Νότια Κρήτη

kritsman

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
γεια σας γεια σας παιδια...ξανα εδω μετα απο καμποσο καιρο....
το λοιπον...λεμε για τριημερακι πσκ με τη γυναικα μου και 2 φιλους μας...στη νοτια κρητη...
περισυ ειχαμε παει φραγκοκαστελο συγκεκριμενα στη σκαλωτη..ενα πολυ μικρο χωριουδακι με ενοικιαζομενα διαμερισματα που εχουν την απαραιτητη ηρεμια για οσους θελουν να χαλαρωσουν..μειναμε συγκεκριμενα σε ενα που το δουλευαν οικογενειακα καποιοι ανθρωποι και ηταν πολυ ομορφα(δεν ξερω αν θα μπορουσα να το ονομασω?)..θελαμε κατι παρεμφερες οχι τοσο μακρια...απο ηρακλειο...νοτια παντα..
μας ενδιαφερει κυριως να ηρεμησουμε να χαλαρωσουμε και το μερος που θα νοικιασουμε να εχει φιλοξενους ανθρωπους και εννοειτε ωραιες παραλιες..
ευχαριστω εκ των προτερων..
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Μονο για νοτια του νομου ηρακλειου θελετε?

Οσο για την φιλοξενια νομιζω οτι σε ολο το νησι ο κοσμος ειναι πολυ φιλοξενος...
 

axilleas1982

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Από ωραίες παραλίες έχει άφθονες η Νότια Κρήτη.
Για Ηράκλειο αν θέλεις ηρεμία και χαλάρωση η περιοχή στους Καλούς Λιμένες-Χρυσόστομο, έχει υπέροχες βοτσαλωτές παραλίες, πολλοί κάνουν ελεύθερο κάμπινγκ έχει ενοικιαζόμενα, αλλά δεν είναι τουριστικό μέρος, εννοώ με υποδομές μεγάλα ξενοδοχείά κλπ, δεν ξέρω αν θέλετε κάτι τέτοιο.
Μετά είναι η επιλογή προς Μάταλα-Καλαμάκι. πιο τουριστικά αλλά σε καμία περίπτωση πανικός, έχει την υπέροχη παραλία του Κωμμού, είναι κοντά τα Μάταλα με τις Σπηλιές και μπορείς πάντα να εξορμήσεις σε πιο άγρια αλλά πανέμορφα μέρη, (αγιοφάραγγο, μάρτσαλο, Βαθύ). Θα μπορούσατε να μένετε και σε κάποιο χωριό αν δεν θέλετε να είστε δίπλα σε παραλία, (Σίββας, Καμηλάρι)..
 

StKar

Member
Μηνύματα
11
Likes
7
Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει.
Αρχές Ιουλίου σχεδιάζουμε ένα ταξίδι στην Νότια Κρήτη. Μια διανυκτέρευση ελεύθερο κάμπινκ θα είναι στο Αγιοφάραγγο. Έχω διαβάσει ότι στο εκκλησάκι έχει πηγάδι με πόσιμο νερό. Γνωρίζει κάποιος αν αυτό ισχύει ...δεν με ενδιαφέρει για πόση αλλά τουλάχιστον να ξεπλύνουμε κάνα πρόσωπο από το αλάτι. Ευχαριστώ!!
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει.
Αρχές Ιουλίου σχεδιάζουμε ένα ταξίδι στην Νότια Κρήτη. Μια διανυκτέρευση ελεύθερο κάμπινκ θα είναι στο Αγιοφάραγγο. Έχω διαβάσει ότι στο εκκλησάκι έχει πηγάδι με πόσιμο νερό. Γνωρίζει κάποιος αν αυτό ισχύει ...δεν με ενδιαφέρει για πόση αλλά τουλάχιστον να ξεπλύνουμε κάνα πρόσωπο από το αλάτι. Ευχαριστώ!!
Θεωρώ πως ναι, άλλωστε κι εγώ ο ίδιος το έχω χρησιμοποιήσει!Άσε που τόσοι και τόσοι κάνουν κάμπινγκ εκεί σίγουρα θα είναι καθαρό!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
το εκκλησακι υπαρχει αλλα το νερο δεν πρεπει να ειναι ποσιμο ..το ρισκαρεις ..
 

StKar

Member
Μηνύματα
11
Likes
7
Επίσης ...άλλη μια ερώτηση. Θα μπορούμε να κατέβουμε μέχρι κάτω (κοντά στο εκκλησάκι) με την μηχανή ? ...όχι από την άποψη του δρόμου( η μηχανή κατεβαίνει)....αλλά από θέμα αν θα ενοχλήσουμε. Εννοείται ότι θα είναι μια κατάβαση με την μηχανή και μια ανάβαση μόνο.

........εννοώ αν υπάρχει κάποιο απαγορευτικό πρόσβασης με μηχανή
 
Last edited by a moderator:

axilleas1982

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
παλιά έβαζαν μέχρι και 4χ4 και έφταναν μέχρι κάτω, κάτι που ήταν απαράδεκτο.
Στην είσοδο του φαραγγιού πλέον έχουν βάλει κάτι σαν είσοδο και απαγορεύεται. Αλλά η διαδρομή δεν είναι ούτε δύσκολη ούτε μεγάλη, αν φτάσεις μέχρι εκεί θα πρότεινα να αφήσεις την μηχανή και να το περπατήσεις, θα το απολαύσεις και δεν θα χαλάσει και η ηρεμία του μέρους.
Το νερό του πηγαδιού απ' ότι θυμάμαι μια φορά που το δοκίμασα ήταν γλυφό, για να καθαριστείς ωστόσο είναι μια χαρά.
 

StKar

Member
Μηνύματα
11
Likes
7
Μ.....τώρα αυτό με το απαγορευτικό μας προβληματίζει λίγο γιατί αφενός θα πρέπει να κουβαλήσουμε τα πράγματα (σκηνή, νερό κλπ) με τα πόδια ...και αφετέρου θα θέλαμε να έχουμε τον νου μας στη μηχανή. Μήπως υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για άλλο μέρος εκεί κοντά που να μπορούμε να στήσουμε και να έχουμε την μηχανή μαζί ?
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
δεν με ενδιαφέρει για πόση αλλά τουλάχιστον να ξεπλύνουμε κάνα πρόσωπο από το αλάτι. Ευχαριστώ!!
Εφόσον δεν σε ενδιαφέρει για πόση μια χαρά είναι το νερό!Εγώ δε θα έπινα από εκεί λόγω του ότι σιχαίνομαι εύκολα αλλά θεωρώ ότι και να πίναμε μια χαρά θα είναι!

Επίσης ...άλλη μια ερώτηση. Θα μπορούμε να κατέβουμε μέχρι κάτω (κοντά στο εκκλησάκι) με την μηχανή ?
Μέχρι ένα σημείο και αν δεν την λυπάσαι την μηχανή (απίστευτα κακός δρόμος) μπορείς!Σε κάποιο σημείο έχει μια είσοδο από σύρμα σαν αυτή που έχουν οι βοσκοί για να κλείνουν τα χωράφια τους και να μην βγαίνουν έξω τα πρόβατά τους!Εκεί είναι το τελευταίο σημείο κατά την γνώμη μου, που μπορείς να πας με μεταφορικό μέσο!Ανοίγεις την είσοδο, την κλείνεις και από εκεί και μετά με τα πόδια!
 

axilleas1982

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Μ.....τώρα αυτό με το απαγορευτικό μας προβληματίζει λίγο γιατί αφενός θα πρέπει να κουβαλήσουμε τα πράγματα (σκηνή, νερό κλπ) με τα πόδια ...και αφετέρου θα θέλαμε να έχουμε τον νου μας στη μηχανή. Μήπως υπάρχει κάποια άλλη πρόταση για άλλο μέρος εκεί κοντά που να μπορούμε να στήσουμε και να έχουμε την μηχανή μαζί ?
Θέλεις κάτι απόμερο φαντάζομαι έτσι; Εκεί κοντά είναι και το Βαθύ, πολύ όμορφο, όχι τόσο απομονωμένο αλλά πάντως όχι και με πολύ κόσμο. Ο δρόμος είναι κακός αλλά με Off-Road μηχανή που φαντάζομαι έχει θα πας μια χαρά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.193
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom