ΗΠΑ Νεα Υορκη - Πρωτη φορα - Συναλλαγμα ή καρτα ?

katerinapap99

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα και απο εμένα .. αν και επικρατει μια συγχυση γυρω από το θέμα ,προσπαθώ και εγώ να κατάλαβω.Εν έτει 2018 τι "συμφέρει" τελικά ; σίγουρα να γίνει ένα πολύ μικρό ποσό σε δολλαρια από Τράπεζα εδώ.. (ιδανικα μου ειπε τραπεζικός να είναι στην Τράπεζα της Ελλάδας).. από εκεί και έπειτα τι ισχύει για χρεωστικές Πειραιώς, εθνικής και eurobank; Όχι ανάληψη,μόνο συναλλαγεςμεσω pos
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Στην eurobank χρεωνουν 2% ανα συναλλαγη μας το ειπαν στο τηλεφωνο πριν φυγουμε.Καναμε συναλλαγμα απο τραπεζα Ελλαδος και κινηθηκσμε μια χαρα με μετρητα.Λιγες συναλλαγες καναμε με καρτα.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Παιδιά μεγάλες συναλλαγές όπως ψώνια κλπ να τις κάνετε με κάρτα. 2% είναι η προμήθεια. Δεν είναι κάτι. Εμεις γενικότερα με κάρτα κινούμασταν και μικροαγορές με μετρητά που είχαμε κάνει απο ανταλλακτήριο στην ομόνοια.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Εγώ πιστεύω πως η καλύτερη λύση είναι λίγο συνάλλαγμα από τράπεζα ελλαδος για καλύτερη ισοτιμία και χρήση πιστωτικής κάρτας όπου δεν υπάρχει προμήθεια όπως στην χρεωστικη
 
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
??????? Δεν ισχύει κάτι τέτοιο γενικά, ίσως έχεις κλειδωμένη συσκευή ή τίποτα τέτοιο. Ποιόν αριθμό;
Έχω μια άλλη απορία για τις συναλλαγές με κάρτα.Με ενημέρωσαν από την τράπεζα ότι για κάθε συναλλαγή που θα κάνω με κάρτα στην Αμερική θα παίρνει προμήθεια η τράπεζα 2% επί του ποσού συναλλαγής και 4 € πάγιο για τις αναλήψεις.Μήπως τελικά συμφέρει καλύτερα να έχεις συνάλλαγμα και να μην χρησιμοποιείς κάρτες??
 
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Η πιστωτική της εθνικής δεν έχει προμηθεια ούτε ελάχιστη χρεωση
Δηλαδή εξαρτάται από την τράπεζα μάλλον??Η Πειραιώς με ενημέρωσε για την προμήθεια που προαναφέρω
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Ναι εξαρτάται από την κάθε τράπεζα.το 2% χωρίς ελάχιστη χρέωση είναι μια χαρα.
 

DELIDEB

Member
Μηνύματα
70
Likes
102
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Καλημέρα,
θα σας πρότεινα να κοιτάξετε λίγο την κάρτα Revolut, λειτουργεί ως prepaid, εκδίδεται ηλεκτρονικά και σε 10 μέρες το πολύ είναι σπίτι σου ταχυδρομικώς. Επίσης φορτίζεις από οποιαδήποτε τράπεζα με έξοδα 1 ευρώ ανά μεταφορά και δεν έχει καμία προμήθεια για τις συναλλαγές στην Αμερική. Την χρησιμοποιήσαμε πρώτη φορά στην Ιορδανία και στο Ισραήλ και σε πρόσφατο ταξίδι μας στην Αμερική και ήταν απλώς super. Λαμβάνεις αμεση ενημέρωση στην εφαρμογή της στο κινητό μετά από κάθε αγορά με το ποσό σε ευρώ ώστε να ξέρεις ακριβώς τι πλήρωσες. Στο forum υπάρχει αναλυτικό θέμα για τη συγκεκριμένη κάρτα.
Όσον αφορά άλλες κάρτες, κάποια στιγμή στη Νέα Υόρκη (αφού ξετινάξαμε το υπόλοιπο της Revolut :p) χρησιμοποιήσαμε για ψώνια την χρεωστική της Εθνικής και η διαφορά από την ισοτιμία που ίσχυε εκείνη την ημέρα κι εκείνην που χρέωσε η Εθνική ήταν μεγαλύτερη από 2% (περιπου 13 ευρώ για λογαριασμό 350 δολλαρίων). Δεν ξέρω αν κάτι έχει αλλάξει γιατί την χρησιμοποιούσαμε συχνά στο εξωτερικό και οι χρεώσεις ήταν νορμάλ, όμως τελευταία παρατηρούμε διαφορετικές χρεώσεις (π.χ. το Πάσχα χρεωθήκαμε 3€ έξοδα για ανάληψη 50 περίπου ευρώ στο Τελ Αβίβ όταν με την Revolut δεν χρεωθήκαμε τίποτα για καμία ανάληψη).
Επίσης συνάλλαγμα από Ελλάδα για την Αμερική δεν θα έλεγα ότι συμφέρει. Εμείς είχαμε αλλάξει για τα πρώτα έξοδα 200ευρώ σε δολλάρια σε τράπεζα και είχε προμήθεια 6€.
Αν ξαναπάμε πάντως αναλήψεις και αγορές θα γίνονται μόνο με Revolut.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
@DELIDEB ενημερώσου για την καρτα σου απο την τράπεζα. Οι χρεώσεις είναι εντελώς διαφορετικές για συναλλαγές σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ.
 

DELIDEB

Member
Μηνύματα
70
Likes
102
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
@DELIDEB ενημερώσου για την καρτα σου απο την τράπεζα. Οι χρεώσεις είναι εντελώς διαφορετικές για συναλλαγές σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ.
Πάντα για συναλλαγές σε διαφορετικό νόμισμα αναφέρομαι, τη συγκεκριμένη κάρτα τη χρησιμοποιούμε χρόνια σε χώρες που δεν έχουν ευρώ. Δεν έχω ψάξει αν άλλαξε κάτι γιατί δεν σκοπεύω να χρησιμοποιώ τη χρεωστική πλέον αλλά στις 2 τελευταίες μας συναλλαγές είδαμε μεγαλύτερες χρεώσεις. Σε κάθε περίπτωση, σκοπός του post ήταν να βοηθήσω όποιον θέλει να χρησιμοποιήσει στην Αμερική τη Ρεβολούτ γιατί εμάς μας βόλεψε πολύ και δεν χρεωθήκαμε πουθενά τίποτα.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Δεν νομίζω να εννοούσε την revolut o katkats..τις χρεώσεις που αναφέρεις για την τράπεζα .κάθε τράπεζα έχει διαφορετική πολιτική..ας πούμε τώρα η eurobank εξίσωσε τις χρεώσεις πιστωτικής κ χρεωστικής αλλά έβαλε ελάχιστη χρέωση 1€. Την revolut tην σκέφτομαι κ γω σοβαρά για επομενα ταξίδια .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.783
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom