Μονακό Να περάσω με το Diesel τζιπάκι μου ? ή ...

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
Γεια σας καλοί μου συμβουλάτορες
...επιστρέφοντας από Γαλλία σκέφτομαι να μην κάνω την ίδια διαδρομή (Αγκόνα-Μπολώνια-Τορίνο-Λιόν-Τούρ) αλλά να περιδιαβώ όλα τα νότια χλιδάτα παράλια (Σαν Τροπέ-Κάννες-Νίκαια-Μονακό κλπ) ...
Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:
1) Στο πριγκιπάτο η "διέλευση" είναι ... εφικτή με το τερατάκι Diesel Τζιπάκι μου ?
2) Με την Ελληνική (και με λατινικούς χαρακτήρες) ταυτότητές μας κυκλοφορούμε κανονικά ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και φυσικά όποια άλλη συμβουλή δεκτή ...
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.944
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Κανονικά οδηγείς το "τερατάκι ντίζελ τζιπάκι". Τι σε ανησυχεί; Θα βαρεθείς να βλέπεις Range Rovers έτσι κι αλλιώς :haha:. Στο "ηπειρωτικό" Μονακό και στο Μόντε Κάρλο κυκλοφορείς κανονικά με το αμάξι. Στην "χερσόνησο" (εκεί που είναι τα Ανάκτορα, το Ωκεανογραφικό Μουσείο κλπ) είναι πεζοδρομημένο, οπότε άσχετα με το τι όχημα θα είχες, θα έπρεπε να το άφηνες κάπου και να πήγαινες με τα πόδια έτσι κι αλλιώς.

Κάπου στο internet έχει διαδοθεί μια φήμη (προφανώς είναι ψέμματα) ότι στο Μονακό επιτρέπονται αυτοκίνητα με πινακίδες του Μονακό και του διαμερίσματος PACA (Provence-Alpes-Cote d' Azur) της Γαλλίας o_O. Εννοείται δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Με την ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες κυκλοφορείς κανονικά, όπως θα κυκλοφορούσες και στη Γαλλία. Δεν θα σε σταματήσει κανείς στα σύνορα (αν εννοείς αυτό). Φαντάσου όπως είναι στην Ιταλία το Σαν Μαρίνο ή το Βατικανό αν έχεις πάει.

Για το αμάξι (τις διαστάσεις εννοώ) θα ανησυχούσα περισσότερο με το Σεν Τροπέ. Το καλοκαίρι γίνεται έτσι κι αλλιώς ο χαμός, ίσως να δυσκολευτείτε να κινηθείτε στους στενούς δρόμους με τον χαμό στα αυτοκίνητα. :rolleyes-80:
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
Κανονικά οδηγείς το "τερατάκι ντίζελ τζιπάκι". Τι σε ανησυχεί;
Αυτό που με ανησυχούσε (πριν από την απάντησή σου) είναι κυρίως το θέμα καυσίμου (Diesel) μήπως είχα κάποιο θεματάκι στο "καθαρό" και εκλεπτυσμένο Μονακό... και όχι βέβαια του όγκου ... :lol:
Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι πολύ κατατοπιστικά και σε ευχαριστώ πολύ Νίκο
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.944
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Δεν έχω ακούσει κάτι για απαγόρευση diesel αυτοκινήτων στη χώρα. Μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο (δεδομένου των εκπομπών ρύπων από τις πάμπολλες ιταλικές ρουκέτες που θα δείτε).

Στη χειρότερη περίπτωση, το αφήνετε κάπου στη Γαλλία και πάτε με το τρένο (κανένα τέταρτο αν θυμάμαι καλά από τη Νίκαια, με κόστος γύρω στα 15 ευρώ).

Tip #1 για τα τρένα: τα μηχανήματα έκδοσης εισιτηρίων είναι μόνο στα Γαλλικά. Αν γνωρίζετε τη γλώσσα ΟΚ, αλλά και πάλι θα δείτε ουρές από ξένους που ο ένας προσπαθεί να βοηθήσει τον άλλο για να τα χρησιμοποιήσει.
Tip #2: τα μηχανήματα δέχονται μόνο κάρτες και κέρματα, όχι χαρτονομίσματα. Οπότε χρειάζεσαι μια χούφτα σε ψιλά :haha:.
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
...και αυτό καλή ιδέα αν και δεν μου αρέσει να αφήνω το αυτ/το μου ...
Λογικά θα έχουμε μια ολόκληρη μέρα για να δούμε τα κυριότερα (γνωστά) "Αξιοθέατα" του πριγκιπάτου ...
Αν έχεις κάτι συμπληρωματικό ................. tnx
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Αν βρεθείς πρωί,πας στο υπόγειο πάρκινγκ.Αλλιώς ζορίζουν τα πράγματα.Επιτρέπεται ακόμα και πετρελαιοκίνητα λεωφορεία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom