Νίσυρος Νίσυρος

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
ποιο ειναι το πιο ωραιο χωριουδάκι για να μεινει κανεις στη Νισυρο?
( κατα προτιμηση να εχει και κανενα μπαράκι για το βράδυ..)
καμια πρόταση για διαμονή?
ευχαριστώ
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
ποιο ειναι το πιο ωραιο χωριουδάκι για να μεινει κανεις στη Νισυρο?
( κατα προτιμηση να εχει και κανενα μπαράκι για το βράδυ..)
καμια πρόταση για διαμονή?
ευχαριστώ
Δεν νομιζω οτι εχεις πολλες επιλογες για διαμονη,η Νισυρος εχει δυο ορεινα χωρια με λιγους κατοικους (Νικια-Εμπορειος) γραφικα για επικεψη και για φαγητο αλλα δεν νομιζω να υπαρχουν δωματια (τουλαχιστον πριν μερικα χρονια) ολλη η κινηση του νησιου βρισκεται στο λιμανι Μανδρακι οπου υπαρχουν σχεδον ολα τα ενοικιαζομενα του νησιου προταση για διαμονη δεν εχω γιατι μια φορα πηγα μονοημερη απο Κω και την αλλη φιλοξενιθηκα.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Αχ, Η Νισυρος!!!

Λοιπον, κι εγω συντασσομαι με διαμονη στο Μανδρακι. Εχεις τα παντα -ταβερνες, μπαρακια- στα ποδια σου, ενω ταυτοχρονα ειναι ησυχα, γιατι ακομα και τον Αυγουστο η Νισυρος δεν εχει τρελο τουριστα. Εξαιρεση οι ημερησιες που ερχονται απο ΚΩ, που και παλι κατα τις 5 μαζευονται πισω στο καραβακι, οποτε ησυχαζουμε.

Εγω ειχα μεινει στο Hotel Porfyris, κλασικη αξια, (22420 31376), τοσο κοντα και τοσο μακρια οσο χρειαζεται απο τη ζωη του χωριου, ενω αποτι τσεκαρα εξαιρετικη περιπτωση ειναι και τα Λιοτριδια, που βεβαια ειναι πανω ακριβως στα μπαρακια -αλλα η θαλασσα στα ποδια σου δεν συγκρινεται με τπτ...

Για Νικια-εμπορειο ειναι οπως τα ειπε ο driver, αν και νομιζω κατι δωματια ειδα στα Νικια, δεν αξιζει κατα τη γνωμη μου. Εδω ηθελα να μεινω ενα βραδυ γιατι με τραβαγε το ηφαιστειο που βρισκεται ακριβως απο κατω... αλλα οι "μεγαλες δυναμεις" εβαλαν βετο... Επισης το μικρο παραθαλασσιο ψαροχωρι Παλοι διαθετει εναν αριθμο απο ενοικιαζομενα. Ειδικα το Mammis, apartments at Nysiros || Mammis Apartments συγκεντρωνει αρκετο κοσμο και μαλιστα σε νεαρες ηλικιες. Ωστοσο, επειδη κυριως στους Παλους μιλαμε για ψαροταβερνες, παρα για μπαρακια, προτεινω Μανδρακι δαγκωτο.

Κι οτι αλλο θες για την μοναδικη Νισυρο εδω ειμαστε!!!:clap:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Και εγώ θα σου πω για το Μανδράκι και το ξενοδοχείο Πορφυρίς. Ζήτα να σου δώσουνε δωμάτιο στον όροφο και μπροστά για να βλέπεις θάλασσα και το νησάκι Γυαλί. Must τα απογεύματα στην πλατεία της Ηλικιωμένης και στον καφενέ του Αντρέα, Βάρδα Στεναχώρια. Αν αντέχετε το περπάτημα, να κάνετε τη διαδρομή από τα Νικιά στο ηφαίστειο με τα πόδια. Ρώτα τους παλιούς στο χωριό να σας δείξουνε το μονοπάτι. Απίστευτη η αίσθηση να πλησιάζεις το ηφαίστειο από ψηλά. Καλό και το ηφαιστειολογικό μουσείο στα Νικιά.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.772
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
H Νισυρος εχει 800 μονιμους κατοικους και ειναι παρα πολυ μικρο νησι...τωρα εαν επιλεγεις να πας εκει λογο ηρεμιας τοτε η επιλογη σου ειναι καλη...εγω ειχα παει για μια ημερα και δεν αντεχα να μεινω δευτερη.....αλλα αυτα ειναι γουστα. Καλα να περασεις!
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Μανδράκι δαγκωτό. Με ένα μηχανάκι μπορείς να γυρίζεις όλο το νησάκι άνετα κάθε μέρα. Διαμονή πολύ καλή, με υπέροχα μπαλκόνια πάνω στην θάλασσα στα "Λιοτρίδια". Θα σε αποζημιώσει.
 

rezi

Member
Μηνύματα
78
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Cuba?Brazil?South afrika?
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημικη Βολτα
νισυρος ,για μενα ειναι ενα ονομα τριανταφυλλος νικια κορυφαιο φαγητο
απο εκει και περα οκ.λιγα πραγματα
ανα εισαι ομως γυρω στα 20 και κατι και σου αρεσουν τα εναλλακτικα
εκει ειναι ο τοπος και συγκεκριμενα η παχια αμμος.
κατα αλλα αρκετα ακριβο μερς για αυτο που ειναι και για τον κοσμο που εχει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.791
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom