Ισλανδία Οδηγός επιβίωσης: Φωτιά τα Σαββατόβραδα στο Ρέυκγιαβικ

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Να ευχαριστήσω αρχικά τον North66 που μου έστειλε το άρθρο από το οποίο αποφάσισα να μεταφράσω, να σενιάρω και να ποστάρω το κομμάτι που αναφέρεται σε οδηγίες επιβίωσης για ένα ...αξέχαστο Σαββατόβραδο στο Reykjavik.
Όλο το άρθρο εδώ:

Never an Idle Moment – Iceland | BootsnAll Travel Articles
Το κείμενο είναι γραμμένο με χιούμορ, όμως όσοι από μας έχουν επισκεφθεί τη χώρα γνωρίζουν ότι λίγο απέχει από την πραγματικότητα. Απολαύστε το:

Oτι οι Ισλανδοί διασκεδάζουν κάθε Σαββατόβραδο είναι λίγο ως πολύ γνωστό.
Εκεί που την ίδια ώρα άλλοι φοράνε τις παντουφλίτσες τους και ετοιμάζονται να χουχουνιάξουν, οι Ισλανδοί προθερμαίνονται για ό,τι προοιωνίζεται ένα καυτό Σαββατόβραδο.
Μην διανοηθείτε να εμφανιστείτε σε οποιοδήποτε νυχτερινό κέντρο στο Ρέυκγιαβικ πριν από τις 01:00 π.μ.. Το πιθανότερο είναι να ψυχαγωγείτε τον εαυτό σας, παρέα με τον μπάρμαν και τον «ευταξία» που ενδέχεται να κοφτά σας ρωτήσει: «Πώς κι από δώ τόσο νωρίς;» Οι πύλες της κολάσεως ανοίγουν μετά τις 01:00 πμ. Όταν οι Ισλανδοί με λεωφορεία, ταξί, αυτοκίνητα συρρέουν στα μπαρ και τα κλαμπ. Το Σαββατόβραδο αρχίζει να παίρνει φωτιά

Αν λοιπόν βρεθείτε Σαββατόβραδο στο Reykjavik το προτεινόμενο made in Iceland πρόγραμμα έχει ως εξής:

21:30: Αρχίστε τις ετοιμασίες.
22:00: Ξεκινήστε την κατανάλωση αλκοόλ στο σπίτι ή οπουδήποτε αλλού (από 3-12 κοκτέιλ κατά προτίμηση). Οι τιμές αλκοόλ στα μπαράκια είναι τσιμπημένες και όσο προχωρά η νύχτα ακριβαίνουν. Ως εκ τούτου ενδείκνυται να πάτε προετοιμασμένοι αν δεν θέλετε να παλεύετε ένα θλιβερό ποτάκι ολόκληρο βράδυ (μπορείτε να αξιοποιήσετε τις βότκες από τα dutyfree)
12:30 π.μ: Αναχώρηση.
01:00 π.μ.: Άφιξη στο κλαμπ.
01.05 π.μ. Ανακαλύψτε το αιθέριο πλάσμα που θα σας συντροφέψει για το υπόλοιπο της βραδιάς.
1:06 π.μ. - 3:00 π.μ. Χορέψτε ξέφρενα ανάμεσα στη νεολαία ή (αν ξεπεράσετε τις αναστολές) επιδοθείτε σε δημόσιο... μπαλαμούτιασμα σε κάποια γωνιά (κανείς δεν παρεξηγεί άλλωστε το ίδιο κάνουν κι άλλοι ...)
03.02 π.μ.
Παύσις. Εάν αισθάνεστε γενναιόδωροι αγοράστε ένα κοκτέιλ για εσάς και τον/την σύντροφο της βραδιάς.
4:30 π.μ. Έναρξη σκέψης για αναχώρηση.
05:17 π.μ.: Αναζητείστε το σακάκι σας.
5.30 π.μ.: Πηγαίνετε στην κεντρική πλατεία για βρώμικο hotdog αφού σταθείτε στην ουρά πίσω από 1.342 άλλους μεθυσμένους
6.15 π.μ.:
Βρείτε ένα ταξί κι εκεί αποφασίστε… πού θα κοιμηθείτε.
6.45 π.μ.-?: ....Συγνώμη λογοκρισία :shock::haha:

Αν πάλι ξεπεράσετε το σούρωμα κι έχετε το κουράγιο να περιπλανηθείτε στο πρωινό Reykjavik η κατάσταση θα σας σοκάρει: αποτσίγαρα, τρόφιμα, ρούχα, σπασμένα γυαλιά ολούθε.
Με τη συνδρομή των οδοκαθαριστών η ζωή στο Reykjavik θα επανέλθει στο κανονικό. Για έξι ακόμη ημέρες και…. μετά ξανά από την αρχή.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Χαμός τα ξημερώματα του σαββατοκύριακου στο Ρέυκιαβικ! Ακόμη δε θα ξεχάσω τις ορδές των -ψιλομεθυσμένων- Ισλανδών και μη, περιμένοντας το λεωφορείο από το ξενοδοχείο για το αεροδρόμιο στις 5 το πρωί.
ΥΓ. Η πλατεία για το περίφημο hot dog είναι μπροστά στο ξενοδοχείο 1919!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
αυτά είναι για μας τους Ελληνάρες!!!!! Κοίτα που ξύπνησε και η Ευρώπη....
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
εχω ακουσει τα καλυτερα για τα βραδια στο Ρεικιαβικ και για την Ισλανδικη ομορφια ... αυτο ητανε το προγραμμα που ακολουθησες εσυ στο Ρεικιαβικ;;; θυμασαι και τα ακριβη λεπτα;;; μαλλον δεν ησουνα και πολυ σουρα μου φαινεται ...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
εχω ακουσει τα καλυτερα για τα βραδια στο Ρεικιαβικ και για την Ισλανδικη ομορφια ... αυτο ητανε το προγραμμα που ακολουθησες εσυ στο Ρεικιαβικ;;; θυμασαι και τα ακριβη λεπτα;;; μαλλον δεν ησουνα και πολυ σουρα μου φαινεται ...
Εγώ ήμουνα καλό παιδί όταν βρέθηκα σαββατόβραδο στο Reykjavik :(. Όπως γράφω στην εισαγωγή είναι μετάφραση ενός χιουμοριστικού άρθρου που λίγο όμως απέχει από την πραγματικότητα. Οι ώρες είναι ενδεικτικές πώς κυλάει η βραδιά
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Τι λέτε βρε παιδιά;;; Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό:shock::shock::shock: Δεν το περίμενα αυτό από τους Ισλανδούς (ούτε από τους Σουηδούς όπως μας λέει η Πηγή)
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Μπραβο στους φιλους και αδερφους Ισλανδους
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.876
Likes
14.375
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μια απο τα ιδια και η Στοκχολμη!!!
Eπιβεβαιωνω κι εγω. Οσο καθαρη και όμορφη ηταν η Στοκχόλμη τις καθημερινες, άλλο τόσο βρώμικη και αποκρουστικη γίνεται το Σαββατοβραδο με τις ορδες των μεθυσμενων Σκανδιναβών -αρκετα νέοι στην πλειοψηφια τους- Μεχρι και το μετρό μεσα εζεχνε. Παντου κουτια μπυρας,μπουκαλια και εμετοι.
Οσο για την Ισλανδια, γνωριζα οτι φημιζεται για την εντονη νυχτερινη ζωή της απο την ταινια 101 Reykjavík (2000) - IMDb
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Και το νυχτερινό Bergen (αλλά και το Tromsø τώρα που το σκέφτομαι) στη Νορβηγία ακριβώς τα ίδια (αν και το γλέντι ξεκινά από το βραδάκι). Είναι κοινό των Σκανδιναβών/Βόρειων!

Αν και τους Βρετανούς δεν τους ξεπερνά κάνείς!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Και μην ξεχνάτε: Κοντά στο 90% των γεννήσεων στη Σκανδιναβία είναι 9 μήνες μετά το midsommar! :haha:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Mπράβο hydronetta και χαρά στο κουράγιο σου να κάτσεις να το μεταφράσεις και να το επιμεληθείς!

Λοιπόν αυτό το άρθρο μου άρεσε φοβερά και όπως σου είπα είναι το στυλ ιστορίας που θα μ' άρεσε να διαβάζω συχνότερα στο travelstories με χιούμορ, προσωπική ματιά και χρηστικότητα (καλά για να μην υπερβάλλω ο Leif Pettersen είναι δεινός traveloguer και έχει γράψει κεφάλαια για τους LP guides).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.750
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom