Νησί για Σεπτέμβριο;

Myra

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Γεια σας!

Όπως γράφω και στο τίτλο,αναζητώ πληροφορίες για διακοπές σε νησί τις πρώτες μέρες του Σεπτέμβρη.Ποιες θάλασσες ενδείκνυνται για τις αρχές του Σεπτέμβρη; Επέλεξα την κατηγορία Αιγαίο γιατί έχω διαβάσει ότι το Ιόνιο έχει πιο κρύα νερά γενικώς,ωστόσο εάν κάποιος έχει άλλη γνώμη και θέλει,ας προτείνει!

Ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Τον Σεπτέμβριο θα βρεις τα πιο ζεστά νερά όλης της χρονιάς μάλλον, όπου και να πας.
Έχουμε πάει στη Λευκάδα και ήταν υπέροχα.
Επίσης Πάρο και Νάξο τέλος Σεπτεμβρίου, Ρόδο μέχρι και Νοέμβριο, Κρήτη επίσης.
Κάρπαθο, Μεσσηνία, Τήλο, Κω, Νίσυρο, Κάλυμνο, Πάτμο, Λέρο.
Κι όσο πιο αργά στον Σεπτέμβριο, τόσο καλύτερα.
 

Myra

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Τον Σεπτέμβριο θα βρεις τα πιο ζεστά νερά όλης της χρονιάς μάλλον, όπου και να πας.
Έχουμε πάει στη Λευκάδα και ήταν υπέροχα.
Επίσης Πάρο και Νάξο τέλος Σεπτεμβρίου, Ρόδο μέχρι και Νοέμβριο, Κρήτη επίσης.
Κάρπαθο, Μεσσηνία, Τήλο, Κω, Νίσυρο, Κάλυμνο, Πάτμο, Λέρο.
Κι όσο πιο αργά στον Σεπτέμβριο, τόσο καλύτερα.


ωωω σε ευχαριστώ πάρα πολύ!Πολλές ιδέες ! :) Η αλήθεια είναι ότι είχα επισκεφθεί την Κίμωλο πριν 2 χρόνια (για την οποία έχω γράψει την ιστορία μου ) ακριβώς στα μέσα του Σεπτέμβρη και ενώ έκανε ζέστη και ο καιρός ήταν καλοκαιρινότατος ,το μπανάκι μας δεν το ευχαριστηθήκαμε στο έπακρο γιατί ήταν κρύα η θάλασσα.Λάδι αλλά μπούζι το νερό!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Κρύα η θάλασσα το Σεπτέμβριο βρε παιδιά; Δεν ξέρω, δεν είμαι και ειδικός, αλλά αν εξαιρέσεις συγκεκριμένες παραλίες σε κάθε μέρος, λόγω ρευμάτων κτλ, λίγο πολύ παντού είναι ζεστή η θάλασσα.
Σίγουρα πιο ζεστή από τον Ιούνιο πάντως.
Τέλος πάντων, με σιγουριά σου λέω ότι στην Κρήτη θα βρεις πολλές παραλίες με ζεστά νερά τότε. :)
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Γεια σας!

Όπως γράφω και στο τίτλο,αναζητώ πληροφορίες για διακοπές σε νησί τις πρώτες μέρες του Σεπτέμβρη.Ποιες θάλασσες ενδείκνυνται για τις αρχές του Σεπτέμβρη; Επέλεξα την κατηγορία Αιγαίο γιατί έχω διαβάσει ότι το Ιόνιο έχει πιο κρύα νερά γενικώς,ωστόσο εάν κάποιος έχει άλλη γνώμη και θέλει,ας προτείνει!

Ευχαριστώ!
Ανδρο!γλυτωνεις τα μελτεμια,η θαλασσα ειναι λαδι και σε πολυ καλη θερμοκρασια!
 

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
657
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Έχω πάει στην Σέριφο, μέσα Σεπτεμβρίου, κρύα η θάλασσα και δεν το δικαιολογούσαν οι καιρικές συνθήκες του καλοκαιριού
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δε νομίζω ότι ξεχωρίζει ο Σεπτέμβρης τόσο πολύ από το υπόλοιπο καλοκαίρι, ιδιαίτερα οι πρώτες μέρες του. Καλό είναι ότι αρχίζουν και πέφτουν τα μελτέμια στο Αιγαίο, οπότε όπου και να πας θα το ευχαριστηθείς καλώς εχόντων των πραγμάτων.
Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάτι που ίσως είναι πιο ακριβό τη φουλ σεζόν, πχ Φολέγανδρο.
Καταπληκτικός μήνας, ίσως ο καλύτερος για όσους μπορούν να πάνε τότε διακοπές!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Πάντως πέρσι το πρώτο 10ήμερο που ήμουν μικρές Κυκλάδες,δεν φχαριστήθηκα μπάνιο ....
στη Δονούσα ... τρίζανε τα δόντια (κυριολεκτικά!!!) και έφτυνες παγάκια.... o_O δεν άντεχες πάνω από 5 λεπτά!....(βλέπεις είναι μοναχούλα της τριγύρω...)
Σχοινούσα και Ηρακλειά λιγότερο παγωμένες, αλλά δεν θα τις έλεγες ζεστές ή σε νορμάλ βαθμούς !!...
Μάλιστα είχε γίνει αναφορά στο διαδίκτυο για το πόσο κρύες ήταν την περίοδο εκείνη οι θάλασσες στο Αιγαίο (2-3 βαθμούς χαμηλότερα απ΄ότι του Ιονίου)

Απο Ιόνιο θα σου πω για Κεφαλλονιά (& λόγω καταγωγής)
βορειοανατ. (Σάμη-Αγ. Ευφημία-Φισκάρδο - Μύρτο)... κανονική προς ζεστή θερμοκρασία ...ακόμη και 7.00 το απόγευμα
νότια Πλατύς-μακρύς γιαλός κρύα!!!, Ξυ ζεστά κ.ο.κ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πάντως πέρσι το πρώτο 10ήμερο που ήμουν μικρές Κυκλάδες,δεν φχαριστήθηκα μπάνιο ....
στη Δονούσα ... τρίζανε τα δόντια (κυριολεκτικά!!!) και έφτυνες παγάκια.... o_O δεν άντεχες πάνω από 5 λεπτά!....(βλέπεις είναι μοναχούλα της τριγύρω...)
Η Δονούσα έχει κρύα θάλασσα (και γενικά περιβάλλον) όλο το καλοκαίρι. Ιούλιο μήνα και για να μπούμε ψηνόμασταν πρώτα κανά μισάωρο στον ήλιο (που ποτέ δεν κάνουμε ηλιοθεραπεία) και μετά μπαίναμε και βγαίναμε τρέχοντας. :eek:

Σε γενικές γραμμές τον Σεπτέμβριο και ιδίως τις αρχές του τον έχω για ιδανικό μήνα για μπάνια στο Αιγαίο, γιατί όπως είπαν και πιο πάνω τα μελτέμια πέφτουν. Τώρα αν τοπικά κάποιες παραλίες είναι κρύες δεν έχει να κάνει με τον μήνα. Αυτό που δεν μου αρέσει τότε στα νησιά είναι το ότι αρχίζουν να κλείνουν για χειμώνα, κάτι που μου βγάζει μια μιζέρια.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Σίφνο ήταν πολύ καλή και ζεστή θάλασσα Σεπτέμβριο. Και ακόμα και μέσα προς τέλη του μήνα, είχε και κόσμο στα μαγαζιά και όλα ανοιχτά σαν να είναι καλοκαίρι και ταυτόχρονα αποφύγαμε τον τρελό χαμό που βλέπαμε άλλες χρονιές που πηγαίναμε Ιούλιο. Πολύ καλή η Σίφνος τον Σεπτέμβρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom