ΗΠΑ Νεα Υορκη - Πρωτη φορα - Συναλλαγμα ή καρτα ?

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Τα 3 δολάρια δεν είναι προμήθεια;
Χρέωση συναλλαγής ήταν και δε ξέρω αν ήταν από την εθνική ή από τις αμερικάνικες τράπεζες. Η προμήθεια αν δεν κάνω λάθος είναι συνήθως ένα ποσοστό επί του ποσού.. Στις συναλλαγές απευθείας με χρεωστική κάρτα δε θυμάμαι να είχε καν έξτρα χρέωση, μόνο στην αναληψη από ΑΤΜ είχε. Τις προηγούμενες φορές που πηγαμε ήταν μόλις 1 ευρώ ανά ανάληψη με την χρεωστική, τώρα ανέβηκε λίγο.. Επίσης στις αναλήψεις από ΑΤΜ ίσχυαν κανονικά τα capital controls.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Συνοψίζοντας:
Οι πιστωτικές (visa mastercard) έχουν προμήθεια 2% σε συναλλαγές σε άλλο νόμισμα από το ευρώ, παντού (δεν ξέρω για δολάρια, αλλά σε λίρες μου είχε κακοφανεί).
Οι χρεωστικές δεν έχουν προμήθεια σε συναλλαγές σε άλλο νόμισμα.
Οι χρεωστικές έχουν χρέωση συναλλαγής για ανάληψη από ΑΤΜ + capital controls
Ένα τηλέφωνο στην τράπεζα θα ήταν μια καλή κίνηση πριν το ταξίδι.
 

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Miami
Χρέωση συναλλαγής ήταν και δε ξέρω αν ήταν από την εθνική ή από τις αμερικάνικες τράπεζες. Η προμήθεια αν δεν κάνω λάθος είναι συνήθως ένα ποσοστό επί του ποσού.. Στις συναλλαγές απευθείας με χρεωστική κάρτα δε θυμάμαι να είχε καν έξτρα χρέωση, μόνο στην αναληψη από ΑΤΜ είχε. Τις προηγούμενες φορές που πηγαμε ήταν μόλις 1 ευρώ ανά ανάληψη με την χρεωστική, τώρα ανέβηκε λίγο.. Επίσης στις αναλήψεις από ΑΤΜ ίσχυαν κανονικά τα capital controls.
@echo2011 μιας κ έχω κ εγώ χρεωστική της εθνικής και το είχα ρωτήσει επίσης, προμήθεια ήταν αυτό στην ανάληψή σας. Η εθνική χρεώνει για αναληψη σε άλλο νόμισμα, 1% επί του ποσού της ανάλ. με το ελάχιστο να είναι 3€.Δλδ αν η ανάληψη που κάνατε ήταν πάντα το πολύ μέχρι 300€, πάντα 3€ θα ήταν η προμήθεια. Και έχεις δίκιο, μέχρι πριν κάποιο καιρό ήταν όντως 1€.
Πάντως για όλες τις τράπεζες στη σελίδα τους είναι αναρτημένα τα τιμολόγια για τη χρήση των καρτών, οπότε καλό είναι κάποιος ή να το τσεκάρει ή να πάρει ένα τηλ την τράπεζά του και να δει τι τον συμφέρει.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.045
Έχω την αίσθηση ότι δεν υπάρχει προμήθεια χρήσης της πιστωτικής κάρτας στο εξωτερικό. Έχω mastercard της Πειραιώς και στο ταξίδι στις ΗΠΑ δεν πήρα χαμπάρι να με χρέωνε για αγορές. Δεν μιλαω για ανάληψη. Κάνεις τις συναλλαγές σου όπως και στην Ελλάδα, αλλα με την εκάστοτε συναλλαγματική ισοτιμία που έχει η mastercard
Όντως μιλώντας με τους συνταξιδιώτες μου από το ταξίδι μου επιβεβαίωσαν ότι η Πειραιώς είχε αυτή τη χρέωση του 2% χωρίς φυσικά να την εμφανίζει στο λογαριασμό.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.923
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Συνοψίζοντας:
Οι πιστωτικές (visa mastercard) έχουν προμήθεια 2% σε συναλλαγές σε άλλο νόμισμα από το ευρώ, παντού (δεν ξέρω για δολάρια, αλλά σε λίρες μου είχε κακοφανεί).
Οι χρεωστικές δεν έχουν προμήθεια σε συναλλαγές σε άλλο νόμισμα.
Οι χρεωστικές έχουν χρέωση συναλλαγής για ανάληψη από ΑΤΜ + capital controls
Ένα τηλέφωνο στην τράπεζα θα ήταν μια καλή κίνηση πριν το ταξίδι.
Εν γένει οι πιστωτικές ΔΕΝ έχουν προμήθεια, πλην εξαιρέσεων (notably: Eurobank). Οι συναλλαγές όμως μετατρέπονται με ειδική ισοτιμία (interbank rate +3%, που σαφώς συμφέρει σε σχέση με το interbank +5% που χρεώνουν τα ανταλλακτήρια).
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εν γένει οι πιστωτικές ΔΕΝ έχουν προμήθεια, πλην εξαιρέσεων (notably: Eurobank). Οι συναλλαγές όμως μετατρέπονται με ειδική ισοτιμία (interbank rate +3%, που σαφώς συμφέρει σε σχέση με το interbank +5% που χρεώνουν τα ανταλλακτήρια).
Αυτό εννοώ (βάζω μια κάρτα της alpha, αλλά ισχύει σε όλες)
https://www.alphabankcards.gr/applications/pdf/AEGEAN_BONUS_VISA.pdf

Άρθρο 3 Ε ια)
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μια χαρά είναι περιοχή. Δεν έχετε κανένα θέμα. Εμείς είχαμε μείνει δίπλα στο σταθμό Queens Plaza και ήταν οκ. Μάλιστα είχαμε βολτάρει και στη περιοχή που είναι τα δύο ξενοδοχεία.
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη τι γινεται με τις χρεωστικές τλκ. Έχω μπεδευτεί ..Δέχονται ή οχι?
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.045
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη τι γινεται με τις χρεωστικές τλκ. Έχω μπεδευτεί ..Δέχονται ή οχι?
Συνήθως δεν δέχονται. Πάντως δεν υπαρχει καποιος κανόνας. Συνεπώς, θα σας συμβούλευα να επικοινωνήσετε μαζί τους με email και να τους θεσετε τα ερωτήματά σας.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Συνήθως δεν δέχονται. Πάντως δεν υπαρχει καποιος κανόνας. Συνεπώς, θα σας συμβούλευα να επικοινωνήσετε μαζί τους με email και να τους θεσετε τα ερωτήματά σας.
Η ερωτησή μου αφορά γενικά τις αγορές εκεί και οχι στο ξενοδοχείο. Στο ξενοδοχείο λογικά θα προπληρώσω.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.090
Εμένα δέχτηκαν κ χρεωστική κ πιστωτική eurobank..είχα ενημερώσει πριν το ταξίδι την τράπεζα. Σε συμφέρει πιστωτική για μικρές αγορες κ χρεωστική για μεγάλα ποσά
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευχαριστώ. Συνάλλαγμα που προτείνετε να κάνουμε? Λογικά εκεί ετσι?Επίσης καλύτερα σε τράπεζα ή ανταλλακτήριο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.480
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom