Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

XrisAround

Member
Μηνύματα
59
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
.....Κρήτη.....
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
....ωραία, μιας και πάω τον άλλον μήνα στην Ρώμη και έχει ήδη αρχίσει το ψάξιμο ας ρωτήσω 2...3...4 πραματάκια.
Το λοιπόν,
α. Σε περίπτωση μονοήμερης εκδρομής ποιο από τα Tivoli, Gandolfo & Bracciano αξίζει? Καλύτερα ΣΚ ή καθημερινή ενδείκνυται? (προτιμώ φύση και βόλτες παρά κλειστούς χώρους)

β. Το Βατικανό υποθέτω πως είναι καλύτερα καθημερινή, σωστά? Πόση ώρα χρειάζεται μια νορμάλ γύρα στο museum, Sistine Chapel και γυρω χώρους, χωρίς χαζέματα και ψειρίσματα?

γ. Τα night busses ισχύουν? Απο piazza venezia και termini? Είναι αξιόπιστα ή να κοιτάξω εναλλακτικό τρόπο διαφυγής?

δ. Ισχύει πως το κέντρο είναι κλειστό προς τα αμάξια τις Κυριακές? και ενδείκνυται για τους πεζούς κ τα ποδήλατα? Κανείς με ποδηλατικές εμπειρίες στην Ρώμη?

ε. Στη villa borghese η είσοδος είναι φρεε? Εισιτήριο θέλει μόνο στην γκαλερί?

στ. Για διαμονή βλέπω τσεκουρώνουν αρκετά, οπότε με 38-42ε στην περιοχή του βατικανού είναι καλή τιμή σε B&B? ή κάτι μου διαφεύγει και θα :bash:?

Αυτά εν ολίγης, μαζεύω πληροφορίες να τα βάλω λίγο σε τάξη και να βγει το βασικό πλάνο....
Ευχαριστώ!!:lol:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
α. Σε περίπτωση μονοήμερης εκδρομής ποιο από τα Tivoli, Gandolfo & Bracciano αξίζει? Καλύτερα ΣΚ ή καθημερινή ενδείκνυται?
β. Το Βατικανό υποθέτω πως είναι καλύτερα καθημερινή, σωστά? Πόση ώρα χρειάζεται μια νορμάλ γύρα στο museum, Sistine Chapel και γυρω χώρους, χωρίς χαζέματα και ψειρίσματα?
γ. Τα night busses ισχύουν? Απο piazza venezia και termini? Είναι αξιόπιστα ή να κοιτάξω εναλλακτικό τρόπο διαφυγής?
δ. 1.Ισχύει πως το κέντρο είναι κλειστό προς τα αμάξια τις Κυριακές?
2.και ενδείκνυται για τους πεζούς κ τα ποδήλατα?
ε. Στη villa borghese η είσοδος είναι φρεε? Εισιτήριο θέλει μόνο στην γκαλερί?
στ. Για διαμονή βλέπω τσεκουρώνουν αρκετά, οπότε με 38-42ε στην περιοχή του βατικανού είναι καλή τιμή σε B&B?
α. Castel Gandolfo. καθημερινή.
β. 3 ώρες μινιμουμ.
γ. φυσικά. http://www.atac.roma.it/files/doc.asp?r=358
δ. 1. όχι., 2. ναι. Percorsi urbani in bicicletta
ε. ναι. ναι.
στ. ναι. ότι πληρώνεις παίρνεις εννοείται..
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Το μουσείο του Βατικανού, με λίγα ψειρίσματα, εμένα μου πήρε 2-3 ωρίτσες.
Αν δεν είχε τόσο πολύ κόσμο,σίγουρα θα έμενα πολύ περισσότερο.
Η εκκλησία του Αγίου Πέτρου θέλει κι αυτή το λιγότερο μια ωρίτσα,αφού μπεις μέσα.Αν πας πρωί θα γλιτώσεις τις ουρές.
Στη villa borghese μπαίνεις χωρίς είσοδο και κάνεις τον περίπατό σου,
στη γκαλερί δεν πήγα,αλλά απ ότι ξέρω έχει είσοδο.
 

XrisAround

Member
Μηνύματα
59
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
.....Κρήτη.....
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Άψογα, βλέπω κιόλας απαντήσεις!:clap:

Τέλεια κ εγώ προς Castel Gandolfo την βλέπω την εκδρομή!
Άλλη γνώμη κανείς?Να προσθέσει κάτι?Να διαφωνήσει?

Ωραία για Βατικανό να υπολογίζω 4-5 ώρες αναλόγως τα κέφια. Προυνό προυνό ελπίζω να είμαι εκεί, θα κλείσω και εισιτήρια, κομπλέ!

Ωραία και με τα νυχτο λεωφορεία!οκ! (το σαιτ το είχα βρει απο παλιότερη απάντησή σας).
Μια ερώτηση μόνο, απ όσο βλέπω άλλα λεωφορεία ξεκινάνε απο τον έναν σταθμό και άλλα απο τον άλλο, σωστά?

Στη villa borghese θα τριγυρίσω, στη γκαλερί απ΄όξω μόνο.

Διαμονή αν δεν αλλάξει κάτι,κλείνει κ αυτή ή στην via Cipro ή στην ottaviano.
Αντίρρησις κανείς?να μιλήσει τώρα :bleh:.

Τα ιταλικά μου βέβαια περιορίζονται στα ciao bella bambola αλλά θα την βρω την άκρη με το ποδηλατικό σαιτ που παραθέσατε. Είναι ότι ακριβώς έψαχνα, έχει και διαδρομές, φωτογραφίες κτλπ. Να είν καλά το translator! ;)
Ευχαριστώ!

κάθε άλλη γνώμη είν ευπρόσδεκτη.....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μια ερώτηση μόνο, απ όσο βλέπω άλλα λεωφορεία ξεκινάνε απο τον έναν σταθμό και άλλα απο τον άλλο, σωστά?
ναι. δες τη διαδρομή τους και ποιο σε βολευει. στα υπόψη βάλε το ωραριο μετρο ΠΑ-ΣΑ ως 1.30 και για το Castel Gandolfo το FR4 (προαστιακός ας πούμε).
 

XrisAround

Member
Μηνύματα
59
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
.....Κρήτη.....
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
αααα γιατί στο σαιτ βλέπω το Σα μέχρι τις 12:30. Όπως και να έχει η αυτοψία απο κοντά θα δείξει.
Τώρα βέβαια είδα πως λόγω έργων η γραμμή Α κλείνει στις 9.

"Important: Closure of Line A After 9 pm Until April 2012.
Because of the construction of a new Line C Metro, Line A will be closed every night after 9 p.m except for Saturdays.
The last train in each direction leaves the terminus at either end at 9 p.m."
Rome Metro Trains - Using Rome's Metro With Subway Map :mad:


Για να δούμε, θα κοιτάξω και τα λεωφορεία ούτως ή άλλως.
Βλέπω υπάρχουν αρκετά, οκ!

Για το gandolfo, το trenitalia είναι?αν ναι, οκ το βρήκα!
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
 

XrisAround

Member
Μηνύματα
59
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
.....Κρήτη.....
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
χαχαα....πάνω που αναρωτιόμουν αν γκαβώθηκα ή είναι ο μεσημεριανός λήθαργος και μετά από ψάξιμο-χάσιμο στα ιταλικά το βρήκα.
Στο πρόγραμμα το βγάζει κανονικά ως τις 1:30. οκ!

Ευχαριστώ.
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δρομολόγια λεωφορείων εκτός κέντρου πού μπορώ να βρω; Συγκεκριμένα το ξενοδοχείο που έκλεισα είναι κοντά στο villa ada park κι έχω διαβάσει ότι η περιοχή εξυπηρετείται από τα λεωφορεία Νο 86 και 92.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom