Γενικά Road trip στην Ευρώπη.

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Εκτός του ότι δεν θα βρεις αυτοκινητόδρομο, δεν νομίζω να βρεις άλλο πρόβλημα. Αλβανία, Μαυροβούνιο και Βοσνία δεν έχουν διόδια, (εκτός από κανένα 2€ στην είσοδο στη Βοσνία σε κάποιες εισόδους της, που μπορείς να πληρώσεις με € ή κάρτα). Αρκετά μπλόκα, οπότε πρόσεχε μη σε γράψουν. Η δική μου εμπειρία βέβαια είναι από άνοιξη και καλοκαίρι. Τι εποχή σκέφτεσαι να πας;
 

Eugeniam84

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Εκτός του ότι δεν θα βρεις αυτοκινητόδρομο, δεν νομίζω να βρεις άλλο πρόβλημα. Αλβανία, Μαυροβούνιο και Βοσνία δεν έχουν διόδια, (εκτός από κανένα 2€ στην είσοδο στη Βοσνία σε κάποιες εισόδους της, που μπορείς να πληρώσεις με € ή κάρτα). Αρκετά μπλόκα, οπότε πρόσεχε μη σε γράψουν. Η δική μου εμπειρία βέβαια είναι από άνοιξη και καλοκαίρι. Τι εποχή σκέφτεσαι να πας;
Σε καμία δεκαριά μερες λέω...τα μπλόκα που λες ειναι για ταχύτητα κλπ ή μπορει να σου πουν οτι να ναι και να σου ζητήσουν λεφτά;
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Για ταχύτητα. Εμένα φέτος με σταμάτησαν Αλβανία για παράβαση του είχα κάνει και τελικά με άφησαν χωρίς να με γράψουν. Το ίδιο και τον αδελφό μου στη Βοσνία μετά το σχετικό" "κλαψιμο"
Πως και δεν σκέφτεσαι να πας από Σερβία; που είναι όλος ο δρόμος αυτοκινητόδρομος;;
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλησπέρα σε ολους και ολες!! Ήθελα να ρωτήσω το εξης! Εχει κανει κανείς οδικώς το ταξίδι Ελλάδα- Αυστρία απο Αλβανία, Μαυροβούνιο, Βοσνία, κλπ; Εχει συναντησει κάποια δυσκολία;
Πήγαμε εμείς φέτος, αλλά ήταν μέσα Μαΐου. Αλβανία, Μαυροβούνιο και η ελάχιστη Βοσνία που περνάς, δεν έχουν καλούς δρόμους, ούτε διόδια. Αρκετή τροχαία, πας χαλαρά και δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. ΑΛΛΑ: Δεν έχω ιδέα πώς είναι οι δρόμοι τώρα το χειμώνα, αν έχετε χειμερινά ελαστικά, είστε εντάξει. (Είναι υποχρεωτικά στην Αυστρία έτσι κι αλλιώς, κι εκεί ο νόμος τηρείται).
Στην Κροατία έχει μια χαρά εθνική οδό, με τσιμπημένα διόδια βέβαια, αλλά είμαστε Έλληνες, τι να καταλάβουμε από τέτοια εμείς. :shock:
Τώρα, αν έχετε κατά νου να παρακάμψετε σχεδόν εξολοκλήρου την Κροατία και να πηγαίνετε μέσω Βοσνίας στα δυτικά της χώρας, μην το κάνετε τέτοια εποχή. Ο δρόμος δεν είναι καλός, δεν αξίζει.
Α, για την Κροατία, μπορείτε να κινηθείτε και εντελώς παραλιακά, χάνοντας χρόνο μεν, περνώντας από αρκετές πόλεις - κωμοπόλεις δε, και γλιτώνοντας τα διόδια.
Τον Μάιο οι δαλματικές ακτές ήταν φοβερές, μόνο που κινείσαι πιο αργά από τον αυτοκινητόδρομο.
Όσο για την επόμενη χώρα, δηλαδή τη Σλοβενία; Όνειρο!!! :)
Για Σλοβενία και Αυστρία χρειάζεται βινιέτα για τον αυτοκινητόδρομο, η Κροατία έχει διόδια.
Αυτά, και καλό δρόμο!
 

Marexy

Member
Μηνύματα
45
Likes
22
Καλησπέρα στην ομάδα.
Οριστικοποιήσαμε το ταξίδι μας, για το οποιο θα ξεκινήσουμε Δευτέρα 25/4 έως την επόμενη Δευτέρα 2/5.
Σύνολο 7 διανυκτερεύσεις.
Αφετηρια μας η Θεσσαλονίκη.
1η διανυκτέρευση Βελιγράδι.
Βουδαπέστη.
Είναι δύο πόλεις που έχουμε ξαναεπισκεφθεί και δεν θα χρειαστούμε παραπάνω μέρες.
3η και 4η θα είμαστε ανάμεσα σε Μπρατισλάβα και Βιέννη.
Εδώ θέλω την βοήθειά σας.
Να γίνουν μια και μια οι διανυκτερεύσεις ή και οι δύο Βιέννη και βλέπουμε την Μπρατισλάβα την ημέρα που φεύγουμε από Βουδαπέστη για Βιέννη;
5η και 6η Ζάγκρεμπ
Όπως φεύγουμε από Βιέννη βλέπουμε και Γκρατζ Μαριμπορ.
Μονοήμερη για Πλιτβιτσε σίγουρα.
7η Νις.
Παρακαλώ τις γνώμες - παρατηρήσεις σας για να κάνω κρατήσεις καταλυμάτων, γιατί έχουμε ήδη καθυστερήσει.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
καταλαβαίνω ότι βάλατε τελευταία μέρα Νις για να σπάσετε την απόσταση, όμως το Νοβι Σαντ είναι πιο ωραία πόλη, η δε Νις αδιάφορη . Πρόσφατα εμείς το σπάσαμε με Τέτοβο πάντως κι έχω γράψει κάποιες πληροφορίες γι’αυτό.
Επισης αξίζει να μπείτε σε τόσο μεγάλο κόπο όταν για Μπρατισλάβα και Βιέννη έχει φτηνά αεροπορικά και μπορείτε να κινηθείτε εκεί με αυτοκίνητο ή τραινα και να γλιτώσετε την ταλαιπωρία της συνεχούς οδήγησης ;
 

Marexy

Member
Μηνύματα
45
Likes
22
Το έχουμε επισκεφθεί το Νόβι Σαντ.
Η επιλογή Νις έγινε καθαρά για να ισορροπήσουμε τις αποστάσεις.
Δεν βρήκαμε αεροπορικά για τις ημέρες που θέλουμε.
Άλλα ήταν σε ώρες που δεν βολεύουν και άλλα ήταν πολύ ακριβά.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
236
Likes
1.229
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
λιγες οι μερες για τόσες πολεις, πρέπει να ξοδεψετε μια μερα σε 12ωρη οδήγηση για να κερδίσετε διανυκτέρευση σε καποια πολη ,πχ απευθείας στη Βουδαπέστη. Αφήστε και την Μπρατισλαβα για άλλη, φορα, εχει πολυ φτηνά αεροπορικά συνεχεια και αφιερώστε λιγο χρονο σε Βιέννη και κροατια. Αλλιως απλα ενα πέρασμα απλα θα κανετε απολα και αν τα προλάβετε κιολας.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Όλες οι πόλεις βγαίνουν σε μία μέρα! Άλλωστε όλες είναι ένα και το αυτό.
 

Marexy

Member
Μηνύματα
45
Likes
22
Τι θα κάνετε μια ολόκληρη μέρα στη Βιέννη; Θα βαρεθείτε. Δείτε μήπως κανετε και εκδρομή στο Σαλτσμπουργκ...
Taver το εννοεις οτι θα βαρεθουμε μια ολοκληρη μερα στην Βιεννη ή λες με τον τροπο σου οτι ειναι λιγο;

Το ταξιδι σχεδιαστηκε τα καταλυματα κλειστηκαν .
Οδηγικα για Σκοπια, Σερβια και Ουγγαρια ξερω τι παιζει.
Για πειτε tips για Αυστρια και Κροατια.
Βινιετκα ή οτιδηποτε αλλο χρειαστω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom