Μαυροβούνιο Οδικό ταξίδι Μαυροβούνιο.

iatrou2008

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Καλημέρα σε όλη την ταξιδιάρικη παρέα. Αν και έχω γράψει αρκετά χιλιόμετρα σε ταξιδάκια με το αυτοκίνητο, αυτή τη φορά θα ήθελα την βοήθειά σας. 6 με 11 Αυγούστου (2017) έχουμε κλείσει ένα διαμέρισμα στο καταπληκτικό Κότορ. Διαβάζοντας παρόμοια ταξίδια άλλων φίλων του forum διαπίστωσα ότι πρέπει να πάω από Αλβανία και με λύπη μου κατάλαβα πως δεν είναι και η καλύτερη διαδρομή που υπάρχει..... Θα ξεκινήσουμε από Βόλο και θέλω να ρωτήσω αν είναι καλύτερα να πάμε από Καστοριά (Κρυσταλλοπηγή) ή από Ιωάννινα (Κακαβιά). Επίσης δεν αποκλείω και την περίπτωση από Σκόπια - Κόσοβο. Ευχαριστώ πολύ!!!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλημερα
Χτες γύρισα από ένα ταξίδι που πέρασα απο Μαυροβούνιο. Λοιπόν ξεκίνησα απο Λάρισα πηγα Κρυσταλλοπηγή . Ο δρομος γνωστός για μένα μεχρι τα συνορα. Μετα Αλβανία δρόμοι φυσιολογικοί αν εχεις κανει ταξίδια στην ελληνική επαρχία... η κίνηση όμς ειναι μεγάλη και ετσι πηγαίνεις με 50-60 επίσης υπάρχουν συνεχως στο δρόμο άνθρωποι που περπατάνε , κάρα γαϊδουράκια κτλ. Υπήρχε αστυνομία αλλά οχι με ρανταρ (ενα ρανταρ βρήκαμε στη βόρεια Αλβανία ) Εκεί που θα πάθεις πλάκα ειναι στον τρόπο που οδηγουν !!!!!!!
Κατι προσπεράσεις ουοάουυυ!!!!! :eek:
Επίσης υπαρχει ενα κομμάτι του δρομου οταν κατεβαίνεις κοντα στην λίμνη που ειναι ασχημο και λιγο χωματόδρομος!!!!
 

iatrou2008

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Καλημερα
Χτες γύρισα από ένα ταξίδι που πέρασα απο Μαυροβούνιο. Λοιπόν ξεκίνησα απο Λάρισα πηγα Κρυσταλλοπηγή . Ο δρομος γνωστός για μένα μεχρι τα συνορα. Μετα Αλβανία δρόμοι φυσιολογικοί αν εχεις κανει ταξίδια στην ελληνική επαρχία... η κίνηση όμς ειναι μεγάλη και ετσι πηγαίνεις με 50-60 επίσης υπάρχουν συνεχως στο δρόμο άνθρωποι που περπατάνε , κάρα γαϊδουράκια κτλ. Υπήρχε αστυνομία αλλά οχι με ρανταρ (ενα ρανταρ βρήκαμε στη βόρεια Αλβανία ) Εκεί που θα πάθεις πλάκα ειναι στον τρόπο που οδηγουν !!!!!!!
Κατι προσπεράσεις ουοάουυυ!!!!! :eek:
Επίσης υπαρχει ενα κομμάτι του δρομου οταν κατεβαίνεις κοντα στην λίμνη που ειναι ασχημο και λιγο χωματόδρομος!!!!
Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Στην Αλβανία χρειάζεσαι ''βινιέτα'' ή έχουν διόδια; Περίπου πόσες ώρες θέλεις από σύνορα Ελλάδας εώς σύνορα με Μαυροβούνιο;
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Στην Αλβανια δεν χρειάζεσαι τίποτα... Επίσης είναι πολύ φιλικοί, μιλάνε ελληνικά , παίρνουν ευρω (αν κατσεις για καφε-βενζίνη ) Μολις εκανα τα πρωτα 10-15 χλμ στην Αλβανία εμεινα απο πολλαπλασιαστή ζητησα βοηθεια σε ενα καφε, πηραν τηλεφωνο, μου βρήκαν συνεργειο μου το έφτιαξε σε 2 ώρες(περίμενε το ανταλλακτικό) και συνέχισα... Μιλούσαν ολοι ελληνικά και εχω την καλύτερη εντύπωση για αυτόν το λαό!!!
 

iatrou2008

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Στην Αλβανια δεν χρειάζεσαι τίποτα... Επίσης είναι πολύ φιλικοί, μιλάνε ελληνικά , παίρνουν ευρω (αν κατσεις για καφε-βενζίνη ) Μολις εκανα τα πρωτα 10-15 χλμ στην Αλβανία εμεινα απο πολλαπλασιαστή ζητησα βοηθεια σε ενα καφε, πηραν τηλεφωνο, μου βρήκαν συνεργειο μου το έφτιαξε σε 2 ώρες(περίμενε το ανταλλακτικό) και συνέχισα... Μιλούσαν ολοι ελληνικά και εχω την καλύτερη εντύπωση για αυτόν το λαό!!!
Ευχαριστώ και πάλι, να'σε καλά!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Θα το κανεις μονοκόμματα?? Βολο- Κοτορ? Εγω εμεινα ενα βραδυ Δυρράχιο...Μη φανταστεις πως λεει πολλά, αλλά ήθελα να σπάσω τη διαδρομή .Και τελικά αποδειχτηκε πως καλά έκανα με την καθυστερηση που είχα... Και άλλη μια ώρα καθυστέρηση είχα απο Μπουντβα- Κοτορ εξαιτίας ενός τροχαίου στο δρόμο! Στα σύνορα δεν βρήκα μεγάλες ουρες αλλά μου λεγανε πως Αυγουστο θα πρεπει να το υπολογίζεις και αυτό!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα ξεκινήσουμε από Βόλο και θέλω να ρωτήσω αν είναι καλύτερα να πάμε από Καστοριά (Κρυσταλλοπηγή) ή από Ιωάννινα (Κακαβιά). Επίσης δεν αποκλείω και την περίπτωση από Σκόπια - Κόσοβο. Ευχαριστώ πολύ!!!
Υπ΄όψη ότι στην Αλβανία θα είναι σοφό να κινείσαι με τα όρια ταχύτητας κι ούτε το ελάχιστο παραπάνω. Δεν ξέρω αν βγαίνει σε μια μέρα χωρίς να ψοφήσετε στην κούραση, αλλά πάντως να ξεκινήσετε νωρίς....
 

iatrou2008

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Υπ΄όψη ότι στην Αλβανία θα είναι σοφό να κινείσαι με τα όρια ταχύτητας κι ούτε το ελάχιστο παραπάνω. Δεν ξέρω αν βγαίνει σε μια μέρα χωρίς να ψοφήσετε στην κούραση, αλλά πάντως να ξεκινήσετε νωρίς....
Το ξέρω και σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Είμαι προετοιμασμένος για αυτή την ''γλυκιά'' ταλαιπωρία...
 

iatrou2008

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Θα το κανεις μονοκόμματα?? Βολο- Κοτορ? Εγω εμεινα ενα βραδυ Δυρράχιο...Μη φανταστεις πως λεει πολλά, αλλά ήθελα να σπάσω τη διαδρομή .Και τελικά αποδειχτηκε πως καλά έκανα με την καθυστερηση που είχα... Και άλλη μια ώρα καθυστέρηση είχα απο Μπουντβα- Κοτορ εξαιτίας ενός τροχαίου στο δρόμο! Στα σύνορα δεν βρήκα μεγάλες ουρες αλλά μου λεγανε πως Αυγουστο θα πρεπει να το υπολογίζεις και αυτό!
Έχω ξανακάνει τέτοια μακρινά ταξιδάκια.... Δεν λέω ότι είναι εύκολο αλλά μου αρέσει κιόλας αυτή η ταλαιπωρία... Φέτος τον Ιούνιο γύρισα μονοκόμματα από Βουκουρέστι στον Βόλο (900 χιλ)!!!
 

julientn

Member
Μηνύματα
22
Likes
31
Πέρυσι διασχίσαμε την Αλβανία και φτάσαμε στο Κότορ περνώντας τα σύνορα της Κακαβιάς. Το κάναμε μονοκόμματα αλλά το προηγούμενο βράδυ είχαμε μείνει Κόνιτσα μιας και υπήρχε σπίτι, οπότε ουσιαστικά ήμασταν πάνω στα σύνορα! Ισχύει αυτό που λέει και η skoumpi ότι θα βρεις κόσμο που θα μιλάει ελληνικά και κάνεις συναλλαγές με ευρώ.

Το google βγάζει 5 ώρες την απόσταση από τα σύνορα Ελλάδα-Αλβανία έως Αλβανία-Μαυροβούνιο. Ανάλογα με την μέρα και ώρα που θα περάσεις υπολόγισέ το για παραπάνω. Πας Αύγουστο και ίδια περίοδο με όταν πήγαμε εμείς. Εμάς έτυχε να είναι και Σάββατο και υπήρχαν πολλά αμάξια που ήθελαν να περάσουν τα σύνορα, άρα είχαμε καθυστερήσεις και στα σύνορα αλλά και σε όλη τη διαδρομή. Η Αλβανία δεν διαθέτει καλό οδικό δίκτυο με αποτέλεσμα ούτε να επιτρέπεται αλλά ούτε να μπορείς να τρέξεις λίγο παραπάνω κάνοντας προσπεράσεις. Επίσης όπως αναφέρθηκε, στην Αλβανία θα πετύχεις σίγουρα μπλόκα αστυνομικών. Οπότε πρέπει να πηγαίνεις πάνω κάτω βάσει των ορίων ταχύτητας και πάντα με αναμμένα τα φώτα διασταυρώσεως!

Μετά το κομμάτι σύνορα Αλβανίας-Μαυροβουνίου με Κότορ υποτίθεται ότι είναι κάτι λιγότερο από δύο ώρες. Ούτε καν… Από Μπαρ μέχρι Κότορ έχει κίνηση. Η λωρίδα του ρεύματος σου είναι μονή και λόγω της καλοκαιρινής περιόδου (ειδικά τις απογευματινές ώρες) είναι δεδομένο ότι θα πας σημειωτόν. Το κομμάτι Μπούντβα-Κότορ είναι ακόμα πιο αργό. Επίσης μας έτυχε και εμάς τροχαίο που δεν κουνιόμασταν καθόλου για κάμποση ώρα.

Εν τέλει μας βγήκε τουλάχιστον ένα 10ωρο, δεν θυμάμαι ακριβώς. Σίγουρα είναι κουραστικό πάντως λόγω των μικρών ταχυτήτων που αναπτύσσεις.
 
Last edited:

dimis_pj

Member
Μηνύματα
26
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι...
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Καλημέρα σε όλη την ταξιδιάρικη παρέα. Αν και έχω γράψει αρκετά χιλιόμετρα σε ταξιδάκια με το αυτοκίνητο, αυτή τη φορά θα ήθελα την βοήθειά σας. 6 με 11 Αυγούστου (2017) έχουμε κλείσει ένα διαμέρισμα στο καταπληκτικό Κότορ. Διαβάζοντας παρόμοια ταξίδια άλλων φίλων του forum διαπίστωσα ότι πρέπει να πάω από Αλβανία και με λύπη μου κατάλαβα πως δεν είναι και η καλύτερη διαδρομή που υπάρχει..... Θα ξεκινήσουμε από Βόλο και θέλω να ρωτήσω αν είναι καλύτερα να πάμε από Καστοριά (Κρυσταλλοπηγή) ή από Ιωάννινα (Κακαβιά). Επίσης δεν αποκλείω και την περίπτωση από Σκόπια - Κόσοβο. Ευχαριστώ πολύ!!!
Εχω κλείσει ακριβώς τις ιδιες ημερες απο Πρεβεζα για Κοτορ 2 μερες και Ντουμπρόβνικ αλλες 3 κι εμεις αποφασισαμε να το κάνουμε μονοκοπανια χωρις σταση για Κοτορ..τα λεμε στο δρομο :p
 

iatrou2008

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Εχω κλείσει ακριβώς τις ιδιες ημερες απο Πρεβεζα για Κοτορ 2 μερες και Ντουμπρόβνικ αλλες 3 κι εμεις αποφασισαμε να το κάνουμε μονοκοπανια χωρις σταση για Κοτορ..τα λεμε στο δρομο :p
Καλό ταξίδι φίλε μου και καλά να περάσετε!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom