Γενικά Νησιά του Αιγαίου που συνδέονται ακτοπλοϊκώς με Θεσ/νίκη

vickygian

Member
Μηνύματα
87
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο....
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου!!!
Σχεδιάζοντας τις καλοκαιρινές μας διακοπές σκέφτηκα φέτος να επισκεφθούμε κάποιο νησί του Αιγαίου. Μπορεί λοιπόν κάποιος να μου προτείνει καποιο, το οποίο όμως να έχει ακτοπλοϊκή σύνδεση με Βόρεια Ελλάδα? (Ο Πειραιάς μας είναι κομματάκι μακρυά). Επίσης θα μας βοηθούσε πολύ αν μάθαινα τη χρονική διάρκεια του ταξιδιού με το καράβι καθώς και τις τιμές.
Ευχαριστώ πολύ
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Αυτό είναι ένα μεγάλο ερώτημα που βασανίζει τους βορειοελλαδίτες. Φαντάσου ότι κόπηκε ακόμη και η ακτοπλοϊκή γραμμή από Θεσσαλονίκη για Σποράδες. Πραγματικά ήθελα και εγώ να ρωτήσω τί πρόκειται να γίνει, μάλιστα σκεπτόμουν να θέσω το ζήτημα στον σερραίο υφυπουργό οικονομίας, μίάς και είναι και υφυπουργός εμπορικής ναυτιλίας. Δεν το έπραξα, και καλά έκανα, όταν πληροφορήθηκα ότι του εκχωρήθηκαν αρμοδιότητες πριν 3 μέρες.Επτά μήνες υφυπουργός χωρίς αρμοδιότητες. Καλά κρασιά. Άντε και του χρόνου λοιπόν.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.724
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Αυτές τις μέρες άκουσα στο ραδιόφωνο ότι θα μπει το πλοίο ΔΙΑΓΟΡΑΣ για Χίο, Σάμο, Κω, Κάλυμνο, Ρόδο. Νομίζω ότι θα φεύγει από Θεσσαλονίκη μία φορά την εβδομάδα, κάθε Παρασκευή.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Για Μυτιληνη που ρωτησα προσφατα για τον Ιουλιο (δεν ξερω αν ισχυουν τα δρομολογια απο τωρα), θα εχει καθε Παρασκευη 160 ευρω/ατομο σε δικλινη καμπινα μετ'επιστροφης και 234 ευρω το αμαξι και καθε Δευτερα 140 ευρω/ατομο σε δικλινη καμπινα μετ'επιστροφης και 220 ευρω το αμαξι. Το ταξιδι διαρκει 15 ωρες.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Για Μυτιληνη που ρωτησα προσφατα για τον Ιουλιο (δεν ξερω αν ισχυουν τα δρομολογια απο τωρα), θα εχει καθε Παρασκευη 160 ευρω/ατομο σε δικλινη καμπινα μετ'επιστροφης και 234 ευρω το αμαξι και καθε Δευτερα 140 ευρω/ατομο σε δικλινη καμπινα μετ'επιστροφης και 220 ευρω το αμαξι. Το ταξιδι διαρκει 15 ωρες.
Με πρόλαβες Rebequita :D

Πάνω που πηγαινα να σας πω, γιατί δεν πηγαίνετε όπου έχει αεροπλανικώς :haha: και νοικιάζετε στον προορισμό σας ένα ωραίο αυτοκινητάκι...

Γίνονται απαγορευτικές οι μετακινήσεις με πλοία στο Αιγαίο ακόμα και από Πειραιά/Ραφήνα :mad:... Απαράδεκτο (να δεις φέτος τι έχει να γίνει και με την κρίση)

Τώρα φυσικά εσείς γνωρίζετε περισσότερα και το τι ακριβώς θέλετε και γιατί...:shock:

Το Ιόνιο το απορρίπτετε ή έχετε πάει ? Η Κεφαλλονιά είναι μια κούκλα...
(Αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας θα πέσει να μας πλακώσει :haha:)
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Και Κερκυρα ειναι μια καλη σκεψη, 17 ευρω/ατομο μετ'επιστροφης και 72 ευρω το οχημα και σε 3,5 ωρες εισαι Ηγουμενιτσα (απο Θεσσαλονικη) και μετα κανενα 2ωρο να ειναι το καραβι.
Αντιστοιχες τιμες εχει και για Θασο μια που ειναι πολυ κοντα στην Κεραμωτη (απο Καβαλα κανει λιγο περισσοτερο).
Και μια αλλη εναλλακτικη προταση ειναι και η Σαμοθρακη, φτανεις μεσω της Εγνατιας στην Αλεξανδρουπολη σε 3 ωριτσες (παλι απο Θεσσαλονικη) και περνας απεναντι πολυ συντομα.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Μηνύματα
46
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Ασία παντού
Μια καλη ιδεα, αν και παρεξηγημενη ειναι η Λημνος. Εχω περασει πολλα καλοκαιρια εκει σαν παιδι αλλα και σαν ενηλικας. Υπαρχει αξιολογη τουριστικη υποδομη, οικονομικες τιμες και αφθονο ψαρι. Οι παραλιες ειναι καταπληκτικες, αψογο οδικο δικτυο και καλυπτει ολα τα γουστα της νυκτερινης ζωης. Σημαντικοι αρχαιολογικοι χωροι και μοναδικα χωρια. Η συνδεση με Θεσ/νικη ειναι συχνη. Αν ενδιαφερεστε για περισσοτερες πληροφοριες τα ξαναλεμε........
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Μια καλη ιδεα, αν και παρεξηγημενη ειναι η Λημνος. Εχω περασει πολλα καλοκαιρια εκει σαν παιδι αλλα και σαν ενηλικας. Υπαρχει αξιολογη τουριστικη υποδομη, οικονομικες τιμες και αφθονο ψαρι. Οι παραλιες ειναι καταπληκτικες, αψογο οδικο δικτυο και καλυπτει ολα τα γουστα της νυκτερινης ζωης. Σημαντικοι αρχαιολογικοι χωροι και μοναδικα χωρια. Η συνδεση με Θεσ/νικη ειναι συχνη. Αν ενδιαφερεστε για περισσοτερες πληροφοριες τα ξαναλεμε........
Και η Λημνος ειναι μια πολυ καλη προταση και οικονομικη (δεν μιλαω για τα ακτοπλοΪκα).
Αν θυμαμαι καλα, δυο αξιολογες περιπτωσεις φαγητου ηταν στον Κοτσινα, το "κοράλλι" για ψαρι και στο Κοντοπουλι, τον "Ηφαιστο" για κρεας.
 

KARANOS_

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
αυτο το θεμα , με τις δυνατοτητες απο το λιμανι της Θεσσαλονικης ,εε πραγματικα ολοι στη Βορεια ελλαδα το σκεφτονται.Εννοειται πως οι βορειελλαδιτες αφου εχουμε παει επανειλλημενα σκιαθο,θασο,κερκυρα ,σκοπελο,σαμοθρακη κλπ εε θελουμε μεγαλυτερη ευκολια στην προσβαση για Αιγαιο....χμ...ας ελπισουμε οτι καποτε θα λυθει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.160
Μηνύματα
882.470
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom