Φερόε (Νήσοι) Νησιά Φερόε

Steli0s

Member
Μηνύματα
57
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ, Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φαρόε
Καλησπέρα σε όλους .. πρώτο μήνυμα στο forum ψάχντοντας πληροφορίες για ένα ασυνηθηστο προορισμό...Νησια Φερόε λοιπον , σκεφτομαι να κανω αυτο το ταξιδι το επομενο καλοκαιρι κ αναζητω πληροφοριες για τον τοπο , διαμονη , καθως και τον πιο φθηνο κ αμεσο τροπο για να φτασει εκει καποιος ...(σκεφτομαι να συνδιασω το ταξιδι αυτο με 1 εβδομαδα στη Δανια ) καθε πληροφορια λοιπον καλοδεχουμενη !;)

Ευχαριστω πολυ
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Από Δανία κοίτα με Atlantic Aiways. Υπάρχουν και κάποια πλοία που κάνουν τη διαδρομή(τα οποία συνεχίζουν για Ισλανδία) αλλά είναι αρκετά ακριβά.
 

Steli0s

Member
Μηνύματα
57
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ, Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φαρόε
Από Δανία κοίτα με Atlantic Aiways. Υπάρχουν και κάποια πλοία που κάνουν τη διαδρομή(τα οποία συνεχίζουν για Ισλανδία) αλλά είναι αρκετά ακριβά.
Τα εχω τσεκαρει κ εγω αυτα απλα εψαχνα για κατι πιο συγκεκριμενο ;)

Υπαρχει συνδεση Νησια Φεροε - Ισλανδια ?:roll:

Σε ευχαριστω πολυ παντως ;)
 

jokos_31

Member
Μηνύματα
73
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
Τα εχω τσεκαρει κ εγω αυτα απλα εψαχνα για κατι πιο συγκεκριμενο ;)

Υπαρχει συνδεση Νησια Φεροε - Ισλανδια ?:roll:

Σε ευχαριστω πολυ παντως ;)

Aν βρεις τιποτα πες μας γιατι και εγω σκεφτομαι να κανω ενα τετοιο ταξιδι...;)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Είσαι ψωνάρα ρε το ξέρεις?


Ν.Φερόες μεγάλη φόλα... το απόλυτο τίποτε... στο ίδιο στυλ 10 κλάσεις καλύτερα, η Ισλανδία...

Αν επιμένεις να την φας την φόλα μόνο από Κοπενχάγη με την μυστηριώδη Αtlantic και τα Avro της... κόστος από CPH γύρω στα 270?... με το καράβι του ακατανόμαστου και θα κάνεις κανένα χρόνο να φτάσεις και είναι πανάκριβα...

Προσοχή.... Οι Φερόες ΔΕΝ ανήκουν στην Ευρωπαϊκή Ένωση, παρά το ότι ανήκουν στη Δανία. Δεν έχουν υπογράψει τη συνθήκη Σένγκεν και δεν εφαρμόζουν το Κοινοτικό Κεκτημένο...οι Φερόες έχουν και δικό τους νόμισμα με σταθερή ισοτιμία με την Κορώνα Δανίας 1:1. Χρησιμοποιούν Κορώνες Φερόων σε μορφή χαρτονομίσματος και Κορώνες Δανίας σε μορφή κερμάτων. Πρακτικά, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να κάνεις πληρωμή και σε δανέζικα χαρτονομίσματα.... αυτά τα ολίγα..
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.367
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Fenia αυτό έγραψε ο traveller και συναινώ επειδή το είχα ψάξει. Ότι αντί να πας στις Φερόες χίλιες φορές καλύτερα Ισλανδία που έχει ανάλογα ίσως και πολύ καλύτερα τοπία
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το 2007 είχε ψηφιστεί απ' το National Geographic Traveler ως ο πιο ελκυστικός νησιωτικός προορισμός (εξαιρώντας μεγάλα νησιά όπως η Ισλανδία και η Τασμανία).

http://traveler.nationalgeographic.com/2007/11/nd07placesratedislands.pdf

Το ότι έχει παρόμοια ηφαιστειακή φύση με την Ισλανδία δεν είναι κακό. Επίσης με τις κατά καιρούς προσφορές της Atlantic μπορείς να συνδυάσεις τον προορισμό σαν στοπόβερ σε ένα ευρύτερο ταξίδι στη Σκανδιναβία-Ισλανδία χωρίς εκτόξευση του κόστους. Τέλος, για τους λάτρεις των πτήσεων η εταιρεία έχει απ' τους χαμηλότερους ναύλους σε προγραμματισμένα δρομολόγια ελικοπτέρων στον κόσμο (από €10 το άτομο από νησί σε νησί).
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Το 2007 είχε ψηφιστεί απ' το National Geographic Traveler ως ο πιο ελκυστικός νησιωτικός προορισμός (εξαιρώντας μεγάλα νησιά όπως η Ισλανδία και η Τασμανία).

http://traveler.nationalgeographic.com/2007/11/nd07placesratedislands.pdf
Εγώ όμως σου θέτω το ερώτημα: Φερόες ή Ισλανδία, για κάποιον που δεν έχει πάει στην περιοχή; ;)
Επίσης Η Ισλανδία είναι στη λίστα πιο κάτω από τις Φερόες (αίσχος κι όνειδος)... αλλά χαίρομαι ιδιαιτέρως που η Ύδρα είναι σε περίοπτη θέση!!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μπορεί και τους δύο μαζί. Η Αtlantic πετά σε Ρέυκιαβικ, Λονδίνο, Δανία, Νορβηγία οπότε μπορούν να γίνουν διάφοροι συνδυασμοί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom