Ναυπακτο ή καπου αλλου?

psyhas

Member
Μηνύματα
51
Likes
69
Καλησπερα σε ολους.
Σκεφτομαστε να παμε για πρωτη φορα Ναυπακτο,αφου εχουμε ακουσει τα καλυτερα για την πολη,μεσα στον Μαρτη. Ωστοσο επειδη θελουμε οπωσδηποτε να δουμε κ Δελφους,Γαλαξιδι,Ιτεα, ελεγα μηπως τελικα ειναι καλυτερα να μεινουμε καπου εκει κοντα κ να κανουμε μια μερα βολτα κ στην Ναυπακτο-που ειναι κια μια μεγαλουτσικη αποσταση. Μια σκεψη ηταν διαμονη καπου στην Αραχωβα,αλλα δεν με τρελαινει σαν προορισμος,απλα εχει μεγαλυτερη επιλογη απο ξενωνες. Μηπως ειναι προτιμοτερο να εχουμε σαν βαση τους Δελφους? Παντως απο λιγο ψαξιμο,δεν βρηκα κατι ιδιαιτερο για διαμονη εκει κοντα. Καμμια ιδεα,προταση,συμβουλη?
 

psyhas

Member
Μηνύματα
51
Likes
69
Απο 4 εως 6 μερες,αναλογα την αδεια.. Το αρχικο σχεδιο ηταν Ναυπακτο και λιγο απο τα υπολοιπα,αλλα νομιζω οτι μια μερα θα μας φτασει για να την γυρισουμε. Ενω απο την αλλη πλευρα,εχει πιο πολλα μερη,οποτε θα βολεψει περισσοτερο ναχουμε μια βαση καπου κοντα στους Δελφους κ να παμε κ μια μονοημερη προς Ναυπακτο. Δεν εχω παει καθολου σε αυτα μερη,οτι εχω ακουσει απο αλλους κι εχω διαβασει ξερω. Παντως ολοι μου εχουν πει να παμε οπωσδηποτε Δελφους,αν υπαρχει κατι καλο εκει κοντα για διαμονη,θα με βολευε.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.365
Απο 4 εως 6 μερες,αναλογα την αδεια.
Είτε 4 είτε 6 ημέρες, ο χρόνος που θα έχεις είναι επαρκής για να συνδυάσεις τους προορισμούς που θέλεις.

οποτε θα βολεψει περισσοτερο ναχουμε μια βαση καπου κοντα στους Δελφους κ να παμε κ μια μονοημερη προς Ναυπακτο.
Κατά την γνώμη μου δεν βολεύει κάτι τέτοιο. Είναι μεγάλες οι αποστάσεις και δεν θα έχεις πολύ χρόνο για να απολαύσεις την Ναύπακτο.
Θα πρότεινα το εξής:
Αφού θα έχεις τόσες ημέρες ξεκίνα από Ναύπακτο και κάνε εκεί μία διανυκτέρευση. Την άλλη ημέρα πας Γαλαξείδι και ή μένεις άλλο ένα βράδυ εκεί ή κάνεις βόλτα και συνεχίζεις για Παρνασσό. Αν δεν θέλεις να μείνεις στην Αράχωβα, υπάρχουν και άλλα χωριά στην ευρύτερη περιοχή με τουριστικές υποδομές που μπορείς να μείνεις. Αμφίκλεια, Πολύδροσος κ.λ.π
Φυσικά γίνεται και αντίστροφα.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Μπορείς να κάνεις μια "ανάτμηση" του σχεδίου αλλά με βάση την Αράχωβα? Δηλαδή 2 διανυκτερεύσεις Αράχωβα, μάλλον 1 Γαλαξείδι και 2 Ναύπακτο? Ξεκινώντας από Αθήνα. (Δεν έχω πάει σε καμία, αλλά θέλω τη ζωντάνια της Αράχωβας, όπως έχω ακούσει)
 

psyhas

Member
Μηνύματα
51
Likes
69
Επειδη ερχομαι απο Θεσσαλονικη,ηδη η πρωτη μερα θα ειναι λιγο ¨ταλαιπωρημενη¨,ελεγα να γλυτωσω λοιπον λιγη κουραση πηγαινοντας απο Μπραλο,αν μου ειπαν σωστα και οχι απο Ιονια οδο κ να μεινω ειτε Αραχωβα ειτε καπου εκει γυρω. Δεν τρελαινομαι να αλλαζουμε ξενοδοχεια,για να πω την αληθεια και θα το εκανα αν οντως ειναι μεγαλη ταλαιπωρια η διαδρομη προς Ναυπακτο. Δε με πειραζει το ταξιδι,αρκει να μην εχει πολυ κακοκαιρια.
Υπαρχει καποια προταση για καλο ξενωνα/ξενοδοχειο σε αυτα τα μερη? Να μην ξεφευγει και τρελά στην τιμη,οπως εχω δει σε μερικα στην Αραχωβα.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Επειδη ερχομαι απο Θεσσαλονικη,ηδη η πρωτη μερα θα ειναι λιγο ¨ταλαιπωρημενη¨,ελεγα να γλυτωσω λοιπον λιγη κουραση πηγαινοντας απο Μπραλο,αν μου ειπαν σωστα και οχι απο Ιονια οδο κ να μεινω ειτε Αραχωβα ειτε καπου εκει γυρω. Δεν τρελαινομαι να αλλαζουμε ξενοδοχεια,για να πω την αληθεια και θα το εκανα αν οντως ειναι μεγαλη ταλαιπωρια η διαδρομη προς Ναυπακτο. Δε με πειραζει το ταξιδι,αρκει να μην εχει πολυ κακοκαιρια.
Υπαρχει καποια προταση για καλο ξενωνα/ξενοδοχειο σε αυτα τα μερη? Να μην ξεφευγει και τρελά στην τιμη,οπως εχω δει σε μερικα στην Αραχωβα.
Το μόνο που ξέρω από την περιοχή ειναι οι Δελφοί και το χωριό τους. Πηγαμε από Αθήνα κατευθείαν στο χωριό στους Δελφούς και μείναμε δύο βράδια με σκοπό επίσκεψης μόνο τους αρχαιολογικούς χώρους και το μουσείο. Το ξενοδοχείο ήταν στον παράλληλο κάτω δρόμο με εξαιρετική θέα στην κοιλάδα και τη θάλασσα, μπαλκόνι, 50 τη βραδιά αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ όνομα. Τα ταβερνάκια επίσης στη γειτονιά πολύ καλά. Και τις δύο μέρες είχαμε πληρώσει ξεναγό για τα ενδιαφέροντα μας οπότε δεν πήγαμε κάπου αλλού και δεν ξέρω αν βολεύει ως ορμητήριο.

Το βρήκα, Acropole, Δελφοί
 
Last edited by a moderator:

despoinapan

Member
Μηνύματα
72
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα, Νεα Υορκη!
Στη Ναυπακτο κοιταξτε το Plaza hotel ειναι στην παραλια της ψανης με τη θαλασσα στα 3 μετρα. Ειναι ανακαινισμενο ξενοδοχειο και πολυ καθαρο. Αν τα οικονομικα σας το επιτρεπουν επιλεξτε το Nafs hotel που ειναι στην ιδια παραλια! Οπωσδηποτε βολτα στο καστρο για καφε και γλυκο,να περπατησετε στο στενοπαζαρο και στο λιμανι,ειναι πολυ ομορφα. Για φαγητο σας προτεινω να πατε στο " Σουσουρο",ειναι στην παραλια της Ψανης με ωραιους μεζεδες. Να περασετε ομορφα!
 

psyhas

Member
Μηνύματα
51
Likes
69
Ωραια,κι εγω κατι αναλογο σκεφτομουν,δηλ να μεινουμε 2 μερες Ναυπακτο και το υπολοιπο στα αλλα μερη. Ηδη ειχαμε επιλεξει το Nafs hotel,οποτε αυτο μαλλον διευθετηθηκε! Αληθεια τι αλλο αξιζει απο Ναυπακτο,πχ λιμνη Τριχωνιδα,ορεινη Ναυπακτια,Μεσολογγι?
Κι απομενει μετα η υπολοιπη διαμονη. Τα εχω δει τα ξενοδοχεια στους Δελφους,λιγο αντικρουομενα σχολια διαβαζω. Ψαχνω και για Γαλαξιδι,οπως και στα υπολοιπα χωρια,κατι θα βρω,τι να πω?! Ευχαριστω για τις προτασεις!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.365
Επειδη ερχομαι απο Θεσσαλονικη,ηδη η πρωτη μερα θα ειναι λιγο ¨ταλαιπωρημενη¨
Γενικώς θα είναι λίγο ταλαιπωρημένη η όλη φάση. Και η πρώτη και η τελευταία ημέρα. Σπάζοντάς το με ενδιάμεσες διανυκτερεύσεις ,αυτό που σου πρότεινα δηλαδή,κάνεις πιο άνετες τις ενδιάμεσες ημέρες και κερδίζεις χρόνο για να απολαύσεις καλύτερα τους προορισμούς σου.

ελεγα να γλυτωσω λοιπον λιγη κουραση πηγαινοντας απο Μπραλο,αν μου ειπαν σωστα και οχι απο Ιονια οδο κ να μεινω ειτε Αραχωβα ειτε καπου εκει γυρω.
Θα ήταν ιδανικό αν δεν ήθελες την Ναύπακτο στο πρόγραμμά σου. Ημερήσια από Αράχωβα στην Ναύπακτο είναι 4 ώρες μετ επιστροφής. Τι θα απολαύσεις?

Ωραια,κι εγω κατι αναλογο σκεφτομουν,δηλ να μεινουμε 2 μερες Ναυπακτο και το υπολοιπο στα αλλα μερη.
Τώρα το σκέφτεσαι καλύτερα.
Αληθεια τι αλλο αξιζει απο Ναυπακτο,πχ λιμνη Τριχωνιδα,ορεινη Ναυπακτια,Μεσολογγι?
Αν έχεις τις έξι διανυκτερεύσεις βάλε και κάτι από αυτά. Αν έχεις τις 4 , το στριμώχνεις πολύ το πρόγραμμα.
Γενικώς η Ναύπακτος αξίζει, όπως και η γύρω περιοχή. Επίσης μην υποτιμάς το Γαλαξείδι. Είναι πολύ όμορφο λόγω της αρχιτεκτονικής του.
Στην περιοχή του Παρνασσού τον Μάρτιο εάν λειτουργεί το χιονοδρομικό οι τιμές στα καταλύματα θα είναι ανεβασμένες. Οι Δελφοί είναι βολικό σημείο διαμονής αλλά άχαρο χωριό. Η Αράχωβα όπως και τα άλλα που σου πρότεινα πολύ πιο όμορφα.
 

psyhas

Member
Μηνύματα
51
Likes
69
Ok,πηρα μια εικονα. Κατι τελευταιο,οι δρομοι απο Δελφους προς Αραχωβα και μετα Μπραλο,τι λενε? Ενταξει,δεν ξερουμε πως θα ειναι καιρος σε 2 εβδομαδες,αλλα γενικα ειναι βατοι ή θα χρειαστουν χειμερινα λαστιχα(εχω στο δευτερο αυτοκινητο,αλλα προτιμω να ερθω με το καινουριο,οπου δεν εχω ομως ουτε αλυσιδες). Λογικα τετοια εποχη δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom