Οδηγιες προς ναυτιλομενους

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Φετος το καλοκαιρι ειχα προγραμματισει δικοπες με ιστιοφορο. Δυστηχως ενα μικρο προβλημα υγειας δεν μου επετρεψε να κανω τις διακοπες που ηθελα. Σημερα ομως επεστρεφαν οι φιλοι μου και πανω απο το κυριακατικο τραπεζι μου μετεφεραν ολες τις λεπτομερεις και εγω με την σειρα μου θα τις μοιραστω μαζι σας (ετσι για να δειτε τι καλη μοντ εχετε).

Μικρα tips για πετυχημενες διακοπες με ιστιοπλοϊκο.

Το σημαντικοτερο ειναι να βρεθει ο καταλληλος σκιπερ. Πανω απο ολα εμπειρος και συνεργασιμος. Τι θα πει συνεργασιμος; Να μην παθαινει υστερια καθε φορα που γεμιζει το σκαφος αμμο. Να μην απαιτει ησυχια απο τις 10 το βραδυ. Να ειναι δηλαδη καποιος σαν τον σκιπερ που ειχαν αυτοι. Χαμογελαστος, με καλη διαθεση που εγινε μελος της παρεας απο την πρωτη μερα. Ενας κακοτροπος αγνωστος που εισαι υποχρεομενος να βλεπεις καθε μερα μπορει να σου καταστρεψει τις διακοπες. Επιπλεον δεν ειναι καθολου μα καθολου καλη ιδεα να τσακωθεις μαζι τους μεσοπελαγα.

Δευτερον, ο καιρος. Κατι που επισης μπορει να σου τιναξει τα σχεδια στον αερα. Γι αυτο μια καλη επιλογη ειναι να επιλεξεις το Ιονιο που δεν "υποφερει" απο μελτεμια. Σε περιπτωση που ο καιρος χαλασει ο σκιπερ θα δωσει οδηγιες για να περασει οσο το δυνατον πιο ανωδινα η περιοδος που θα "σκοτωνες" για να πατησεις στερια.

Αλλο μεγαλο θεμα ειναι το οικονομικο. Πολλοι πιστευουν οτι το να ενοικιασεις σκαφος ειναι ακριβο. Αυτο ειναι και αληθεια και ψεματα μαζι. Δηλαδη, αν η παρεα ειναι μεγαλυτερη των 5 ατομων και η μερες τουλαχιστον πανω απο 15 τοτε σαφως ειναι πιο οικονιμικο απο το μενεις σε ξενοδοχειο με την προυποθεση οτι εχεις σκοπο να πγαινεις σε διαφορα μερη.

Αυτο ειναι αλλωτε και το νοημα, να μπορεσεις δηλαδη να πας σε παραλιες που δεν ειναι ευκολα προσβασιμες απο την στερια. Μια αλλη παγιδα που εχει σχεση με τα χρηματα ειναι η διατροφη. Πολλοι πιστευουν οτι θα εξοικονομήσουν αρκετα χρηματα μαγιρευοντας στο σκαφος. Τα ιστιοπλοϊκα εχουν κουζινα και ολες τις σχετικες ανεσεις αλλα ειναι απο χλωμο εως κατασπρο να κλειστει καποιος στην κουζινα οταν εξω υπαρχει ηλιος και κοκτειλ. Tα απολυτως απαραιτητα που πρεπει να εχει το ψυγειο ειναι παγακια, νερο και πολλα φρουτα.

Οι διακοπες με ιστιοπλοϊκο δεν ταιριαζουν σε ολους.
Τα πλεονεκτηματα ειναι τα γνωστα.
Βλεπεις παραλιες που δεν θα μπορουσες να δεις με κανεναν αλλο τροπο. Ξυπνας το πρωι και κανεις την πρωτη βουτια της ημερας πριν ακομα καλα καλα πιεις καφε.Κανεις απιθανα παρτυ χωρις να ενοχλεις κανεναν. Μπορεις να μετατρεψεις το σκαφος σε ιδιωτικο κλαμπ για σενα, την παρεα σου και οποιον αλλον καλεσεις. Αν καποιος γειτονας ενοχληθει δεν εισαι εσυ αδιακριτος αλλα αυτος ιδιοτροπος.Μπορεις καθε μερα να ξυπνας σε διαφορετικο μερος.

Τα μειονεκτηματα ή μαλλον καλυτερα τα πραγματα που θελουν προσοχη ειναι οπως ειπα και παραπανω η επιλογη του σκιπερ. Συνηθως οι εταιρειες που νοικειαζουν σκαφη εχουν ηδη σκιπερ. Το καλυτερο ειναι να τον γνωρισετε απο πριν. Αν τον αντιπαθησετε στο λιμανι, λυπαμε την πατησες!

Δυο πραγματα που πρεπει να χρησιμοποιεις με μετρο ειναι ο ηλιος και το νερο. Η ιδεα του να εισαι ολοι μερα ξαπλα στο καταστρωμα με περιοδικα και μπυρες ακουγαιτε συναρπαστικη αλλα δεν ειναι. Τα εγκαυματα, οι πονοι και το γιαουρτομα θα να δροσιστεις θα σε κανουν να θυμασαι αυτες τις διακοπες αλλα οχι με την καλη εννοια.

Το σκαφος εχει αποθηκευτικους χωρους αλλα ποτε δεν αρκουν. 2-3 φορεματα, μπλουζακια, σορτς και μαγιο ειναι υπερ αρκετα. Τα ψηλοτακουνα δεν χρειαζονται. Ή το σκαφος θα σπασεις ή το ποδι σου. Απο οικονομικης αποψης περισσοτερο συμφερει το δευτερο.

Τελος, η ιδιωτικοτητα. Απλως δεν υπαρχει. Ακομα και να βηξεις θα σε ακουσουν ολοι. Αν μιλαμε για παρεα τοτε μικρο το κακο, αν ομως ειναι ζευγαρια τοτε καταλαβαινεται, δεν θα επεκταθω γιατι τωρα τελευταια εχουμε και ανηλικους στην παρεα μας.

Αυτα τα μικρα tips για να παρακινησω οσο περισσοτερους μπορω να δοκιμασουν αυτου του ειδους τις διακοπες. Ειναι κατι σαν το καμπινγκ, η θα το λατρεψεις ή θα το μισησεις.
 

mina77

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Φετος το καλοκαιρι ειχα προγραμματισει δικοπες με ιστιοφορο. Δυστηχως ενα μικρο προβλημα υγειας δεν μου επετρεψε να κανω τις διακοπες που ηθελα. Σημερα ομως επεστρεφαν οι φιλοι μου και πανω απο το κυριακατικο τραπεζι μου μετεφεραν ολες τις λεπτομερεις και εγω με την σειρα μου θα τις μοιραστω μαζι σας (ετσι για να δειτε τι καλη μοντ εχετε).

Μικρα tips για πετυχημενες διακοπες με ιστιοπλοϊκο.

Το σημαντικοτερο ειναι να βρεθει ο καταλληλος σκιπερ. Πανω απο ολα εμπειρος και συνεργασιμος. Τι θα πει συνεργασιμος; Να μην παθαινει υστερια καθε φορα που γεμιζει το σκαφος αμμο. Να μην απαιτει ησυχια απο τις 10 το βραδυ. Να ειναι δηλαδη καποιος σαν τον σκιπερ που ειχαν αυτοι. Χαμογελαστος, με καλη διαθεση που εγινε μελος της παρεας απο την πρωτη μερα. Ενας κακοτροπος αγνωστος που εισαι υποχρεομενος να βλεπεις καθε μερα μπορει να σου καταστρεψει τις διακοπες. Επιπλεον δεν ειναι καθολου μα καθολου καλη ιδεα να τσακωθεις μαζι τους μεσοπελαγα.

Δευτερον, ο καιρος. Κατι που επισης μπορει να σου τιναξει τα σχεδια στον αερα. Γι αυτο μια καλη επιλογη ειναι να επιλεξεις το Ιονιο που δεν "υποφερει" απο μελτεμια. Σε περιπτωση που ο καιρος χαλασει ο σκιπερ θα δωσει οδηγιες για να περασει οσο το δυνατον πιο ανωδινα η περιοδος που θα "σκοτωνες" για να πατησεις στερια.

Αλλο μεγαλο θεμα ειναι το οικονομικο. Πολλοι πιστευουν οτι το να ενοικιασεις σκαφος ειναι ακριβο. Αυτο ειναι και αληθεια και ψεματα μαζι. Δηλαδη, αν η παρεα ειναι μεγαλυτερη των 5 ατομων και η μερες τουλαχιστον πανω απο 15 τοτε σαφως ειναι πιο οικονιμικο απο το μενεις σε ξενοδοχειο με την προυποθεση οτι εχεις σκοπο να πγαινεις σε διαφορα μερη.

Αυτο ειναι αλλωτε και το νοημα, να μπορεσεις δηλαδη να πας σε παραλιες που δεν ειναι ευκολα προσβασιμες απο την στερια. Μια αλλη παγιδα που εχει σχεση με τα χρηματα ειναι η διατροφη. Πολλοι πιστευουν οτι θα εξοικονομήσουν αρκετα χρηματα μαγιρευοντας στο σκαφος. Τα ιστιοπλοϊκα εχουν κουζινα και ολες τις σχετικες ανεσεις αλλα ειναι απο χλωμο εως κατασπρο να κλειστει καποιος στην κουζινα οταν εξω υπαρχει ηλιος και κοκτειλ. Tα απολυτως απαραιτητα που πρεπει να εχει το ψυγειο ειναι παγακια, νερο και πολλα φρουτα.

Οι διακοπες με ιστιοπλοϊκο δεν ταιριαζουν σε ολους.
Τα πλεονεκτηματα ειναι τα γνωστα.
Βλεπεις παραλιες που δεν θα μπορουσες να δεις με κανεναν αλλο τροπο. Ξυπνας το πρωι και κανεις την πρωτη βουτια της ημερας πριν ακομα καλα καλα πιεις καφε.Κανεις απιθανα παρτυ χωρις να ενοχλεις κανεναν. Μπορεις να μετατρεψεις το σκαφος σε ιδιωτικο κλαμπ για σενα, την παρεα σου και οποιον αλλον καλεσεις. Αν καποιος γειτονας ενοχληθει δεν εισαι εσυ αδιακριτος αλλα αυτος ιδιοτροπος.Μπορεις καθε μερα να ξυπνας σε διαφορετικο μερος.

Τα μειονεκτηματα ή μαλλον καλυτερα τα πραγματα που θελουν προσοχη ειναι οπως ειπα και παραπανω η επιλογη του σκιπερ. Συνηθως οι εταιρειες που νοικειαζουν σκαφη εχουν ηδη σκιπερ. Το καλυτερο ειναι να τον γνωρισετε απο πριν. Αν τον αντιπαθησετε στο λιμανι, λυπαμε την πατησες!

Δυο πραγματα που πρεπει να χρησιμοποιεις με μετρο ειναι ο ηλιος και το νερο. Η ιδεα του να εισαι ολοι μερα ξαπλα στο καταστρωμα με περιοδικα και μπυρες ακουγαιτε συναρπαστικη αλλα δεν ειναι. Τα εγκαυματα, οι πονοι και το γιαουρτομα θα να δροσιστεις θα σε κανουν να θυμασαι αυτες τις διακοπες αλλα οχι με την καλη εννοια.

Το σκαφος εχει αποθηκευτικους χωρους αλλα ποτε δεν αρκουν. 2-3 φορεματα, μπλουζακια, σορτς και μαγιο ειναι υπερ αρκετα. Τα ψηλοτακουνα δεν χρειαζονται. Ή το σκαφος θα σπασεις ή το ποδι σου. Απο οικονομικης αποψης περισσοτερο συμφερει το δευτερο.

Τελος, η ιδιωτικοτητα. Απλως δεν υπαρχει. Ακομα και να βηξεις θα σε ακουσουν ολοι. Αν μιλαμε για παρεα τοτε μικρο το κακο, αν ομως ειναι ζευγαρια τοτε καταλαβαινεται, δεν θα επεκταθω γιατι τωρα τελευταια εχουμε και ανηλικους στην παρεα μας.

Αυτα τα μικρα tips για να παρακινησω οσο περισσοτερους μπορω να δοκιμασουν αυτου του ειδους τις διακοπες. Ειναι κατι σαν το καμπινγκ, η θα το λατρεψεις ή θα το μισησεις.
καταπληκτικα αυτα που μας γραφεις. Εχω παει μια φορα με ιστιοπλοϊκο Πορο-Αιγινα για ενα τριημερο. Ηταν απτις πιο ομορφες διακοπες μου. Θελαμε να το κανουμε και την επομενη χρονια στο Ιονιο, αλλα διαφορα προβληματακια που προεκυψαν, ακυρωσαν τις διακοπες. Ειναι παντως στα αμεσα σχεδια μας, καθως εχουμε σκιπερ στην παρεα και δεν θα υπαρχει και το θεμα της συννενοησης...
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Νερό περιορισμένο (και μυρωδάτο), μαλλιά τζίβα, αλάτι στρώσεις επάλληλες, ποτά χλιαρά και μετρημένα, κούνημα ατέλειωτο από τους νεοέλληνες και τους αλλοδαπούς κάνγκουρους με τα τζετ σκι και τα θηριώδη βενζινοβώρα εξωλέμβια (δες πως βγαίνει στο πλέι ) (και μέσα στο λιμάνι), αγωνία μην αδειάσει ο διπλανός την σεντίνα πρίν την βουτιά, προκαθορισμένες διαδρομές και διανυκτερεύσεις (δεν δένουμε όπου νάναι, τα ρεμέτζα είναι συγκεκριμένα) και ένα ατέλειωτο τσακ τσακ τσακ τσακ το συρματόσχοινο πάνω στο κατάρτι με το παραμικρό αεράκι.
Αλλά η πλεύση με τα πανιά, το χουζούρεμα στο κατάστρωμα και οι βουτιές σε μέρη που δεν πατάει άνθρωπος αξίζουν οποιαδήποτε ταλαιπωρία.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ευχαριστούμε πολύ! Lyda, ελπίζω να ήταν κάτι περαστικό. Υπάρχουν καθόλου links από αξιόπιστα γραφεία;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ευχαριστουμε πολυ Λυδα.
Εχω σκεφτει και γω πολλες φορες διακοπες με ιστιοπλοικο αλλα με κωλυουν διαφορα πραγματα.
Η παρεα πρεπει να ειναι πολυ δεμενη και καλοπροαιρετη γιατι οι συνθηκες διαβιωσης ειναι δυσκολες .Βαλε τωρα να ζει μαζι σας και ενας ξεκαρφωτος ,αγνωστος σκιππερ .Εμενα αυτο με χαλαει.Ποσο μαλλον να με βαζει στο κρεββατι απο τις 10 χιχιιχιιχι.Συγχωρειται μονο αν ειναι ωραιος και γεροδεμενος.
Το μεγαλυτερο δελεαρ για μενα ειναι η δυνατοτητα που εχεις να πηγαινεις σε απομονωμενες παραλιες και σε διαφορετικα μερη ,ειδαλλως θα επρεπε να περιοριστεις σε ενα νησι μονο.
Απο την αλλη ομως πιστευω οτι θα βαριομουν να βλεπω συνεχεια θαλασσα γιατι μ αρεσει να γυριζω με αυτοκινητο και να βλεπω διαφορετικα μερη και εικονες.
Οποτε ειμαι λιγο επιφυλακτικη ακομα ως προς τις σκαφατες διακοπες.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα πέντε σημεία της Γης
Τέσσερα χρόνια τώρα όλο πάμε να το οργανώσουμε κι όλο κάτι γίνεται...Τουλάχιστον είδαμε και από πρώτο χέρι την εμπειρία των φίλων σου, να ξέρω την επόμενη φορά τι θα παραθέσω και τι θα αποκρύψω:D(για να τους πείσω)!
Ευχαριστούμε:clap:
 

harilander

Member
Μηνύματα
548
Likes
396
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
χώρα του ποτέ
επειδη το εχω κάνει παλια πολλές φορες, μιας και πολλοι απο την παρέα μου εχουμε δίπλωμα χειριστού εχω να πω πως το ποιο σημαντικό είναι να είναι ομοιομορφη και συνειδητοποιημένη η παρέα.
Τι εννοώ;να εχουν ολοι καταλάβει τι θα κανουν και τι θα αντιμετωπίσουν,να εχουν παρόμοια γούστα, να μπορούν να στερηθούν καποιες ανέσεις,(χώρος για τα πραγματα μας,κρεββατια,οικονομία στο ντους), να βοηθούν στις δουλειες πανω στο σκάφος, να μην τους πιάνει η θάλασσα με το παραμικρό και το βασικότερο να είναι υπομονετικοί και υποχωρητικοί.Εδω δει ζευγάρια να σκοτώνονται μεσοπέλαγα, και οπως καταλαβαίνεται οταν είσαι μεσοπέλαγα δεν έχεις ουτε μια γωνιά να απομονωθεις, πόσο μαλλον να πας καπου.
Εαν καταφέρεις να τα ξεπερασεις ολα αυτα, απλα είναι τέλεια!:clap:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το εκανα μια φορα, καλο ητανε, το δοκιμασα ως μια εμπειρια που πρεπει να κανει κανεις μια φορα στη ζωη του, αλλα φτανει! Εκτος και αν με καλεσει για διακοπες κανεις κροισος σε κανενα σκαφος 90 ποδιων, με καμπινα που να στεκομαι ορθια και να μην εχω την αισθηση οτι κανω προπονηση για τοτε που θα βλεπω τα ραδικια αναποδα. Συνηθως αυτα τα ιστιοπλοικα που νοικιαζουν ειναι πλαστικα: εμενα πολυ με χαλασε αυτο, ειχα την αισθηση οτι ημουν μεσα σε ενα βραστηρα. Ζεσταινοταν το σκαρι απιστευτα! Επρεπε να εχουμε ανοικτο το air condition= οι μηχανες του σκαφους αναμμενες = φασαρια. Και η καμπινα της πρυμνης οπου κοιμομουν διπλα στις μηχανες, μια αθλιοτης!
Και στο Ιονιο εχει συχνα απνοια με συνεπεια να μην φουσκωνει το πανι. Αρα παει με τη μηχανη το ιστιοπλοικο: και φασαρια στα αυτια σου και πολυ αργα να πηγαινει.
Δεν ξεκουραστηκα καθολου σε εκεινες τις διακοπες, οχι επειδη το ιστιοπλοικο εχει δουλεια και μου βγηκε ο πατος, αυτο θα το εκανα με χαρα, αλλα απο την αυπνια λογω ζεστης και τη φασαρια της μηχανης λογω απνοιας.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη

giorgos1

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πόρος με ιστιοπλοικό
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος της Ευρώπης με ισ
Μόνο και μόνο οι αίσθηση ελευθερίας,το χάδι του αέρα,οι ανεξερεύνητες παραλίες, τα χιλιάδες νησάκια μας, το τέντωμα της σκότας, το κράτημα από τα ρέλια όταν το σκάφος πλαγιάσει,οικονομικές διακοπές και πολύ άλλοι λόγοι για να διαλέξει κάποιος διακοπές με ιστιοπλοϊκό.
 

george3021

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ειναι οφ σηζον αλλά επειδή είναι ένα πολύ καλο αρθρο και κατατοπιστικό που βρήκα φέτος που έψαχνα με βοηθησε τρελά. Το ποστάρω τώρα γιατί μέχρι του χρόνου θα το ξεχάσω.

Λευκά πανιά αρμενίζουν στο πέλαγος με φόντο το ηλιοβασίλεμα. Πάνω στο ιστιοφόρο διακρίνεται μια φιγούρα να απολαμβάνει τη θέα. Εικόνα σαν από καρτποστάλ. Ξέρω τι σκέφτεστε: τί ωραία να ήμασταν και εμείς εκεί πάνω...

Ρεπορταζ-Κείμενο: Κατερίνα-Καλλιστώ Γούναρη

Και γιατί να μην είστε δηλαδή; Ως Έλληνες το υδάτινο στοιχείο αποτελεί κομμάτι της ιδιοσυγκρασίας μας. Μετρώντας αντίστροφα για το καλοκαίρι, αρπάζουμε την ευκαιρία να το βιώσουμε... από μέσα νοικιάζοντας ένα ιστιοφόρο. Ζυγίζοντας τις συγκινήσεις και τους φόβους που διέπουν την ιδέα για μια συγκατοίκηση εν πλω, αλλά και το απαραίτητο budget, καταγράφουμε το «εγχειρίδιο του πρωτάρη» με όλα όσα πρέπει να ξέρετε πριν σαλπάρετε για διακοπές με ιστιοφόρο. Εμείς λύνουμε τις απορίες σας, εσείς λύστε τους κάβους και ώρα καλή στην πλώρη σας και αέρα στα πανιά σας!
H συνεχεια εδω : http://www.travelstyle.gr/portal/gr/destination_articles.php?dest_id=0&id=8421
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom