Αργεντινή Χιλή Νησί του Πάσχα και Παταγονία 2015 - 2016

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός

Νησί του Πάσχα και Παταγονία. Χριστούγεννα 2015

Το τελευταίο μου ταξίδι ήταν τα Χριστούγεννα του 2015 στη Νότια Αμερική. Δυνατός προορισμός, από πάντα στο νου μου. Τα πρακτορεία ζητάνε του κόσμου τα λεφτά και δεν είμαι σίγουρος ότι αξιοποιούν όσο πρέπει το χρόνο της παραμονής των πελατών τους εκεί. Έχω κάνει πολλά ταξίδια με τουριστικά γραφεία και πλέον όπου μπορώ να πάω μόνος το κάνω. Το κόστος, όπου κι αν πήγα ήταν περίπου το μισό. Μιλάω για Ισλανδία, Καναδά, Ηνωμένες Πολιτείες, Ιαπωνία και φυσικά για Ευρώπη.

Έτσι αποφάσισα με την παρέα μου να πάμε μόνοι μας στο Νησί του Πάσχα και στην Παταγονία. Διάρκεια ταξιδιού 24 μέρες. Πολλές! Θα μπορούσαμε να γλιτώσουμε μια - δυο αλλά θα ήταν παραπάνω τα αεροπορικά έξοδα και αυξημένο το ρίσκο στις μετακινήσεις με το αεροπλάνο. Από την αρχή λέω το κόστος: λίγο κάτω από τα 5000 ευρώ ανά άτομο, όλα μέσα. Φανταστείτε ότι μόνο τα αεροπορικά ήταν 2650 ευρώ.

Το ταξίδι πήγε καταπληκτικά. Δεν υπήρξε σχεδόν καμιά ουσιώδης αλλαγή του αρχικού μας προγράμματος. Τα αεροπορικά αγοράστηκαν από τον Σεπτέμβριο και τα ξενοδοχεία κλείστηκαν μέσα στον Οκτώβριο, όπως και η ενοικίαση των αυτοκινήτων. Επειδή η παρέα είχε επισκεφθεί στο παρελθόν το Μπουένος Άιρες και το Σαντιάγο, δεν δώσαμε μεγάλη σημασία σε αυτά. Στην παρέα ήμασταν τέσσερις. Ιδανικός αριθμός για τέτοιες εκδρομές: χωράνε σε ένα αυτοκίνητο πράγματα και άνθρωποι. Και στο Νησί του Πάσχα και στην Παταγονία νοικιάσαμε αυτοκίνητα και έτσι κάναμε τις μετακινήσεις μας πολύ εύκολες.

Η περίοδος που πήγαμε ήταν καλή γιατί ήταν αρχή του καλοκαιριού και δεν είχε πολύ κίνηση. Εκτός από την Ουσουάγια δεν είχαμε αλλού πολύ κρύο. Οι μέρες διαμονής στις πόλεις που μείναμε ήταν καλές και μάλλον αρκετές για κάθε μέρος. Αν δείτε το πρόγραμμά μας, πουθενά δεν χρειάστηκε να είχαμε λίγο ακόμα χρόνο. Φυσικά αν είχαμε θα βρίσκαμε τρόπο να τον αξιοποιήσουμε αρκεί να έχεις το αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις, γιατί οι αποστάσεις είναι τεράστιες.

Σαν τελικές εντυπώσεις όλοι συμφωνήσαμε στην παρέα ότι το Νησί του Πάσχα αξίζει για την ιστορικότητα που έχουν τα μνημεία του και η Παταγονία αξίζει για το όνομά της. Αξίζει για το ότι βρίσκεται στην άκρη του κόσμου, για τον ουρανό της, τα βουνά και τους παγετώνες της. Σε έναν που έχει ταξιδέψει πολύ δε θα είναι και το καλύτερό του ταξίδι. Όμως αν δεν πας δεν είσαι ολοκληρωμένος ταξιδιώτης. Αυτή η ολοκλήρωση βέβαια ποτέ δεν θα πραγματοποιηθεί.
Εδώ σας επισυνάπτω το αρχικό πρόγραμμα. Κατά 90% τηρήθηκε. Δεν φαίνεται εδώ πλήρες και έχω βγάλει και κάποιεςπεριττές λεπτομέρειες.
Φωτογραφίες από το ταξίδι έχω προσθέσει στα άλμπουμ με τίτλους: 1)Νησί του Πάσχα, 2)Ushuaia - Tierra del Fuego, 3)Punta Arenas, 4)Puerto Natales - Torres del Paine, 5)El Calafate 6)San Carlos de Bariloche.

 

Attachments

Last edited:

Chrelefs

Member
Μηνύματα
64
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΝΕΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Ειλικρινά σας θαύμασα. ....ταξίδι ζωής αλλά δεν ξέρω αν θα το τολμούσα χωρίς τουριστικό γραφείο. Θα πρέπει να ησασταν πολύ ταιριαστή παρέα, μπράβο σας.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
οπα οπα οπα μεγάλε --- πήγες σε προορισμό-όνειρο κ θα την βγάλεις με ένα ξερο pdf ??? :eek::oops:
ευελπιστώ να μας τα πείς ολα εεε ? ;)
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σαν παρέα σίγουρα ταιριάζουμε εμείς οι τέσσερις που πήγαμε. Αν όμως το θέλουν όλοι, τότε μπορούν να το κάνουν. Θέλει κάποια εμπειρία στην οργάνωση του ταξιδιού. Ξεκινάς με κάτι ποιο εύκολο (Ευρώπη ας πούμε και συνεχίζεις με Καναδά ή USA) και συνεχίζεις. Δεν υπάρχουν κίνδυνοι εκεί που πήγαμε.

οπα οπα οπα μεγάλε --- πήγες σε προορισμό-όνειρο κ θα την βγάλεις με ένα ξερο pdf ??? :eek::oops:
ευελπιστώ να μας τα πείς ολα εεε ? ;)
Πες μου τι θες να μάθεις και θα τόχεις.
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Πες μου τι θες να μάθεις και θα τόχεις.
τα πάντα όλα με κάθε λεπτομέρεια ( λυπήσου και εμάς τους γέροντες που δεν πρόκειται να δούμε αυτά τα μέρη ).
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Στο Σαο κατεβαινεις η οχι?
Τι είναι το Σάο;

τα πάντα όλα με κάθε λεπτομέρεια ( λυπήσου και εμάς τους γέροντες που δεν πρόκειται να δούμε αυτά τα μέρη ).
Καλά, πόσων ετών είσαι; Εγώ είμαι 57. Όλα μπορείς να τα κάνεις. Μόνο στο οικονομικό μπορεί να κολώσεις. Στο πρόγραμμα που έχω επισυνάψει φαίνονται οι λεπτομέρειες του ταξιδιού. Φωτογραφίες έχω ανεβάσει ήδη μερικές στο άλμπουμ Νησί του Πάσχα και σιγά σιγά θα βάλω και από την Παταγονία.
 
Last edited by a moderator:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
οπα οπα οπα μεγάλε --- πήγες σε προορισμό-όνειρο κ θα την βγάλεις με ένα ξερο pdf ??? :eek::oops:
ευελπιστώ να μας τα πείς ολα εεε ? ;)
Φωτογραφίες από το ταξίδι έχω προσθέσει στα άλμπουμ με τίτλους: 1)Νησί του Πάσχα, 2)Ushuaia - Tierra del Fuego, 3)Punta Arenas, 4)Puerto Natales - Torres del Paine, 5)El Calafate 6)San Carlos de Bariloche.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Πες μου τι θες να μάθεις και θα τόχεις.
:) Δεν ειναι οτι θα παω και φέτος , απλά έτσι λιγο να μας πείς εντυπώσεις, τι είδατε , τι σας άρεσε κ τι οχι, που μεινατε ισως -- λιγο σαλτσα περα απτο πρόγραμμα που σε πολλούς ίσως να μην λεει και κατι ..
Έτσι απο μια παράγραφο για κάθε μέρος που επισκεφθήκατε ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom