Ισπανία Νοτια Ισπανια-3 με 14 Ιουλιου 09

ikagkelidis

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. Κεφάλαιο 2ο]:)....Ολα λοιπον τακτοποιημενα απο τελος Ιανουαριου,το ηθικο ακμαιο και η προσμονη στα υψη,μετραγαμε αντοιστροφα σαν φανταροι την μερα απολυσεως.Για το διαμερισμα ζηταγαν προκαταβολη 250 λιρες αγγλιας με το κλεισιμο της κρατησης και σχεδον 2 μηνες πριν την αφιξη ζητανε το υπολοιπο ποσο[ειτε με πιστωτικη,η αν θελεις βαζεις σε λογαριασμο τους λεφτα ,η ακομα και με western union].To site [URL="http://www.villarenters.com/"]www.villarenters.com[/URL] ειναι αξιοπιστο και εχει διαμερισματα σε ολο τον κοσμο[για αυτους που θελουν ανεσεις οπως στο σπιτι τους,και ειδικα για οικογενειες με παιδια].Για το αυτοκινητο ηθελαν τα στοιχεια της πιστωτικης χωρις να σου κρατανε καποιο ποσο σαν προκαταβολη δηλ.εκανες επιλογη του αυτοκινητου που ηθελες και οταν θα εφτανες πληρωνες το ποσο εκει.Λοιπον περναγε ο καιρος ωραια,ωσπου 20 μερες πριν το ταξιδι χτυπαει το κινητο μου και μια γυναικεια φωνη μεσα στο μελι ζηταει τον κο Καγκελιδη[εμενα ντε...],ο ιδιος,απανταω,....ξερετε μου λεει με φωνη σαν απο ροζ τηλεφωνο...ξερετε σας παιρνω απο Agean,εχετε κανει καποια κρατηση ετσι και ετσι,ναι απανταω συμβαινει κατι?....ξερετε για την επιστροφη απο Βαρκελωνη δεν θα γινει απευθειας,αλλα μεσω Μοναχου και για να με αποτελειωσει μου σκαει το παραμυθι οτι σαββατο και τριτη[τριτη επεφτε να γυρισουμε]το δρομολογιο γινεται μονο μεσω Μοναχου...,αμαν κοντεψα να πνιγω με το σαλιο μου[φανταστειτε πως νοιωθεις οταν πας να καταπιεις μια κουταλια της σουπας μελι και σου καθεται πηχτο στο λαιμο-ετσι ενα πραμα],οδηγουσα κιολας-βρασε ρυζι.πινω μια γουλια νερο να παρω τα ισα μου-κε Καγκελιδη με ακουτε?σε ακουω--, που να μην σε ακουγα-ξερετε υπαρχει και κατι ακομα που δεν σας ειπα...ωχ λεω παει αυτο ητανε-για λεγε παρακατω...λοπον απο Βαρκελωνη θα φυγει κανονικα 11.40 το πρωι θα παει μοναχο και 21.25 ακριβως τσακ Αθηνα-εκει αγαπητοι φιλοι αν ειχα μαζι μου την διαθηκη μου θα εβαζα τζιφρα και εχε γεια καυμενε κοσμε....παρκαρω καπου δεξια ,στην αλλη ακρη της γραμμης καταλαβαινοντας την φαση νομιζοντας οτι θα σωσει την κατασταση μοτ λεει στα ισα....μπορειτε να μεινετε αλλη μια μερα στη Βαρκελωνη και να φυγετε τεταρτη...αυτο ητανε αγαπητοι φιλοι και φιλες,''βγαζω το σπαθι απο την θηκη''[εξ ου και ξεσπαθωνω στη δημοτικη και της λεω ''εχεις κανενα σπιτι στην Ισπανια να μεινουμε,γιατι σ΄ακουω πολυ ανετη?τελικα ακυρωσα την επιστροφη και με βεβαιωσε οτι θα μου επεστρεφαν σχεδον τα μισα αφου ηταν δικη τους η μα@ακια[σας πληροφορω οτι μολις πριν ενα μηνα μου επεστρεψαν τα χρηματα[τελος Οκτωβρη.βαλανε στην αρχη 250Ε και μετα κανανε τις παπιες΄΄ευτυχως κρατησα τους αριθμους απο τα εισητηρια και βρηκα ακρη[παντως ανετα θα μου τα τρωγανε σας λεω.απο τα 990Ε πηρα πισω 440 περιπου.αντε ξανα μανα να βρω πως να ταιριαξω τις ωρες γιατι για ολοκληρη την γυρα ΑΘΗΝΑ-ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ-ΜΑΛΑΓΑ και πισω κατι IBERIA και αλλες μου ζηταγαν 4500-5000 Ε και ειχα αποφασισει φιαχνοντας τις ωρες χωρις να ξεροσταλιασω στα αεροδρομια οπως ηθελε η @ωλοAegean,να μην πουλησω και το [θε΄ι΄κο
  3. Κεφάλαιο 3ο]:roll:...Δεν ειχα προλαβει να συνελθω απο την aegean που ηθελε να γυρισω απο Βαρκελωνη μεσω Μοναχου[προφανως το αεροπλανο θα ηταν μισοαδειο],και να κατσω 6 ωρες στο περιμενε[με παιδια η χωρις δεν λεει-πολλες οι ωρες],ερχεται ενα email απο Spanair που ελεγε οτι η πτηση στις 12.15 απο Βαρκελωνη για Mαλαγα ακυρωνοταν και θα επρεπε να κανω ακυρωση η να διαλεξω την πτηση στις 11.40.Η μια γκαντεμια πανω στην αλλη 20 μερες πριν την αναχωρηση,να ψαχνομαι απο την αρχη για πτησεις που να βολευουν σχετικα.Μπαινω στο site της airtickets.gr και κλεινω με clickair επιστροφη απευθειας απο Βαρκελωνη για Αθηνα με 600 Ε.Πολλα η λιγα τα λεφτα δεν ειχα περιθωρια.Ο μεγαλος νταλκας που προσπαθησα να τον κρυψω ηταν η 1 μολις ωρα κενο αναμεσα στις πτησεις φτανοντας Βαρκελωνη και αλλαζοντας αεροπλανο.θα προλαβαιναμε?στην σκεψη αυτη μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι-στην τελικη δεν εφταιγα σε καμμια απο τις αναποδιες που προεκυψαν.ειχα φιαξει τις πτησεις να εχουν κενο 90 λεπτα που το θεωρω ως το ελαχιστο περιθωριο αναμεσα σε πτησεις ανεξαρτητες η μια απο την αλλη.κλεινω στην Spanair στις 11.40 απο Βαρκελωνη για Μαλαγα και ο θεος να βαλει το χερι του.Φτανει η 3 Ιουλιου ολη η οικογενεια στο ποδι με ηθικο ακμαιο φτανουμε στο αεροδρομιο,καρτες επιβιβασης,αποσκευες ολα οκ.8.40 απογειωνομαστε αφου ακροβολιστικαμε στις τελευταιες θεσεις [οικονομικη παντα] του αεροπλανου.Το καθιερωμενο μαλιοτραβηγμα απο τις κορες ποια θα κατσει στο ''παραθυρο πρωτη και θα εχει και καθηκοντα ''θυρωρου'' να ανοιγοκλεινει 100 φορες το λεπτο το φινιστρινι,κλαματα και υποσχεσεις στην αλλη οτι στο επομενο αεροπλανο θα καθοταν αυτη στην''μεσα μερια,ενας γλυκος πανικος με λιγα λογια και εδω γιναμε ''διασημοι γονεις'' για τα ζωηρα -υπερ το δεον-''βλασταρια''μας.Τα 2 κοριτ σια με την μαμα στην τριαδα των θεσεων μαζι,και ο 7 μηνων μπεμπης στην αγκαλια της μαμας δεμενος με ζωνη,και ο μπαμπας καπου πιο πισω με οπτικη επαφη ομως.καφεδες για μας και χυμους για τα παιδια και 3 ωρες ταξιδι μεχρι την πρωτευουσα της Καταλονιας,πανω απο τα κεφαλια μας μια οθονη που εδεχνε με πολυ ομορφα γραμικα την διαδρομη,το που βρισκομαστε γεωγραφικα,πολυ καλη απεικονηση και μου εμεινε οτι ξεκινωντας απο Αθηνα σε μια στην ουσια ευθεια πεταξαμε πανω απο Αραξο-Αργοστολι-στενο Σικελιας και Βαρκελωνη.Πραγματι 10.30 τοπικη ωρα τροχοδρομουσαμε σε Ισπανικο εδαφος.Τωρα αρχιζε για μενα το παιχνιδι με τον χρονο-που 99 στις 100 περιπτωσεις χαμενος δεν ειναι ο χρονος παντως.Ολοι βεβαιως θα εχετε αντιμετωπισει αυτο το φαινομενο που ειμαστε ολοι στο διαδρομο του αεροπλανου ορθιοι με τις τσαντες στο χερι και ενω εχει σταματησει το αεροπλανο,κανεις δεν κουνιεται ουτε προχωραει.Ειμαστε και στις τελευταιες θεσεις -ζησε Μαη μου-,με γρηγορες-οσο γινεται κινησεις-προσπαθω να κερδισω χρονο,ηδη ειχε παει η ωρα 11.45 και μολις βγηκαμε απο το αεροπλανο,περπατησαμε σε εναν γυαλινο διαδρομο και σε 5 λεπτα ειμαστε στις αποσκευες.μαζευω γρηγορα τα σακβουαγιαζ και αφου περασε ολη η οικογενεια απο τις τουαλετες για ανανεωση[ε οχι να κατουρηθουμε και πανω μας για
  4. Κεφάλαιο 4ο]:mad:...Εκεινη την στιγμη,βλεποντας τα παντα να χανονται,και καταλαβαινοντας οτι με τα ''γαλλικα'' και τις φωνες δεν θα εβγαζα ακρη,δειχνω τα παιδια και το μωρο.Αυτο ηταν,μεσα σε 2 λεπτα και αφου εκαναν μεταξυ τους μινι συσκεψη,μου εκαναν νοημα να βαλω τις βαλιτσες στον ιμαντα,παιρνω διαβατηρια και καρτες επιβιβασης και με νοηματα μου δινουν να καταλαβω οτι για επιβιβαση επρεπε να κατεβουμε στον κατω οροφο.καταβαινουμε και τι να δουμε,ολοι σχεδον οι επιβατες ηταν στην ουρα και ολη αυτη η @αλακια ηταν για να μας δει να ''τρεχουμε''.Μπαινουμε μεσα-παντα οικονομικη-πισω γαλαρια και αφου το αεροπλανο αρχιζει να ανεβαινει, ο πιλοτος θελησε να μας δειξει οτι εχει και γνωσεις οδηγησης πυραυλου-αυτους που εκτοξευουν συχνα οι φιλοι μας οι αμερικανοι- και σας λεω χωρις υπερβολες και ορεξη για αστεια-μας εφυγαν τα...τσισα,λιγο ακομα θα βγαιναμε στην στρατοσφαιρα με τον .....κα.ακομα και το μωρο-7 μηνων -πατησε μια τσιριδα....Σας λεω εχω μπει σε αρκετα αεροπλανα ετσι?υπαρχουν πιλοτοι και πιλοτοι-αλλοι αφηνουν το αεροπλανο στα κενα και δεν το ανεβαζουν η το αντιθετο και γινονται οι επιβατες φραπεδες,και διαφορα αλλα κουφα.αλλα αυτος εδω επαιενε ανετα το οσκαρ του ποιο ....κα πιλοτου δηλ.ευτυχως τιποτα αλλο δεν συνεβει παρα μονο οτι επαιρνες το πληρωνες,αλλα easyjet ενα πραμα.κατα την μια και τεταρτο παταγαμε στο διεθνες -και αυτο-αεροδρομιο της Μαλαγα[AGP]η Pamblo Picasso.παιρνουμε τις αποσκευες απο τους ιμαντες και προχωροντας προς την εξοδο εψαχνα τον τυπο απο την εταιρεια που ειχα κανει την κρατηση του αυτοκινητου. πολυ ζεστη,και υγρασια αλλα και το χαος που επικρατουσε ακριβως εξω απο την εισοδο [εκαναν εργα διαπλατινσης και ειχαν κλεισει στο ρευμα που φευγεις απο το αεροδρομιο-@αμω την ατυχια μου-τις 2 απο τις 3 λωριδες κυκλοφοριας και εχανε η μανα το παιδι και το παιδι την εψαχνε[την μανα].ο υπαλληλος ο ερμος μεσα στην χλαπαταγη εψαχνε κι αυτος τους πελατες ιδρωμενος και ταλαιπωρος,τον βρισκω και με νοηματα μου δειχνει ενα βαν παρκαρισμενο που ηταν για μας.ειχανε προλαβει και ειχανε χωθει μεσα κατι ετοιμοθανατοι:haha:τουριστες να τους πεις?ειχαν απλωθει και δεν τρεχει τιποτα.τους μιλαω λιγο αρπαγμενα να χωρεσουμε και εμεις τελοςπαντων,παιρνουμε τα παιδια στην αγκαλια[ο ρωμιος εχει φιλοτιμο] και φορτωνοντας πισω τα μπαγκαζια κλεινω βεβαιος οτι θα φυγουμε.let's go man λεω του οδηγου-no senior -το μονο που επιασα απο τα ισπανικα και με επιασε το συνδρομο του εξολοθρευτη ενα πραμα,εντω μεταξυ αυτη την αποσταση των 200 μετρων απο το γραφειο τους το καναμε μιση ωρα αφου οπως προειπα γινοτανε ''πολεμος'',με τα πολλα φτανουμε στο γραφειο-δεν μπορω να πω -μεγαλο με πολλα αυτοκινητα ολα τελευταια μοντελα[οχι οπως εδω που εδωσα στην κρητη για 4 μερες για ενα @ωλοατος της κακιας ωρας 250Ε και ευκαιρια,το 2007].ειχα κλεισει κατηγορια compact 5πορτο ford focus η παραπλησιο-μου εδωσαν ενα ασημι opel astra 1700 cc diesel-λουλουδι σας λεω,δεν τους ενδιεφεραν οι γρατζουνιες[για νορμαλ μιλαμε,οχι να το γυρισεις χωρις προφυλακτηρες-ημαρτον],αυτοι ηθελαν να μην χασεις τα κλειδια με το immobilizer και να μην φας τα λαστιχα στα πεζοδρομια.το ρεζερβουαρ ηταν στην μεση,πληρωνες 20Ε,επιτοπου για το πετρελαιο και το γυριζες πισω ΑΔΕΙΟ.[οχι και πολυ γιατι θα σπρωχνεις χαχαχα].πληρωσα με μετρητα 198 Ε και μου ζητησαν και στοιχεια πιστωτικης [για να ειναι και αυτοι καλυμενοι αν τους το φερει κανενας με χοντρες ζημιες]...επισης εβγαλαν φωτοτυπια το διπλωμα[εχω παντα μαζι μου της ελπα γιατι το ροζ με τα ελληνικα δεν το εμπιστευονταν
  5. Κεφάλαιο 5ο]:xmas_razz:...Oλα λοιπον οκ,και συμφωνα με τις οδηγιες που ειχα τυπωσει σε 30χλμ η αν θελετε 35 λ περιπου φτανουμε στον προορισμο μας,Sitio of Calahonda-Mijas.Απο την ''εθνικη''-να το πω ετσι-,στριβεις δεξια και ακολουθωντας ανοδικη πορεια 10 λ βρεθηκαμε στο διαμερισμα που ειχαμε κλεισει.Μας περιμενε μια κυρια -η οικονομος-με τα κλειδια και για οδηγιες γενικης φυσεως-για σουπερ μαρκετ,παραλιες κλπ.Ξεχασα να αναφερω οτι ενω εχω εμπειρια απο οδηγηση στις ευρωπες με αυτοκινητο απο προηγουμενα ταξιδια,στις πλατειες που συναντησα και ηταν αρκετες[τι τις θελουν τοσες πολλες?]δεν θυμομουν οτι ισχυουν τα αντιθετα -απο οτι στην ομορφη μεν,αλλα πολυ πισω σε αυτα τα θεματα- πατριδα μας.Και επειδη ολοι γνωριζουμε την δυναμη της συνηθειας,παντα τελευταια στιγμη θυμομουνα και εκοβα λιγακι.Απορουσα συγχρονως και με τους ντοπιους που ηταν τοσο- μα τοσο- σιγουροι οτι θα σταματησω και δεν εκοβαν καθολου,ετσι βρε αδελφε για σιγουρια.Μπορω να πω μαλιστα οτι με ειχανε σιγουρο ,λες και ειχαν διαβασει το βιογραφικο μου,αα καλο.Αφου παρκαραμε το αμαξι στο ιδιωτικο γκαραζ -αριθμημενο για καθε ενοικο-τακτοποιησαμε τα πραγματα μας και για αλλη μια φορα μακαριζαμε τους εαυτους μας για το σπιτι που ειχαμε διαλεξει.Βεβαιως ειχαμε δωσει και γυρω στα 120Ε εγγυηση για τυχον ζημιες απο τα παιδια κυριως,επειδη ηταν φουλ εξοπλισμενο-ξερετε τωρα κηροπηγια-λαμπατερ κλπ-την οποια πηραμε και πισω -ολοκληρη ,παρακαλω-μιας και δεν ειχαμε απωλειες τις 11 ημερες που μειναμε.Ο καιρος σουπερ ,ζεστη μεν αλλα με ενα αερακι που σε δροσιζε και φυσικα θερμοκρασιες ως και 40 κελσιους.Δεν περιμεναμε να δροσισει ,ολοι μικροι μεγαλοι στο αυτοκινητο για την πρωτη βουτια,στην κοντινοτερη και αξιολογη απο το σπιτι παραλια στο cabopino.Mεγαλη και αμμουδερη ηταν οτι επρεπε για να χαλαρωσουμε ολοι μας και αν και τα νερα ηταν ''σιδερο''η αλλιως ''μπουζι'',απο κοσμο ετσι και ετσι,χαλαρα τις καθημερινες και ''κολαση''-ουτε να παρκαρεις'' τα Σ/Κ.Τα παιδια εξω στην αμμο να ''χτιζουν πυργους'' και απροθυμα ως ενα σημειο να μπουν στην θαλασσα,προτιμησαν ενα'' πυραυλο'' της algida,παρα να ''κοκαλωσουν''απο το νερο.Επιστροφη στο σπιτι για σιεστα,αφου πρωτα βαλαμε πετρελαιο στ αμαξι και καναμε την απαραιτητη επισκεψη στο σουπερ μαρκετ με πολυ χαμηλες τιμες-η Ισπανια ταιριαζει στους ελληνες-.Τα απογευματα ,παντα μετα τις 8,καναμε βολτες στα πολυ ομορφα παραθαλλασια θερετρα,παντα εξω απο την Μαλαγα,με ονοματα ψιλοαστεια,οπως Toremollinos,Fuengirola,Benalmadena και πιο κατω προς Γιβραλταρ,Εstepona,puerto banus και φυσικα η Marbella.Kυριο χαρακτηριστικο ολων αυτων ηταν οι πολυ καλα οργανωμενες παραλιες με αψογες υποδομες για ολους τουριστες και ισπανους.Επισης υπηρχαν μαγαζια με σουβενιρ,απο τα οποια οι κορες μας,-νταηλικι - μπορω να πω,απαιτησαν φουστανια και γοβες φλαμενγκο ασορτι,και αφου εγινε το χατηρι τους,απαιτησαν μες την νταλα να σκασουν μυτη στην παραλια για μπανιο ,ντυμενες με τα φουστανια φλαμενγκο με τους φραμπαλαδες και τις τακουνες.Τελικα μετα απο ''αιματηρες'' διαπραγματευσεις,πρυτανευσε η λογικη και γλυτωσαμε το ισπανικο ρεζιλικι[μιλαμε για πολυ γελιο,σας λεω φιλτατοι].κατα μηκος αυτης της ατελειωτης παραλιας που ειναι γνωστη ως Costa del Sol,υπαρχουν ακομα φαγαδικα-κυριως ψαροταβερνες τα ονομαστα τσιρινκιτος[δεν το ειχα στα ισπανικα-γιαυτο η ελληνικη βερσιον],τα οποια ειναι καθαρα ψαροταβερνες με χαρακτηριστικο τα ''καλαμακια'' με σαρδελλες που τις ψηνουν σε χοβολη,περαστες ,οπως τα δικα μας καλαμακια στα σουβλατζιδικα,Ωφειλω να ομολογησω οτι δεν δοκιμασα τιποτα απο τις ισπανικες σπεσιαλιτε[οχι απο τσιγγουνια-απλως δεν μου λεγανε τιποτε αυτες οι γευσεις] .Παντα διπλα στις παραλιες κουνιες και παιδοτοποι,αλλα και καρουσελ, μας ειχαν εξασφαλισει peace of mind,με το μονο παγιο παραπονο οτι δεν ηταν κανενας ισπανος προθυμος να πει μια λεξη εκτος ισπανικων και οι ταμπελες στους δρομους αλλα και στα μαγαζια να ειναι μονο για αυτους.Τεςπα το πηραμε αποφαση οτι οταν μιλαμε αγγλικα θα μας σνομπαρουν και δεν πολυδωσαμε στο εξης σημασια.Για την Μαλαγα θα πω οτι δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο,μια και την παρασταση κλεβει δικαιολογημενα η πολυ ομορφη Σεβιλλη,την οποια και επισκευθηκαμε στο πλαισιο μονοημερης επισκεψης και μας αφησε πολυ καλες εντυπωσεις.Οι αποστασεις μεγαλες 250 και πλεον χλμ απο Μαλαγα για Σεβιλλη και καταλαβαινουν ολοι οτι ναι μεν να δεις οσα περισσοτερα μπορεις σε ενα μερος που πας,αλλα οχι να τρως ολες τις μερες σου μεσα σε ενα αυτοκινητο.Βεβαιως ειμαι και θα ειμαι αμετανοητα ανεξαρτητος ταξιδιωτης[η λεξη γκρουπ δεν υπαρχει στο λεξιλογιο μου

:DΑρχες Ιουλιου βρεθηκαμε μαζι με την οικογενεια μου στην Ισπανια.Ηταν μια επιθυμια απο το χειμωνα γιατι θελαμε φετος να κανουμε καλοκαιρινες διακοπες στο εξωτερικο.Ενοειτε οτι τα 2 κοριτσακια μας[πεντε και τριαμιση ετων αντιστοιχα και ο επτα μολις μηνων γιος],δεν ηταν για μας εμποδιο'ουτε και οτι η συζυγος ηταν εξη μηνων εγκυος στο τεταρτο παιδι μας,που γεννηθηκε 21/11/09,αγορι και αυτο.Απο το 2003 που ξεκινησαμε τα ταξιδια η γυναικα μου ηταν εγκυος.[ολα αυτα τα αναφερω σαν πληροφοριες και προς θεου οχι για να πουλησω μουρη η κατι αλλο].Πιστευω οτι δεν πρεπει να βλεπουμε τα παιδια μας σαν εμποδια και να τα ''πασαρουμε'' σε γιαγιαδες κ.α.
Ειχα κλεισει απο τον Ιανουαριο μεσω ιντερνετ, διαμερισμα σουπερ στην περιοχη CALAHONDA-MIJAS,30χλμ απο MALAGA προς CADIZ-GIBRALTAR.το site αυτο στην διαθεση σας.Holiday villas, holiday homes, holiday rentals, Private Vacation Homes by owner .εδωσα 800 λιρες αγγλιας για 11 ημερες,ενω περισυ στην Στουπα[κοντα σε Καρδαμυλη-νομος Μεσσηνιας]για 11 μερες 750Ε.σε ενα σπιτι που θα εδινα 30Ε και θα τα εκλαιγα.
το διαμερισμα στην Ισπανια ηταν υπερλουξ σε θεση οπως το πανοραμα βουλας [για οσους φιλους ειναι απο Αθηνα],εννοω αμφιθεατρικα χτισμενο σε λοφο και με τρομερη θεα προς την θαλασσα,μπαλκονι τεραστιο με σεζλονγκ και μπαρμπεκιου,μεσα ολα τελευταιας τεχνολογιας εντοιχισμενα ολα καναπεδες δερματινοι και...και..ΧΛΙΔΗ.
Εισιτηρια ειχα κλεισει απο γεναρη και αυτα απο την aegian κατευθειαν[αναθεμα την στιγμη],δηλαδη ATHENS-ΒARCELONA[EL PRAT] και BARCELONA-ATHENS χωρις ενδιαμεση σταση[καλο για να ειναι αληθινο] αγαπητοι απανταχου θυματα φρουδων υποσχεσεων.για αυτο το σκελος-το πρωτο του ταξιδιου εδωσα 990Ε.
Αφου υπολογισα τις ωρες αναμεσα στις πτησεις εκλεισα απο το site της Spanair τα εισιτηρια για BARCELONA[EL PRAT]-MALAGA[AGP],και το αντιστροφο,550Ε.
Επισης εκλεισα αυτοκινητο κατηγορια compact[opel astra 1.7 turbo diesel] καινουργιο για 11 μερες 198Ε παρακαλω,απο www.malagacars.com,με παραλαβη και παραδοση στο αεροδρομιο.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλη αρχη μας εκανες! Επιτελους εχουμε ενα baby boom travel story! Ενδιαφερομαστε και για τη συνεχεια!
Τα λοιπα αξεσουαρ του οικογενειακου βιου (σκυλος, γατα, καναρινι, χρυσοψαρο, χαμστερ κλπ) τι απεγιναν;
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Μπραβο! Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα, περιμενω και εγω τη συνεχεια!
Και ενα εξχτρα μπραβο σε σενα και τη γυναικα σου που ταξιδευετε ανετα με τα παιδια!
 

Sugar

Member
Μηνύματα
204
Likes
124
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Τρελλαίνομαι!! Βάλε με στο κλίμα. Εχω κι εγώ δύο κοριτσάκια (3 και 1,5) που ανυπομονώ να τα βγάλω στους δρόμους!!!! Συνέχισε και δώσε μας ιδέες.....
 

ikagkelidis

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
Νοτια Ισπανια-3 με 14 Ιουλιου 09

:)....Ολα λοιπον τακτοποιημενα απο τελος Ιανουαριου,το ηθικο ακμαιο και η προσμονη στα υψη,μετραγαμε αντοιστροφα σαν φανταροι την μερα απολυσεως.Για το διαμερισμα ζηταγαν προκαταβολη 250 λιρες αγγλιας με το κλεισιμο της κρατησης και σχεδον 2 μηνες πριν την αφιξη ζητανε το υπολοιπο ποσο[ειτε με πιστωτικη,η αν θελεις βαζεις σε λογαριασμο τους λεφτα ,η ακομα και με western union].To site www.villarenters.com ειναι αξιοπιστο και εχει διαμερισματα σε ολο τον κοσμο[για αυτους που θελουν ανεσεις οπως στο σπιτι τους,και ειδικα για οικογενειες με παιδια].Για το αυτοκινητο ηθελαν τα στοιχεια της πιστωτικης χωρις να σου κρατανε καποιο ποσο σαν προκαταβολη δηλ.εκανες επιλογη του αυτοκινητου που ηθελες και οταν θα εφτανες πληρωνες το ποσο εκει.Λοιπον περναγε ο καιρος ωραια,ωσπου 20 μερες πριν το ταξιδι χτυπαει το κινητο μου και μια γυναικεια φωνη μεσα στο μελι ζηταει τον κο Καγκελιδη[εμενα ντε...],ο ιδιος,απανταω,....ξερετε μου λεει με φωνη σαν απο ροζ τηλεφωνο...ξερετε σας παιρνω απο Agean,εχετε κανει καποια κρατηση ετσι και ετσι,ναι απανταω συμβαινει κατι?....ξερετε για την επιστροφη απο Βαρκελωνη δεν θα γινει απευθειας,αλλα μεσω Μοναχου και για να με αποτελειωσει μου σκαει το παραμυθι οτι σαββατο και τριτη[τριτη επεφτε να γυρισουμε]το δρομολογιο γινεται μονο μεσω Μοναχου...,αμαν κοντεψα να πνιγω με το σαλιο μου[φανταστειτε πως νοιωθεις οταν πας να καταπιεις μια κουταλια της σουπας μελι και σου καθεται πηχτο στο λαιμο-ετσι ενα πραμα],οδηγουσα κιολας-βρασε ρυζι.πινω μια γουλια νερο να παρω τα ισα μου-κε Καγκελιδη με ακουτε?σε ακουω--, που να μην σε ακουγα-ξερετε υπαρχει και κατι ακομα που δεν σας ειπα...ωχ λεω παει αυτο ητανε-για λεγε παρακατω...λοπον απο Βαρκελωνη θα φυγει κανονικα 11.40 το πρωι θα παει μοναχο και 21.25 ακριβως τσακ Αθηνα-εκει αγαπητοι φιλοι αν ειχα μαζι μου την διαθηκη μου θα εβαζα τζιφρα και εχε γεια καυμενε κοσμε....παρκαρω καπου δεξια ,στην αλλη ακρη της γραμμης καταλαβαινοντας την φαση νομιζοντας οτι θα σωσει την κατασταση μοτ λεει στα ισα....μπορειτε να μεινετε αλλη μια μερα στη Βαρκελωνη και να φυγετε τεταρτη...αυτο ητανε αγαπητοι φιλοι και φιλες,''βγαζω το σπαθι απο την θηκη''[εξ ου και ξεσπαθωνω στη δημοτικη και της λεω ''εχεις κανενα σπιτι στην Ισπανια να μεινουμε,γιατι σ΄ακουω πολυ ανετη?τελικα ακυρωσα την επιστροφη και με βεβαιωσε οτι θα μου επεστρεφαν σχεδον τα μισα αφου ηταν δικη τους η μα@ακια[σας πληροφορω οτι μολις πριν ενα μηνα μου επεστρεψαν τα χρηματα[τελος Οκτωβρη.βαλανε στην αρχη 250Ε και μετα κανανε τις παπιες΄΄ευτυχως κρατησα τους αριθμους απο τα εισητηρια και βρηκα ακρη[παντως ανετα θα μου τα τρωγανε σας λεω.απο τα 990Ε πηρα πισω 440 περιπου.αντε ξανα μανα να βρω πως να ταιριαξω τις ωρες γιατι για ολοκληρη την γυρα ΑΘΗΝΑ-ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ-ΜΑΛΑΓΑ και πισω κατι IBERIA και αλλες μου ζηταγαν 4500-5000 Ε και ειχα αποφασισει φιαχνοντας τις ωρες χωρις να ξεροσταλιασω στα αεροδρομια οπως ηθελε η @ωλοAegean,να μην πουλησω και το [θε΄ι΄κο] χαχα κορμι μου...
Θα επανελθω:bleh:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
:haha::haha:επεισοδιακή η προετοιμασία για το ταξίδι,συγγνώμη που γελάω αλλά τα λες ωραία, χιουμοριστικά και άλλωστε όπως φαντάζομαι κατάφερες να βρείς εναλλακτική...
Αναμένουμε εξέλιξη:)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Το τηλεφώνημα που περιγράφεις με την υπάλληλο της Aegean μου θύμισε ανάλογο τηλεφώνημα πριν το ταξίδι μου στη Βαρκελώνη το καλοκαίρι που μας πέρασε. Ενώ είχα κλείσει να επιστρέψω την Τρίτη 7 Ιουλίου, αρκετές μέρες πριν με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι αν θέλω μπορώ να γυρίσω μια μέρα πριν ή μια μέρα μετά από τη συγκεκριμένη ημερομηνία γιατί το δρομολόγιο είχε ακυρωθεί :((εδώ με έλουσε κρύος ιδρώτας!!!), διαφορετικά θα έπρεπε να πάμε πρώτα Μόναχο και μετά Αθήνα. Βέβαια όταν έκλεισα προτίμησα απευθείας πτήση γιατί θα κουβαλούσα πολλά πράγματα (σαν χειραποσκευή) και δεν ήθελα να τα σέρνω μαζί μου και σε άλλο αεροδρόμιο. Δεν είχα άλλη επιλογή όμως... Η υπάλληλος μου είπε ότι τα επιπλέον έξοδα ήταν δικά τους (αυτό μας έλειπε βέβαια να πληρώσω και έξτρα για τη βόλτα στο Μόναχο και την ταλαιπωρία), αλλά μετά είδα στο μέιλ που μου έστειλαν ένα επιπλέον ποσό (περίπου 86 ευρώ το άτομο), οπότε τους ξαναπήρα τηλέφωνο για να σιγουρευτώ ότι δε με χρέωσαν με έξτρα ποσό. Ευτυχώς όλα πήγαν οκ αν και την ταλαιπωρία από το κουβάλημα των χειραποσκευών δεν τη γλύτωσα :lol:.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δε χρειάζεται να ξεκινάς νέο θέμα για να συνεχίσεις την ιστορία σου, το κάνεις στο ίδιο θέμα πατώντας το κουμπάκι απάντηση. :)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ε! Αμα δεν εχει και μια λαχταρα το ταξιδι πριν ξεκινησει...
 

ikagkelidis

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
:roll:...Δεν ειχα προλαβει να συνελθω απο την aegean που ηθελε να γυρισω απο Βαρκελωνη μεσω Μοναχου[προφανως το αεροπλανο θα ηταν μισοαδειο],και να κατσω 6 ωρες στο περιμενε[με παιδια η χωρις δεν λεει-πολλες οι ωρες],ερχεται ενα email απο Spanair που ελεγε οτι η πτηση στις 12.15 απο Βαρκελωνη για Mαλαγα ακυρωνοταν και θα επρεπε να κανω ακυρωση η να διαλεξω την πτηση στις 11.40.Η μια γκαντεμια πανω στην αλλη 20 μερες πριν την αναχωρηση,να ψαχνομαι απο την αρχη για πτησεις που να βολευουν σχετικα.Μπαινω στο site της airtickets.gr και κλεινω με clickair επιστροφη απευθειας απο Βαρκελωνη για Αθηνα με 600 Ε.Πολλα η λιγα τα λεφτα δεν ειχα περιθωρια.Ο μεγαλος νταλκας που προσπαθησα να τον κρυψω ηταν η 1 μολις ωρα κενο αναμεσα στις πτησεις φτανοντας Βαρκελωνη και αλλαζοντας αεροπλανο.θα προλαβαιναμε?στην σκεψη αυτη μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι-στην τελικη δεν εφταιγα σε καμμια απο τις αναποδιες που προεκυψαν.ειχα φιαξει τις πτησεις να εχουν κενο 90 λεπτα που το θεωρω ως το ελαχιστο περιθωριο αναμεσα σε πτησεις ανεξαρτητες η μια απο την αλλη.κλεινω στην Spanair στις 11.40 απο Βαρκελωνη για Μαλαγα και ο θεος να βαλει το χερι του.Φτανει η 3 Ιουλιου ολη η οικογενεια στο ποδι με ηθικο ακμαιο φτανουμε στο αεροδρομιο,καρτες επιβιβασης,αποσκευες ολα οκ.8.40 απογειωνομαστε αφου ακροβολιστικαμε στις τελευταιες θεσεις [οικονομικη παντα] του αεροπλανου.Το καθιερωμενο μαλιοτραβηγμα απο τις κορες ποια θα κατσει στο ''παραθυρο πρωτη και θα εχει και καθηκοντα ''θυρωρου'' να ανοιγοκλεινει 100 φορες το λεπτο το φινιστρινι,κλαματα και υποσχεσεις στην αλλη οτι στο επομενο αεροπλανο θα καθοταν αυτη στην''μεσα μερια,ενας γλυκος πανικος με λιγα λογια και εδω γιναμε ''διασημοι γονεις'' για τα ζωηρα -υπερ το δεον-''βλασταρια''μας.Τα 2 κοριτ σια με την μαμα στην τριαδα των θεσεων μαζι,και ο 7 μηνων μπεμπης στην αγκαλια της μαμας δεμενος με ζωνη,και ο μπαμπας καπου πιο πισω με οπτικη επαφη ομως.καφεδες για μας και χυμους για τα παιδια και 3 ωρες ταξιδι μεχρι την πρωτευουσα της Καταλονιας,πανω απο τα κεφαλια μας μια οθονη που εδεχνε με πολυ ομορφα γραμικα την διαδρομη,το που βρισκομαστε γεωγραφικα,πολυ καλη απεικονηση και μου εμεινε οτι ξεκινωντας απο Αθηνα σε μια στην ουσια ευθεια πεταξαμε πανω απο Αραξο-Αργοστολι-στενο Σικελιας και Βαρκελωνη.Πραγματι 10.30 τοπικη ωρα τροχοδρομουσαμε σε Ισπανικο εδαφος.Τωρα αρχιζε για μενα το παιχνιδι με τον χρονο-που 99 στις 100 περιπτωσεις χαμενος δεν ειναι ο χρονος παντως.Ολοι βεβαιως θα εχετε αντιμετωπισει αυτο το φαινομενο που ειμαστε ολοι στο διαδρομο του αεροπλανου ορθιοι με τις τσαντες στο χερι και ενω εχει σταματησει το αεροπλανο,κανεις δεν κουνιεται ουτε προχωραει.Ειμαστε και στις τελευταιες θεσεις -ζησε Μαη μου-,με γρηγορες-οσο γινεται κινησεις-προσπαθω να κερδισω χρονο,ηδη ειχε παει η ωρα 11.45 και μολις βγηκαμε απο το αεροπλανο,περπατησαμε σε εναν γυαλινο διαδρομο και σε 5 λεπτα ειμαστε στις αποσκευες.μαζευω γρηγορα τα σακβουαγιαζ και αφου περασε ολη η οικογενεια απο τις τουαλετες για ανανεωση[ε οχι να κατουρηθουμε και πανω μας για],προσπαθω να προσανατολιστω για το που πεφτουν τα γκισε τις Spanair.Οι επιγραφες εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων σε ''απταιστα ισπανικα'',και κοιταζω μεσα στην χλαπαταγη για καποιον υπαλληλο να ρωτησω-βρηκα μερικους και στην ερωτηση μου''you speak eglish,please?-μου απαντουσαν-Si-συνενοηση μπουζουκι-και μου εδιναν την απαντηση ισπανικα-salida arriba vuelta.Tελικα το μονο παρηγορο ηταν οτι δεν χρειαζοταν να αλλαξω terminal.Mε την ψυχη στο στομα 11.05 ειμαι μπροστα στο γκισε της Spanair-κοσμος καθολου, μονο 3 ισπανιδες υπαλληλοι στο γκισε-με ζωσανε τα φιδια-,πλησιαζω λαχανιασμενος λουτσα στον ιδρωτα-ηταν βλεπετε το γκισε στον πανω οροφο και χρονος για να βρω το ασανσερ δεν υπηρχε-αφηνω τα διαβατηρια μπροστα τους και κοιταζοντας τες στα ματια,προσπαθω να καταλαβω τι θα επακολουθησει-καταστροφη η παραδεισος?κατι πληκτρολογει στο κομπιουτερ και με διαβολικη απαθεια μου δηλωνει'' flight is closed''......Θα επανελθω:cool:
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
πρώτον συγχαρητήρια στη γυναίκα σου και εσένα! να σας ζήσουν και τα μικρά και να τα χαίρεστε στα ταξίδια σας!
κατά δεύτερον...μόνο που διάβασα αυτά που περιγράφεις έχω ψιλοφρικάρει. Καλή η περιπέτεια αλλά τέτοια ούτε στον εχθρό μου! Ειδικά αν "σέρνεις" ολόκληρη οικογένεια από πίσω!
 

ikagkelidis

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
Νοτια Ισπανια-3 με 14 Ιουλιου 09

:mad:...Εκεινη την στιγμη,βλεποντας τα παντα να χανονται,και καταλαβαινοντας οτι με τα ''γαλλικα'' και τις φωνες δεν θα εβγαζα ακρη,δειχνω τα παιδια και το μωρο.Αυτο ηταν,μεσα σε 2 λεπτα και αφου εκαναν μεταξυ τους μινι συσκεψη,μου εκαναν νοημα να βαλω τις βαλιτσες στον ιμαντα,παιρνω διαβατηρια και καρτες επιβιβασης και με νοηματα μου δινουν να καταλαβω οτι για επιβιβαση επρεπε να κατεβουμε στον κατω οροφο.καταβαινουμε και τι να δουμε,ολοι σχεδον οι επιβατες ηταν στην ουρα και ολη αυτη η @αλακια ηταν για να μας δει να ''τρεχουμε''.Μπαινουμε μεσα-παντα οικονομικη-πισω γαλαρια και αφου το αεροπλανο αρχιζει να ανεβαινει, ο πιλοτος θελησε να μας δειξει οτι εχει και γνωσεις οδηγησης πυραυλου-αυτους που εκτοξευουν συχνα οι φιλοι μας οι αμερικανοι- και σας λεω χωρις υπερβολες και ορεξη για αστεια-μας εφυγαν τα...τσισα,λιγο ακομα θα βγαιναμε στην στρατοσφαιρα με τον .....κα.ακομα και το μωρο-7 μηνων -πατησε μια τσιριδα....Σας λεω εχω μπει σε αρκετα αεροπλανα ετσι?υπαρχουν πιλοτοι και πιλοτοι-αλλοι αφηνουν το αεροπλανο στα κενα και δεν το ανεβαζουν η το αντιθετο και γινονται οι επιβατες φραπεδες,και διαφορα αλλα κουφα.αλλα αυτος εδω επαιενε ανετα το οσκαρ του ποιο ....κα πιλοτου δηλ.ευτυχως τιποτα αλλο δεν συνεβει παρα μονο οτι επαιρνες το πληρωνες,αλλα easyjet ενα πραμα.κατα την μια και τεταρτο παταγαμε στο διεθνες -και αυτο-αεροδρομιο της Μαλαγα[AGP]η Pamblo Picasso.παιρνουμε τις αποσκευες απο τους ιμαντες και προχωροντας προς την εξοδο εψαχνα τον τυπο απο την εταιρεια που ειχα κανει την κρατηση του αυτοκινητου. πολυ ζεστη,και υγρασια αλλα και το χαος που επικρατουσε ακριβως εξω απο την εισοδο [εκαναν εργα διαπλατινσης και ειχαν κλεισει στο ρευμα που φευγεις απο το αεροδρομιο-@αμω την ατυχια μου-τις 2 απο τις 3 λωριδες κυκλοφοριας και εχανε η μανα το παιδι και το παιδι την εψαχνε[την μανα].ο υπαλληλος ο ερμος μεσα στην χλαπαταγη εψαχνε κι αυτος τους πελατες ιδρωμενος και ταλαιπωρος,τον βρισκω και με νοηματα μου δειχνει ενα βαν παρκαρισμενο που ηταν για μας.ειχανε προλαβει και ειχανε χωθει μεσα κατι ετοιμοθανατοι:haha:τουριστες να τους πεις?ειχαν απλωθει και δεν τρεχει τιποτα.τους μιλαω λιγο αρπαγμενα να χωρεσουμε και εμεις τελοςπαντων,παιρνουμε τα παιδια στην αγκαλια[ο ρωμιος εχει φιλοτιμο] και φορτωνοντας πισω τα μπαγκαζια κλεινω βεβαιος οτι θα φυγουμε.let's go man λεω του οδηγου-no senior -το μονο που επιασα απο τα ισπανικα και με επιασε το συνδρομο του εξολοθρευτη ενα πραμα,εντω μεταξυ αυτη την αποσταση των 200 μετρων απο το γραφειο τους το καναμε μιση ωρα αφου οπως προειπα γινοτανε ''πολεμος'',με τα πολλα φτανουμε στο γραφειο-δεν μπορω να πω -μεγαλο με πολλα αυτοκινητα ολα τελευταια μοντελα[οχι οπως εδω που εδωσα στην κρητη για 4 μερες για ενα @ωλοατος της κακιας ωρας 250Ε και ευκαιρια,το 2007].ειχα κλεισει κατηγορια compact 5πορτο ford focus η παραπλησιο-μου εδωσαν ενα ασημι opel astra 1700 cc diesel-λουλουδι σας λεω,δεν τους ενδιεφεραν οι γρατζουνιες[για νορμαλ μιλαμε,οχι να το γυρισεις χωρις προφυλακτηρες-ημαρτον],αυτοι ηθελαν να μην χασεις τα κλειδια με το immobilizer και να μην φας τα λαστιχα στα πεζοδρομια.το ρεζερβουαρ ηταν στην μεση,πληρωνες 20Ε,επιτοπου για το πετρελαιο και το γυριζες πισω ΑΔΕΙΟ.[οχι και πολυ γιατι θα σπρωχνεις χαχαχα].πληρωσα με μετρητα 198 Ε και μου ζητησαν και στοιχεια πιστωτικης [για να ειναι και αυτοι καλυμενοι αν τους το φερει κανενας με χοντρες ζημιες]...επισης εβγαλαν φωτοτυπια το διπλωμα[εχω παντα μαζι μου της ελπα γιατι το ροζ με τα ελληνικα δεν το εμπιστευονταν]και ζητησαν και την διευθυνση της κατοικιας μου οσο θα εμενα Ισπανια,ολα οκ ειχε παει η ωρα 2,βουρ για το σπιτι.ειχα τυπωσει χαρτες,ο αυτοκινητοδρομος Α7 μπροστα μας κατευθυνση Cadiz-Algeciras-τρομεροι δρομοι σαν την δικη μας αττικη οδο-το καμαρι μας-και με επιλογη αριστερα με διοδια δεξια χωρις.Επιτελους αρχιζε η γλυκια περιπετεια μας στην Ισπανια.
Συνεχιζεται.....:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.713
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom