Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Οχι εγω δε το δεχομαι ως κουσουρι long-term. Δε θελω να ζησω σε εναν κοσμο μικροβιοφοβικο, που ο κοσμος φοβαται τις ανθρωπινες επαφες. Τοσο απλα.
Μα δεν μας ρωτησε κανεις...
Και αν υποθεσουμε οτι ολες οι χωρες το υιοθετουν τι θα κανεις?θα παρεις τα βουνα οπως αυτος στο into the wild?

Δεν μπορώ να καταλαβω το σκεπτικο σου...λες δεν δέχομαι. Δεν μου αρεσει...δεν θελω κλπ...
Ναι αλλα δεν γινεται αλλιως...εκτος αν θες να ζησεις εκτος κοινωνιας...σε οποια χωρα κ αν πας θα βρεις πολλα που σε ενοχλουνε...δεν γινεται αλλιως
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Μα δεν μας ρωτησε κανεις...
Και αν υποθεσουμε οτι ολες οι χωρες το υιοθετουν τι θα κανεις?θα παρεις τα βουνα οπως αυτος στο into the wild?

Δεν μπορώ να καταλαβω το σκεπτικο σου...λες δεν δέχομαι. Δεν μου αρεσει...δεν θελω κλπ...
Ναι αλλα δεν γινεται αλλιως...εκτος αν θες να ζησεις εκτος κοινωνιας...σε οποια χωρα κ αν πας θα βρεις πολλα που σε ενοχλουνε...δεν γινεται αλλιως

Ενταξει το να σε υποχρεωνουν να φορας μασκα για να βγεις εξω ή να μην αγκαλιαζεσαι δημοσιως με τους φιλους σου ή με την/τον συντροφο σου ειναι χοντρο και υποκριτικο συν τοις αλλοις αφου ιδιωτικως ολοι ξερουμε τι θα γινεται!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Γιατι πιστευεις οτι ο στρατος δεν εκανε ο,τι του ανεθεσαν? Δεν ηξερε τι να κανει η φοβοντουσαν κατι? Η αδιαφορια?
Ο στρατός έκανε τυπικά την δουλειά του.Τους είπαν 200 μερίδες φαγητό,200 πήγαν.Τώρα αν δεν μπορούν να τα φάνε,ή ακόμα να ανοίξουν τις κονσέρβες,ή έχουν ειδική διατροφή είναι αλλου παπά ευαγγέλιο.Θέλεις να ακούσεις διάλογο;
Ρε συ,ακόμα η σακούλα που αφήσαμε εχθές εξω από την πόρτα,είναι στην ιδια θεση,δεν ανοίγουμε την πόρτα να δούμε αν ζει;
@panpan αυτά που περιγράφεις για την κατάσταση στα γηροκομεία της Ισπανίας είναι πέρα από κάθε φαντασία!! :eek:
Δηλαδή άφησαν μόνους τους ηλικιωμένους και δεν τους παρέχουν ούτε τη βασική φροντίδα;
Μήπως τελικά ήταν επιλογή της κυβέρνησης να τους "στείλουν για διακοπές στον άλλο κόσμο";
Μάλλον δεν έχουμε δει ακόμη τα χειρότερα...
Αυτή που σου έδειξα να χορεύει είναι η δήμαρχος Βαρκελώνης.
Την βλέπεις να πονά η να ενδιαφέρεται;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Ενταξει το να σε υποχρεωνουν να φορας μασκα για να βγεις εξω ή να μην αγκαλιαζεσαι δημοσιως με τους φιλους σου ή με την/τον συντροφο σου ειναι χοντρο και υποκριτικο συν τοις αλλοις αφου ιδιωτικως ολοι ξερουμε τι θα γινεται!
ναι με τον συντροφο σου θα γινεται οτι γινεται
αλλα οταν δεις τους φιλους/φιλες σου στον καφε δεν θα αγκαλιαστειτε οπως παλια
οποτε μετα θα πας σπιτι σου κ τελος

τωρα αν ερθουν το βραδυ σπιτι σου να γιορτασετε γενεθλια αυτο ειναι αλλο...αλλα γενικα θα μειωθουν καπως οι προσωπικες επαφες
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Η προπαγάνδα κορυφώνεται, η κυβέρνηση χρησιμοποιεί και τα τελευταία όπλα της εναντίον της παγκόσμιας συνωμοσίας του κορονοιού
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
ναι με τον συντροφο σου θα γινεται οτι γινεται
αλλα οταν δεις τους φιλους/φιλες σου στον καφε δεν θα αγκαλιαστειτε οπως παλια
οποτε μετα θα πας σπιτι σου κ τελος

τωρα αν ερθουν το βραδυ σπιτι σου να γιορτασετε γενεθλια αυτο ειναι αλλο...αλλα γενικα θα μειωθουν καπως οι προσωπικες επαφες
Χωρις να θελω να ανοιξω προσωπικη αντιπαραθεση μαζι σου, κανενα κρατος δεν θα μου πει αν θα αγκαλιασω τον φιλο μου. Και θα θελα να δω αστυνομια να περιπολει τα καφε να δει ποιοι φιλοι αγκαλιαζονται και να προσπαθει να κανει συλληψεις γι αυτο. Και ζηλευω τον δικηγορο που θα κανει την 1η class action κατα τετοιου ειδους νομικου τερατουργηματος.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Χωρις να θελω να ανοιξω προσωπικη αντιπαραθεση μαζι σου, κανενα κρατος δεν θα μου πει αν θα αγκαλιασω τον φιλο μου. Και θα θελα να δω αστυνομια να περιπολει τα καφε να δει ποιοι φιλοι αγκαλιαζονται και να προσπαθει να κανει συλληψεις γι αυτο. Και ζηλευω τον δικηγορο που θα κανει την 1η class action κατα τετοιου ειδους νομικου τερατουργηματος.

Το θέμα δεν είναι τι θα ήθελες εσύ να κάνεις αλλά τι μπορεί να προκαλέσεις άθελα ή σκόπιμα..
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Το θέμα δεν είναι τι θα ήθελες εσύ να κάνεις αλλά τι μπορεί να προκαλέσεις άθελα ή σκόπιμα..
Δεν υπαρχει τι θα ηθελα. Υπαρχει τι ειναι εφαρμοσιμο και τι οχι. Να βγαλεις νομο να μην αγγιζονται οι ανθρωποι ουτε θα σταθει σε οποιαδηποτε δικαστικη προσφυγη, ουτε εχεις τα μεσα να μπορεις να το επιβαλλεις.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν υπαρχει τι θα ηθελα. Υπαρχει τι ειναι εφαρμοσιμο και τι οχι. Να βγαλεις νομο να μην αγγιζονται οι ανθρωποι ουτε θα σταθει σε οποιαδηποτε δικαστικη προσφυγη, ουτε εχεις τα μεσα να μπορεις να το επιβαλλεις.
Χωρις να θελω να ανοιξω προσωπικη αντιπαραθεση μαζι σου, κανενα κρατος δεν θα μου πει αν θα αγκαλιασω τον φιλο μου. Και θα θελα να δω αστυνομια να περιπολει τα καφε να δει ποιοι φιλοι αγκαλιαζονται και να προσπαθει να κανει συλληψεις γι αυτο. Και ζηλευω τον δικηγορο που θα κανει την 1η class action κατα τετοιου ειδους νομικου τερατουργηματος.
θα αγκαλιάσεις τον-την φίλη σου θα κατεβάσετε εκείνη την ώρα τις μάσκες θα φιληθείτε και μετά θα τις ξαναανεβάσετε και θα πιείτε τον καφέ σας..χιχ,ε μα πιά,εκτός κι αν θα θεωρηθεί παρανομία δεν ξέρω θάχουν πολύ δουλειά οι δικηγοροι..καινούργια δεδομένα
...εδω και τώρα βλέπω μερικούς κυκλοφορούν στο δρόμο την έχουν κατεβασμένη ν ακουμπάει φαρδιά πλατειά στο πηγούνι και όταν μπαίνουν κάπου με κόσμο την ανεβάζουν τι να πεις...ε εσεις θα κάνετε το ανάποδο
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Τα μέτρα, το ξαναειπαμε, σε αυτες τις περιπτώσεις μπορεί να μην έχουν σχεση με τη δημοκρατία και όσο για το αν μπορεί να τα εφαρμόσει ξαναδες κάποια βίντεο σημερινά εδω.. κατακριτεο μεν αλλά συμβαινει.. Κάποιες φορές βλέπω ότι υπάρχει η υπερβολή για να πάρει το κρατος την μέγιστη προστασία που νομίζει ότι αρκεί..
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
1586199002904.png


Mortality rate βασει ηλικιας στην Ισπανια βασει ηλικιας. Δεδομενα που συμφωνουνε με ολες τις στατιστικες που στην Ελλαδα δεν προβαλλονται στα ΜΜΕ οτι ειναι ελαχιστος ο κινδυνος για τους μη ηλικιωμενους. Και τονιζω ξανα οτι μεσα σε αυτα τα ποσοστα ειναι οι ευπαθεις ομαδες, δηλαδη για εναν στο ηλικιακο γκρουπ 50-59 αν ειναι υγιης δεν εινανι 0.9% το ποσοστο, ειναι μικροτερο.

1586199320444.png


Τα δεδομενα απ την Ολλανδια, σε απολυτο αριθμο. Και εδω ιδιο trend με της Ισπανιας στα ηλικιακα.
Δε θα τρελαθουμε κιολας επειδη γινονται 15 αρθρα για τον μονοψηφι αριθμο νεων υγιων θυματων.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
θα αγκαλιάσεις τον-την φίλη σου θα κατεβάσετε εκείνη την ώρα τις μάσκες θα φιληθείτε και μετά θα τις ξαναανεβάσετε και θα πιείτε τον καφέ σας..χιχ,ε μα πιά,εκτός κι αν θα θεωρηθεί παρανομία δεν ξέρω θάχουν πολύ δουλειά οι δικηγοροι..καινούργια δεδομένα
...εδω και τώρα βλέπω μερικούς κυκλοφορούν στο δρόμο την έχουν κατεβασμένη ν ακουμπάει φαρδιά πλατειά στο πηγούνι και όταν μπαίνουν κάπου με κόσμο την ανεβάζουν τι να πεις...
Δεν θα γινουν αυτες οι αστειοτητες με τις μασκες. Καφες με μασκα λεει.
Απ τη στιγμη που θα αρθουν τα μετρα θα κανει ο καθενας οτι νομιζει, δεν υπαρχει ουτε η δυνατοτητα της αστυνομιας να επιβαλλει απαγορευση...ελευθερου στοματος και αγκαλιας, ουτε το νομικο υποβαθρο, ουτε θα γινει αποδεκτο απο τον κοσμο. Μολις μας ανοιξουνε, σχολασε το πανηγυρι τους.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.717
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom