ΗΠΑ Νεα Υόρκη-Καταρράκτες του Νιαγάρα.

frearath

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Καλήμερα σας,και εύχομαι καλή χρονιά σε όλους μας και καλά ταξία σ' εμάς τους ''trips freaks'' :p
Λοιπόν,τέλη Μαρτίου θα κάνω το ταξίδι που ονειρευόμουν απο μικρός και φυσικά πρόκειται για ταξίδι στη Νέα Υόρκη!Και μιας και πρόκειται για ένα μεγάλο ταξίδι και ''ακριβό'',θέλω να ξεδιαλύνω όλες μου τις απορείες.

Έχω ακούσει οτι ο Μάρτης είναι ο πιο κρύος μήνας στη ΝΥ,ισχύει κάτι τέτοιο?Μετά θα μείνουμε στο ξενοδοχείο W Hotels New York: W New York - Times Square - Hotel Rooms at whotels εαν έχει μείνει κάποιος σε αυτό το ξενοδοχείο θα ήθελα να μου πει την αποψη του.Διάβασα πως είναι καλό να μένεις στο κέντρο αλλά έχει ως αρνητικό την πολύ φασαρία.
Στο Top Of The Rock αξίζει κανείς να πάει πρωί ή βράδυ?Αν και υπάρχει και ένα εισητήριο (προφανώς είναι πιο ακριβό) που μπορείς να πάς περισσότερες απο 1 φορές την ίδια μέρα.

Σκεφτόμουν να επισκεφθούμε και τους καταρράκτες του Νιαγάρα,αλλά πρόσεξα οτι για να προσεγγίσεις τους Καναδέζικους καταρράκτες χρειάζεσαι και Καναδέζικη Visa :roll: Έχει επισκεφθεί κανείς τους καταρράκτες να μου δώσει καποιές πληροφορίες??

Ας ρωτήσω αυτά τα βασικά για αρχή γιατί είναι ενα θέμα δεν εξαντλέιται και εύκολα και έχω και μια εξεταστική μπροστά μου :(:(!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλήμερα σας,και εύχομαι καλή χρονιά σε όλους μας και καλά ταξία σ' εμάς τους ''trips freaks'' :p
Λοιπόν,τέλη Μαρτίου θα κάνω το ταξίδι που ονειρευόμουν απο μικρός και φυσικά πρόκειται για ταξίδι στη Νέα Υόρκη!Και μιας και πρόκειται για ένα μεγάλο ταξίδι και ''ακριβό'',θέλω να ξεδιαλύνω όλες μου τις απορείες.

Έχω ακούσει οτι ο Μάρτης είναι ο πιο κρύος μήνας στη ΝΥ,ισχύει κάτι τέτοιο?Μετά θα μείνουμε στο ξενοδοχείο W Hotels New York: W New York - Times Square - Hotel Rooms at whotels εαν έχει μείνει κάποιος σε αυτό το ξενοδοχείο θα ήθελα να μου πει την αποψη του.Διάβασα πως είναι καλό να μένεις στο κέντρο αλλά έχει ως αρνητικό την πολύ φασαρία.
Στο Top Of The Rock αξίζει κανείς να πάει πρωί ή βράδυ?Αν και υπάρχει και ένα εισητήριο (προφανώς είναι πιο ακριβό) που μπορείς να πάς περισσότερες απο 1 φορές την ίδια μέρα.

Σκεφτόμουν να επισκεφθούμε και τους καταρράκτες του Νιαγάρα,αλλά πρόσεξα οτι για να προσεγγίσεις τους Καναδέζικους καταρράκτες χρειάζεσαι και Καναδέζικη Visa :roll: Έχει επισκεφθεί κανείς τους καταρράκτες να μου δώσει καποιές πληροφορίες??

Ας ρωτήσω αυτά τα βασικά για αρχή γιατί είναι ενα θέμα δεν εξαντλέιται και εύκολα και έχω και μια εξεταστική μπροστά μου :(:(!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
Πολύ καλό και πολύ κεντρικό ξενοδοχείο το W, αν και προσωπικά βρίσκω το service των ξενοδοχείων αυτής της αλυσίδας (Starwood) πολύ ψυχρό και ψηλομύτικο (κρίνοντας από τα 5-6 που έχω μείνει). Παρ' όλα αυτά είναι ένα όμορφο, πολύ μοντέρνο (ιδίως σε διακόσμηση) ξενοδοχείο, που δημιούργησε ένα καινούργιο trend στα μοντέρνα πολυτελή ξενοδοχεία, και σε αρκετά καλό σημείο. Ακριβό όμως - εγώ θα προτιμούσα το Hilton 5 στενά πιο κάτω - λίγο πιο φτηνό αν θυμάμαι καλά, καλύτερο service, και το location απλά δεν παίζεται.

Θέμα φασαρίας δεν υπάρχει (όταν πληρώνεις σε τέτοια rates, έχεις και άριστη ηχομόνωση).

Το Νιαγάρα αφήστε τον για άλλο ταξίδι, γιατί αφενός θα σας φάει 2 μέρες, αφετέρου θα παγώσετε.. Είναι δίπλα στο Τορόντο, και συνδυάζεται καλύτερα με μια επίσκεψη εκεί. Παρ' όλ αυτά, υπάρχουν εκδρομικά πακέτα από την ΝΥ, ή μπορείτε να πάρετε μια από τις απευθείας πτήσεις (μη διαννοηθείτε να πάτε οδικώς, είναι πολύ μακρυά) και να κανονίσετε εκεί με το ξενοδοχείο να σας παραλάβουν από το αεροδρόμιο. Δες κι αυτά που είχα γράψει εδώ: http://www.travelstories.gr/%E2%FC%...F0%E9%EF-%E5%E9%E4%E9%EA%FE%F2.html#post84259 (δες και το υπόλοιπο thread, έχει πλούσια πληροφορία).

Στο Top of the rock, όπως και στο Empire State Building, αξίζει τον κόπο ΚΑΙ πρωί ΚΑΙ βράδυ. Πήγα και στα 2 και πρωί και βράδυ, και δε μετάνιωσα για καμία από τις 4 επισκέψεις. Είναι εντελώς άλλη η εικόνα που αποκομίζεις.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Σκεφτόμουν να επισκεφθούμε και τους καταρράκτες του Νιαγάρα,αλλά πρόσεξα οτι για να προσεγγίσεις τους Καναδέζικους καταρράκτες χρειάζεσαι και Καναδέζικη Visa :roll: Έχει επισκεφθεί κανείς τους καταρράκτες να μου δώσει καποιές πληροφορίες??
Ο Νιαγάρας είναι αρκετά μακρια για να "πεταχτεις" απλά αυθημερον. Το πιο πιθανο ειναι να κανεις μια διανυκτερευση εκει, εγω θα προτιμουσα να μεινω στη ΝΥ.. Αν ομως θελεις, δε χρειάζεσαι καμμία βίζα αν εχεις ελληνικο διαβατηριο για Καναδά.. Δεν εχω παει ΗΠΑ, αλλα στους καταρρακτες ειχα παει στο καναδικό τμήμα, εντυπωσιακό θέαμα μεν αλλα μου έκανε πάρα πολύ άσχημη εντύπωση η εμπορευματοποίηση του όλου θέματος, σαν λούναπαρκ ήταν, λαμπιόνια και φωτα νεον παντού, καζίνο, honeymoon motels κλπ κλπ...
Στη γεφυρα πανω απο τα συνορα μαλιστα ο υπαλληλος του immigration με αφησε να βγω και να περπατησω στη γεφυρα και επιστρεφοντας μου χτυπησε και μια σφραγιδα εισοδου στον Καναδά απο Niagara falls....
 

frearath

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Ευχαριστώ πολύ taver και japetus για την απαντησή σας.:D

Ναι,η αλήθεια είναι οτι με τα ίδια χρήματα θα μπορούσαμε να βρούμε κάτι καλυτέρο στην αντιστοιχία τιμής και ποιότητας.Αλλά πιστεύω οτι δεν θα το μετανιώσουμε μιας και φαίνεται πολύ ωραίο.

Τώρα όσων αφορά τους καταρράκτες σκεπτόμουν να παμε αυθημερόν δλδ να πάμε με αεροπλάνο (jetblue) και να γυρίσουμε με τραίνο ώστε να ζήσουμε και αυτή την εμπειρία.
Πάντως δεν θέλουμε να χάσουμε και πολύ χρόνο γιατί έτσι κι αλλιώσ η ΝΥ είναι μια πόλη που θέλει ημέρες για να πείς οτι την είδες!
japetus δλδ εσυ πέρα απο την εμπορευματικοποίηση,που κάνει μπάμ μέχρι και στο site,θα το πρότεινες?Εσύ τι περίοδο είχες πάει?

Για ψώνια σε ποιό εμπορικό έχει τις καλύτερες τιμές?Και κάτι διάβασα οτι στο macy's δίνουν ενα εκπτωτικό κουπόνι για όλεσ τις αγορές των τουριστών,μήπως γνωρίζει κανείς αν ισχύει ακόμη?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ξέχνα το Νιαγάρα, κάτσε να απολαύσεις το Μανχάταν. Εξάλλου σε μια μέρα θα τα φτύσεις να πας και νάρθεις. Και η γνώμη μου είναι ότι πέραν του χρόνου, αξίζει μεν σα θέαμα αλλά πραγματικά μόνο αν έχεις αρκετό χρόνο να 'σκοτώσεις'.

Ξέχνα και το Macy's, αν θες καλές τιμές πήγαινε κανένα Century 21 ή SYMS.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ήρθε η ώρα να ρωτήσω κι εγώ...
Πάω Ν.Υ το Νοέμβρη και ήθελα να ρωτήσω αν τελικά κατάφερε κανείς να πάει σους καταρράκτες αυθημερόν αεροπορικώς και άλλες λεπτομέρειες. Βρίσκω εισητήρια αεροπορικώς για Buffalo 150 δολλάρια αυθημερόν, έχει πολλές επιλογές ώρας. Φυσικά μόνο αεροπορικώς σκεφτόμαστε, δεν υπάρχει περίπτωση να μπούμε σε πούλμαν κλπ. Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι:
α) Πόσες ώρες είναι αρκετές στους καταρράκτες για να τους δούμε;
β)Πρέπει να περάσουμε μια γέφυρα που διάβασα και να μπούμε δηλαδή στα σύνορα Καναδά; Έχει άλλη θέα απο εκεί ή το ίδιο είναι;
γ)Πώς πήγατε απο αεροδρόμιο Buffalo στους καταρράκτες; Είναι εύκολο και κοντά;
δ)Ποιό αεροδρόμιο της Ν.Υόρκης βολεύει για να αναχωρήσουμε για Buffalo? Όποιο έχει φτηνότερα εισητήρια;

Ας μου απαντήσει καθένας ότι γνωρίζει να μαζέψω τις πληροφορίες. ΕΔυχαριστώ.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
α) Μισή μέρα είναι αρκετή, δηλαδή να φύγεις με πρωινη πτήση, και να γυρίσεις με απογευματινή. Φυσικά χάνεις το θέαμα των καταρρακτών το βράδυ που φωτίζονται (αν και νομίζω όχι πάντα), αλλά δε νομίζω οτι είναι για να μένεις εκεί το βράδυ.

β) ναι περνάς τη γέφυρα και μπαίνεις Καναδά, ούτε γι'αστείο να μείνεις στην αμερικάνικη πλευρά, η θέα από την πλευρά του Καναδά είναι περίπου τρισήμιση εκατομμύρια φορές καλύτερη :)

γ) έχει ότι shuttle/λεωφορεία κλπ μπορείς να φανταστείς.

δ) ε όπου βρεις καλά τίκετς και ώρες.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
α) Μισή μέρα είναι αρκετή, δηλαδή να φύγεις με πρωινη πτήση, και να γυρίσεις με απογευματινή. Φυσικά χάνεις το θέαμα των καταρρακτών το βράδυ που φωτίζονται (αν και νομίζω όχι πάντα), αλλά δε νομίζω οτι είναι για να μένεις εκεί το βράδυ.

β) ναι περνάς τη γέφυρα και μπαίνεις Καναδά, ούτε γι'αστείο να μείνεις στην αμερικάνικη πλευρά, η θέα από την πλευρά του Καναδά είναι περίπου τρισήμιση εκατομμύρια φορές καλύτερη :)

γ) έχει ότι shuttle/λεωφορεία κλπ μπορείς να φανταστείς.

δ) ε όπου βρεις καλά τίκετς και ώρες.
Ευχαριστώ πάρα πολύ!! Μέχρι να πάρω έναν υπνάκι είχα και τις απαντήσεις που έψαχνα! Οπότε δεν είναι ακατόρθωτο, μάλλον θα μπεί στο πρόγραμμα αν και αύριο πρωί ίσως χρειαστεί να παρατείνω λίγο τη διαμονή μας στη ΝΥ... Ευχαριστώ πολύ!!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγώ πάντως σε όλους τους φίλους που πηγαίνουν Αμερική και κυρίως Νέα Υόρκη συστήνω ανεπιφύλακτα να πάνε Νιαγάρα. Είχα πάει road-trip Αμερική και από όσα είδα σε 6 Πολιτείες οι καταρράκτες ήταν μακράν εκείνο που μου άρεσε πιο πολύ. Εμείς περάσαμε όλη την μέρα στους καταρράκτες, από το πρωί ως το βράδυ, αλλά έχουμε και λίγο κόλλημα με φύση και νερά, οπότε θέλαμε να τους δούμε σε όλες τις διαφορετικές φάσεις της μέρας και της νύχτας, να βγάλουμε φωτός και λοιπά! Αλλά στην δικιά σου περίπτωση και βάσει των χρονικών περιορισμών θα έλεγα όπως και οι παραπάνω να κάνεις το ταξίδι αυθημερόν. Το Buffalo ούτως ή άλλως δεν λέει και τίποτα. Βέβαια για τόσο λίγο δε νομίζω να μπορέσεις να πας στην καναδική πλευρά (μόνο στα καναδικά χωρικά ύδατα μέσω της κρουαζιέρας, η καναδική μεριά των καταρρακτών είναι μοναδική).

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ο καιρός. Εγώ είχα πάει Αύγουστο και είχα φρικάρει από την υγρασία, όταν θα πας εσύ φαντάζομαι δεν θα είναι ό,τι καλύτερο. Αλλά αξίζει.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εγώ πάντως σε όλους τους φίλους που πηγαίνουν Αμερική και κυρίως Νέα Υόρκη συστήνω ανεπιφύλακτα να πάνε Νιαγάρα. Είχα πάει road-trip Αμερική και από όσα είδα σε 6 Πολιτείες οι καταρράκτες ήταν μακράν εκείνο που μου άρεσε πιο πολύ. Εμείς περάσαμε όλη την μέρα στους καταρράκτες, από το πρωί ως το βράδυ, αλλά έχουμε και λίγο κόλλημα με φύση και νερά, οπότε θέλαμε να τους δούμε σε όλες τις διαφορετικές φάσεις της μέρας και της νύχτας, να βγάλουμε φωτός και λοιπά! Αλλά στην δικιά σου περίπτωση και βάσει των χρονικών περιορισμών θα έλεγα όπως και οι παραπάνω να κάνεις το ταξίδι αυθημερόν. Το Buffalo ούτως ή άλλως δεν λέει και τίποτα. Βέβαια για τόσο λίγο δε νομίζω να μπορέσεις να πας στην καναδική πλευρά (μόνο στα καναδικά χωρικά ύδατα μέσω της κρουαζιέρας, η καναδική μεριά των καταρρακτών είναι μοναδική).

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ο καιρός. Εγώ είχα πάει Αύγουστο και είχα φρικάρει από την υγρασία, όταν θα πας εσύ φαντάζομαι δεν θα είναι ό,τι καλύτερο. Αλλά αξίζει.
Λοιπόν, σήμερα-αύριο θα αγοράσω τα εισητήρια απο LGA-BUF, φτάνουμε Buffalo κατά τις 9 το πρωί και φεύγουμε απο εκεί 16.30 το απόγευμα. Δηλαδή όταν φτάσουμε Νιαγάρα, πώς πάμε απέναντι; Με κρουαζιέρα όπως λές; Αν δεν έχει επειδή είναι χειμώνας δε θα μπορούμε να περάσουμε στην άλλη πλευρά που είναι τόσο ωραία όσο λέτε; Αλλιώς είναι σα να έχουμε κάνει μισό ταξίδι........ε; Ο καιρός δε μας ενδιαφέρει καθόλου! Είμαστε 3 τρελλοί για ταξίδια και μια άσχετη (τι να κάνουμε....)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom