Ιταλία Νότια Ιταλία Οδικώς

Μηνύματα
607
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιαπωνια
σήμερα ή αύριο κλείνω. Ξέρω είναι πανάκριβα!!!!!! αλλά επειδή πάω για λίγες ημέρες θα κάνω την υπέρβαση.
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Nέα Ζηλανδία
Αγαπητοί ιταλόφιλοι, έτυχε ένα ξαφνικό ταξιδάκι στη νότια Ιταλία μέσα στον Σεπτέμβριο για 5-6 μέρες και θα ήθελα τις προτάσεις σας. Μπορειτε να προτείνετε τα καλύτερα για να επισκεφθούμε σε Puglia και ισως Calabria και Basilicata;Έκανα ένα πρόχειρο πλάνο το οποίο είναι μισό και έχει ως εξης:
Θα βγούμε στο Brindisi πρωί-πρωί οποτε θα εχουμε ολη τη μερα μπροστα μας. Έλεγα πρωτη ημερα να την αφιερωσουμε στο Lecce και να διανυκτερευσουμε εκεί.Δεύτερη μέρα Μartina Franca & Alberobello. Τρίτη μέρα Taranto. 4η μέρα πέρασμα από castellaneta και καπου εδω έχω σταματήσει. Έχει κανείς να προτείνει κάτι καλύτερο;Και να προτείνει από κει και πέρα τόπους προς επίσκεψη; Πόλεις που έχουν περισσότερο αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον; Θα ήθελα να πήγαινα και προς Tropea μεριά.Εσεις έχετε να προτείνετε κάποια διαδρομή;
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
Ααχχ... αυτή η χώρα είναι πραγματικά απίστευτη...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
θα σου προτεινα να βαλεις στο προγραμμα τη Ματερα(75χλμ απο το αλμπερομπελλο)...πολη με ιδιαιτερο ενδιαφερον και ατμοσφαιρα....και σημειο αναφορας η τρωγλοδυτική συνοικια που με εντυπωσιασε πολύ....
ριξε εδω μια ματια αν θελεις....


http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%EC%EF%F5%F3%E9%EA%FC-%F4%E1%EE%E9%E4%E9.html
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Nέα Ζηλανδία
Σε ευχαριστω πολυ Dafni για την προταση.Φαινεται πολυ ενδιαφερον προορισμος και θα τον βαλω στο προγραμμα.:clap:
To Alberobello για ποσο πιστευεις αξιζει να το επισκεφτει κανεις(μιας και το επισκεφτηκες);
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
To Alberobello για ποσο πιστευεις αξιζει να το επισκεφτει κανεις(μιας και το επισκεφτηκες);
στο Αλμπερομπελλο έχω παει τρεις φορες ....ειναι χαριτωμενο,με τους τρουλλους του που στην πλειοψηφια τους ειναι τουριστικά μαγαζακια...ειναι μικρο μερος....μιση μερα είναι αρκετη ....ενα πρωινο ή ένα απογευμα....
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
Θα ήθελα να πήγαινα και προς Tropea μεριά.Εσεις έχετε να προτείνετε κάποια διαδρομή;
Φυσικά και να μην παραλείψεις να πας στην Τροπέα...Εμένα μ άρεσε πολύ η διαδρομή απο Nicotera και Capo Vaticano...
Επίσης,η πόλη Gerace θα σε μαγέψει....
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Nέα Ζηλανδία
Τόσα πολλά όμορφα μέρη να δεις και τόσος λίγος χρόνος!
Σε ευχαριστω για τις προτασεις!Περιμένω και τις προτασεις του Samion :)
Το Τaranto αξίζει ή να το αφήσω και να βάλω κάτι άλλο στο προγραμμα μου;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έλεγα πρωτη ημερα να την αφιερωσουμε στο Lecce και να διανυκτερευσουμε εκεί.Δεύτερη μέρα Μartina Franca & Alberobello. Τρίτη μέρα Taranto. 4η μέρα πέρασμα από castellaneta και καπου εδω έχω σταματήσει. Έχει κανείς να προτείνει κάτι καλύτερο;
φαντάζομαι θα υπάρχει λόγος για την Castellaneta.Ταραντο μόνο για καφε, δεν λεει. η γύρω περιοχή εχει καταστραφει από τη βιομηχανικη ζωνη. για μπανιο, κλαμπινγκ καλα ειναι στη Gallipoli. ότι σου είπαν ως τώρα είναι σωστά. και στο Alberobello μόνο για καφε λεει, εκτός αν θελεις ρομανς..σουπερ η Ματέρα. θα μπορούσαμε να σου προτείνουμε πολλά αλλά δεν ξέρω πόσα να χωρέσεις σε τοσο λιγο χρονο. μεινε στα νοτια και στις 2 περιοχες που ειπες αλλιως μαλλον θα σε φάνε οι διαδρομές. πάντως αν δεν έχει προβλημα με αυτές στη δυτική ακτή της Calabria ξεχωρίζουν Tropea κ Maratea από Basilicata. αν κάνεις δηλ τις διανυκτερευσεις σε Lecce, Alberobello, Matera, Tropea κ κλεινεις με Trani πχ (sos το Castel del Monte) είσαι πολυ οκ..
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Nέα Ζηλανδία
φαντάζομαι θα υπάρχει λόγος για την Castellaneta.Ταραντο μόνο για καφε, δεν λεει. η γύρω περιοχή εχει καταστραφει από τη βιομηχανικη ζωνη. για μπανιο, κλαμπινγκ καλα ειναι στη Gallipoli. ότι σου είπαν ως τώρα είναι σωστά. και στο Alberobello μόνο για καφε λεει, εκτός αν θελεις ρομανς..σουπερ η Ματέρα. θα μπορούσαμε να σου προτείνουμε πολλά αλλά δεν ξέρω πόσα να χωρέσεις σε τοσο λιγο χρονο. μεινε στα νοτια και στις 2 περιοχες που ειπες αλλιως μαλλον θα σε φάνε οι διαδρομές. πάντως αν δεν έχει προβλημα με αυτές στη δυτική ακτή της Calabria ξεχωρίζουν Tropea κ Maratea από Basilicata. αν κάνεις δηλ τις διανυκτερευσεις σε Lecce, Alberobello, Matera, Tropea κ κλεινεις με Trani πχ (sos το Castel del Monte) είσαι πολυ οκ..
Οχι καποιος ιδιαιτερος λογος.Εδω μεσα διαβασα για την Castellaneta, ειδα και καποιες φωτογραφιες και ειπα να την βαλω στο προγραμμα.Αν δεν αξιζει τοσο δεν εχω κανενα προβλημα να το ακυρωσω και να βαλω κατι αλλο.Διαμονη προτεινεις Αlberobello;Για την Martina Franca τι λες;Αξιζει;Μηπως να εκανα εκει μια διανυκτερευση αντί για το Alberobello;Γραψε μου αν θες και ονομαστικα καποια αλλα που εχεις εσυ στο μυαλο σου και πιστευεις οτι αξιζουνε να τα μελετησω. Να'σαι καλα για τις προτασεις.
Και συγγνωμη, το ξερω οτι σας κουρασα με τις πολλες ερωτησεις μου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom