Γαλλία Νότια Γαλλία!

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
Καλησπέρα και πάλι! Για άλλη μια φορά ζητώ τα φώτα σας! Κανονίσαμε ταξίδι για Νότια Γαλλία 8-20 Ιουλίου. Φεύγουμε από Αθήνα για Τουλούζη και από εκεί λέμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να κάνουμε τουρ μέχρι και την Νίκαια. Από εκεί λέμε να πάρουμε τρένο για Μιλάνο και να γυρίσουμε Αθήνα, μιας και τα εισιτήρια από Νίκαια ή Μασσαλία είναι πολύ ακριβότερα και με την διαφορά μπορούμε να μείνουμε και Μιλάνο μια μέρα. Έχω σκεφτεί να μείνουμε Τουλούζη, Μασσαλία, Νίκαια και να κάνουμε διάφορες εκδρομές στα περίχωρα. Αλλά έχω τρελαθεί με όσα έχω διαβάσει και μου φαίνονται εκατοντάδες. Δεν ξέρω τι να πρωτοδιαλέξω από όσα βλέπω. Κάποια από όσα θα ήθελα να δω είναι: Αβινιόν, Καρκασόν, Μονπελιέ, Αρλ, Νιμ, Aix en Provence, Saint-Paul de Vence, Sain Tropez, Μονακό, Κάννες, Αντίμπ, Έζε, Γκρας.... Όλες οι προτάσεις για μέρη, προγραμματισμό, φαγητό και tips σχετικά με το παρκάρισμα ή οτιδήποτε χρήσιμο θα είναι ευπρόσδεκτα! Λεβάντες που μπορώ να δω;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ναι γίνεται χαμός από μέρη σ'εκείνη την περιοχή. Θέλει πολύ ψάξιμο για να μην χάσεις κάτι που ίσως θα ήθελες να δεις.

Από εκεί λέμε να πάρουμε τρένο για Μιλάνο και να γυρίσουμε Αθήνα, μιας και τα εισιτήρια από Νίκαια ή Μασσαλία είναι πολύ ακριβότερα και με την διαφορά μπορούμε να μείνουμε και Μιλάνο μια μέρα.
Η μέρα στο Μιλάνο συμπεριλαμβάνεται στο 8 με 20 Ιουλίου; Φοβάμαι ότι καίτε μια μέρα απ'το πρόγραμμα γιατί και το Μιλάνο σε μια μέρα θα έχει τρέξιμο για να προλάβετε να δείτε πράγματα συν φυσικά τα πολλά χιλιόμετρα.

Έχω σκεφτεί να μείνουμε Τουλούζη, Μασσαλία, Νίκαια και να κάνουμε διάφορες εκδρομές στα περίχωρα.

Εννοείς θα είναι η βάση σας αυτές οι πόλεις και θα κάνετε μονοήμερες; Θα χάσετε αρκετό χρόνο στο πήγαινε έλα, αν και οι απόστασεις δεν είναι μεγάλες, ενώ μπορείτε να κινείστε σταδιακά από μία πόλη σε άλλη.

Θα ήταν πιο εύκολο να σου προτείνουμε μέρη αν μας έγραφες τι ψάχνετε.

Το φαγητό γενικά δεν είναι φτηνό. Με εξαίρεση το μεσημέρι (καθημερινές) που σερβίρουν μενού με πρώτο, δεύτερο πιάτο και γλυκό συνήθως που μπορεί να το βρεις στα 20ε ή πιο κάτω. Γενικά ξεπερνάς ευκολα το 20αρι ανεξάρτητα πόλης.


Καλά να περάσετε!
 

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
Ναι γίνεται χαμός από μέρη σ'εκείνη την περιοχή. Θέλει πολύ ψάξιμο για να μην χάσεις κάτι που ίσως θα ήθελες να δεις.



Η μέρα στο Μιλάνο συμπεριλαμβάνεται στο 8 με 20 Ιουλίου; Φοβάμαι ότι καίτε μια μέρα απ'το πρόγραμμα γιατί και το Μιλάνο σε μια μέρα θα έχει τρέξιμο για να προλάβετε να δείτε πράγματα συν φυσικά τα πολλά χιλιόμετρα.




Εννοείς θα είναι η βάση σας αυτές οι πόλεις και θα κάνετε μονοήμερες; Θα χάσετε αρκετό χρόνο στο πήγαινε έλα, αν και οι απόστασεις δεν είναι μεγάλες, ενώ μπορείτε να κινείστε σταδιακά από μία πόλη σε άλλη.

Θα ήταν πιο εύκολο να σου προτείνουμε μέρη αν μας έγραφες τι ψάχνετε.

Το φαγητό γενικά δεν είναι φτηνό. Με εξαίρεση το μεσημέρι (καθημερινές) που σερβίρουν μενού με πρώτο, δεύτερο πιάτο και γλυκό συνήθως που μπορεί να το βρεις στα 20ε ή πιο κάτω. Γενικά ξεπερνάς ευκολα το 20αρι ανεξάρτητα πόλης.


Καλά να περάσετε!
Κάποια από τα μέρη θα τα δούμε στην διαδρομή μας από τη μία πόλη διαμονής στην άλλη και άλλα με μονοήμερες από τις τρεις βασικές Τουλούζη-Μασσαλία-Νίκαια. Θα το δω ενδελεχώς για να τσεκάρω χιλιόμετρα και να μην κάνουμε τα πίσω-μπρος. Το Μιλάνο θα είναι μεταξύ 17 και 19 (η πτήση είναι αργά το βράδυ, οπότε κερδίζουμε όλη τη μέρα). Για τη διαμονή επειδή θα έχουμε αμάξι, ξέρεις τι γίνεται με τα πάρκινγκ ή αν με συμφέρει να ψάξω διαμονή έξω από τις πόλεις για πιο φτηνά; Απλά αν είναι την διαφορά του δωματίου να την δίνουμε σε πάρκινγκ μέσα-έξω από την πόλη δεν συμφέρει. Τις προσεχείς μέρες θα κάνω το τελικό πλάνο και θα το θέσω προς διαβούλευση!!! 😂😂😂
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Για τη διαμονή επειδή θα έχουμε αμάξι, ξέρεις τι γίνεται με τα πάρκινγκ ή αν με συμφέρει να ψάξω διαμονή έξω από τις πόλεις για πιο φτηνά;

Επειδή αυτό εξαρτάται απ'την πόλη, την περιοχή και τον τύπο πάρκινγκ, νομίζω το καλύτερο είναι να ψάχνεις μεμονωμένα σε κάθε πόλη που σας ενδιαφέρει και να βρίσκεις τις πληροφορίες πχ για Τουλούζ Bien stationner dans la ville - Toulouse.fr

Δυστυχώς δεν έχει αγγλική εκδοχή το site και φοβάμαι ότι τα περισσότερα θα είναι έτσι. Θα σε ταλαιπωρήσει λίγο παραπάνω με google translate αν δεν γνωρίζεις Γαλλικά αλλά είναι καλύτερο πιστεύω να το κοιτάξετε μόνοι σας απ'το να σας λέμε το μακρύ και το κοντό μας.
 

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
Επειδή αυτό εξαρτάται απ'την πόλη, την περιοχή και τον τύπο πάρκινγκ, νομίζω το καλύτερο είναι να ψάχνεις μεμονωμένα σε κάθε πόλη που σας ενδιαφέρει και να βρίσκεις τις πληροφορίες πχ για Τουλούζ Bien stationner dans la ville - Toulouse.fr

Δυστυχώς δεν έχει αγγλική εκδοχή το site και φοβάμαι ότι τα περισσότερα θα είναι έτσι. Θα σε ταλαιπωρήσει λίγο παραπάνω με google translate αν δεν γνωρίζεις Γαλλικά αλλά είναι καλύτερο πιστεύω να το κοιτάξετε μόνοι σας απ'το να σας λέμε το μακρύ και το κοντό μας.
Ευχαριστώ!!!
 

flora

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αζόρες-Μαδέιρα
Καλησπέρα! Έχουμε κλείσει 7-10/9 για Μασσαλία και σκοπεύουμε να φτάσουμε μέχρι Νίκαια. Για πρώτη φορά λέμε να νοικιάσουμε αυτοκινούμενο ... Θα ήθελα προτάσεις για χώρους στάθμευσης καθώς επίσης και τι θα πρέπει να προσέξουμε. Δεκτές προτάσεις για τον προγραμματισμό του ταξιδιού. Να αναφέρω ότι είναι το πρώτο μας ταξίδι στην περιοχή και θα έχουμε μαζί μας τα τρία μας παιδιά , λάτρεις των road trips. Ευχαριστώ!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλησπέρα! Έχουμε κλείσει 7-10/9 για Μασσαλία και σκοπεύουμε να φτάσουμε μέχρι Νίκαια. Για πρώτη φορά λέμε να νοικιάσουμε αυτοκινούμενο ... Θα ήθελα προτάσεις για χώρους στάθμευσης καθώς επίσης και τι θα πρέπει να προσέξουμε. Δεκτές προτάσεις για τον προγραμματισμό του ταξιδιού. Να αναφέρω ότι είναι το πρώτο μας ταξίδι στην περιοχή και θα έχουμε μαζί μας τα τρία μας παιδιά , λάτρεις των road trips. Ευχαριστώ!
Καλησπέρα! Δες μήπως βοηθηθείς από αυτό το σαιτ French Aires- everything you need to know about free motorhome stopovers in France σχετικά με το camper
 

nikos78

Member
Μηνύματα
41
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Λυών, Σπλιτ, Βουκουρέστι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Καλησπέρα, τέλη Ιουλίου θα ταξιδέψω για νότια Γαλλία, Μασσαλία, θα μείνω τέσσερα βράδια. Είμαι μεταξύ να μείνω στην Μασσαλία και να δω μόνο αυτή ή να μείνω στην Νίμς και να μοιράσω τις ημέρες σε Νιμς, Αρλ και Μοντπελιέ με εκδρομές αυθημερόν ή με διαμονή στην καθεμία. Τί προτείνετε;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Καλησπέρα, τέλη Ιουλίου θα ταξιδέψω για νότια Γαλλία, Μασσαλία, θα μείνω τέσσερα βράδια. Είμαι μεταξύ να μείνω στην Μασσαλία και να δω μόνο αυτή ή να μείνω στην Νίμς και να μοιράσω τις ημέρες σε Νιμς, Αρλ και Μοντπελιέ με εκδρομές αυθημερόν ή με διαμονή στην καθεμία. Τί προτείνετε;
Το δεύτερο πλάνο το βρίσκω πολύ καλύτερο, τις βρίσκω πολύ πιο όμορφες και ενδιαφέρουσες και τις 3 πόλεις απ'τη Μαρσέιγ, απλά δεν έχεις πολλές ημέρες και θα είναι στριμωγμένο. Η αλήθεια είναι ότι σε βολεύει και διανυκτέρευση στη Μαρσέιγ. Δεν είναι εύκολη απόφαση.

Κατά τη γνώμη μου αξίζει να δεις βράδυ τη Μονπελιέ.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.057
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Καλησπέρα, τέλη Ιουλίου θα ταξιδέψω για νότια Γαλλία, Μασσαλία, θα μείνω τέσσερα βράδια. Είμαι μεταξύ να μείνω στην Μασσαλία και να δω μόνο αυτή ή να μείνω στην Νίμς και να μοιράσω τις ημέρες σε Νιμς, Αρλ και Μοντπελιέ με εκδρομές αυθημερόν ή με διαμονή στην καθεμία. Τί προτείνετε;
Εγω ειχα μεινει Avignon , πανεμορφη . Το μονο κακο ηταν το απιστευτο μποτιλιαρισμα το απογευμα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom