Μήλος Νέος στην παρέα σας!

Konstantin

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Καλησπέρα στο πιο δυνατό forum ταξιδιωτών.. Λέγομαι Κώστας και χαίρομαι που βρίσκομαι στην παρέα σας..!! Φέτος διακοπές με την κοπέλα μου στη Μήλο.. Έχω ψάξει παιδιά πάρα πολύ, ειλικρινά γίνομαι και ξεναγός άνετα, χωρίς να έχω πάει ποτέ στο νησί..!! Κατάλυμα βρήκαμε και πολύ καλό μάλιστα απ'ότι φαίνεται στις photos.Ουσιώδη πράγματα να κάνουμε; Επίσης, μπορώ να νοικιάσω κάπου σκάφος (να το οδηγώ εγώ); Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Κώστα, καλώς όρισες στην παρέα μας.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Kαλως ηρθες και απο εμας.
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Καλώς μας ήρθες!!!! Μήλο πήγα πέρυσι. Το απόλυτο ζευγαρονήσι. Πέρασα πάρα πολύ ωραία!!! Στο βασικό σου ερώτημα για σκάφος δε γνωρίζω να σου απαντήσω.
Η Μήλος είναι πολύ ωραίο νησί με πολλές και όμορφες παραλίες. Ευτυχώς είναι πολλές και χωρίζονται ανάλογα με το μέρος του νησιού κι έτσι ότι αέρας και να φυσάει θα βρεις και μία απάνεμη. Εγώ ξεχώρισα την Αγία Κυριακή το Τσιγκράδο(με δύσκολη όμως κατάβαση) τη φυριπλάκα, το Σαρακίνικο με το σεληνιακό τοπίο(αν και δεν κολυμπήσαμε είχε όμως τρομερά θέματα για φωτό) Φυσικά μην παραλείψεις να πας με ιστιοπλοϊκό μέχρι Κλέφτικο. Είναι τελείως άλλη αίσθηση. Κολυμπάς στα καταπράσινα νερα μέσα στις σπηλιές.
Θα σας βγει η γλώσσα να ανεβείτε στο κάστρο της Χώρας, αλλά θα αποζημιωθείτε από το υπέροχο ηλιοβασίλεμα. Κάποιοι λένε πως είναι εφάμιλλο της Σαντορίνης...
Για φαγητό θα σου πρότεινα την Αρχοντούλα στη Χώρα, την Εργίνα και τη μεθυσμένη Πολιτεία στην Τρυπητή.
Επειδή ρώτησες για ουσιαστικά πράγματα πέρα από τα γνωστά που σ έγραψα πιο πάνω θα σου πρότεινα να πάτε στις κατακόμβες στην τρυπητή, λίγο πιο δίπλα θα βρείτε και το χωράφι που βρέθηκε το άγαλμα της Αφροδίτης της Μήλου και στο αρχαιολογικό μουσείο( δε ξέρω βέβαια αν σας ενδιαφέρουν).
Τέλος, όσον αφορά τη νυχτερινή ζωή μην περιμένεις πολλά, δεν είναι όμως και ψόφια. Χαλαρές καταστάσεις με 3,4 μπαράκια ωραία στον Αδάμαντα και άλλα τόσα στη Χώρα. Βόλτες στα στενοκόκακα και μετά κοκτέιλς στα μπαράκια. Η περισσότερη νυχτερινή ζωή συγκεντρώνεται στον Αδάμαντα.
Κλείνοντας μην παραλείψετε να πάτε μία μονοήμερη στην Κίμωλο. Μόνο 20 λεπτά από τα Πολλώνια, με μία χώρα πολύ πιο γραφική από αυτή της Μήλου και με μία παραλία τα πράσσα που θα πάθετε πλάκα!!!
Καλά να περάσετε!!!!!!!!!!!!!!!
 

Konstantin

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Rulakigo σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! Λέμε να πάμε για 5 μέρες.. Είναι αρκετές ; Xθες προέκυψε ένα θεματάκι με το κατάλυμα που θα μέναμε στα Πολλώνια και λέμε να μείνουμε στην Πάχαινα. Γνωρίζει κανείς αν είναι καλά να μείνεις σε αυτό το χωριό ;
 
Last edited by a moderator:

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Στην Πάχαινα;;; Δε νομίζω ότι θα σε βολέψει. Και τα Πολλώνια κόβουν λίγο μακρυά. Αν θέλεις μπορώ να σου προτείνω τα δωμάτια που έμεινα πέρυσι, φουλ σεζόν σε εξευτελιστική τιμή, πεντακάθαρο με φοβερούς ιδιοκτήτες....
 

Konstantin

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Καλημέρα!! Λοιπόν, κλείσαμε στην Πάχαινα, σε μία πολύ ευγενική κυρία, με 65 ευρώ την ημέρα για 5 μέρες. Είναι ότι πιο φθηνό βρήκαμε (στα Πολλώνια έχουν μουρλαθεί, ζητάνε πολλά χρήματα χωρίς λόγο. Έχω να τα διαθέσω, αλλά προτιμώ να τα διαθέσω αλλού). Η απόσταση της Πάχαινας από τα Πολλώνια είναι 2,5 χιλιόμετρα, δηλαδή κανά 5λεπτο με το αυτοκίνητο φαντάζομαι. Εμείς θα έχουμε αυτοκίνητο οπότε ok. Από τη Χώρα, η Πάχαινα είναι πιο κοντά, περίπου στα 8 χιλιόμετρα. Όσον αφορά τις ημέρες, πιστεύεις θα είμαστε ικανοποιημένοι ; Εκτός από τα κλασσικά που ζητάει ένα ζευγάρι (παραλίες, ρομαντισμό, ηλιοβασίλεμα, κτλ.κτλ.), εμείς αναζητούμε και το πολιτιστικό στοιχείο!
 
Last edited by a moderator:

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Είναι αρκετά καλά για 5 ημέρες, εγώ είχα μείνει 6 ή 7 ημέρες πέρυσι και τη μία την είχα αφιερώσει Κίμωλο. Λοιπόν διάβασε όλα αυτά για να μην επαναλαμβανόμαστε και στο τέλος δε θα έχεις απορίες. http://www.travelstories.gr/community/forums/Νησιά-Αιγαίου.12/?prefix_id=102
Όσο για το δωμάτιο το θεωρώ ακριβό γτ εγώ πέρυσι πήγα 5-12 Αυγούστου και πλήρωσα μόνο 35 ευρώ ένα πάρα πολύ καλό δωμάτιο....
 

Konstantin

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Rulakigo σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σου και το link που με παροτρύνεις να δω με τις συζητήσεις, αλλά το έχω δει 2-3 φορές ήδη..!! :p Ναι μωρέ, και εγώ πιστεύω καλά θα είναι 5 μέρες full.. Όσον αφορά το δωμάτιο, είναι σε πολύ καλή τιμή κατά την γνώμη μου, γιατί ήμουν έτοιμος να κλείσω σε ένα με 120 ή 160 την διανυκτεύρεση, 3 μέτρα από τη θάλασσα... Αnyway, πιστεύω να περάσουμε καλά στην πολυσυζητημένη Μήλο!! Ρε συ, από Άρτα είσαι ; Έχω καταγωγή από εκεί..!! Ά,ρε πατρίδα!
 
Last edited by a moderator:

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Έλα πλάκα κάνεις!!!! Καλά λέω εγώ παντού υπάρχει ένας Αρτινός!!! Από πού έχεις καταγωγή καλέ;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.243
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom