ΗΠΑ Νεα Υορκη - Πρωτη φορα - Συναλλαγμα ή καρτα ?

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Για αγορές δεχονται σίγουρα σχεδόν παντού. Είχα χρησιμοποιήσει ένα σημαντικό μέρος του ταξιδιού.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τι ακριβώς εννοείς; Ένα παράδειγμα ίσως;:rolleyes-80:
Σύμφωνα με αυτα που έχω διαβασει στο φορουμ , χωρίς να έχω παει NY ο φίλος εννοεί οτι σε συμφέρει η πιστωτική λογω προμήθειας περίπου 2%, ενώ σε αγορές με χρεωστική η προμήθεια ειναι στάνταρ 2,5€. Οπότε σε μεγάλα ποσά , όσο και να είναι αν πληρώσεις με χρεωστική θα σου κρατήσουν στάνταρ 2,5€ και όχι το 2% επι της συνολικής αξίας (π.χ 800€ αγορά έχεις 16€ πρημήθεια) σε περίπτωση που πληρώσεις ε πιστωτική. Οπότε σε συμφέρει.
Αν έχω καταλάβει κάτι λάθος παρεμβείτε, μην παραπληροφορώ τον κόσμο χωρίς να έχω πάει καν.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά υπάρχει κανένας πρόσφατα να μας πει αν χρησιμοποιησε χρεωστικές και τι προμήθεια κρατάνε περίπου? Έχω μια χρεωστική alphabank (visa) κ μια eurobank (mastercard) κ η κοπέλα μου εθνική. Πήγα κ απ' τις τράπεζες να ρωτήσω αλλά μου είπαν οταν κάνεις συνναλαγή η προμήθεια που κρατάνε είναι μ΄νο του συναλλάγματος κ τπτ παραπάνω. Προμήθεια κρατάνει μ΄νο όταν θες να βγάλεις λεφτά..Δεν ξέρω τι ισχύει βέβαια..Αν έχετε προσφατη εμπειρία ενημερώστε με pls.
Επίσης, θέλω ναέχω και πάνω μου κανα 1000αρικο. Ν' αγοράσω εδώ δολλάρια ή όταν φτάσω εκει ? Προτε'ινετε σε ανταλακτήριο ή τράπεζα?
Ευχαριστώ!
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.090
Εγω χρησιμοποίησα eurobank χρεωστικη κ πιστωτική..η διαφορά είναι οτι στην χρεωστική για οποιαδήποτε συναλλαγή σου κρατάν 2,5 ςυρω. Ενώ στην πιστωτική την ισοτιμία συν 2% επί του ποσού αγοράς. Συμφέρει να αλλαξεις τα λεφτά σου εδώ σε ανταλλακτηριο
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγω χρησιμοποίησα eurobank χρεωστικη κ πιστωτική..η διαφορά είναι οτι στην χρεωστική για οποιαδήποτε συναλλαγή σου κρατάν 2,5 ςυρω. Ενώ στην πιστωτική την ισοτιμία συν 2% επί του ποσού αγοράς. Συμφέρει να αλλαξεις τα λεφτά σου εδώ σε ανταλλακτηριο
Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν περιμενα οτι θα εχουν καλυτερα exchange rates τ ανταλλακτήρια εδώ απ οτι στην ΝΥ. Επίσης όσον αφορά μετασχηματιστή για να φορτιζετε συσκευές πήρατε απο εκεί η απο εδώ?
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Παιδιά υπάρχει κανένας πρόσφατα να μας πει αν χρησιμοποιησε χρεωστικές και τι προμήθεια κρατάνε περίπου? Έχω μια χρεωστική alphabank (visa) κ μια eurobank (mastercard) κ η κοπέλα μου εθνική. Πήγα κ απ' τις τράπεζες να ρωτήσω αλλά μου είπαν οταν κάνεις συνναλαγή η προμήθεια που κρατάνε είναι μ΄νο του συναλλάγματος κ τπτ παραπάνω. Προμήθεια κρατάνει μ΄νο όταν θες να βγάλεις λεφτά..Δεν ξέρω τι ισχύει βέβαια..Αν έχετε προσφατη εμπειρία ενημερώστε με pls.
Επίσης, θέλω ναέχω και πάνω μου κανα 1000αρικο. Ν' αγοράσω εδώ δολλάρια ή όταν φτάσω εκει ? Προτε'ινετε σε ανταλακτήριο ή τράπεζα?
Ευχαριστώ!
Πάρε τηλέφωνο την τράπεζα σου, τους ενημερώνεις κ εχεις το κεφάλι ήσυχο . Στο αεροδρόμιο βενιζελος άλλαξε βάλε κάνα 300ρι οκ. Παντού πλήρωνα με χρεωστικές κάρτες , μόνο μια φορα μου ζήτησαν διαβατηριο για την κάρτα. Καλο ταξίδι!
 
Last edited:

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Πάρε τηλέφωνο την τράπεζα σου, τους ενημερώνεις κ εχεις το κεφάλι ήσυχο . Στο αεροδρόμιο Βενιζέλος άλλαξε βάλε κάνα 300ρι οκ. Παντού πλήρωνα με χρεωστικές κάρτες , μόνο μια φορα μου ζήτησαν διαβατηριο για την κάρτα. Καλο ταξίδι!
νομίζω πως είναι προτιμότερο να αλλάζεις χρήματα στην εκάστοτε χώρα και όχι στο Ελληνικό αεροδρόμιο για να είναι συμφέρουσα η ισοτιμία.
Ακόμη και στο αεροδρόμιο της κάθε χώρας δεν είναι τόσο συμφέρον όσο στις τουριστικές περιοχές που έχει ανταλλακτήρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.782
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom