας ειναι..
για καποιους λαους οπως οι Ιαπωνες εινια στην ουσια αδιαφορο...για τους Βαλκανιους που οταν βλεπεις καποιον αρχιζεις τα ματς μουτς ειναι καπως....για Β.Ευρωπαιους ετσι κ ετσι....εδω εχουν μια συνηθεια να αγκαλιαζονται αλλα χωρις ματς μουτς....
Οχι εγω δε το δεχομαι ως κουσουρι long-term. Δε θελω να ζησω σε εναν κοσμο μικροβιοφοβικο, που ο κοσμος φοβαται τις ανθρωπινες επαφες. Τοσο απλα.
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
659
Δεν ξέρω αν έχει δίκιο, θα φανεί στους επόμενους μήνες, εγώ αυτό που κρατάω είναι αυτά που είπε στο τελευταίο πεντάλεπτο ότι πρέπει να αντιμετωπιστει όχι ο Κορωνοϊός αλλά αυτό που προκαλεί ο Κορωνοϊός δλδ την πνευμονία όσο το δυνατόν συντομότερα με αντιικα φάρμακα, όχι δλδ άτομα με συμπτώματα και μάλιστα άνθρωποι που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες να παραμένουν σπίτι γιατί αυτές είναι οι οδηγίες του ΕΟΔΥ.
North66 εξαιρετικα αφιερωμενη για σενα η παρακατω συνεντευξη, γατακι μπροστα του ο Ιωαννιδης, τρομερα αιρετικος ο τυπος, δεν ξερω αν εχει δικιο ή αδικο αλλα εσυ θα λατρεψεις, δες την οπωσδηποτε και πες μου σχολιο!

 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Δεν ξέρω αν έχει δίκιο, θα φανεί στους επόμενους μήνες, εγώ αυτό που κρατάω είναι αυτά που είπε στο τελευταίο πεντάλεπτο ότι πρέπει να αντιμετωπιστει όχι ο Κορωνοϊός αλλά αυτό που προκαλεί ο Κορωνοϊός δλδ την πνευμονία όσο το δυνατόν συντομότερα με αντιικα φάρμακα, όχι δλδ άτομα με συμπτώματα και μάλιστα άνθρωποι που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες να παραμένουν σπίτι γιατί αυτές είναι οι οδηγίες του ΕΟΔΥ.
Ναι οντως καλα εκανες και το κρατησες, σημαντικο ειναι αυτο αλλα και η αποψη οτι η Κινα ηταν τυχερη γιατι πηρε αργα τα μετρα και οχι γιατι τηρησε αυστηρη καραντινα μου εκανε εντυπωση και εδειξε και πινακες απο διαφορες χωρες που ενισχυουν την αποψη του περι μη χρησιμοτητας του social distancing! Ουτε εγω ξερω φυσικα αν εχει δικιο απλα μου εκανε εντυπωση, το βρηκα βασικα αρκετα ενδιαφερον γι' αυτο το ποσταρα. Γιατι που τρωει και πινει εξω σε μαγαζια μαλλον παρανομα και το διαφημιζει απ' οτι μου ειπε φιλος μου σε αλλα βιντεο και προτεινει στον κοσμο να βγει εξω ελευθερα, ειναι πολυ καλυτερα ετσι απο το να μενει μεσα τι σου λεει? Τι να πεις θα δειξει τους επομενους μηνες οπως ειπες και συ!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
No coffee time, no life! Εμεις οι νεοι ειμαστε ρομαντικοι δεν ενδιαφερομαστε για δουλειες και αλλα τετοια πεζα! :)
Μα γιαυτό και εμείς οι γέροι σας δίνουμε ταμείο ανεργίας που φτάνει ίσα ίσα για καφέ στο χέρι (καλά για Μικέλ των 2ε ούτε λόγος), είναι που θέλουμε να παραμείνετε ρομαντικοί!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom