Γενικά Θιβέτ Κίνα Μπουτάν Νεπάλ Νεπαλ / Μπουταν/ Θιβετ / Κινα / Χονγκ Κονγκ Προγραμμα Προτασεις

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Καλημέρα σε όλους,

Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξιδάκι 37 ημερών σε Νεπάλ, Μπουτάν, Θιβέτ, Κίνα και λίγο Χονγκ Κονγκ.
Παρακάτω είναι σε πολύ γενικές γραμμές το πρόγραμμα που έχω κατά νου.
Θα παρακαλούσα άτομα που έχουν πάει και γνωρίζουν:
  • να μου προτείνουν διορθώσεις
    • είτε στην σειρά για να γίνει ο διαθέσιμος χρόνος πιο efficient
    • είτε να βγάλω περιττά πράγματα
    • είτε να προσθέσω/αφαιρέσω ημέρες σε κάποιον προορισμό
  • ή ακόμα και να προτείνουν κάποιον έξτρα προορισμό που δεν έχω συμπεριλάβει στην λίστα εάν θεωρούν ότι είναι must και δεν θα πρέπει να το χάσω.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο και την διάθεση όλων όσων συμμετάσχουν.

Το πρόγραμμα που έχω σχεδιάσει έχει ως εξής:

*******************​

  • Παρασκευή 26/7/2019
    • Απογευματινή Πτήση από Αθήνα προς Κωνσταντινούπολη. Άφιξη νωρίς το βραδάκι
  • Σάββατο 27/7/2019
    • Λίγο μετά τα μεσάνυχτα πτήση από Κωνσταντινούπολη προς Katmandu. Άφιξη το μεσημέρι. Ξενοδοχείο check in και ελεύθερη ημέρα βόλτας στην πόλη. Διανυκτέρευση στην Katmandu
  • Κυριακή 28/7/2019
    • Επίσκεψη στα Kathmandu Durbar Square & Swoyambhunath και στην συνέχεια βόλτες στο Katmandu. Διανυκτέρευση στην Katmandu
  • Δευτέρα 29/7/2019
    • Επίσκεψη στο Bouddhanath Stupa και μετά στο Pashupatinath Temple. Στην συνέχεια επίσκεψη στο Sankhu για να δω τα “Water of the Kalpa” & “Fire of the Kalpa”. Διανυκτέρευση στην Katmandu
  • Τρίτη 30/7/2019
    • Επίσκεψη προς Bhaktapur για να δω τις 4 κύριες πλατείες (Durbar, Taumadhi, Dattatreya and Pottery) συν ότι άλλο έχει ενδιαφέρον. Στην συνέχεια οδήγηση προς το Changu Narayan, μέσα από δάση, φάρμες και γραφικά χωριά για να δω το σε στυλ παγόδας Hindu temple που είναι αφιερωμένο στον Vishnu. Στην συνέχεια, οδήγηση προς τον τελικό προορισμό της ημέρας το Nagarkot για να δω το ηλιοβασίλεμα με θέα το Dhaulagiri & το Kangchenjunga. Διανυκτέρευση στην Nagarkot.
  • Τέταρτη 31/7/2019
    • Ξεκινάω με την ανατολή από την Nagarkot. Στην συνέχεια οδήγηση στο Panauti. Από ότι έχω διαβάσει είναι μια αρχαία πόλη με ωραίους αρχαίους ναούς. Στην συνέχεια οδήγηση προς το Dhulikhel για να απολαύσω θέα των Ιμαλάιων. Εν συνέχεια οδήγηση προς το Namobuddha και επίσκεψη στο Namobuddha Monastery. Διανυκτέρευση στο Namobuddha.
  • Πέμπτη 1/8/2019
    • Οδήγηση προς Patan και όλη την ημέρα εκεί. Διανυκτέρευση στο Patan.
  • Παρασκευή 2/8/2019
    • Επίσκεψη στο Chovar Gorge. Εν συνέχεια οδήγηση νοτιοδυτικά προς τα Chandragiri Hills για πανοραμική θέα της κοιλάδας της Katmandu και των Ιμαλάιων και αν θυμάμαι καλά κάπου εκεί κοντά είναι και το Bhaleshwor Mahadev Temple για επίσκεψη. Διανυκτέρευση στην Katmandu
  • Σάββατο 3/8/2019
    • Οδήγηση απο Katmandu προς Pokhara. Άφιξη και βόλτα /εξερεύνηση της πόλης. Διανυκτέρευση στην Pokhara.
  • Κυριακή 4/8/2019
    • Επίσκεψη στο Tibetan Refugee Camp, στο International Mountain Museum, στα David falls, στο famous cave, και στα Peace Pagoda. Εν συνέχεια οδήγηση προς το Sarankot. Ανάβαση που έχω διαβάσει ότι από 45 λεπτά ως 1ωρα+ ανάλογα την φυσική κατάσταση του καθενός και διανυκτέρευση στο Sarankto για να απολαύσω την ανατολή από εκεί.
  • Δευτέρα 5/8/2019
    • Πολύ πρωινό ξύπνημα για την ανατολή με θέα τα Ιμαλάια. Επίσκεψη στο Bindabasini Temple και το Tal Barahi Temple. Εν συνέχεια οδήγηση προς Lumbini. Διανυκτέρευση στο Lumbini.
  • Τρίτη 6/8/2019
    • Επίσκεψη στον τόπο γεννήσεως του Βούδα. Εν συνέχεια οδήγηση προς Chitwan. βόλτα στην πόλη. Διανυκτέρευση στο Chitwan.
  • Τέταρτη 7/8/2019
    • Επίσκεψη στο World Heritage Site of Chitwan National Park. Μετά από Chitwan για Katmandu. Υπάρχει μια σκέψη με αυτοκίνητο αντί για αεροπλάνο, μιας και η τελευταία πτήση που έχω δει φεύγει γύρω στις 4 το απόγευμα πότε μου κόβει την ημέρα στην μέση. Διανυκτέρευση στο Katmandu (ασχέτως ώρας άφιξης)

*******************
Σταματαω την συνεχεια σε αυτο το σημειο ωστε να οριστικοποιησω το κομματι του Νεπαλ με βαση και τις σκεψεις/προτασεις σας πριν προχωρησω στα επομενα.

Μερικες γρηγορες σκεψεις και ερωτησεις ακομα:
1. Δεν εχω βαλει παρα μονο τα πολυ βασικα στην λιστα παραπανω. Προφανως και απειρα μικροτερα πραγματα/μερη θα δω σε καθε πολη
2. Σκεφτομουν για την κοιλαδα της Katmandu να νοικιαζω daily ταξι η καπως ετσι, αντι να παρω αυτοκινητο με οδηγο απο πρακτορειο καθαρα απο αποψη οικονομικη μιας και οι χρεωσεις των πρακτορειων ειναι αρκετα πιο υψηλες. Καπου πηρε το ματι μου οτι υπαρχει uber ή κατι αντιστοιχο στο Νεπαλ. Τι προτεινετε εσεις που εχετε παει απο αποψη μετακινησης στην κοιλαδα?
3. για μεταφορες σε πολεις, οπως Panauti, Dhulikhel, Namobuddha, Patan, Pokhara, Chitwan, Lumbini ειμαι αναμεσα σε turistic bus/ express bus/ αυτοκινητο με οδηγο.
4. Πιστευετε ειναι καλυτερα να κλεισω λοιπον σε καποιο πρακτορειο ολο το πακετο? μονο την μεταφορα? καθολου? η μονο για συγκεκριμενες διαδρομες?
5. επισης ειναι καλυτερα το τουρ απο πρακτορειο, η οπου θελω και χρειαζομαι να βρω local tour guide?

αυτα τα λιγα για αρχη, feel free να πρεοτεινετε οτιδηποτε, ωστε να γινει οσο το δυνατον καλυτερο για να το κλεισω αυτο το κομματι πριν μεταφερθουμε σε Μπουταν/ Θιβετ/ Κινα/ Χονγκ Κονγκ

Ευχαριστω και παλι
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εχεις διαλέξει να πας στο Νεπάλ πάνω στην αιχμή του Μουσώνα. Είσαι σίγουρος; Κάποια από τα μέρη που αναφέρεις στο πρόγραμμα ίσως και να μην είναι προσπελάσιμα καν.
Μπουτάν πιθανότατα θα είναι λίγο χειρότερα ακόμα, καθώς εκεί ο Μουσώνας είναι πιο έντονος από όλη την περιοχή των Ιμαλαϊων, ενώ και τα μονοπάτια για tiger's nest κλπ μάλλον θα πρέπει να τα ξεχάσεις λόγω λάσπης/κατολισθήσεων.
Θιβέτ θα είναι καλύτερα, όπως και κάποια μέρη στην Κίνα (αλλά όχι το Χογκ Κόγκ).

- Οι αποστάσεις στην περιοχή του Κατμαντού είναι της πλάκας. Δεν κερδίζεις κάτι παραπάνω από ταλαιπωρία βάζοντας π.χ. μια διανυκτέρευση στο Patan και μια στο Kathmandu, είναι σα να αλλάζεις προάστειο στην ίδια πόλη.
- Έχεις παραλείψει τις πόλεις ανάμεσα στο Kathmandu και Pokhara. Εχει πολύ "ψωμί" εκεί.
- Δώσε παραπάνω χρόνο στο Bhaktapur.

Για το 2: Δεν υπάρχει uber. Παίρνεις ταξί, εκτός αν θές μεγάλη διαδρομή με στάσεις & μπαγκάζια, οπότε θες κάτι πιο εμπιστο γενικά. ΠΡΟΣΟΧΗ, πριν μπεις σε ταξί σημείωσε τον αριθμό κυκλοφορίας του.
Για το 3: Και οι δυο επιλογές παίζουν, αλλά ο οδηγός θέλει παζάρια, οπότε κλείστον επιτόπου. Έτσι όπως πας σε Ultra low season, θα έχεις καλές προσφορές.
Για το 4: Όχι.
Για το 5: Όχι. Χωρίς τουρ, πάρε το Lonely Planet και ακολούθα τα δικά του τουρ.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Εχεις διαλέξει να πας στο Νεπάλ πάνω στην αιχμή του Μουσώνα. Είσαι σίγουρος; Κάποια από τα μέρη που αναφέρεις στο πρόγραμμα ίσως και να μην είναι προσπελάσιμα καν.
@taver ευχαριστω για την απαντηση.
η μονη εποχη που θεωρητικα και τελειως υποθετικα με απειρο τσακωμο και τρελλα μπορει και να καταφερω να λειψω τις 37 ημερες ειναι τοτε. και αυτο με ενα τεραστιο ΑΝ μπροστα.

- Οι αποστάσεις στην περιοχή του Κατμαντού είναι της πλάκας. Δεν κερδίζεις κάτι παραπάνω από ταλαιπωρία βάζοντας π.χ. μια διανυκτέρευση στο Patan και μια στο Kathmandu, είναι σα να αλλάζεις προάστειο στην ίδια πόλη.
Δηλαδη προτεινεις να μεινω στο ιδιο ξενοδοχειο ειτε μεσα στην ημερα ειμαι Patan ειτε Bhaktapur πχ?

- Έχεις παραλείψει τις πόλεις ανάμεσα στο Kathmandu και Pokhara. Εχει πολύ "ψωμί" εκεί.
προτεινες καποιες συγκεκριμενες?
 
Last edited by a moderator:

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Πήγαμε τον προηγούμενο Φεβρουαρίο, για την εποχή δεν μπορώ να βοηθήσω... Χρησιμοποιήσαμε αυτοκίνητο με οδηγό και τουριστικό λεωφορείο, ανάλογα τις ώρες που θέλαμε να ξεκινάμε. Οι δρόμοι είναι γνωστοί για την κακή κατάσταση τους και χρειάζεται πολύς χρόνος για να κάνεις λίγα χιλιόμετρα.
Στην κοιλάδα του Κατμαντού οι μετακινήσεις γίνονται με ταξί, τα οποία είναι φθηνά ΑΛΛΑ επιβάλλεται να κάνεις παζάρια! Βοηθάει αν ξέρεις από πριν πόσο κοστίζει μια συγκεκριμένη διαδρομή.

Επίσης εκεί αλλάξαμε ξενοδοχειο στις Kathmandu, Patan και Baktahpur γιατί θέλαμε να μείνουμε από 2 μέρες δίπλα στις παλιές πλατείες και δεν το μετανιωσαμε...

Ανάμεσα Kathmandu και Pokhara μείναμε στο bandipur, ένα όμορφο χωριό της περιοχής.
Για εμας το lumbini δεν είχε ενδιαφέρον, καθώς βρίσκεται μακριά και δεν έχει ομορφιά (από ότι λένε). Μια επίσκεψη εκεί αξίζει για θρησκευτικούς λογους.

Το Tibetan refugee camp, έχει την φήμη τουριστικής παγίδας.
Το highlight του ταξιδιού μας ήταν το trek στην περιοχή της Pokhara.

Στο Chitwan θα μείνεις (λογικά) στην πόλη sauraha, εκεί δεν έχει πολλά να δεις. Το ζουμί είναι οι δραστηριότητες και τα άγρια ζώα. Το εθνικό πάρκο είναι όμορφο αλλά νομίζω ότι έχεις λίγο διαθέσιμο χρόνο. Για να πας στο Kathmandu με λεωφορείο χρειάζονται 7+ ώρες (150χλμ)!!!

Το ταξίδι γίνεται πολύ εύκολα με ταξιδιωτικούς οδηγούς, rough guide ή lonely planet.
Αυτά τα λίγα, ελπίζω να πάρεις την βοήθεια που ζητάς και να ξέρεις σε ζηλεύω! :)

Φιλικά, Βασίλης.
 
Last edited:

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Καλημερα,

Ευχαριστω για την απαντηση..


για την εποχή δεν μπορώ να βοηθήσω...
τα γνωριζω τα ρισκα, αλλα δυστυχως για τοσο μεγαλο ταξιδι - με ενα τεραστιο ισως/αν - μονο εκεινη την εποχη θα μπορεσω να λειψω τοσο

Επίσης εκεί αλλάξαμε ξενοδοχειο στις Kathmandu, Patan και Baktahpur γιατί θέλαμε να μείνουμε από 2 μέρες δίπλα στις παλιές πλατείες και δεν το μετανιωσαμε...
αυτος ηταν ο λογος που το εσπασα και εγω και ειπα να μεινω και στα 3

Το highlight του ταξιδιού μας ήταν το trek στην περιοχή της Pokhara.
Θυμασαι ποια διαδρομη κανατε και λεπτομεριες οπως διαρκεια, δυσκολια κλπ? το κανατε μονοι σας η πηρατε οδηγο? Δοκιμασατε επισης paragliding? προσωπικα το σκεφτομαι Pokhara να κανω.


Το εθνικό πάρκο είναι όμορφο αλλά νομίζω ότι έχεις λίγο διαθέσιμο χρόνο. Για να πας στο Kathmandu με λεωφορείο χρειάζονται 7+ ώρες (150χλμ)!!!
η αποψη του χρονου ειναι σχετικη, επι του παροντος δεν εχω κλεισει κατι ακομα. μπορω ευκολα να προσθεσω 2-3 μερες στο Νεπαλ αν χρειαζεται και να κοψω απο Κινα (Πεκινο/Σανγκαη) που εχω ξαναπαει στην τελικη.
Ναι εχω υποψιν για την αποσταση που λες, και σκεφτομουν η βραδυνο ΚΤΕΛ ή αν αλλιως πιεζομαι απο αποψη χρονου αεροπλανο, αν και θα εχω αρκετες πτησεις στο ενδιαμεσο και κυριως ενα μινι ταξιδι στο Μπουταν που για 3-4 μερες θα εκτοξευσει το μπατζετ κατα 1 χιλιαρικο σχεδον οποτε θελω λιγο να κρατησω ενα μετρο.

Ευχαριστω
Στεφανος
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Καλημέρα Στέφανε, αν σε ενδιαφέρει ρίξε μια ματιά στο ταξίδι μας εδώ
https://www.travelstories.gr/community/threads/Νεπάλ-για-3-εβδομάδες.58971 (έχω γράψει κάποιες λεπτομέρειες που ίσως σε βοηθήσουν).
Κάναμε το poon Hill trek, το οποίο είναι από τα εύκολα της χώρας. Για εμάς ήταν μια νέα εμπειρία και σε κάποιον αγυμναστο (όπως εμείς) ήταν μέτριας δυσκολίας (λόγω των σκαλιών) αλλά άξιζε 100%!!Το κάναμε μόνοι μας, με την βοήθεια του gps στο κινητο και των ντόπιων, μην φοβάσαι δεν χάνεσαι.
Paragliding κάναμε και ήταν πολύ καλό!
Σε πολλές διαδρομές δεν υπάρχουν βραδινά λεωφορεία, αλλά ξεκινάνε αποκλειστικά νωρίς το πρωί.
 
Last edited:

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Σε ευχαριστω Βασιλη, θα το διαβασω. Γενικα το μονο που κανω αυτο το καιρο ειναι απειρο - κυριολεκτικα απειρο - διαβασμα. Μολις αρχισω να τα βαζω κατω θα σου κανω περισσοτερες ερωτησεις εαν δεν εχεις προβλημα
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
538
Likes
2.750
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Οκ, κανένα πρόβλημα! Καλή συνέχεια στην προετοιμασία..
Υ. Γ. Ρίξε μια ματιά http://www.nepaltouristbusservice.com/ για να πάρεις μια ιδέα για τα ωράρια λεωφορείων...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δηλαδη προτεινεις να μεινω στο ιδιο ξενοδοχειο ειτε μεσα στην ημερα ειμαι Patan ειτε Bhaktapur πχ?
Λέω απλώς να μην το κάνεις για λόγους αποστάσεων. Το να κουβαλάς μπαγκάζια πέρα δώθε είναι θέμα (και κάποιος πρέπει να τα προσέχει όταν θες να τα παρκάρεις).

προτεινες καποιες συγκεκριμενες?
Bandipur, Ghorka. Disclaimer: Δεν πήγα ο ίδιος.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Καλημερα,
Ξεκιναω με μια μικρη αλλαγη με το καλημερα...
Λεω αντι να πεταξω απο Κατμαντου για Μπουταν..να αρχισει λιγο διαφορετικα το ταξιδι..με πτηση προς Νεο Δελχι και απο κει Siliguri στη Δυτικη Βεγγαλη και να ανεβω απο τα συνορα οδικως να δω τα τοπια.

2 βασικες ερωτησεις.

1. Ποσες μερες θα δινατε στο Νεο Δελχι (και να φυγω την ιδια ημερα δεν εχω κανενα προβλημα μιας και η Ινδια θα γινει σε αλλο ταξιδι) απλα θα ηταν αμαρτια να μην δω τιποτα.

2. εχει διασχισει κανεις καποιο κομματι της Ινδιας με τρενο? Σκεφτομουν τρενο απο Νεο Δελχι ως Siliguri. ειναι μεν 22 ωρες, και εαν μιλαμε για AC 1 tier θεση, σιγουρα ειναι πιο ακριβο απο το αεροπορικο για να πεταξω ως εκει, αλλα απο την αλλη με ιντριγκαρει πολυ να ξοδεψω μια μερα να δω τα τοπια. τι προτεινετε?

Θα επανελθω στο Νεπαλ, μολις ολοκληρωσω το 1ο αυτο κομματι, μιας και εχω ερωτησεις ακομα :)

Ευχαριστω
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Για ένα τέτοιο πολυήμερο ταξίδι δεν θα συνιστούσα να χάσεις χρόνο στα τραίνα. Αφού η Ινδία είναι στα μελλοντικά πλάνα σου καλύτερα φύλαξέ το γι' αργότερα.
To ίδιο θα πρότεινα για το Δελχί. Αν και πάντα στην Ινδία περνάω καλά εντούτοις το Δελχί δεν μου άρεσε.
Σε ότι αφορά την πτήση προς Siliguri είναι οικονομικότερη λύση σε σχέση με πτήση Κατμαντού - Πάρο, αλλά θα πρέπει να υπολογίσεις και την μετακίνηση Siliguri - Phuetsoling - Thimphu (σαν χρόνο κι έξοδα εντός Μπουτάν).
Αν θέλεις να δεις το Μπουτάν καλά (δλδ καμμιά 15αριά μέρες τουλάχιστον και με γερό κομπόδεμα), τότε άλλη εναλλακτική είναι να πετάξεις Guwahati και να διασχίσεις τη χώρα ανατολικά-δυτικά και να αναχωρήσεις μετά για Κατμαντού αεροπορικώς.
Σε ότι αφορά το Νεπάλ, δεν ξέρω την κατάσταση μετά το σεισμό, αλλά η Bhakhtapur στην κοιλάδα της Κατμαντού μου έκλεψε την καρδιά. Ευχαρίστως θα διανυκτέρευα. Γενικά όμως όπως ειπώθηκε πριν μπορείς εύκολα με ένα ταξί να δεις όλη την κοιλάδα έχοντας σαν βάση το Κατμαντού.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
καλως τον, ευχαριστω για την απαντηση

Για ένα τέτοιο πολυήμερο ταξίδι δεν θα συνιστούσα να χάσεις χρόνο στα τραίνα.
το θεμα χρονου δεν με ενοχλει ιδιαιτερα απο την αποψη οτι θα κοψω απο κινα που εχω ξαναπαει αλλωστε καμποσες φορες σε διαφορα μερη. απλα οταν παω ινδια δεν νομιζω οτι θα εχω την ανεση να γυρισω την χωρα με τρενο για το τοπιο. απο αυτη την αποψη το σκεφτομαι. απλα δεν ξερω αν αξιζει αυτη η διαδρομη απο αποψη τοπιων.

Αν και πάντα στην Ινδία περνάω καλά εντούτοις το Δελχί δεν μου άρεσε.
Ναι το εχω ξανακουσει / διαβασει αυτο γι αυτη την πολη. Προτεινεις να φυγω κατευθειαν με το που προσγειωθω η να μεινω εστω μια βραδια και ας βγαλω την ημερα με μια βολτα σε Hoho bus για να πω οτι ειδα και κατι?

Σε ότι αφορά την πτήση προς Siliguri είναι οικονομικότερη λύση σε σχέση με πτήση Κατμαντού - Πάρο, αλλά θα πρέπει να υπολογίσεις και την μετακίνηση Siliguri - Phuetsoling - Thimphu (σαν χρόνο κι έξοδα εντός Μπουτάν).
Αν θέλεις να δεις το Μπουτάν καλά (δλδ καμμιά 15αριά μέρες τουλάχιστον και με γερό κομπόδεμα), τότε άλλη εναλλακτική είναι να πετάξεις Guwahati και να διασχίσεις τη χώρα ανατολικά-δυτικά και να αναχωρήσεις μετά για Κατμαντού αεροπορικώς.
καλα το ποσο που γλυτωνεις απο την μια πτηση το φερνεις στα ισια με την μια ημερα παραπανω που θα κανεις στο Μπουταν, εκει εκει βγαινει,απλα απο την μια θα δεις 2 φορες την φοβερη θεα του Εβερεστ απο την αλλη θα την δεις μια φορα, αλλα θα δεις και ενα κομματι της χωρας οδικως. Τωρα για το 15μερο που λες, θα το ηθελα πολυ, αλλα οπως ειπες θελει γερο κομποδεμα και κυριως δεν βγαινει σε συνδιασμο με ολα τα υπολοιπα που θελω να κανω,εκτος και εαν μετα το Μπουταν γυρισω πισω.


τότε άλλη εναλλακτική είναι να πετάξεις Guwahati και να διασχίσεις τη χώρα ανατολικά-δυτικά και να αναχωρήσεις μετά για Κατμαντού αεροπορικώς.
αυτο δεν το ειχα σκεφτει καν. μολις με εκανες να φτιαξω ενα ακομα καφε και να αρχισω να ψαχνω :haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.237
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom