Γενικά Νότια Αμερική

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Νοτιας Αμερικης
Αξιζει τον κοπο και τα χρηματα να ταξιδεψω εκει?Δεν εννοω την Αργεντινη και την Βραζιλια που ξερω καποια πραγματα για αυτες,αλλα για τις αλλες χωρες Βενεζουελα,Κολομβια,Περου,Παναμας κτλ για τις οποιες δεν εχω ακουσει και πολλα.Ανα μενω με αγωνια τις αποψεις σας!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Σας παρακαλώ φροντίζετε να ανοίγετε τα θέματά σας στις σωστές ενότητες.

Το θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα της Κεντρικής & Νότιας Αμερικής. :)
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Γειά σου mary_athens. Είχα επισκεφτεί το Περού και τη Βολιβία (Λα Παζ) το Μάρτιο του 2004 για 18 μέρες. Αξίζει τα χρήματα και τον κόπο όσο δε φαντάζεσαι, είναι απίστευτο ταξίδι που θα σε φέρει σε επαφή με διαφορετικές κουλτούρες, απίστευτα τοπία, μοναδικές διαδρομές και εικόνες που θα χαραχτούν στη μνήμη σου για πάντα!
Η διαδρομή που έκανα ήταν:
Αθήνα-Λίμα (αεροπορικό με IBERIA) διαμονή, φαγητό και βόλτες στο κέντρο της Πρωτεύουσας του Περού.
Λίμα-Cuzco (Αεροπορικό με LAN PERU) Το Cuzco είναι μια από τις πιο όμορφες Πόλεις της Λατινικής Αμερικής. Σκαρφαλωμένη στο 3.000+ μ στις Άνδεις αποτέλεσε την πρωτεύουσα της αυτοκρατορίας των Ίνκας,
Cuzco-Machu Pikchu (Τρένο) μια από τις πιο όμορφες διαδρομές του πλανήτη οδηγεί στη μυστηριώδη πόλη των Ίνκας.
Sacred Valley Ημερήσια εκδρομή με Λεωφορείο στην Ιερή Κοιλάδα των Ίνκας
Cuzco-Puerto Maldonado (Αμαζόνιος) (αεροπλάνο, λεωφορείο και βάρκα) Εθνικό Πάρκο μέσα στον Αμαζόνιο όπου μπορείς να μείνεις σε lodge μέσα στη ζούγκλα να κάνεις βόλτες μέσα στο τροπικό δάσος με οδηγό ή και μόνος σου νυχτερινή βαρκάδα για να δεις Καϋμάν, να πας σε χωριά Ιθαγενών, ακόμα και να συμμετέχεις στην τελετή κάθαρσης και αυτογνωσίας Ayahuaska κ.α. Προσωπικά για μένα ήταν το κορυφαίο κομμάτι ενός έτσι κι αλλιώς απίστευτου ταξιδιού.
Cuzco-Puno (Λίμνη Τιτικάκα) (Λεωφορείο) Μια ακόμη πανέμορφη 10ωρη διαδρομή με αρκετές στάσεις σε γραφικές πόλεις, για φαγητό και περιήγηση σε σημαντικά μνημεία η οποία τελικά σε φέρνει στην πόλη που βρίσκεται στις όχθες της λίμνης με το μεγαλύτερο υψόμετρο στο Κόσμο, της λίμνης Τιτικάκα. Απίστευτη εμπειρία η κρουαζιέρα στη Λίμνη και η επίσκεψη στα νησιά Uros, και Taquile.
Puno-La Paz (Βολιβία) (Λεωφορείο) Άλλη μια πολύωρη αλλά γραφική διαδρομή που ακολουθεί τις όχθες της λίμνης και σε οδηγεί στην πιο ψηλή Πρωτεύουσα του κόσμου (4000μ)
La Paz-Lima (Αεροπλάνο) Διαμονή στη Miraflores και βόλτες στην περιοχή Baranco.
Lima-Nazca-Paracas (Λεωφορείο και Αυτοκίνητο με οδηγό) Η διαδρομή στην Παναμερικάνα στις όχθες του Ειρηνικού μέσα από την αφιλόξενη έρημο σε οδηγεί στη Nazca όπου με ιδιωτικό αεροπλάνο και πιλότο μπορείς να δεις τα μυστηριώδη σύμβολα που είναι χαραγμένα πάνω στην έρημο. Διανυκτέρευση στο Paracas και την επόμενη βαρκάδα στα Ballestas Islands και περιήγηση στο εθνικό πάρκο Paracas (εκεί που η έρημος συναντά τον ειρηνικό).
Paracas-Lima (Λεωφορείο) για μια τελευταία βόλτα στη Λίμα και προετοιμασία (ψυχολογική κυρίως) για την επιστροφή…
Σχετικά με τα έξοδα για ένα ταξίδι 2+ εβδομάδων ξόδεψα 2.200 με 2.300 ευρώ (όλα μέσα, αεροπορικά, διαμονές, φαγητό, ταξίδια ξεναγήσεις, ψώνια κ.τ.λ.) και χωρίς να σκέφτομαι τα έξοδα. Αν πας με οργανωμένο πρακτορείο από Ελλάδα θα στοιχίσει κάτι παραπάνω. Για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία μπορείς να μου στείλεις pm…
 
Last edited by a moderator:

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Αχ Μαίρη (και εσύ gmavro75), ανάβεις φωτιές τώρα!
Η Νότια Αμερική είναι ταξιδιωτικό όνειρο για μένα (όπως και για άλλους πολλούς σίγουρα) και αν και πάει ποτέ αποτελεί και τον επόμενο μου στόχο. Όταν βρω τα χρήματα και το χρόνο. Όπως το σχεδιάζω στο μυαλό μου, χρειάζονται περίπου 6-8000ευρώ και 12 τουλάχιστον μήνες, για να πεις ότι την είδες και την έζησες κάπως!

Προς το παρόν δείτε το προτεινόμενο ταξίδι από το Lonely Planet (δεν είναι το τέλειο πλάνο βέβαια, λείπουν πολλά μέρη) και απλά φανταστείτε, όπως κάνω και εγώ, πως βρίσκεστε εκεί:
 

Attachments

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Αξιζει τον κοπο και τα χρηματα να ταξιδεψω εκει?Δεν εννοω την Αργεντινη και την Βραζιλια που ξερω καποια πραγματα για αυτες,αλλα για τις αλλες χωρες Βενεζουελα,Κολομβια,Περου,Παναμας κτλ για τις οποιες δεν εχω ακουσει και πολλα.Ανα μενω με αγωνια τις αποψεις σας!
 
Last edited by a moderator:

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Υπεροχο μερος στην πιο νοτια ακρουλα της Κολομβιας. Στην Ερημο Γουαχιρα...
Περα απο αυτη την παραλια μπορεις να γνωρισεις και 2-3 φυλες ινδιανων. Θυμαμαι τωρα τους Γουαγιου μοναχα.
Μια ινδιανικη φυλη ζει αναμεσα σε κολομβια και βενεζουελα, δε τους χωριζουν τα συνορα. Μαζευονται καθε Ιουνιο στη Γουαχιρα και κανουν διαγωνισμο ''δεξιοτεχνιας''. Η πιο ομορφη, αυτη που μιλαει καλυτερα τη γλωσσα τους, που μαγειρευει καλυτερα τα φαγητα τους, που πλεκει, υφαινει κλπ κερδιζει
Ειναι πολυ απαιτητικος διαγωνισμος και φυσικα οι κοπελες κανουν και ζωντανη επιδειξη
Η κοπελα που κερδισε περσι εφτιαχνε υπεροχα πραγματα και σπουδαζε νομικη...

Αξιζει και η παραλια και οι Ινδιανοι!
Guajira!!!
 

mariashaki

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
οπου με βγαλει ο δρομος..
Ονειρεμένο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Que viva La America Latina!Και εγω πεθαινω για αυτες τις χωρες!!!
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Γύρισα πριν από 2 περίπου μήνες από Περού Βολιβία και Χιλή. ΄Αξιζε κάθε ώρα, κάθε λεπτό. ΄Οσον αφορά τα χρήματα, δεν τα σκέφτηκα ούτε στιγμή μπρος στις ομορφιές και τις εμπειρίες. Θα ξετρελαθείς με αυτά τα μέρη. Ιδίως με το Περού
 

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Νοτιας Αμερικης
Σας ευχαριστω πολυ για τις ιδεες που μου δωσατε για Νοτια Αμερικη.Μετα απο πολυ σκεψη επιλεξαμε το Περου στο οποιο θα παμε για 15 μερες τον ερχομενο Απριλιο εγω,το αγορι μου και δυο ζευγαρια φιλοι μας.Αρχικα θα μεινουμε στην Λιμα για 2 μερες, πιο συγκεκριμενα στην περιοχη Miraflores.Επειτα με εσωτερικη πτηση θα ταξιδεψουμε προς cuzco και θα μεινουμε για καποιες μερες στο υπεροχο hotel monasterio.Πιστευω θα ειναι μεγαλη εμπειρια!Επειτα με τρενο θα παμε στο Machu Pikchu και θα μεινουμε στο μοναδικο ξενοδοχειο που υπαρχει στην περιοχη και θα κατσουμε και εκει για καποιες μερες.Μετα επιστροφη.Δυστιχως δεν προλαβαινουμε λογω δουλειας να επισκεφτουμε και τα υπολοιπα μερη στο Περου αλλα ειναι στα σχεδια μου.Ευχαριστω και παλι!Οταν γυρισω με το καλο θα σας διηγηθω και τη δικια μου ταξιδιωτικη ιστορια.
 
Last edited by a moderator:

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Mary καλό σας ταξιδι ( δεν εχω καμμια αμφιβολία ).
Αν μου επιτρέπεις, αφου το ταξιδι σας θα ναι 15 ημερών προλαβαινεις να δεις ΠΟΛΛΑ απ το Περου. Θα ναι κριμα να μη δεις ας πουμε Αμαζονία, Ναζκα, Τιτικάκα, Μπαγιεστας κλπ.
Οι μερες σας επαρκουν αν κανετε σωστό πλάνο ( Δες και προηγουμενο post του gmavro)
 

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος της Νοτιας Αμερικης
OK THANKS!Θα κοιταξω και για αυτα τα μερη.Τι ωραια που εχουμε τοσες επιλογες!
 

DimitraR

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φεγγαρι
ταξιδι στο περου

Καλημέρα και απο εμένα

Χρειάζομαι την βοήθειά σας!
Προσπαθώ να οργανώσω ένα ταξίδι στο Περού αλλά όλα τα ταξιδιωτικά στην Ελλάδα που έχω βρει το κάνουν πολύ αρχαιολογικό το ταξίδι χωρίς κανένα ίχνος περιπέτειας! Σκέφτικα λοιπόν να το ψάξω από κανένα ταξιδιωτικό απο εκεί. Μήπω έχετε κανένα υπόωιν σας?Μήπως κάποιος το έχει ήδη προσπαθήσει? Βρήκα μέσα στο ιντερνετ το εξής http://www.peru-tours.com/ που έχει ένα πολυ καλό πακετάκι στην αντίστοιχη τελική τιμή που εχόυν και τα εδώ και εχει λιγο πεζοπορία και κατι διαφορετικο! μηπως το ξέρει κανεις αφτο? γιατί τώρα μπαινουμε στην σκέψη να είναι καμια μουφα!!!

Κάθε βοήθεια δεκτή!!!

αα και επισης....είναι καλή περίοδος το δικό μας καλοκαίρι?αντέχονται οι θερμοκρασίες εκεί? σκεφτομαστε για ιουλιο..!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom