Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

aggelos74

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φίτζι
καλημέρα σε όλους και όλες
να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου.Σε κάποιο post που δεν το βρίσκω τώρα αναφερόταν πώς γίνονται οι παραγγελίες στα εστιατόρια στη Ρώμη.Δηλαδή οτι πρέπει να παραγγείλει κάποιος ορεκτικό κυριως πιάτο κτλπ?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
καλημέρα σε όλους και όλες
να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου.Σε κάποιο post που δεν το βρίσκω τώρα αναφερόταν πώς γίνονται οι παραγγελίες στα εστιατόρια στη Ρώμη.Δηλαδή οτι πρέπει να παραγγείλει κάποιος ορεκτικό κυριως πιάτο κτλπ?

Δεν έχει πρέπει. Ό,τι θες μπορείς να παραγγείλεις.
Η αναφορά που θυμάσαι και δε βρίσκεις έχει να κάνει με τις συνήθειες των Ιταλών.
Δηλαδή στα menu θα δεις πρώτα τα antipasti (ορεκτικά), το πρώτο πιάτο που συνήθως είναι ζυμαρικά (μικρές σχετικά μερίδες, όχι όπως θα έτρωγες ζυμαρικά στην Ελλάδα) και μετά τα κυρίως πιάτα που μπορεί να είναι κρέας ή ψάρι ανάλογα με το εστιατόριο.

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι εσύ πρέπει να ακολουθήσεις τις συνήθειες των Ιταλών. Μπορείς να πάρεις μόνο πρώτα ή μόνο κυρίως, ή να κάνεις διάφορους συνδυασμούς.
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
καλημέρα σε όλους και όλες
να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου.Σε κάποιο post που δεν το βρίσκω τώρα αναφερόταν πώς γίνονται οι παραγγελίες στα εστιατόρια στη Ρώμη.Δηλαδή οτι πρέπει να παραγγείλει κάποιος ορεκτικό κυριως πιάτο κτλπ?
Δές λίγο τα παρακάτω..ίσως έχουν σχετικές απαντήσεις για το φαγητό στη Ρώμη..:p..αλλά γενικά μπορείς να παραγγείλεις ό,τι θέλεις..και όπως το θέλεις..;)

http://www.travelstories.gr/%E9%F4%E1%EB%FC%F6%E9%EB%EF%E9/26782-%F1%FE%EC%E7-%EA%E1%E9-%E5%F3%F4%E9%E1%F4%FC%F1%E9%E1-%EC%E5-%DE-%F7%F9%F1%DF%F2-%EA%F1%DC%F4%E7%F3%E7%3B.html

http://www.travelstories.gr/%E9%F4%E1%EB%FC%F6%E9%EB%EF%E9/3973-e%F3%F4%E9%E1%F4%EF%F1%E9%E1-die.html
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
καλημέρα σε όλους και όλες
να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου.Σε κάποιο post που δεν το βρίσκω τώρα αναφερόταν πώς γίνονται οι παραγγελίες στα εστιατόρια στη Ρώμη.Δηλαδή οτι πρέπει να παραγγείλει κάποιος ορεκτικό κυριως πιάτο κτλπ?
μεγαλύτερη σημασία έχει η σειρά. δηλ. μην παραγγείλεις 1ο μετά το 2ο. ή αν παραγγείλεις ένα 1ο κ ένα 2ο να ζητήσεις να έρθουν μαζί αλλιώς θα φάτε σε διαφορετικό χρόνο.
και συνοπτικά πρώτα ορεκτικό (antipasto) μετα 1ο (ζυμαρικά, ρύζι) μετά 2ο κυρίως δηλ με το συνοδευτικό του (contorno).
πολλά ενδιαφέροντα πιάτα είναι συνοδευτικά πχ κι αν δεν πεις πότε τα θέλεις σερβιρισμένα θα έρθουν μαζί με το κυρίως. μπορείς να ζητήσεις (αν και ανορθόδοξο) να ερθει το contorno σαν ορεκτικό. και ποτέ μα ποτέ cappuccino στα γεύματα..;)
 

Taxidiariko

Member
Μηνύματα
26
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι και πάλι!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπουδήποτε δεν έχω πάει!
μολις γυρισα
τελεια!!!!!!!!!!!!!1 τελεια!!!!!!!!!!!!!! τέλεια!!!!!!!!!!!!!!!

Καλώς ήρθες!!!Επειδή αρχές Ιούνη θα πάω και γω Ρώμη για 3 μέρες με Ryanair, μπορείς σε παρακαλώ να με βάλεις στο κλίμα??Πώς ήταν η εμπειρία των πτήσεων?Είχατε καθυστέρηση?Από το Ciampino πώς πήγατε στο Ξενοδοχέιο σας?Πόσα πληρώσατε?Τι σας άρεσε περισότερο στη Ρώμη?
Κάθε πληροφορία,καλοδεχούμενη!:roll:
 

PopiTzil

Member
Μηνύματα
89
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
...........
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία,Κούβα..
Λοιπόν έχοντας μόλις γυρίσει από Ρώμη νομίζω οτι μπορώ να σε βοηθήσω!Αρχικά για την πτήση....δεν είχε καθόλου καθυστέρηση κα μάλιστα φτάσαμε μισή ώρα πιο νωρίς από το προβλεπόμενο:p και γενικά δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.Σε ποια περιοχή θα μένεις για να σου πω πως θα μπορέσεις να πας.
 

Taxidiariko

Member
Μηνύματα
26
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι και πάλι!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπουδήποτε δεν έχω πάει!
Λοιπόν έχοντας μόλις γυρίσει από Ρώμη νομίζω οτι μπορώ να σε βοηθήσω!Αρχικά για την πτήση....δεν είχε καθόλου καθυστέρηση κα μάλιστα φτάσαμε μισή ώρα πιο νωρίς από το προβλεπόμενο:p και γενικά δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.Σε ποια περιοχή θα μένεις για να σου πω πως θα μπορέσεις να πας.
Θα μένουμε κοντα στη σταση Lepanto του μετρό.Ειναι κοντα στο Βατικανό.Τί συμφέρει καλύτερα?:roll:
 

lilipoupoli

Member
Μηνύματα
50
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
βενετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
παρισι
Θα μένουμε κοντα στη σταση Lepanto του μετρό.Ειναι κοντα στο Βατικανό.Τί συμφέρει καλύτερα?:roll:
εγώ έμενα otaviano μια σταση μετρό πιο μετά απ'ο lepanto είναι μετά το ποτάμι για βατικανό. θα πάρεις από το ciampino το shuttle bus κάνει 4 ευρώ το άτομο και περίπου μισή ώρα για termini. από εκεί πολύ εύκολα με 1 ευρώ το άτομο πέρνεις μετρό γραμμη Α για batistini. κατεβένεις σταση lepanto είναι το πολύ 10 λεπτα. το εψαξα πολύ το θέμα με τα λεωφορεια, πρέπει να με ακούσεις είναι η πιο καλή οικονομική και γρηγοροτερη λύση.
 

lilipoupoli

Member
Μηνύματα
50
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
βενετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
παρισι
Καλώς ήρθες!!!Επειδή αρχές Ιούνη θα πάω και γω Ρώμη για 3 μέρες με Ryanair, μπορείς σε παρακαλώ να με βάλεις στο κλίμα??Πώς ήταν η εμπειρία των πτήσεων?Είχατε καθυστέρηση?Από το Ciampino πώς πήγατε στο Ξενοδοχέιο σας?Πόσα πληρώσατε?Τι σας άρεσε περισότερο στη Ρώμη?
Κάθε πληροφορία,καλοδεχούμενη!:roll:
πέρασα τέλεια. η ryanair πολύ καλή, όχι μόνο δεν είχε καθυστέρηση αλλά φτάσαμε ρώμη περίπου κανά 20λεπτο πιο νωρίς.
καταρχάς εγώ έπεσα και πάνω στο μνημόσυνο του Ιωάννη Παύλου. ετσι είδαμε και τον πάπα στην πλατεία του Αγίου Πέτρου. Τώρα τι μας άρεσε περισσότερο... αυτά είναι ανάλογα... εγώ ξετρελάθηκα με φοντανα τι τρέβι, αλλά έπαθα πλάκα με άγιο πέτρο, βατικανό, μουσείο βατικανου, καπέλα σιστίνα, και πλατεία. να σου πω την μαύρη μου αλήθεια δεν ξετρελάθηκα με το κολοσσαίο. καλό δεν λέω αλλά αν ξαναπάω στη ρώμη δεν θα το προτιμίσω πρώτο πρώτο, ενώ στα άλλα που σου είπα αχχχ θέλω να ξαναπάω...!!!!!
 

lilipoupoli

Member
Μηνύματα
50
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
βενετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
παρισι
spiderman το δωμάτιο μου μας είπες να πάμε, για τα λεφτά του και τη θέση του πολύ καλό.σ ευχαριστώ πολύ που μας το προτεινες. η ιδιοκτήτρια ευγενέστατη, 5 λεπτά βατικανώ με τα πόδια, 2 λεπτά στάση μετρό ottaviano με τα πόδια πάλι. επίσης μπορείς να πας και κέντο με τα πόδια από το δωμάτιο, έτσι δεν βλέπεις και περισσότερα πράγματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom