Κούβα Να μείνω στην Αβάνα ή να βγω πιο έξω;

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283

Λογικό το ερώτημα.

Αν και συνήθως (στην Ευρώπη) νοικιάζω ένα αυτοκίνητο και πάω «παντού» και μου φαίνεται απολύτως λογικό, στην Κούβα ίσως είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα και εκ των υστέρων σκέφτηκα πως θα μπορούσα να έχω κάτσει μόνο στην Αβάνα.

Η Αβάνα (με τη μεγάλη συγκέντρωση του πληθυσμού της χώρας σε αυτήν) έχει από όλα. Ο,τι μπορείς να βρεις στην Κούβα, θα το βρεις και στην Αβάνα.

(Υπόψη πως μιλάω για τη μισή Κούβα την οποία και είδα. Για την υπόλοιπη, την ανατολική, δεν γνωρίζω)

Το μόνο που δεν έχει η Αβάνα, είναι εκείνες οι εξωτικές παραδεισένιες παραλίες που συναντάς στην επαρχία, αλλά … μικρό το κακό. Στην Ελλάδα έχουμε καλύτερες παραλίες από τις «παραδεισένιες» της Κούβας. Εγώ τουλάχιστον δεν πήγα στην άλλη άκρη του κόσμου για να κάνω μπάνια στον ωκεανό, ή πιο σωστά, δεν ήταν αυτό που με ενδιέφερε πιο πολύ.

Όμως αυτά τα γράφω εκ των υστέρων. Δεν μετάνιωσα για τα χιλιόμετρα που έκανα, αλλά πιστεύω πως αυτό που έχουν να προσφέρουν οι διάσημες πόλεις και τα χωριά της Κούβας (Cienfuegos, Trinidad, Pinar, Santa Clara κλπ, ) είναι κάτι γραφικό, που μπορείς να το δεις και σε φωτογραφίες. Δεν είναι κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να το ζήσεις. Δεν είμαι σίγουρος για όλα αυτά. Έτσι νοιώθω τώρα. Ίσως να φταίει και η κούραση που μου προκάλεσαν κάποιες διαδρομές και ένα σκασμένο λάστιχο στον κόλπο των χοίρων
Τελικά που να πάω στην Κούβα;
Να σου πω. Γράφοντας αυτή την ιστορία, κατέληξα και εγώ στο παρακάτω:

  • Για 8 μέρες (ή λιγότερο) κάτσε αποκλειστικά στην Αβάνα.
  • Για 9 έως 11 μέρες, πήγαινε και δυο μέρες στο Viniales
  • Για 11 έως 13 μέρες εκτός των πιο πάνω, πήγαινε και στο Trinidad και στα γύρω μέρη.
  • Αν έχεις παραπάνω, πήγαινε και ανατολικά (αλλά για εκεί δεν γνωρίζω)
  • Αν θέλεις μπανακια παραλίες με ατελείωτες αμμουδιές και δεν σε απασχολεί το τοπικό χρώμα, τότε στο Varadero θα ευχαριστηθείς.
Όπως και να έχει όμως η συμβουλή μου είναι να πας «ανεξάρτητος». Μόνο έτσι θα έχεις πιθανότητες να «ζήσεις» στην Κούβα, μακριά από τις τουριστικές βιτρίνες.

Πηγαίνετε στην Αβάνα και βγείτε στους δρόμους. :clap:

Γενικά, όσο περπατάς στην Αβάνα, όλο και κάτι βρίσκεις να χαζέψεις, όλο και κάπου θα μπεις.
Ειδικά αν σας αρέσει η φωτογραφία, όλο και κάτι θα σας κινήσει το ενδιαφέρον.
Ένας τοίχος, μια σκάλα, το εσωτερικό ενός καταστήματος, στην Αβάνα μοιάζουν όλα πρωτόγνωρα και ενδιαφέροντα.

 

Attachments

Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.628
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom