Οδικό ταξίδι στην Ευρώπη, Βαλκάνια.

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα,τοσο στα Σκοπια οσο και στη Βουλγαρια.Το μοναδικο που εχει αλλαχει στα Βουλγαρικα συνορα ειναι οτι στην εξοδο απο τη χωρα ζητανε τη βινιετα.Τωρα αν καποιος εχει πεσει θυμα τετοιου περιστατικου ειναι η εξαιρεση στον κανονα
Τι είναι η βινιέτα?
Βασικά απο σκοπια και αλβανία έλεγα να περάσω, αλλα τι να σας πω. εγώ το φοβάμαι λίγο. ΕΧω και καινούργιο αμάξι.... :p :p
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιραν
Τι είναι η βινιέτα?
Βασικά απο σκοπια και αλβανία έλεγα να περάσω, αλλα τι να σας πω. εγώ το φοβάμαι λίγο. ΕΧω και καινούργιο αμάξι.... :p :p
Αν εξαιρεσεις την οδικη συμπεριφορα των Αλβανων,πιστεψε με ,δεν υπαρχει κανενα προβλημα
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Η Βινιέτα τι ίναι??
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Η Βινιέτα τι ίναι??
Σε κάποιες χώρες με την είσοδο σου σε αυτές βγάζεις τη βινιετα για να μπορείς να κυκλοφορείς το αυτοκίνητο εκεί, κάτι σαν διόδια δηλ πληρωμένα εξ αρχής. Η βινιετα έχει συνήθως κάποια χρονική διάρκεια πχ εβδομαδιαία. Κάποιες βαλκανικές χώρες που την έχουν είναι: Ρουμανία, Σλοβενία και μάλλον πρόσφατα και η Βουλγαρία σε ηλεκτρονική μορφή. Την έχουν και αρκετές κεντροευρωπαϊκές.
 

nikosmat7

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Χαιρετώ.

...Έχουν συμβεί διαφορά περίεργα στα ταξίδια μου (πχ να πληρώσω σε Σλοβακικη περιπολο εθνικής οδού από ένα 20ρικο στον καθένα για υπέρβαση ορίου ταχύτητας και αντί για κλήση να πάρω κάτι περίεργα αποκόμματα :)
Ζώντας στη Σλοβακία μπορώ να σου πω ότι αυτό μάλλον είναι ΟΚ. Μου χει συμβεί και εμένα και οι Σλοβάκοι μου είπαν ότι έτσι δίνονται οι μικροκλήσεις που πληρώνονται άμεσα. Ειδάλλως τις πληρώνεις περισσόττερο. Βέβαια τα χαρτάκια που ήταν σαν αποκόμματα από μπλοκάκι κληρώσεων σε παρακμιακό μπαρ εμένα μου φάνηκαν (ακόμα και εάν ήταν η σωστή διαδικασία αυτός ο τρόπος πληρωμής) πολύ εύκολα να πλαστογραφηθούν και όπου γουστάρουν τα περίπολα να δίνουν δικές τους "αποδείξεις" (στους ξένους τουλάχιστον) αλλά όταν το είπα αυτό σε φίλους μου Σλοβάκους επέμεναν ότι αποκλείεται ...και άμα το κάνουν και τους πιάσους θα μπλέξουν κτλ κτλ.

Μάλλον ούτε έχουν έρθει Ελλάδα να δουν πως γίνονται αυτές οι δουλειές ή/και προφανώς δεν γνωρίζουν το μέγεθος της διαφθοράς στη δική τους χώρα (που ναι αρκετά υψηλό επίσης και ας μη το κάνουν θέμα)
 

Basil

Member
Μηνύματα
57
Likes
285
Ζητώ βοήθεια και πληροφορίες για ένα road trip πού προγραμματίζω τον δεκαπενταύγουστο πρώτη στάση Νις Σερβία ένα βράδυ δεύτερη στάση Βουδαπέστη τρία βράδια επόμενη στάση τρία βραβεία Κρακοβία . Θα συνεχίσουμε με τρεις μέρες Μπρατισλάβα μονοήμερη εκδρομή Βιέννη επιστροφή μέσωΤιμισοαρα Ρουμανία ένα βράδυ Σοφία Βουλγαρία ένα βράδυ Ελλάδα. Οποιεσδήποτε επισημάνσεις από τους φίλους του φόρουμ ευπρόσδεκτες ευχαριστώ
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να κάνω το πρώτο μου οδικό εκτός Ελλάδας στην ενήλικη ζωή μου, το πρώτο με το καινούριο μέλος της οικογένειας και το πρώτο ταξίδι εξωτερικό μετά την έναρξη της πανδημίας.
Το ταξίδι θα γίνει (αν γίνει) την πρώτη εβδομάδα του Νοεμβρίου, θα έχει διάρκεια μία εβδομάδα και σκέφτομαι να έχει τις εξής στάσεις: Τρίκαλα-Καλαμπάκα, Θεσσαλονίκη, Σκόπια, Νις, Πρίστινα και πίσω. Χοντρικά 4 βράδια Ελλάδα - 4 εξωτερικό.
Επειδή όπως είπα δεν έχω ξανα οργανώσει οδικό εκτός Ελλάδας θα ήθελα την γνώμη σας για ένα τέτοιο ταξίδι με ένα μωρό 11 μηνών τότε και γενικά οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να φανεί χρήσιμη.
Δικές μου απορίες:
1) Διάβασα οτι στη Βόρεια Μακεδονία και στην Σερβία χρειάζονται χειμερινά λάστιχα. Από όσο το έψαξα στη Βόρεια Μακεδονία είναι από 15/11 οπότε δεν με πιάνει, για Σερβία όμως αλλού διαβάζω απο 1/11 και αλλού για 15/11. Επίσης αλλού λέει οτι είναι υποχρεωτικό γενικά και αλλού μόνο αν ο καιρός είναι κακός (χιόνια/πάγο).
2) Επειδή το αυτοκίνητο μου δεν έχει τις καινούριες πινακίδες με το GR, πρέπει να έχω κάποιο αυτοκόλλητο με ένδειξη GR?
3) Η πράσινη κάρτα πόσο κάνει να βγει?
4) για την διέλευση από τα σύνορα πόσο καθυστέρηση να υπολογίζω στο περίπου?
5) έχει κάνει κάποιος αυτό το ταξίδι φέτος να μου πει τι γίνεται όσο αφορά την πανδιαμία? Είμαι ανεμβολίαστος οπότε λογικά χρειάζομαι PCR τεστ στο πήγαινε κ στο γύρνα σωστά?

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων, οποιαδήποτε πληροφορία/πρόταση ευπρόσδεκτη!
 
Last edited:

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
3) Η πράσινη κάρτα πόσο κάνει να βγει?
Η πράσινη κάρτα είναι δωρεάν. Επικοινώνησε με την ασφάλειά σου και θα στην δώσει αυτή.

Τρίκαλα-Καλαμπάκα, Θεσσαλονίκη, Σκόπια, Νις, Πρίστινα
Δεν ξέρω με τι σκοπεύεις να ταξιδέψεις, ταυτότητα ή διαβατήριο. Σερβία και Βόρεια Μακεδονία μπορείς να ταξιδέψεις με ταυτότητα (το παιδί βέβαια με διαβατήριο), αλλά για Κόσοβο θα χρειαστείτε όλοι διαβατήριο.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ευχαριστώ για την απάντηση Βασίλη. Έχουμε διαβατήρια οπότε θα τα έχουμε μαζί μας.
 

cool_alex

Member
Μηνύματα
33
Likes
66
Η πράσινη κάρτα είναι δωρεάν. Επικοινώνησε με την ασφάλειά σου και θα στην δώσει αυτή.


Δεν ξέρω με τι σκοπεύεις να ταξιδέψεις, ταυτότητα ή διαβατήριο. Σερβία και Βόρεια Μακεδονία μπορείς να ταξιδέψεις με ταυτότητα (το παιδί βέβαια με διαβατήριο), αλλά για Κόσοβο θα χρειαστείτε όλοι διαβατήριο.
Για Κόσοβο δεν είναι απαραίτητο το διαβατήριο. Αρκεί η ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες. Το λέω από προσωπική εμπειρία.
 

cool_alex

Member
Μηνύματα
33
Likes
66
Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να κάνω το πρώτο μου οδικό εκτός Ελλάδας στην ενήλικη ζωή μου, το πρώτο με το καινούριο μέλος της οικογένειας και το πρώτο ταξίδι εξωτερικό μετά την έναρξη της πανδημίας.
Το ταξίδι θα γίνει (αν γίνει) την πρώτη εβδομάδα του Νοεμβρίου, θα έχει διάρκεια μία εβδομάδα και σκέφτομαι να έχει τις εξής στάσεις: Τρίκαλα-Καλαμπάκα, Θεσσαλονίκη, Σκόπια, Νις, Πρίστινα και πίσω. Χοντρικά 4 βράδια Ελλάδα - 4 εξωτερικό.
Επειδή όπως είπα δεν έχω ξανα οργανώσει οδικό εκτός Ελλάδας θα ήθελα την γνώμη σας για ένα τέτοιο ταξίδι με ένα μωρό 11 μηνών τότε και γενικά οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να φανεί χρήσιμη.
Δικές μου απορίες:
1) Διάβασα οτι στη Βόρεια Μακεδονία και στην Σερβία χρειάζονται χειμερινά λάστιχα. Από όσο το έψαξα στη Βόρεια Μακεδονία είναι από 15/11 οπότε δεν με πιάνει, για Σερβία όμως αλλού διαβάζω απο 1/11 και αλλού για 15/11. Επίσης αλλού λέει οτι είναι υποχρεωτικό γενικά και αλλού μόνο αν ο καιρός είναι κακός (χιόνια/πάγο).
2) Επειδή το αυτοκίνητο μου δεν έχει τις καινούριες πινακίδες με το GR, πρέπει να έχω κάποιο αυτοκόλλητο με ένδειξη GR?
3) Η πράσινη κάρτα πόσο κάνει να βγει?
4) για την διέλευση από τα σύνορα πόσο καθυστέρηση να υπολογίζω στο περίπου?
5) έχει κάνει κάποιος αυτό το ταξίδι φέτος να μου πει τι γίνεται όσο αφορά την πανδιαμία? Είμαι ανεμβολίαστος οπότε λογικά χρειάζομαι PCR τεστ στο πήγαινε κ στο γύρνα σωστά?

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων, οποιαδήποτε πληροφορία/πρόταση ευπρόσδεκτη!
1) Δεν πρόκειται να σε ελέγξουν για τα λάστιχα, αν και δεν ξέρω τι ισχύει. Είχα ταξιδέψει τον Ιανουάριο. Προσωπική άποψη είναι να μην ασχοληθείς με τους τύπους των ελαστικών. Απλως, απέφευγε χιονισμενους δρόμους που τότε που θα είναι απίθανο να έχει χιονίσει.
3) Αυθημερόν από τον ασφαλιστή σου ή τη ασφαλιστική εταιρία
4) Προ covid, καθόλου αναμονή. Για τώρα δεν ξέρω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom