Ρουμανία Οδικώς Βουκουρέστι

topmar

Member
Μηνύματα
40
Likes
65
Καλησπέρα σας,

μετά από την περσινή χειμερινή εξόρμηση που τόλμησα στην Σερβία (Βελιγράδι), με την πολυμελή οικογένεια μου, φέτος βάλαμε νέο στόχο - προορισμό.

Δεδομένου ότι δεσμεύομαι από τα ΚΜ - Ώρες ταξιδιού (όχι πέραν των 8 ωρών απόσταση από Σέρρες), αφού έχω ήδη πάει σε Σόφια - Βελιγράδι, ήρθε η ώρα του Βουκουρεστιου φέτος.

Το χρονοδιάγραμμα σφιχτό, αναχώρηση 28/12 πρωί και επιστροφή 31/12, για αλλαγή έτους στο σπίτι μας. Οπότε εάν βάλουμε την 1η μέρα μισή, έχω 2,5 μέρες για να δω το Βουκουρέστι, στην καρδιά του χειμώνα.

Η διαμονή έχει κλείσει ήδη στο Victoriei City Studios, για 3 νύχτες (από το Booking.com φυσικά) με κόστος 580€ για 6 άτομα.

Εδώ είναι το οίκημα διαμονής, έχει πολύ καλή βαθμολογία από ότι είδα.

Να σημειωθεί ότι φέτος - σε αντίθεση με την περσινή εξόρμηση μας - ταξιδεύω με όλη την οικογένεια (6 μελή) με το ολοκαίνουριο 7θεσιο όχημα μου (Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line), για να το δοκιμάσω κιόλας.

Το όχημα έχει χειμερινά ελαστικά καινούργια, οπότε είμαι καλυμμένος. Έχω ήδη και πράσινη κάρτα και νέου τύπου δίπλωμα οδήγησης (κάρτα).

Τα παιδιά είναι διαφόρων ηλικιών, από 17 έως 7 και με προβληματίζει λίγο το κατά πόσο το μικρότερο θα μπορεί να ακολουθήσει το πρόγραμμα μας χωρίς γκρίνια, με το κρύο της πόλης την εποχή εκείνη.

Έχω ήδη καταλήξει σε ποια αξιοθέατα θα πάμε (πλάνο), τα παρακάτω:

1. Blvd Unirii (Μικρό Παρίσι – Ηλύσια Πεδία, οδηγεί στο Παλάτι), Blvd Unirii

2. Palace of Parliament (Το παλάτι του Λαού), Strada Izvor 2-4

3. Muzeul Naţional al Satului "Dimitrie Gusti" (Παλιό Χωριό), Kiseleff Road 28-30 In King Michael Park Pariska 15

4. Stavropoleos Monastery (Εκκλησία), Strada Stavropoleos 4

5. Old Town (μαγαζιά, φαγητό, ψώνια), Strada Lipscani

6. Cismigiu Gardens, Intersection of Piata Revolutiei and B-dul Kogalniceanu

7. Mega Mall (μαγαζιά, φαγητό, ψώνια), 3-5 Pierre de Coubertin Street

Bonus: Museum of Senses Bucharest, Bulevardul Vasile Milea 4 | AFI Cotroceni, 1st Floor, above Auchan hypermarket

Μερικά ερωτήματα που έχω, προς τους ήδη παλαιούς επισκέπτες της πόλης (ή μονίμως διαμενοντες εκεί), είναι τα παρακάτω:

1. Θα μπορώ να κυκλοφορήσω με το αυτοκίνητο μου στην πόλη, από θέμα πάρκινγκ; Κάποιες πληροφορίες επί τούτου; Λόγω μεγάλης οικογένειας, σε αντίθετη περίπτωση θα χρειαστεί να παίρνουμε 2 ταξί κάθε φορά, άβολο.

2. Κάποιο άλλο σημαντικό σημείο για επίσκεψη στην πόλη, που ξέχασα να συμπεριλάβω;

3. Ο καιρός την περίοδο εκείνη (28-31 Δεκεμβρίου), πως είναι περίπου; Περπατιεται η πόλη με τόσο κρύο, με παιδιά;

4. Ασφάλεια μετακίνησης εντός πόλης, υπάρχει; Η πρέπει να προσέχουμε κάτι ιδιαίτερο;

5. Για συνάλλαγμα δεν με απασχολεί και πολύ, η Revolut να είναι καλά. Παίρνουν κάρτα παντού όμως ή να έχω και κάποια χρήματα σε LEI ;;

6. Η διαδρομή οδικώς θα είναι Σέρρες - Σοφια - Πλεβεν - Βουκουρέστι. Κάτι ιδιαίτερο για την διαδρομή να προσέξω; Ξέρω ότι ο δρόμος από Σοφια και μετά είναι απλός και όρια 80-90, γράφουν κλπ. Βινιετα στην είσοδο της Ρουμανίας χρειάζεται να πάρω; Με γέφυρα περνάω από Βουλγαρία στη Ρουμανία, σωστά;

7. Προτάσεις για φαγητό στο Βουκουρέστι; Για οικογένεια με πολλά μέλη...

8. Καύσιμα στην Βουλγαρία καλύτερα να βάλω, ή Ρουμανία είναι φτηνότερα;;

Αυτά σε γενικές γραμμές, εάν θυμηθώ και κάτι άλλο, θα ρωτήσω παρακάτω.

Οποίος γνωρίζει για τα παραπάνω, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν απαντήσει.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων παιδιά.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καταρχάς, εύχομαι και είμαι σίγουρος ότι θα περάσετε όμορφα! Χαίρομαι να βλέπω οικογένειες να ταξιδεύουν, ειδικά οδικώς ;)
Απαντώ σε όσα γνωρίζω:
8: Καύσιμο στη Βουλγαρία.
6: Βινιέτα κανονικά και στη Ρουμανία, ναι. Από βενζινάδικο κλασικά. Εκτός της γέφυρας, που παίζει να έχει κίνηση, μπορείς να περάσεις και με φέρυ το ποτάμι, στη Νικόπολη του Δούναβη. Αλλάζει λίγο η διαδρομή σας βέβαια.

Αυτά τα ολίγα :)
Καλές διαδρομές!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Κανενας λογος να παιρνετε ταξι. Το μετρο η ισως και τα λεωφορεια θα σας βολεψουν μια χαρα. Μεγαλα παιδια ειναι. Google οδηγιες και θα βρισκετε τη βελτιστη λυση.
 

topmar

Member
Μηνύματα
40
Likes
65
Κανενας λογος να παιρνετε ταξι. Το μετρο η ισως και τα λεωφορεια θα σας βολεψουν μια χαρα. Μεγαλα παιδια ειναι. Google οδηγιες και θα βρισκετε τη βελτιστη λυση.
Δεν ξέρω αν βολεύει αυτό, είναι πολλά τα παιδιά και το φοβάμαι λίγο.

Θα δω τι θα κάνουμε τελικά....
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Δεν ξέρω αν βολεύει αυτό, είναι πολλά τα παιδιά και το φοβάμαι λίγο.

Θα δω τι θα κάνουμε τελικά....
Εχε υποψην σου οτι γενικα παιζει κινηση αρκετη στους δρομους οποτε η λυση μετρο ειναι αυτη που σας ταιριαζει καλυτερα..οσο το θεμα παιδια αν πηγαινετε τσουρμο δεν εχετε να φοβαστε τιποτα,οπως τα κοντρολαρετε στις Σερρες θα τα κοντρολαρετε και εκει...απο θεμα κρυο μ ενα ισοθερμικο ή με πουλοβερακι-μπλουζακι απο μεσα και ενα καλο μπουφαν,θα ειστε υπερκομπλε!για afi cotroceni και auchaan πηγαιντε μονο αν θελετε να κανετε ψωνια αλλιως δεν αξιζει το κοπο να χασετε χρονο..αν ειναι διαλεξετε αναμεσα σε mega mall και afi cotroceni τοτε σαφως το 2ο..απο αξιοθεατα δε ξερω αν θα πηγαινα μεσα στο παλατι του λαου,οκ το βλεπεις κ απ εξω..εμενα πιο πολυ με εντυπωσιασε το cotroceni palace αλλα η κριση δικη σας..το χωριο μουσεια ειναι must!καλα να περασετε!
 
Last edited:

topmar

Member
Μηνύματα
40
Likes
65
Σε ευχαριστώ πολύ Μαρία για την απάντησή σου.

Μία άλλη λύση είναι να κατέβω την μισή διαδρομή από το "ξενοδοχείο" έως ένα κεντρικό πάρκινγκ (βρήκα με 1€/ω) και από εκεί όλα (τα 1,2,4,5,6 της αρχικής λίστας μου) είναι στη γύρω περιοχή σε ακτίνα 1-2ΚΜ διαδρομής με τα πόδια, σχετικά εύκολα για τα παιδιά (με το κρύο). Θα μείνει μόνο το χωριό και το Mall που ούτως ή άλλως θα πήγαινα με το αυτοκίνητο και έχουν πάρκινγκ.

Το AFI Cotroceni δηλαδή είναι καλύτερο από το Mega Mall; Έχεις πάει; Μπορεί να αλλάξει ως επιλογή.

Για το Παλάτι του Λαού δεν τίθεται θέμα αλλαγής, είναι στο πρόγραμμα οπωσδήποτε, εάν βρω χρόνο ίσως πάω σε αυτό που λες.

Ισοθερμικά πάνω - κάτω έχουμε όλοι, οπότε μια χαρά.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Σε ευχαριστώ πολύ Μαρία για την απάντησή σου.

Μία άλλη λύση είναι να κατέβω την μισή διαδρομή από το "ξενοδοχείο" έως ένα κεντρικό πάρκινγκ (βρήκα με 1€/ω) και από εκεί όλα (τα 1,2,4,5,6 της αρχικής λίστας μου) είναι στη γύρω περιοχή σε ακτίνα 1-2ΚΜ διαδρομής με τα πόδια, σχετικά εύκολα για τα παιδιά (με το κρύο). Θα μείνει μόνο το χωριό και το Mall που ούτως ή άλλως θα πήγαινα με το αυτοκίνητο και έχουν πάρκινγκ.

Το AFI Cotroceni δηλαδή είναι καλύτερο από το Mega Mall; Έχεις πάει; Μπορεί να αλλάξει ως επιλογή.

Για το Παλάτι του Λαού δεν τίθεται θέμα αλλαγής, είναι στο πρόγραμμα οπωσδήποτε, εάν βρω χρόνο ίσως πάω σε αυτό που λες.

Ισοθερμικά πάνω - κάτω έχουμε όλοι, οπότε μια χαρά.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Προσωπικα ψωνισα παραπανω πραγματα στο afi cotroceni παρα στο mega mall και το επισκεφθηκα 2 φορες!επισης ειναι πιο μεγαλο(νομιζω!)και πιο εντυπωσιακο!για το afi cotroceni ναι βολευει απειρα το αμαξι γιατι με τα μεσα εχει λιγο περπατημα αλλα για το χωριο δε ξερω αν θα χει παρκινγκ,αν το χεις ψαξει καλως!γενικα μεσα σε 2,5 μερες πολυ βαρια θα τα προλαβεις οριακα ηδη αυτα που εχεις βαλει..επισης οι αποστασεις που λες 1-2κμ ισως να ναι και παραπανω αρα αν κανει κρυο μπορειτε να βολευτειτε και με τα μετρο..μη αγχωνεσε ειναι πιο ασφαλη(πλεον)και απο της αθηνας!απλα επειδη εχεις και μικρα παιδια ο πολυς ποδαροδρομος ισως τους κουρασει πιο ευκολα και ετσι μηπως δε δειτε ουτε τα μισα...
 

topmar

Member
Μηνύματα
40
Likes
65
Καλησπέρα, δυστυχώς λόγω έκτακτων γεγονότων (θέμα υγείας συγγενούς) η εκδρομή μας αναβάλλεται, ευτυχώς που υπήρχε δωρεάν ακύρωση διαμονής.

Ελπίζω την επόμενη φορά να είμαστε πιο τυχεροί λοιπόν.

Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom