Νεπάλ Σρι Λάνκα Νεπαλ ή Σρι Λανκα? Σος επειγον!

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Με τη φιλη μου σκεφτομαστε ειτε Σρι Λανκα ειτε Νεπαλ τον Αυγουστο και επειδη θα παμε οργανωμενα (μην κραξετε παρακαλω) εχουμε βρεθει σε τελμα καθως μεχρι μεθαυριο πρεπει να κλεισουμε. Εγω ψηνομουν πολυ για Σρι Λανκα γιατι εχει και Μαλδιβες το προγραμμα (θα το ρισκαρουμε με τον καιρο) και γενικα θεωρω οτι επειδη παμε πρωτη φορα Ασια ειναι καλυτερη εισαγωγη στην ηπειρο, και γενικα απο οσα εχω διαβασει με εχει ψησει. Απο την αλλη η φιλη μου ειναι σε φαση παμε Ινδια, Νεπαλ και γενικα ειναι ψαγμενη ταξιδιωτισσα σε σχεση με μενα (εχει παει Κενυα και καποια αλλα μακρινα). Κοροιδεψτε με ελευθερα, αλλα θελω πρωτα να δω Ταιλανδη και Σρι Λανκα και μετα Θιβετ, Καμποτζη και Νεπαλ. Το αντιθετο η φιλη μου. Μεχρι την Τεταρτη πρεπει να κλεισουμε γιατι και τα δυο προγραμματα εχουν απειροελαχιστες θεσεις ακομη και ειναι ιδιες ημερομηνιες, μονο που το Νεπαλ ειναι 3 μερες λιγοτερο (9ημερο) ενω Σρι Λανκα μαζι με Μαλδιβες 13ημερο...Εχω αρχισει να το σκεφτομαι παλι για Νεπαλ και κεινη για Σρι Λανκα...οκ το Νεπαλ ειναι φοβερο, αλλα μετα το σεισμο αξιζει? Η φιλη μου μου λεει αν ακουσει αρκετα καλα λογια για Σρι Λανκα ψηνεται...Το θεμα της ειναι να μην ειναι ενας προορισμος αδιαφορος και μου λεει η Σρι Λανκα δε συγκρινεται με το Νεπαλ σε οσα διαβαζει...Δικιο πιστευω πως εχει, αλλα θεωρω πως ειναι λαθος να λεμε οτι αξιζουν μονο η Ινδια, Νεπαλ και Θιβετ, Καμποτζη και οτι ολα τα αλλα ειναι απλως αδιαφορα...Τι πιστευετε, ειναι ταξιδι που σου δινει εικονες ομορφες (περα απο παραλιες και χαλαρωση, δεν την ενδιαφερει αυτο καθολου, θελει περισσοτερο κατι πολιτισμικο και φυση) ή μπορουμε απλα να το παραλειψουμε και να παμε Νεπαλ που σαν προορισμος ειναι εγγυημενα ωραιος αλλα σιγουρα θα εχει επηρεαστει απο το σεισμο?

Να τονισω πως το γνωριζουμε οτι ο καιρος θα ναι ψιλοχαλια, αλλα δεν εχουμε αλλες τοσες μερες μεσα στη χρονια να παμε καπου μακρια. Επισης, παρακαλω μη με κοροιδεψετε, δεν ειμαι ψαγμενη ταξιδιωτισσα οπως οι περισσοτεροι εδω (πχ στην Ινδια δε θα πηγαινα μονη μου ουτε θα επαιρνα μονη μου το τρενο απο τη μια πολη στην αλλη οπως κανουν μερικοι εδω αλλα θα πηγαινα με γκρουπ) αλλα για μενα τα ταξιδια ειναι τροπος ζωης και σιγουρα θελω να μου δινουν ομορφες εικονες, οπως και στη φιλη μου...
 
Last edited:

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Αύγουστο εχω παει Ινδια και Νεπάλ. Ειδικα Νεπάλ πολύ ασχημος καιρός. Δεν το ευχαριστήθηκα καθόλου. Σρι Λάνκα πηγα Ιανουαρίο οποτε ο καιρός ήταν μια χαρά. Απο τα 2 θα προτιμούσα τη Σρι Λάνκα αν και δεν ξερω ποσο θα βρέχει εκείνη την περίοδο.
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Αύγουστο εχω παει Ινδια και Νεπάλ. Ειδικα Νεπάλ πολύ ασχημος καιρός. Δεν το ευχαριστήθηκα καθόλου. Σρι Λάνκα πηγα Ιανουαρίο οποτε ο καιρός ήταν μια χαρά. Απο τα 2 θα προτιμούσα τη Σρι Λάνκα αν και δεν ξερω ποσο θα βρέχει εκείνη την περίοδο.
σ ευχαριστω παρα πολυ!! Aρα εννοεις λογω καιρου θα προτιμουσες Σρι Λανκα? Περα απο τον καιρο, σα μερος αξιζει η Σρι Λανκα ή ειναι τελειως αδιαφορη?
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Μπορει και στη Σρι Λανκα να εχει βροχες εκεινο το διάστημα. Δεν το ξερω. Η Σρι Λάνκα μονο αδιάφορος δεν ειναι σαν προορισμός. Σιγουρα θα σας αρέσει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Kαι οι δύο προορισμοί είναι καταπληκτικοί και για μένα στο τοπ-5 της Ασίας. Θα προτιμούσα τη Σρι Λάνκα διότι και με κακό καιρό έχει πολλά πράγματα να κάνεις, ενώ στο Νεπάλ ο συγκεκριμένος παράγοντας σε επηρεάζει περισσότερο. Δεν μπορώ να ξέρω βέβαια τι περιλαμβάνουν τα προγράμματα των πρακτορείων, αλλά θα έδινα ένα προβάδισμα στη Σρι Λάνκα.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.803
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Τι άλλο περιλαμβάνει το τοπ-5 σου στην Ασία;
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Kαι οι δύο προορισμοί είναι καταπληκτικοί και για μένα στο τοπ-5 της Ασίας. Θα προτιμούσα τη Σρι Λάνκα διότι και με κακό καιρό έχει πολλά πράγματα να κάνεις, ενώ στο Νεπάλ ο συγκεκριμένος παράγοντας σε επηρεάζει περισσότερο. Δεν μπορώ να ξέρω βέβαια τι περιλαμβάνουν τα προγράμματα των πρακτορείων, αλλά θα έδινα ένα προβάδισμα στη Σρι Λάνκα.
Γιωργο σ ευχαριστω πολυ, πολυ χρησιμες παντα οι απαντησεις σου! Κλινουμε τελικα προς Σρι Λανκα διοτι στο θεμα καιρου στο Νεπαλ μας τα μασουσανε πολυ στο πρακτορειο και φρικαραμε. Θενξ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom