Οδικό ταξίδι στην Ευρώπη, Βαλκάνια.

Kosmodj

Member
Μηνύματα
24
Likes
30
Ποιες πόλεις επισκεφτηκατε και σε ποιες μείνατε?
Βελιγράδι 2, Βουδαπεστη 3,Βιέννη 2,Σάλτζμπουργκ 2,Λουμπλιάνα 2, Βελιγράδι 1 και πίσω. Στο Βελιγράδι έχει ωραίο ζωολογικό και παμφθηνο, Βουδαπέστη πολλά και ωραία πάρκα και παιδικές χαρές διαφορετικές από τις δικές μας,Βιέννη και Σάλτζμπουργκ πάρκα και φύση ατελείωτα, πήγαμε και στο χααλστατ , καλό αλλά υπερτιμημένο για μένα. Η Λουμπλιάνα ήταν η έκπληξη, μου άρεσε πολύ σαν πολη με έντονο νεανικό παλμό και στο βελιγραδι πολυ ωραια είναι για τα παιδιά στο φρούριο ,το καλεμεγκνταν. Βιέννη και Σάλτζμπουργκ μειναμε σε χωριά. Υπ' όψιν ότι τα σαββατοκύριακα είναι συνήθως ελεύθερο το παρκάρισμα σε αυτές τις πόλεις, Αυστρία τουλάχιστον ήταν ετσι. Αποφύγαμε τα μουσεία για να μην βαρεθούν τα παιδιά. Ηλικίες 6 και 3 τοτε
 

Olive Oil

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Βελιγράδι 2, Βουδαπεστη 3,Βιέννη 2,Σάλτζμπουργκ 2,Λουμπλιάνα 2, Βελιγράδι 1 και πίσω. Στο Βελιγράδι έχει ωραίο ζωολογικό και παμφθηνο, Βουδαπέστη πολλά και ωραία πάρκα και παιδικές χαρές διαφορετικές από τις δικές μας,Βιέννη και Σάλτζμπουργκ πάρκα και φύση ατελείωτα, πήγαμε και στο χααλστατ , καλό αλλά υπερτιμημένο για μένα. Η Λουμπλιάνα ήταν η έκπληξη, μου άρεσε πολύ σαν πολη με έντονο νεανικό παλμό και στο βελιγραδι πολυ ωραια είναι για τα παιδιά στο φρούριο ,το καλεμεγκνταν. Βιέννη και Σάλτζμπουργκ μειναμε σε χωριά. Υπ' όψιν ότι τα σαββατοκύριακα είναι συνήθως ελεύθερο το παρκάρισμα σε αυτές τις πόλεις, Αυστρία τουλάχιστον ήταν ετσι. Αποφύγαμε τα μουσεία για να μην βαρεθούν τα παιδιά. Ηλικίες 6 και 3 τοτε
Κι εμείς έτσι το έχουμε στο μυαλό μας, να μην μπούμε σε μουσεία, αλλά να δούμε πολλά πάρκα και φύση. Οπότε για διαμονή προτείνεις να κοιτάξουμε σε διπλανά χωριά στις πόλεις που θέλουμε να επισκεπτουμε? Σε ευχαριστώ :)
 

Kosmodj

Member
Μηνύματα
24
Likes
30
Όχι
Κι εμείς έτσι το έχουμε στο μυαλό μας, να μην μπούμε σε μουσεία, αλλά να δούμε πολλά πάρκα και φύση. Οπότε για διαμονή προτείνεις να κοιτάξουμε σε διπλανά χωριά στις πόλεις που θέλουμε να επισκεπτουμε? Σε ευχαριστώ :)
Για διαμονή είναι καλύτερα κεντρικά ώστε να μη χρησιμοποιείς το αυτοκίνητο όσο μπορείς και να έχεις τη δυνατότητα αν χρειαστεί λόγο των παιδιών να επιστρέψεις το μεσημέρι η οποιαδήποτε άλλη στιγμή γρήγορα στο σπίτι. Απλά Αυστρία πέσαμε στο σαββατοκύριακο όπου ήταν δωρεάν το πάρκινγκ οπότε μπορούσαμε να πάμε το αυτοκίνητο και να παρκάρουμε στο κέντρο και από την άλλη ήταν επιθυμία της συζύγου να μεινει μέσα στη φύση λόγω των καρτ ποσταλικων τοπίων που έχει δει σε φωτογραφίες από την Αυστρία και όντως το να ξυπνάς μέσα σε τοπία από απέραντα λιβάδια και απέραντο πράσινο είναι μαγεία
 

Spirosssss

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
French Polynesia
Χαιρετώ.

Σαν κάτοικος εξωτερικού έχω κάνει αρκετές φορές Road trip από την Πολωνία στην Ελλάδα μπαίνοντας από τον συνοριακό σταθμό στους Ευζωνους. Έχουν συμβεί διαφορά περίεργα στα ταξίδια μου (πχ να πληρώσω σε Σλοβακικη περιπολο εθνικής οδού από ένα 20ρικο στον καθένα για υπέρβαση ορίου ταχύτητας και αντί για κλήση να πάρω κάτι περίεργα αποκόμματα) , αλλά έτσι στην ψύχρα να μου δώσει πίσω το διαβατήριο ο Σκοπιανός ζητώντας να βάλω μέσα κάτι για καφέ (όλως περιέργως πάλι 20ρικο είχα, εκτός αν θα δεχόταν και Ζλότια :D ) με άφησε εμένα κ τη σύζυγό μου άναυδους. Μιλούσε ελληνικά και άρχισε την πάρλα με το που μένω τη δουλειά κάνω κλπ κλπ και το ξεφουρνισε αλλιώς θα είχα πρόβλημα με τα φαγητά που κουβάλαγα για το ταξίδι - γιατί "το φαγητό δεν περνάει τελωνείο" τάχα μου. Προφανώς κ δεν ήθελα ταλαιπωρία κ με δύο πιτσιρίκια μέσα στο αυτοκίνητο στην αρχή της επιστροφής μας, αλλά πώς αντιμετωπίζεται κάτι τέτοιο; Μάλλον δεν, αν κρίνω από τον αριθμό επιγραφών με το "report corruption" που έχουν. Ή ίσως βγάλω κ γω Πολωνικό διαβατήριο :)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το περίεργο σε τέτοιες υποθέσεις λαδώματος είναι είτε ότι σε κάποιους δε συμβαίνουν ποτέ είτε σε κάποιους συμβαίνουν συνέχεια και σε διάφορες χώρες.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μπαινόβγαινα στα Σκόπια για Βενζινη επί δύο χρόνια 2-3 φορες την εβδομαδα ο πατερας μου το κανει ακομα.Ξεφραγο αμπελι απο τα λιγα το τελωνειο και το δικο τους και το δικο μας .Τωρα βρηκαν και καναν.Αν περνατε προς τα εκει τα συνορα πειτε οτι πατε Γευγελη ή καζίνο και δε θα ασχοληθει κανενας μαζι σας.Επισης ειδικα καλοκαιρι με τις ουρες που εχει στα ελληνικα συνορα δεν τσεκαρουν κανεναν Ελληνα.Συνηθως ανοιγουν δρομο στα δεξια για να περναμε ετσι και να μριωνεται η ουρα.
 

8avos

Member
Μηνύματα
653
Likes
6.421
Δεν δίνουμε σε κανέναν μετρητά, ειδικότερα ένστολο.Δεν είναι φούρναρης!

Έτσι ευνοεις τέτοιες πράξεις, το δεν ήθελα ταλαιπωρία δεν είναι δικαιολογία, αλλιώς όλοι μας εφευρησκουμε διάφορες.

Χρήματα σε αστυνομικό, τουλάχιστον Ευρώπη, απαγορεύεται και να ζητάνε όπως και να δίνουμε.Ας χτυπιέται από κάτω, δεν υπάρχουν και τέλος!
 

Spirosssss

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
French Polynesia
Μπαινόβγαινα στα Σκόπια για Βενζινη επί δύο χρόνια 2-3 φορες την εβδομαδα ο πατερας μου το κανει ακομα.Ξεφραγο αμπελι απο τα λιγα το τελωνειο και το δικο τους και το δικο μας .Τωρα βρηκαν και καναν.Αν περνατε προς τα εκει τα συνορα πειτε οτι πατε Γευγελη ή καζίνο και δε θα ασχοληθει κανενας μαζι σας.Επισης ειδικα καλοκαιρι με τις ουρες που εχει στα ελληνικα συνορα δεν τσεκαρουν κανεναν Ελληνα.Συνηθως ανοιγουν δρομο στα δεξια για να περναμε ετσι και να μριωνεται η ουρα.
Δυστυχώς περνάω με Πολωνικές πινακίδες και γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι θα χάσω και άλλες 3-4 ώρες στα σύνορα Σερβίας - Ουγγαρίας με δύο μικρά μέσα στο αμάξι, ήθελα να φύγω όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Αλλά την άλλη φορά θα το παίξω κοιμισμένος κ θα βάλω τη γυναίκα να οδηγάει μου φαίνεται
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επισης ειδικα καλοκαιρι με τις ουρες που εχει στα ελληνικα συνορα δεν τσεκαρουν κανεναν Ελληνα.Συνηθως ανοιγουν δρομο στα δεξια για να περναμε ετσι και να μριωνεται η ουρα.
Πλέον πάει αυτό. Η Ελλάδα πλέον οφείλει να ελέγχει διεξοδικά όλα τα διαβατήρια στα εξωτερικά σύνορα της Σέγκεν, όπως κάνουν και οι άλλες χώρες.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Ρε παίδες, σκέφτομαι κ εγώ να κάνω μια γύρα τις Γιουγκοσλάβικές χώρες, αλλα πραγματικά με φοβίζει το να περάσω απο σκόπια ή αλβανία..........
Απο που λεει να παω για να κάνω ενα τέτοιο τουρ τώρα τον Αυγουστο π.χ.?
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πλέον πάει αυτό. Η Ελλάδα πλέον οφείλει να ελέγχει διεξοδικά όλα τα διαβατήρια στα εξωτερικά σύνορα της Σέγκεν, όπως κάνουν και οι άλλες χώρες.
Την προηγουμενη Κυριακη πρωι ουρες χιλιομετρων στους Ευζώνους,ξεχωριστη γραμμη για Ελληνες χωρις ελεγχο.
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα,τοσο στα Σκοπια οσο και στη Βουλγαρια.Το μοναδικο που εχει αλλαχει στα Βουλγαρικα συνορα ειναι οτι στην εξοδο απο τη χωρα ζητανε τη βινιετα.Τωρα αν καποιος εχει πεσει θυμα τετοιου περιστατικου ειναι η εξαιρεση στον κανονα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.239
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom