Αυστρία Γερμανία Ουγγαρία Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Οδικως εως το Μοναχο

John1995

New Member
Καλησπέρα σας, θα ήθελα κάποιες πληροφορίες. Σύντομα αναχωρώ από Αθήνα με τελικό προορισμό το Μόναχο με φυσικά ενδιάμεσες στάσεις Βελιγράδι-Βουδαπεστη-Βιεννη. Ενώ έχω ξανά ταξιδέψει αλλά μέσω Ηγουμενίτσας και πλοίο τώρα θα κάνω πέρασμα μέσω Βαλκανίων. Έχω προμηθευτεί πράσινη κάρτα διπλωμα διαβατήριο κλπ τα έχω όλα. Το θέμα μου είναι οι έλεγχοι στα συνορα πόσο περίπου καθυστέρηση θα έχω και γενικά πια είναι τα στάδια και τι ελέγχους κάνουν(το ρωταω γιατι λογο ασθενειας θα πρεπει να εχω 2 φαρμακα μαζι μου και με αγχωνει μη μου κανουν θεματα)? Επίσης θα ήθελα να μάθω αν είναι ασφαλές για το αυτοκίνητο καθώς θα πάω με ένα σχετικά καλό αμάξι.(στο βελιγραδι ήδη έχω κλείσει με κλειστό γκαράζ ξενοδοχειο) αλλά γενικά από θέμα ασφάλειας πρέπει να προσέχω κάτι? Ευχαριστώ.

sotos8

Member
οι έλεγχοι είναι τυπικοί αλλά από την εμπειρία μου σου λέω (έχω κάνει παρόμοιο ταξίδι Αύγουστο μήνα έως Μόναχο) ότι οι καθυστερήσεις στα σύνορα είναι πολύωρες .Ώς προς την ασφάλεια γενικότερα δεν νομίζω να υπάρχει καποιο θέμα

evaT

Member
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μόλις επέστρεψα από οδικό σε Βαλκάνια. Σερβία κ Πγμδ οι ουρές στο ανέβασμα μεγάλες αλλά όχι κάτι τραγικό. Υποθέτω το σκ είναι μεγαλύτερες γενικά δεν χρονοτριβούν όμως. Μια γρήγορη ματιά στα χαρτιά κ...έξω από την πόρτα.

John1995

New Member
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πραγματοποιησα το trip αυτή τη στιγμή γράφω από βουδαπεστη. Στα Σκόπια περάσαμε σχετικά γρήγορα στο μισάωρο. Στη Σερβία σε 1 ώρα αλλά στην ουγγαρια η καθυστέρηση είναι διπλάσια γύρο στης 2 ώρες κ κάτι στο απεναντι ρεμα η κινηση ηταν διπλασια οποτε φανταζομαι στην επιστροφη θα εχω περρισοτερη αναμονη (ελπιζω πως οχι). Από ελέγχους πολύ τυπικά όντως διαβατήριο κ πράσινη κάρτα.

paxinos

Member
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πραγματοποιησα το trip αυτή τη στιγμή γράφω από βουδαπεστη. Στα Σκόπια περάσαμε σχετικά γρήγορα στο μισάωρο. Στη Σερβία σε 1 ώρα αλλά στην ουγγαρια η καθυστέρηση είναι διπλάσια γύρο στης 2 ώρες κ κάτι στο απεναντι ρεμα η κινηση ηταν διπλασια οποτε φανταζομαι στην επιστροφη θα εχω περρισοτερη αναμονη (ελπιζω πως οχι). Από ελέγχους πολύ τυπικά όντως διαβατήριο κ πράσινη κάρτα.
Ερώτηση... Βουδαπέστη έχω πάει αεροπορικος αλλά σκέφτομαι να κάνω ακριβώς το ίδιο ταξίδι με το αυτοκινητο μου.. Για να περάσεις αυτες τις χώρες(ΠΓΔΜ ΣΕΡΒΙΑ) χρειάζεσαι διαβατήριο ή περνάς και με την ταυτότητα?

vasiliss

Member
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τουρκία.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Ερώτηση... Βουδαπέστη έχω πάει αεροπορικος αλλά σκέφτομαι να κάνω ακριβώς το ίδιο ταξίδι με το αυτοκινητο μου.. Για να περάσεις αυτες τις χώρες(ΠΓΔΜ ΣΕΡΒΙΑ) χρειάζεσαι διαβατήριο ή περνάς και με την ταυτότητα?
Περνάς και με ταυτότητα.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.609
Μέλη
37.429
Νεότερο μέλος
bskiad

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα