Γαλλία Νότια Γαλλία

Νότια Γαλλία...αλλά που?

  • Toulouse Bordeaux

    Votes: 6 54,5%
  • Nice-Monaco-Marseille

    Votes: 5 45,5%

  • Total voters
    11
  • Poll closed .

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη σας σχετικά με το παρακάτω ερώτημα μου.
Που θα προτιμούσατε διακοπές τον Αύγουστο
1. Toulouse - Bordeaux
2. Nice-Monacco-Marseille

Τα δικά μας δεδομένα είναι τα εξής:
- Θέλουμε να εκμεταλλευτούμε τις τιμές της airfrance για τους συγκεκριμένους προορισμούς
- Θέλουμε να πάρουμε μια καλή γεύση της Νότιας Γαλλίας
- Υπολογίζουμε για 8 ημέρες και budget γύρω στις 2500 Ε και οι δύο.
-Θα θέλαμε να έχουμε δυνατότητα να κάνουμε καμιά βουτιά.
-Έχουμε ακούσει τρελά πράγματα για την κίνηση στους παραλιακούς δρόμους.
Θα ήθελε ατην ψήφο σας και την γνώμη σας...:xmas_lol:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.419
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δαγκωτeaux !
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Όπου και να επιλέξεις θα περάσεις όμορφα, αλλά θέλει καλή σχεδίαση...φαντάζομαι δεν σε ενδιαφέρουν παραλίες για μπάνιο....
Κόσμο ναι έχει η Γαλλική Ριβιέρα ειδικά στο Σεν Τροπέ γίνεται ένας χαμός..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Road trip!
Nice & Cote d' Azur -> Provence -> Languedoc-Roussilion -> Carcassone-> Toulouse -> Dordogne -> Bordeaux -> Toulouse again.

Βέβαια θες > 3 εβδομάδες....
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Πέρα από τις 3 εβδομάδες που δεν έχω άδεια, νομίζω ότι δεν αρκεί το budget μου. Η ιδέα του road trip μου αρέσει αλλά σε 8 μέρες δεν νομίζω ότι προλαβαίνω πολλά.
Μου φαίνεται λίγο χαζό να πάω ως εκεί και να σπαταλήσω χρόνο σε παραλίες (που μάλλον έχουμε καλύτερες) αλλά από την άλλη σκέφτομαι Αύγουστο μήνα μήπως απαιτείται καμιά βουτιά για να μην πεθάνουμε από την ζέστη. Βέβαια δεν ξέρω αν η ζέστη σε αυτά τα μέρη είναι υποφερτή, τότε οκ.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Πέρα από τις 3 εβδομάδες που δεν έχω άδεια, νομίζω ότι δεν αρκεί το budget μου. Η ιδέα του road trip μου αρέσει αλλά σε 8 μέρες δεν νομίζω ότι προλαβαίνω πολλά.
Μου φαίνεται λίγο χαζό να πάω ως εκεί και να σπαταλήσω χρόνο σε παραλίες (που μάλλον έχουμε καλύτερες) αλλά από την άλλη σκέφτομαι Αύγουστο μήνα μήπως απαιτείται καμιά βουτιά για να μην πεθάνουμε από την ζέστη. Βέβαια δεν ξέρω αν η ζέστη σε αυτά τα μέρη είναι υποφερτή, τότε οκ.
καλά που το σκέφθηκες γιατί θα στόλεγα...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Σχόλια βλέπω αλλά δεν βλέπω ψήφους!!!!:xmas_lol:
 

katia1981

Member
Μηνύματα
93
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Δουβλίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Νορβηγικά φιορδ
στο bordeaux έχει καλές παραλίες κοντά με άμμο αλλά Αυγουστο που είχα πάει είχε μια μέρα ζέστη την άλλη βροχή..επειδή με φιλοξενούσαν γυρίσαμε όλη τη γύρω περιοχή της Aquitaine πχ bergerac, La rochelle και οι περιοχές κοντά στον ποταμό Gironde και Dordogne...όπωσ επίσης στην παραλιακή περιοχή της Arcachon και Perigord...
και φυσικά προτείνω να επισκεφθείς αμπελώνες και να δοκιμάσεις τα υπέροχα κρασιά τους!!!!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
και φυσικά προτείνω να επισκεφθείς αμπελώνες και να δοκιμάσεις τα υπέροχα κρασιά τους!!!!
Katia1981, ευχαριστω για την απάντηση. Γενικά πιστεύεις ότι η περιοχή ενδείκνυται για ταξίδι τον Αύγουστο?
Όσον αφορά τους αμπελώνες κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου, να μείνουμε κάπου στην ύπαιθρο σε ξενώνα σαν και αυτόν
Bordeaux wine hotel : Ch?teau Meyre


Από ότι βλέπω από τα αποτελέσματα Bordeaux μονοκούκι!
 

katia1981

Member
Μηνύματα
93
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Δουβλίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Νορβηγικά φιορδ
φυσικά και ενδείκνυται εγώ όταν πήγα το 2009 είχε πολύ ζέστη το πρωϊ και ψύχρα το βράδυ έμενα έξω από την πόλη αλλά ηταν υπέροχα ειδικά τα χωριά και τα κάστρα .. έχω φωτο στο προφιλ μου. από τα χωρία που πήγαμε ανάμεσα τους και ένα από τα μεγαλύτερα προϊστορικά χωρία της Ευρώπης.. επίσης εγώ είχα πάει 15αυγουστο...
αξίζει να πας ...για νίκαια και λοιπά δεν έχω πάει να σου πω τι παίζει ....
να δοκιμάσεις αν πας προσ ατλαντικό μεριά τα μύδια και κυδώνια είναι η τοπική σπεσιαλιτέ τους και φυσικά πατέ και φουα γκρα αν και είμαι αντίθετη με τον τρόπο παρασκευής του συγκεκριμένου...όπως επίσης και πεπόνι κομένο στη μέση με λευκό κρασί μέσα ...
 

mbatzio

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Λοιπόν ήμουν στην περιοχή τον Αύγουστο για το Σούπερ Κάπ της ΟΥΕΦΑ. Έμενα Νίκαια και πηγαινοερχόμουν Μόντε Κάρλο με το τρένο ( 7 ευρώ πήγαινε-έλα). Πρώτα από όλα θα αντιμετωπίσεις απίστευτα τρελή υγρασία... Δεν νομίζω πως είναι και ιδιαίτερα υποφερτή η κατάσταση. Παραλία στην Νίκαια αν και αρκετών χιλιομέτρων μη φανταστείς τίποτα το ιδιαίτερο, στην Ελλάδα έχουμε πολύ καλύτερες. Έχει όμως πολύ ωραία βόλτα πάνω από την παραλία... Γενικά η Νίκαια είναι ωραία πόλη αν και ακριβά πολύ... ένα σάντουιτς και μια κόκα κόλα 7 ευρώ... Αρκετή χλιδή αλλά αν πάς στο Μόντε Κάρλο θα σου φύγει η μαγκιά... Αν πας και δεις τι κότερα είναι παρκαρισμένα στην μαρίνα... θα με θυμηθείς. Ότι πληροφορία θες εδώ είμαστε. Α! και κάτι ακόμα για τις τιμές. Όπως σε όλο το εξωτερικό μεγάλο πρόβλημα με την τιμή του νερού.... Ζέστη - Υγρασία = απαραίτητο νερό!
 

Kalliopi2

Member
Μηνύματα
54
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Ιταλίαααααα
Ταξίδι-Όνειρο
Salar De Uyuni, Βολιβία
Εγώ θα σου πρότεινα να πας αεροπορικώς Νίκαια αλλά να μείνετε Κάννες που είναι φανταστικά! Είναι μια κατηφορική πόλη έχει συνοικίες με μονοκατοικίες του '50-60, εγώ βέβαια είχα πάει Οκτώβρη, αλλά όταν περάσαμε απο την παραλία τη λιμπίστηκα!!! Άπέναντι έχει και 2 νησάκια το 1ο έχει τα ερείπια φυλακών, με ωραία φυσική ομορφιά και οι Γάλλοι παίρνουν το καραβάκι και το χρησιμοποιούν για πικ-νικ!!! Είναι πολύ ωραίο μέρος για μια ημερήσια-αν σ'ενδιαφέρει πες μου να ποστάρω φωτο-, το 2ο έχει ένα καθολικό μοναστήρι (δεν προλάβαινα να πάω).Μπορείς να το 'χεις σαν βάση για Νίκαια και γύρω περιοχή, σημειωτέον οτι η νίκαια είναι κανονική μεγαλούπολη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.292
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom