Τουρκία Ξαφνική Κωνσταντινούπολη

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

Η φετινή μου καλοκαιρινή άδεια θα ξεκινούσε αναγκαστικά, μεσοβδόμαδα με την αργία του Δεκαπενταύγουστου. Οι διακοπές μας είχαν ήδη προγραμματιστεί από τις 17 και μετά, σε κυκλαδίτικο νησάκι. Κι εκεί που το είχα πάρει απόφαση πως φέτος το πρόγραμμα δε μου έβγαινε όπως συνήθως, τελευταία στιγμή και εντελώς αναπάντεχα, η εταιρεία αποφάσισε να μείνει κλειστή για όλη την εβδομάδα του Δεκαπενταύγουστου.

Άρα, μαζί με το Σαββατοκύριακο έχω τέσσερις ακόμα ημέρες δικές μου. Και τώρα, τί τις κάνουμε αυτές τις ημέρες; Μήπως να πεταχτούμε για λίγο στην Κωνσταντινούπολη; Άλλωστε το είχαμε στο πρόγραμμά μας να την ξαναδούμε κάποια στιγμή.

Μελέτη των διαθέσιμων δρομολογίων και πανάκριβων για τελευταία στιγμή εισιτηρίων, είχαμε και κάτι πόντους στην κάρτα για εξαργύρωση από την Aegean, τελικά την πήραμε την απόφαση. Τα εισιτήρια εκδόθηκαν, κλείσαμε ξενοδοχείο με συνοπτικές διαδικασίες, λίγο επιπλέον διάβασμα αφού τα βασικά τα ξέραμε από την προηγούμενη φορά και έτοιμοι για το δεύτερο ταξίδι μας στην Κωνσταντινούπολη.

Η πτήση της Aegean προς Κωνσταντινούπολη έφυγε στην ώρα της. Πλησιάζοντας όμως προς τον προορισμό μας, δυνατές αναταράξεις άρχισαν να κάνουν την εμφάνισή τους. Μμμμ, σκέφτηκα, μάλλον γι’αυτό οι αεροσυνοδοί έτρεχαν τόσο βιαστικά και άτσαλα να μαζέψουν τους δίσκους. Ε, θα κουνηθούμε λίγο. Άλλωστε μου είχε ξανατύχει. Δεν είναι ευχάριστο μεν, αλλά οκ, όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι. Κάποια στιγμή θα σου τύχουν και οι πολύ έντονες αναταράξεις. Έλα όμως που όσο κατεβαίναμε και κοντεύαμε για την προσγείωση, αντί τα πράγματα να γίνονται καλύτερα, γίνονταν χειρότερα... Τέτοιο κούνημα και ανεβοκατέβασμα μόνο σε ταινία είχα δει. Ήταν η πρώτη φορά που πραγματικά ένιωσα πολύ άβολα και πίστεψα ότι αυτό ήταν. Μάλλον δε θα τη βγάζαμε καθαρή.

Η νεαρή Ισπανιδούλα δίπλα μου, η οποία στην αρχή της πτήσης μας είχε ζητήσει να αλλάξουμε θέσεις γιατί φοβόταν τα αεροπλάνα και δεν ήθελε παράθυρο, έτρεμε σαν το ψάρι και ήταν έτοιμη να βάλει τα κλάμματα. Είχα το φόβο μου, έπρεπε να την καθησυχάσω κιόλας. Πρώτη απόπειρα για προσγείωση ανεπιτυχής. Εκείνη την ώρα υπήρχε σφοδρή καταιγίδα στην Κωνσταντινούπολη, η οποία ήταν και η αιτία των προβλημάτων μας.

Ενημέρωση από τον πιλότο ότι θα ξαναπροσπαθήσουμε. Προσπάθεια δεύτερη, η οποία μάλλον σταμάτησε πριν καν ξεκινήσει. Νέα ανακοίνωση από τον πιλότο. Λόγω της καταιγίδας είμασταν αναγκασμένοι να φύγουμε. Προορισμός μας η Θεσσαλονίκη και αναμονή μέχρι να πάρουμε νέα πρόγνωση καιρού και οδηγίες. Αν οι καιρικές συνθήκες καλυτέρευαν, θα συνεχίζαμε για Κωνσταντινούπολη. Αν όχι, θα γυρίζαμε Αθήνα. Διάφορες σκέψεις άρχισαν να περνάνε από το μυαλό μας. Από τη μια «φτηνά τη γλιτώσαμε», από την άλλη «πάει το ταξίδι».

Μετά από λίγη ώρα προσγειωνόμαστε σε ελληνικό έδαφος. Μα, αυτό το αεροδρόμιο δεν έμοιαζε με της Θεσσαλονίκης. Δεν έμοιαζε, γιατί δεν ήταν. Είχαμε προσγειωθεί στην Αλεξανδρούπολη. Οι ελπίδες μας αναπτερώθηκαν. Φαινόταν πως η περιπέτειά μας θα είχε αίσιο τέλος. Πράγματι μετά από μισή περίπου ώρα, ο πιλότος μας ανακοίνωσε πως αφού ανεφοδιαστήκαμε και πήραμε νέες οδηγίες και πρόγνωση καιρού, το ταξίδι μας για Κωνσταντινούπολη θα συνεχιζόταν.

Φτάσαμε λοιπόν με τρεις ώρες καθυστέρηση. Το δωμάτιο που είχαμε κλείσει για τρεις διανυκτερεύσεις είχε και δωρεάν μεταφορά από το αεροδρόμιο. Πόσο βολικό ήταν μετά από αυτή την ταλαιπωρία! Ευτυχώς πράγματι, βγαίνοντας μια ταμπέλα με το όνομα μας ήταν εκεί και ο Τούρκος μεταφορέας μας, ο οποίος αφού μας ενημέρωσε πως έριξε ένα τρίωρο ύπνο μέχρι τελικά να προσγειωθούμε, μας οδήγησε στο ξενοδοχείο στην περιοχή του Σουλταναχμέτ, λίγα μόλις βήματα από την Αγιά Σοφιά και τη βασιλική Κιστέρνα.

Το δωμάτιό μας ήταν στον τελευταίο όροφο (4ος) και ήταν πολύ συμπαθητικό. Πολύ καλύτερο από τις φωτογραφίες που είχαμε δει στην ιστοσελίδα τους, αλλά και στο booking. Με a/c, ψυγειάκι και free wi fi.

Merial Hotel, Istanbul Sultanahmet - Oldcity

Είναι το μικρό και φθηνό αδερφάκι του ξενοδοχείου Adamar, το οποίο βρίσκεται στην απέναντι γωνία. Εκεί σερβίρεται και το πρωινό για το Merial, σε μια αίθουσα στον τελευταίο όροφο, με θέα την Αγιά Σοφιά και το Μπλε Τζαμί. Η φωτογραφική μηχανή λοιπόν, απαραίτητη και στο πρωινό.

Η καθυστέρηση της άφιξής μας, η κούραση και η ψυχική μας ταλαιπωρία μας οδήγησαν απλά για μια πρώτη βόλτα στην πλατεία του Σουλταναχμέτ για τις πρώτες εικόνες στην Πόλη. Πέσαμε στην εποχή του Ραμαζανιού. Το ξέραμε και είχαμε διαβάσει ότι αυτό δε θα μας δημιουργούσε κανένα απολύτως πρόβλημα στην εκδρομή μας. Και έτσι αποδείχθηκε στη συνέχεια.

Κόσμος πολύς, ντόπιοι αλλά και τουρίστες κυκλοφορούσαν στην πλατεία, στα γύρω μαγαζιά, στην αγορά που είχε στηθεί ειδικά για αυτή την περίοδο, έξω και μέσα στο Μπλε Τζαμί, παντού. Ανακατευτήκαμε κι εμείς μαζί τους για κάμποση ώρα, μέχρι που νιώσαμε τις πρώτες ψιχάλες, οι οποίες άρχισαν να γίνονται πιο χοντρές και πιο συχνές. Γρήγορα γρήγορα λοιπόν και χωρίς πολλή σκέψη, κατευθυνθήκαμε απέναντι, στην οδό Ticarethane όπου υπάρχουν αρκετά τουριστικά φαγάδικα.

Καθήσαμε στο Rumeli Cafe δευτερόλεπτα πριν αρχίσει η μπόρα. Με το πρώτο ποτήρι μπύρα Efes αρχίσαμε να συνερχόμαστε και να συνειδητοποιούμε ότι το ταξίδι και οι διακοπές μας μόλις είχαν αρχίσει. Το φαγητό και το σέρβις δεν ήταν κακό, σε αντίθεση με την ανοργάνωτη κουζίνα τους, η οποία άργησε πάρα πολύ τα κυρίως πιάτα. Οι δε τιμές τους, αναμενόμενο να είναι ακριβές.
 

Attachments

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Χρώματα και αρώματα ανατολίτικα έφερε στο μυαλό μου η περιγραφή σου anny μου! Η εξόρμησή σας ήταν ό,τι καλύτερο!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Τα ξαφνικά είναι και τα καλύτερα
Ωραιότερη περιγραφή , μπράβο Anny

ΥΓ. Μήπως να γράψω και 3η ιστορία για την Πόλη ;; Τεράστια η Αγαπη για αυτήν την Πόλη τελικα !!!!!!!

Εγω πήγα με την έναρξη του ραμαζανιου 20 Ιουλίου και έχουμε πάνω κάτω τις ίδιες εικόνες σε ότι είδαμε

Sent from my iPhone using Travel stories
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.983
Μια χαρά τα περάσατε, παρά την αναστάτωση της βροχής τελικά ;). Δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ το επόμενο καλοκαίρι τον Αύγουστο πάλι εκεί θα είμαι...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ανεξάντλητη Πόλη! Πείτε μου κάτι όμως, το inci δεν έκλεισε?
Ολόκληρο το κτίριο (Cercle d'Orient) όπου βρίσκεται και το Inci, έχει περάσει στα χέρια μιας κατασκευαστικής εταιρείας, η οποία θέλει να το κατεδαφίσει και να χτίσει εμπορικό κέντρο.

Για πολύ καιρό η υπόθεση ήταν στα δικαστήρια, ενώ ταυτόχρονα υπήρχαν και πολλές διαμαρτυρίες για την κατεδάφιση του κτιρίου όπου βρίσκεται και ένας παλιός κινηματογράφος.
Δεν ξέρω αν έχει βγει η τελική απόφαση και ποιά είναι αυτή.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
αααχχχ αγαπημένη Πόλη!!! Μου ξύπνησες πολλές αναμνήσεις..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πολύ ωραία περιγραφή anny! :) Έχει μια γοητεία η επίσκεψη σε προορισμούς που έχουμε ξαναπάει, κάνει πιο χαλαρή, αλλά και ενίοτε απολαυστική την όλη περιήγηση! Και ξανασυλλογίστηκα το πόσο πολύ θέλω να ξαναπάω Πόλη! :D
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Κάπου διάβασα οτι η είσοδος για την Αγία Σοφία είναι ακριβή.. Αλλά στο επίσημο site λέει 25 λίρες δλδ περίπου 10€. Μπορεί κάποιος να μου πει τι ισχύει? Μήπως κάνω λάθος στην ισοτιμία? :roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.255
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom