Μαρόκο Τυνησία Ντουμπάι,Τυνησία ή Μαρόκο;

Saviperrr

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γεια σας παιδιά,
Βρίσκομαι σε αναζήτηση προορισμού για διακοπές και είμαι μεταξύ Ντουμπάι,Τυνησία και Μαρόκο. Αυτό που ουσιαστικά ψάχνω είναι να δω έναν διαφορετικό πολιτισμό,να δω αξιοθέατα,φυσική ομορφιά και καινούριες εμπειρίες (πχ το concept βεδουίνικη βραδιά και σαφάρι με καμήλες με ιντριγκάρει πολύ!).Αυτά πάνω κάτω για να καταλάβετε τι ψάχνω..δεν με ενδιαφέρει να πάω για ξεκούραση,το αντίθετο θα έλεγα!Γι’αυτό θα ήθελα εσείς που τα έχετε επισκεφτεί και έχετε άποψη να μου πείτε τις προτάσεις σας.Αν μπορούσα να κάνω μόνο ένα από αυτά τα ταξίδια,που ισχύει μιας και τα οικονομικά είναι περιορισμένα (αλλά η ανάγκη/αγάπη για ταξίδια ακατάπαυστη),ποιο θα ξεχωρίζατε;Επίσης θα με ενδιέφερε να μου προτείνετε σε pm οικονομικά πακέτα που έχετε υπόψιν σας και γραφεία από τα οποία μείνατε ικανοποιημένοι. Αν έχετε να προτείνετε και κάποιον εναλλακτικό προορισμό πολύ ευχαρίστως!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Γειά σου.

Πώς συγκρίνεις το Ντουμπάι με τα άλλα δύο, απο τη στιγμή μάλιστα που γράφεις για πολιτισμό, αξιοθέατα, φυσική ομορφιά; Είναι πολυπολιτισμικό μέρος, αλλά δεν έχει κάτι να δείξει στο συγκεκριμένο θέμα, είναι άνθρωποι απο παντού, που εργάζονται εκεί. Απο φυσική ομορφιά καμία σχέση, το αντίθετο μάλλον...όση τεχνιτή θες. Πάς, κλείνεσαι σε κανένα mall, άντε κάνεις και κανένα ψευτο-σαφαρο-τουρ όπως λές και καλά σου είναι.
Δε μας είπες εποχή. Αν είναι καλοκαίρι, θα σκάσεις απ'τη ζέστη όπου και να πας.
Τέλος πάντων, για να μη μακρυγορω, απο τα τρία θα διάλεγα το Μαρόκο (αν και δεν ξέρω αν υπάρχουν τίποτα προβλήματα-πολέμοι εκεί αυτή την εποχή, νομίζω πως όχι, ε; )
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
νομίζω ότι το Μαρόκο δεν έχει κανένα πρόβλημα αυτό το διάστημα... Αλλά έχοντας πάει και Ντουμπάι και Μαρόκο σαφώς θα προτιμούσα το Μαρόκο. Το Ντουμπάι δεν έχει να επιδείξει τίποτα, παρά μόνο νεοανεγειρόμενους ουρανοξύστες. Όλη η πόλη είναι ένα γιαπί... Εκτός αν σου αρέσουν τα mall ή θες να την αράξεις σε κανένα all inclusive resort πάνω στη Jumeira..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
νομίζω ότι το Μαρόκο δεν έχει κανένα πρόβλημα αυτό το διάστημα... Αλλά έχοντας πάει και Ντουμπάι και Μαρόκο σαφώς θα προτιμούσα το Μαρόκο. Το Ντουμπάι δεν έχει να επιδείξει τίποτα, παρά μόνο νεοανεγειρόμενους ουρανοξύστες. Όλη η πόλη είναι ένα γιαπί... Εκτός αν σου αρέσουν τα mall ή θες να την αράξεις σε κανένα all inclusive resort πάνω στη Jumeira..
" concept βεδουίνικη βραδιά και σαφάρι με καμήλες" έχει στο Μαρόκο, ε; Δεν έχει. Πού την στέλνεις την κοπέλα, λοιπόν; Να χαθεί σε τίποτα σουκ, με υπαίθριους χασάπες με κρεμασμένα τα κρέατα έξω, τις μύγες σύννεφο, να φάει τίποτα, να πάθει κανένα τσιρλιπιπί να τρέχει και να μη φτάνει; Α πα πα!
Ή, να βρεθεί σε τίποτα βυρσοδεψεία, να ξερνάει από την μπόχα; Μπλιάχ!

Πήγαινε κορίτσι μου σε κανένα πρακτορείο ταξιδίων, πες τους τι θες κι αυτοί θα σου βρουν ό,τι σου ταιριάζει. Πού να μπλέκεις τώρα μόνη σου...
 

Saviperrr

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το Ντουμπάι το αναφέρω από την άποψη της υπέρμετρης χλιδής,που δεν τη συναντάς γενικότερα, φυσική ομορφιά θα μπορούσα να θαυμάσω στο σαφάρι (αν και αυτό που λες το «ψευτο-σαφαρο-τουρ» με έχει προβληματίσει κι εμένα,φαντάζομαι θα είναι κάτι καθαρά τουριστικό) και όσο να ναι παίρνεις μια γεύση από αράβικο πολιτισμό..Επίσης το έτερον ήμισυ είναι φαν των εντυπωσιακών κτιρίων και των mall και ψηφίζει Ντουμπάι..εγώ θα προτιμούσα κάποια από τις άλλες δύο επιλογές να πω την αλήθεια..αν και έχω δει φωτογραφίες από Τζουμέιρα που με εντυπωσίασαν.
Εποχή για την οποία κοιτάμε, από φθινόπωρο και μετά.Είμαστε ενήμεροι για τις θερμοκρασίες!
 

Saviperrr

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Babadumaμε γραφείο θα πάω ούτως ή άλλως οπότε δεν θα κινδυνεύσω ελπίζω!Αλλά πιο πολύ εμπιστεύομαι την άποψη όσων έχουν πάει ήδη… Το σαφάρι δεν είναι προυπόθεση αλλά είναι μεγάλο συν για μένα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Babadumaμε γραφείο θα πάω ούτως ή άλλως οπότε δεν θα κινδυνεύσω ελπίζω!Αλλά πιο πολύ εμπιστεύομαι την άποψη όσων έχουν πάει ήδη… Το σαφάρι δεν είναι προυπόθεση αλλά είναι μεγάλο συν για μένα.
Δυστυχώς, έχω πάει... (ενημερωτικά).
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Από όσα αναφέρεις έχω πάει Τυνησία. Ενδιαφέρουσα χώρα (το Μαρόκο νομίζω ότι θα είναι μακράν πιο ενδιαφέρον πάντως), απλά επειδή πήγα με γκρουπ αναλώθηκα σε πολλά χαζοτουριστικά.

Πήγαμε στην έρημο με τις καμήλες που αναφέρεις (μες στο καταμεσήμερο για να βγει το πρόγραμμα) και το θυμάμαι σαν ψιλοάθλια εμπειρία (έπαθα ηλίαση). Πήγαμε και στη "βεδουϊνικη βραδιά"-τρελή τουριστίλα! Εντάξει, είχαμε καλή διάθεση και περάσαμε καλά εκείνο το βράδυ, αλλά περισσότερο λόγω παρέας, όχι λόγω του concept!

Γενικώς εγώ την Τυνησία δεν την πολυπροτείνω (εκτός κι αν πάει κάποιος άνευ γκρουπ-αλλά νομίζω σε εκείνη την περίπτωση το κόστος αυξάνεται πολύ), σίγουρα όμως από άποψη πολιτισμού θεωρώ ότι έχει να επιδείξει πολύ περισσότερα από το Ντουμπάι.
 

fantasia13

Member
Μηνύματα
163
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Mαροκο ,χωρις δευτερη σκεψη!!!!!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Εγώ βλέπω "επόμενο ταξίδι : Λας Βέγκας"
Αυτό παίζει?? ή είναι ξεχασμένο :rolleyes:
 

goobi35

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
συρια
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια
Γεια σας παιδιά,
Βρίσκομαι σε αναζήτηση προορισμού για διακοπές και είμαι μεταξύ Ντουμπάι,Τυνησία και Μαρόκο. Αυτό που ουσιαστικά ψάχνω είναι να δω έναν διαφορετικό πολιτισμό,να δω αξιοθέατα,φυσική ομορφιά και καινούριες εμπειρίες (πχ το concept βεδουίνικη βραδιά και σαφάρι με καμήλες με ιντριγκάρει πολύ!).Αυτά πάνω κάτω για να καταλάβετε τι ψάχνω..δεν με ενδιαφέρει να πάω για ξεκούραση,το αντίθετο θα έλεγα!Γι’αυτό θα ήθελα εσείς που τα έχετε επισκεφτεί και έχετε άποψη να μου πείτε τις προτάσεις σας.Αν μπορούσα να κάνω μόνο ένα από αυτά τα ταξίδια,που ισχύει μιας και τα οικονομικά είναι περιορισμένα (αλλά η ανάγκη/αγάπη για ταξίδια ακατάπαυστη),ποιο θα ξεχωρίζατε;Επίσης θα με ενδιέφερε να μου προτείνετε σε pm οικονομικά πακέτα που έχετε υπόψιν σας και γραφεία από τα οποία μείνατε ικανοποιημένοι. Αν έχετε να προτείνετε και κάποιον εναλλακτικό προορισμό πολύ ευχαρίστως!
marokooooo
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom