Γερμανία Νυρεμβέργη - Χαιδελβέργη - Ρότενμπουργκ - Αλλαγή χρόνου

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Γεια σας παιδια, θα βρεθουμε για αλλαγη προτωχρονια στη Γερμανια, 3 Νυχτες (με αλλαγη χρονιας) στην Νυρεμβέργη, μια Νυχτα στο Ρότενμπουργκ και αλλες 2 νυχτες στην Χαιδελβέργη.

Ψαχνω προτασεις για φαγητο το οποιο να ειναι κοντα στις γευσεις τις δικες μας. Εχετε να μου προτεινετε κατι?

Σας ευχαριστω πολυ.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Περιμενω εντυπωσεις γιατι σκεφτομαι Αυγουστο να ειμαι στις ιδιες περιοχες
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Περιμενω εντυπωσεις γιατι σκεφτομαι Αυγουστο να ειμαι στις ιδιες περιοχες
χαχα, κανεναν προβλημα, απο τωρα στο λεω οτι οι εντυπωσεις θα ειναι πολυ καλες! Η βαβαρια γενικοτερα ειναι τελεια. Βεβαια καθε εποχη εχει τα θετικα της. Ελπιζω να επιστρεψω με τις καλυτερες εντυπωσεις.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Γεια σας παιδια, θα βρεθουμε για αλλαγη προτωχρονια στη Γερμανια, 3 Νυχτες (με αλλαγη χρονιας) στην Νυρεμβέργη, μια Νυχτα στο Ρότενμπουργκ και αλλες 2 νυχτες στην Χαιδελβέργη.

Ψαχνω προτασεις για φαγητο το οποιο να ειναι κοντα στις γευσεις τις δικες μας. Εχετε να μου προτεινετε κατι?

Σας ευχαριστω πολυ.
Στη Χαιδελβέργη
πολύ καλό φαγητό με 100 είδη Σνίτζελ πριν περάσεις τη γέφυρα δεξιά στο ποτάμι
Schnitzelhaus Alte Münz (έφαγα 2 φορές μπορεί να χρειαστεί κράτηση διότι είναι σχετικά μικρο)
https://zutisch.jimdo.com/restaurants/heidelberg/schnitzelhaus-alte-münz/

Στη Νυρεμβέργη
1. Barfüßer.
Εστιατόριο-Μπυραρία κάνει και δικιά του μπίρα. Hallplatz 2 http://www.barfuesser-nuernberg.de/index.html
2. Bratwurst Röslein. Από το 1493. Αυθεντικά λουκάνικα Βαυαρίας. Δίνει και σάντουιτς ψωμάκι με 3 μικρά λουκάνικα και λάχανο γύρω στα 2,5€. Πολύ καλό. Rathausplatz 6. https://www.bratwurst-roeslein.de/de/

Υ.Γ κάνε και μια ημερήσια στο Μπάμπεργκ από τη Νυρεμβέργη με τις 9 μπυραρίες!!!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Σε ευχαριστώ πολυ κ για αυτες τις προτάσεις. Θα τις κοιτάξω ολες. Θα παμε και Μπαμπρεκ μιας κ θα εχουμε αυτοκίνητο, ειναι στο πρόγραμμα. Απλα δεν θα εχουμε διανυκτερευση.

Σε ευχαριστώ κ παλι.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Σε ευχαριστώ πολυ κ για αυτες τις προτάσεις. Θα τις κοιτάξω ολες. Θα παμε και Μπαμπρεκ μιας κ θα εχουμε αυτοκίνητο, ειναι στο πρόγραμμα. Απλα δεν θα εχουμε διανυκτερευση.

Σε ευχαριστώ κ παλι.
τέλειος προορισμός για τη συγκεκριμένη περίοδο!! καλά να περάσετε...
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Τελειο προγραμμα!
Εχω το εξης διλημμα.ιδιο προγραμμα με του jose η αλσατια (στρσβουργο,κολμαρ,φραιμπουργκ).
Καμμια γνωμη τι απο τα δυο;παντα για αυγουστο.Θα νοικιασω αυτοκινητο
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Τελειο προγραμμα!
Εχω το εξης διλημμα.ιδιο προγραμμα με του jose η αλσατια (στρσβουργο,κολμαρ,φραιμπουργκ).
Καμμια γνωμη τι απο τα δυο;παντα για αυγουστο.Θα νοικιασω αυτοκινητο
Εξαρτάται πόσες ημέρες θα έχεις στη διάθεσή σου και από και προς που θα είναι οι πτήσεις σου. Η Χαιδελβέργη είναι πιο κοντά στη Φρανκφούρτη (1 ώρα).
Με αφετηρία τη Φρανκφούρτη (ή τη Νυρεμβέργη ανάποδα) μπορείς να κάνεις ένα κύκλο Φρανκφούρτη - Βύρτζμπούργκ - Μπαμπεργκ - Νυρεμβέργη - Ρότενμπουργκ ομπ ντε Τάουμπερ - Χαιδελβέργη. Εναλλακτικά από Χαιδελβέργη μπορείς να κινηθείς προς Αλσατία στα μέρη που ανέφερες, Στην περίπτωση αυτή βολεύει και το αεροδρόμιο του Μπάντεν Μπάντεν.
Επίσης μπορείς να έχεις και διαφορετικά αεροδρόμια αναχώρησης και επιστροφής.

Εγώ τη Νυρεμβέργη την είχα συνδυάσει με Σάλτσμουργκ και Μόναχο χρησιμοποιώντας το αεροδρόμιο του Μονάχου και τη Χαιδελβέργη με Αλσατία χρησιμοποιώντας το αεροδρόμιο του Μπάντεν - Μπάντεν
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Περιπου 7-8 ημερες αλλα δεν θελω να ειμαι ολη μερα στους δρομους.Σκεφτομουν νυρεμβεργη ως διαμονη περισσοτερο η αλλιως Στρασβουργο

Να σημειωσω οτι θα ειναι το πρωτο μου road trip και για τοσο μεγαλη διαρκεια (για τα δεδομενα μου).Μοναχο θα παω το πασχα.θα μου αρεσε η ιδεα κατι εκτος γερμανιας (εστω ενα κομματι του) αλλα απο την αλλη επειδη εχω παει σε μερικε πολεις στη Γερμανια,αισθανομαι πιο οικεια.
 
Last edited by a moderator:

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα παιδια,
Γνωρίζεται εαν υπάρχει κάποιο εισιτήριο για Βάδη-Βυρτεμβέργη όπως το Bavarian Ticket που είναι γιαΒαυαρία;
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom